Oldies vs Modern

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Oldies vs Modern

UNREAD_POSTde demential » Sâm Aug 29, 2009 4:14 pm

am vazut pe un alt forum (nu conteaza unde, ca oricum stiti) un post interesant al unui coleg.
spunea ceva de genul ca invitatii vin plictisiti la evenimente. de 6-7 ani noi punatorii de muzica la nbc punem in mare cam aceleasi melodii din genurile respective...
vreau sa stiu asa
1) e corect ? asa este ? ce parere aveti legat de chestia asta ?
2) ce faceti voi fiecare dj pentru a dinamiza si moderniza evenimentele ...

personal, cand am evenimente la acelasi anturaj, incep sa fiu putin frustrat ca la 5-6 evenimente la acelasi anturaj cam 90-95%din melodiile puse sunt aceleasi...
si imi aduc aminte ca acum 3-4 ani puneam unele melodii pe care acum din diverse motive nu le mai pun ... ori ca nu erau potrivite, ori ca au aparut altele asemanatoare ca mesaj si linie melodica ... bla bla.
e un subiect delicat care poate fi privit ca un repros la adresa noastra.
pe de alta parte insa am incercat la anumite evenimente sa promovez piese ale unor trupe sau artisti ABIA SCOASE, de cateva zile/saptamani, si sa am "bucuria neplacuta" sa nu danseze nimeni din simplul motiv ca nu stiau piesa (desi dupa 1-2 luni a devenit HIT) 1 exemplu : morandi afrika
va astept sa comentati si sa va spuneti punctul de vedere
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Sâm Aug 29, 2009 5:30 pm

Partea proasta este ca toti punem aceleasi melodii dance dar nu avem ce face.Trebuie sa le pui mizica care o stiu si asta e muzica care o avem toti.Tot ce conteaza ca sa nu plictisesti este sa nu lucrezi cu playlisturi si sa fii spontan.Ce ar diferi de la o zona la alta ar fi muzica populara care si aia tre sa o mai amesteci si sa o incalcesti ca sa nu para la fel.Insa,atentie...trupele de pe piata sunt exact ca noi numai ca difera vocea solistului si lumea nu se mai supara.Las ca la preturile care le luam e bn asa,aia iau 50 de mil si tot aia canta.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Sâm Aug 29, 2009 6:27 pm

un punct de vedere foarte bun !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde clubbinman » Lun Aug 31, 2009 3:31 pm

salutare!
vreau sa mentionez ca acea muzica de care se spune ca mesenii o stiu si doar pe acea muzica vor si doresc sa danseze(distreze) e tot muzica promovata de dj in acele timpuri (acum5-6 ani); drept urmare consider ca daca dj-ii de nunti, botezuri promoveaza si alte piese nou aparute pe piata, lumea se va obisnui cu ele si le vor agrea si pe acestea ca si pe cele cu care s-au obisnuit acum 5-6 ani; important este sa se obisnuiasca cu noile melodii aparute; pai daca ne e frica sa le rulam la evenimente, normal ca nu se vor obisnui nicioadata cu muzica noua specifica pt. evenimentul respectiv;asta ce inseamna ca si peste 5-10 ani noi vom rula in continuare la nunti piese ca dau un ex.:Bosquito-Hopa; sa fim realisti piese bune si noi se gasesc insa trebuiesc promovate, dupa care le va cere si publicul;

aceasta este doar parerea mea :)
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

UNREAD_POSTde demential » Lun Aug 31, 2009 3:35 pm

ai dreptate ... daca promovam ceva o sa se ceara ...
de ex. in bucuresti pe pielea mea am simtit DANSUL PINGUINULUI....
am auzit prima oara de el aici, pe forum. si am inceput sa il pun si eu. si acum in ultima luna mi s-a cerut la fiecare eveniment.
eu nu am pus niciodata in 4 ani bosquito- hopa :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde clubbinman » Lun Aug 31, 2009 3:41 pm

da intr-adevar prinde bine la nunti DANSUL PINGUINULUI; e antrenanta ca si BRASOVEANA...
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

UNREAD_POSTde scarface » Lun Aug 31, 2009 8:47 pm

Daca ziceti ca toti punem aceeasi muzica dance la nunta, cati dintre voi au bagat Ida Corr - Ride my tempo, N.O.H.A - Dive in your life, Kosheen - Same ground again si multe altele tot in genul asta, si chiar necunoscute, la nunti?
Eu zic ca nici unul nu facem evenimentele la fel, fiecare are stilul lui. Daca sunt la o nunta cu oameni calumea, deci fara manele(in ultimul timp tot de-astea am prins), pe la ora 10 ii dau drumul la virtual dj si transform nunta in club :wink: . Nu cred ca mai sunt multi sa isi permita sa faca asta. Si nu cred ca o sa zica vreunul ca nu am nunti, pt ca am... si inca destul de multe. Ieri am avut o nunta la care mirele si mireasa nu mai stiau cum sa imi multumeasca ca a fost cea mai misto nunta. Invitatii inainte sa plece acasa veneau si ma felicitau. Eu nu sunt de parere ca doar muzica populara difera de la o zona la alta. Oamenii in sine au alte gusturi. Am fost anul trecut in judetul Maramures unde am prins maramureseni, moldoveni si olteni la aceeasi nunta. Sincer sa fiu acolo ma mai duc doar la filmat si pozat :lol: ... Cu muzica oricat mi-ar oferi nu ma mai duc.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Aug 31, 2009 8:58 pm

