DJ legal

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Controale ? Exista ? Ar trebui sa ne temem sau nu ?

Da. EU am patit asa ceva. Va povestesc pe forum !!!
3
5%
Nu. Este o aberatie, nu am auzit / nu am patit niciodata asa ceva !!!
17
28%
Am prieteni FOARTE BUNI SI DE INCREDERE care au avut parte la nbc de controale si au patit-o ! Va povestesc pe forum !
8
13%
Am auzit de la niste prieteni ca cineva a patit-o ... nu sunt sigur.
32
53%
 
Voturi totale : 60

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Vin Apr 06, 2012 10:57 pm

pai la 40 evenimente pe an cu 250 euro/eveniment media, faci 10.000 euro. deci o asociere de 4 dj fac lejer 40.000 euro :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Apr 06, 2012 10:58 pm

ubertracker scrie: numai ca este f. important sa fii angajat in alta parte cu carte de munca, altfel platesti CAS de te rupe.


Si daca esti angajat in alta parte tot platesti cas pentru pfa. Plus ca va trebui sa platesti si pentru angajati daca ai intreprindere individuala.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Apr 06, 2012 11:03 pm

De cand se plateste CAS la PFA si daca esti angajat in alta parte ?
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Lucian » Sâm Apr 07, 2012 8:26 am

dannyinthemix scrie:g) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;

Deci cind depuneti declaratia la fisc, ca pfa trebuie sa bifati activitate liber profesionist, deci pfa nu este societate comerciala.
Eu am vorbit la mine la firma unde lucrez, cu contabilul sef si mi-a spus ca noi ca pfa pe profesii libere ne incadram la punctul de mai sus.In legatura cu ce zicea Sorin mai sus , cred ca cei care au patit-o aveau SRL nu pfa.

sunt curios daca ai atestat de discjokey ca sa te incadrezi la profesii liberale :roll:

ubertracker scrie:-daca e II poti avea si cativa angajati. la pfa nu se poate

mai nou si PFA-urile pot face angajari :roll:
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Sâm Apr 07, 2012 11:08 am

@lucian. poti avea atestat de discjokey/acustician. eu am unul in curs de finalizare exact pentru acest scop. m-a costat 600 lei.

@manoka. eu stiu ca daca esti angajat in alta parte si aia iti platesc cas (pensii), mai trebuie ca tu sa plateti doar CASS (sanatatea) si fondul de somaj.
pe angajatii care i-ai avea ii platesti (pe foaie) cu minimul pe economie la 2 ore pe zi. asta se traduce in cateva zeci de lei pe luna asigurari pe care ca, binenteles, nu o sa ii suporti tu ci si-i va plati fiecare in parte. nuuuu??? sigur ca in mana ii dai cat a facut la eveniment, din care scazi impozitul pe care il vei plati. :roll:

este unu la cluj care are angajati vreo 20 de dj. a dat peste el un prieten cand isi cauta sala de nunta acu 2 luni. pun pariu ca ala nu plateste de 20x licentele.
sa stiti ca asta este o problema care merita investigata. daca ai imparti licentele alea la mai multi dj, viata s-ar usura considerabil. numai ca, daca vor sa te arda, tot te ard. legea zice clar ca trebuie sa ai cd-uri originale orice licente ai plati. dar se pare ca deocamdata se poate pentru ca cei care ar trebui sa verifica asta inchid ochii.


p.s. momentan plafonul de tva care separa platitorii de neplatitori este 119 000 RON/an cifra de afaceri. si vor sa il creasca cu vreo 15%.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Apr 07, 2012 11:50 am

demential scrie:pai la 40 evenimente pe an cu 250 euro/eveniment media, faci 10.000 euro. deci o asociere de 4 dj fac lejer 40.000 euro :)


vise erotice Daneee - 40 de evenimente / an ori 250 de coco media pe eveniment imi pare neverosimil. eu in ploiesti cu 2 dj, lumini si video nu ajung la 40 de evenimente pe an!

CreB0 scrie:De cand se plateste CAS la PFA si daca esti angajat in alta parte ?


la pensie nu este obligatoriu sa cotizezi daca esti angajat si ai si PFA, in schimb la sanatate este absolut obligatoriu, iar penalitatile si dobanzile penalizatoare sunt extrem, extrem de mari. eu la ora actuala o sa ma judec cu cei de la sanatate pe acest motiv.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Sâm Apr 07, 2012 12:07 pm

Ptr. Lucian@

""sunt curios daca ai atestat de discjokey ca sa te incadrezi la profesii liberale ""

Daca tot esti asa de curios,chiar daca nu am am atest de dj , am alta calificare de tehnician, cu care mi-am deschis pfa, si ma incadrez lejer la profesii libere.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Sâm Apr 07, 2012 1:52 pm

ok, se impun cateva precizari: momentan, plafonul de tva e 35000 euro la cursul aderarii la mUE (3,1xx lei/euro). deci in ziua de azi plafnul de tva e 119.000 lei adica ~27000 euro la cursul zilei. si vor sa il majoreze la 40.000 euro la cursul vechi. ma rog.

ideea este ca cel care face pe batronu sa fie angajat in alta parte si sa i se plateasca CAS-ul acolo. altfel pe langa impozitul pe profit de 16% mai dai vreo 31% din venituri pentru CAS (pensii). dar gasesti vreun srl sa ta angajeze cu minimul pe economie, nu iti da salar, iti platesti tu taxele... gasesti o solutie ca doar nu o sa dai la stat 30% din ce castigi numai pentru pensie! si apoi sa le mai dai si 16% din profit! :roll:
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Lucian » Sâm Apr 07, 2012 10:49 pm

dannyinthemix scrie:Daca tot esti asa de curios,chiar daca nu am am atest de dj , am alta calificare de tehnician, cu care mi-am deschis pfa, si ma incadrez lejer la profesii libere.

Eu vorbesc acum la general - noi astia fara atestat, trebuie sa mergem pe varianta cu casa de marcat - asta vroiam sa spun ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde MajNooN » Dum Apr 22, 2012 11:41 am

Aseara am avut ocazia sa cunosc un domn cu o functie destul de importanta in cadrul UCMR-ada.
Din ce am discutat cu dumnealui, am inteles ca, la aceasta organizatie, trebuiesc platite doua taxe: una de 1400 lei pe an si una de 300 de lei pe eveniment. Mi s-a spus ca urmeaza sa se discute in organizatie posibilitatea negocierii acestor taxe, dar sunt slabe sanse sa se modifice ceva.
I-am povestit de comunitatea noastra, l-am invitat la aceste discutii pe forum si sper sa ne onoreze cu prezenta.
PS: L-am intrebat si de controale, el raspunzandu-mi ca posibilitatea de a controla fiecare dj de licente pt muzica pe care o are in pc este destul de mica...
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Manoka » Dum Apr 22, 2012 10:24 pm

MajNooN scrie:... trebuiesc platite doua taxe: una de 1400 lei pe an si una de 300 de lei pe eveniment.


Asta de 1400 RON/an de unde a mai scos-o?
Pana acum a fost o "intelegere" ca daca platim 20 de evenimente per an ... ne lasa in pace ... asta insemnand 35RON + TVA (parca) x 20.
Iar suma de 300RON trebuie platita de catre ORGANIZATOR, iar noi nu suntem organizatori ;) (in cazul nuntilor sunt mirii, in alte cazuri ... sunt "organizatorii").

Ei incearca sa ne sperie, si sa ne faca sa platim noi DJ-ii aceasta suma de 300RON ... nu de alta dar pe ei nu ii intereseaza cine plateste pana cand ii intra banii :) Si se pare ca pe noi pot sa ne sperie destul de usor :(
Manoka
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:00 pm

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde CreB0 » Lun Apr 23, 2012 9:07 am

Asa stiam si eu, ca suma de 300 RON se plateste de catre organizator nu de prestatorul de servicii. In alta ordine de idei.... ce e cu suma asta de 1400 RON ? Se plateste pentru ce ?
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde MajNooN » Lun Apr 23, 2012 4:14 pm

Sincer, nu sunt sigur. 1400 lei e o taxa de difuzare. Nu mai stiu exact ce si cum, pe mine ma speriase faptul ca era prezent la eveniment...
Daca doriti mai multe informatii, va pot da nr de contact.
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde sarmyparty » Mie Mai 02, 2012 11:43 pm

Si pe mine ,ma enerveaza astia cu taxele lor si oricum e mai usor sa fii fotograf sau cameraman legal decat dj ,dar e mai scump.
Fratilor deci pana la urma cate orgazinatii au putere de control asupra dj-ilor .3 si fiscul parca,nu ?

Cel mai mult ma enerveaza ca nu este o lege concreta asupra punatorior de muzica,daca ar face guvernul asta o lege a noatsra a dj-ilor,a punatorilor de muzica a celor care se ocupa de sonorizari foto video am stii si noi mai concret cum sta treaba,de cine sa ne ferim si cum sa fiim legali.

Un mp3 ,e 4 lei acuma sincer fiecare punator de muzica ,are in laptop un portofoliu de peste 15-20 de mii de piese,cum mama naibi sa legalizam toata muzica asta.....numai sa o cumperi legal cat ar dura download-ul,ia ganditi-va .Si eu cautam o solutie sa imi legalizez toata muzica pe care o am in laptop,dar inca nu am gasit.

O solutie legala la muzica ar fi cumparare de cd-uri la oferta in supermarket-uri ,un cd ajunge si de la 4-5 lei la 9 lei ,cumparam vreo 200 de cd-uri babalirii sau ce pun astia pe disc si macar asa justificam si noi ca avem muzica legala,luom factura si bon fiscal si asta este.

O alta solutie ar fi sa facem rost de disc-uri de vinil ,cat mai multe numai ca nu putem justifica de unde le-am cumparat ,dar na doar nu le-am furat ...domnule agent UDFR ,discurile le am de la mamaia,dumnezeu sa o ierte ca e moarta,deci am muzica legala.
Sonorizari Dj. Mangalia | Video Petreceri | Promovari http://www.videodj.ro Sarmy Party VDj. Tel.0722528017
Promovam Dj., Cluburi, Locatii, si Formatii http://www.facebook.com/sarmyparty si pe http://lhub.to/sarmyparty
Avatar utilizator
sarmyparty
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Apr 22, 2011 12:21 am
Localitate: Mangalia

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Lucian » Dum Mai 06, 2012 3:09 pm

sarmyparty scrie:...domnule agent UDFR ,discurile le am de la mamaia,dumnezeu sa o ierte ca e moarta,deci am muzica legala.

tare asta... :lol:
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Mai 06, 2012 7:40 pm

Tare dar nu prea tine...sa fim realisti,daca inspectorii se multumesc sa ai taxele platite si inchid ochii ca nu ai discuri originale la un raspuns ca asta s-ar putea sa nu mai inchida ochii,parerea mea!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Nicks » Mar Mai 08, 2012 12:04 am

ubertracker scrie:una e sa lucri legal, alta e sa le platesti bir la fomistii aia de la ADPFR. nu vedeti miscarea? s-au asociat vreo 30 de case de productie falimentare si trag taxe de pe cai ce le folosesc cd-urile. nu vedeti ca cei care produc la ei sunt niste nimeni??? :lol:
nu vedeti ce activitate au? cateva cd-uri/casa de productie (in cel mai bun caz) e toata activitatea lor. cred ca produc CD-urile cu cd-writerul de la calculator :lol:
deci haideti sa clarificam ceva: pentru ca niste nimeni care falseaza etno si niste manelisti fara talent si-au tras cate un CD la ei, asta nu inseamna ca lor trebuie sa le platiti ceva daca voi folositi muzica populara sau manele. doar sa evitati sa cumparati cd-uri produse