Aici depinde si de public ;ca daca ai mashi si babe nu cred ca iti danseaza tehno(nu ee exclus -baba techno) ,sau house ,daca sunt multi tineri merg sigur! :)
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde scarface » Lun Aug 31, 2009 9:07 pm

Cel mai mult conteaza sa iti selectezi clientela. Daca tu te axezi pe un anume gen de muzica, o sa gasesti si persoane carora o sa le placa. E ca si cu , copii... cum ii cresti asa ii ai :lol: :lol: :lol:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Aug 31, 2009 9:16 pm

Mda te inteleg ca iti selectezi clientela dar la o nunta sunt invitati si cei mai in varsta....
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Lun Aug 31, 2009 9:53 pm

Nici in zona mea nu pot pune orice,ptr ca vine lumea si zice "ne strici capul cu bubuiala si nu-i discoteca" de exemplu.
Am pus la cerere si margineanu cu melodii in care se injura in versuri sau alte minuni,chiar daca erau si oameni mai in varsta in sala sau copii dar le pun pe pielea celui ce imi cere astfel de melodii.Normal ca la nunta fiecaruia,daca omu' vrea Parazitii-de ziua ta,un exemplu de melodie,asta e,tre sa cante melodia ca e placerea respectivului indiferent de restu' invitatiilor.
:)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde clubbinman » Mar Sep 01, 2009 7:50 am

cei mai in varsta ar trebui sa inteleaga ca muzica a mai evoluat de cand au avut ei nuntile lor personale, si deasemenea ca tinerii din ziua de astazi au alte gusturi muzicale(tineri din grupul carora sunt si mirii pentru care au fost invitati la eveniment); asta nu inseamna ca nu trebuie sa punem si muzica pt cei mai varsta; plus ca de obicei tineretul predomina la nunti in detrimentul celor mai in varsta, deci e normal sa bagi mai multa muzica tinereasca; nu inteleg de ce majoritatea dj-ilor de nunti se gandesc cu prioritate doar la cei in varsta care sunt in minoritate si nu la cei tineri si varsta medie care predomina la nunti; mai bine sa vezi 10-20 de fete triste de persoane in varsta decat sa vezi 100-200 de fete tinere triste(glumesc), vreau sa zic ca trebuie sa satisfacem ambele categorii de nuntasi dar cu prioritate tinerii.
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

UNREAD_POSTde lush » Mar Sep 01, 2009 8:10 am

Eu nu sunt deacord cu Adrian ca daca omul vrea nus ce piesa de la Mafia sau Parazitii tre sa o pun sa playeze.Frumos il refuz si asta e gasesc eu un motiv.Eu personal nici nu tin asa ceva prin pc.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 01, 2009 10:23 am

"Daca ziceti ca toti punem aceeasi muzica dance la nunta, cati dintre voi au bagat Ida Corr - Ride my tempo, N.O.H.A - Dive in your life, Kosheen - Same ground again si multe altele tot in genul asta, si chiar necunoscute, la nunti? " niciodata nu am pus piesele astea, si nici macar nu le stiu :))
ideea e urmatoarea : daca faci 10 nunti cu manele si populare in proportie de 90% din program, prinzi cel putin alte 10 nunti cu aceeasi muzica, acelasi anturaj...
daca prinzi 5 nunti cu HOUSE/CLUB/OLDIES/DANCE mai prinzi iar alte 5 cu acelasi target. e normal si evident.
DAR nunta standard, generala, cuprinde in proportie de 60% ACELEASI MELDII oriunde te-ai afla in romania asta.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mar Sep 01, 2009 11:44 am

Stiu ce zici lush dar le spun si eu "pai vedeti ca melodia asta contine injuraturi sau nush ce prostii si nu se potriveste cu evenimentul,nu se pune asemenea muzica,bla bla..."
El/ei zic "las ca stiu da nu conteaza,da-i sa mearga..."
Si apropo daca tinem sau nu in calculator melodii "aiurea" ce nu se pot pune la evenimente...daca aveam 2,3 calc poate pe unu' tineam numa muzica cu care merg la evenimente si pe altu' stateam pe mess si etc.Da asa tre sa tin pe asta si parazitii si abba si gheorghe zamfir de ex chiar daca la nunta nu am ce cauta in folderu' cu parazitii...exceptand cererile insistente :))
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 01, 2009 12:22 pm

am de la "patraulea, trandafire, dormiti ?" pana la ciaicovschi sau cum se scrie. nu am stat sa selectez ... e toata la gramada. si daca mirii/nasii cer ORICE, aia bag, indiferent daca are sau nu injuraturi ... :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Mar Sep 01, 2009 12:23 pm

Sincer nu cred ca mirele sau mireasa ar cere asa ceva.Un nuntas baut cred ca da.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 01, 2009 12:25 pm

mda, ma rog... vorbeam in general :)
de ex. margineanu - daina mucles sau puya - balcani nu sunt vulgare, dar nici de pus in mod normal :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Mar Sep 01, 2009 12:31 pm

Corect!!!
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mar Sep 01, 2009 8:16 pm

demential scrie:mda, ma rog... vorbeam in general :)
de ex. margineanu - daina mucles sau puya - balcani nu sunt vulgare, dar nici de pus in mod normal :D

Ceva de genu' :)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori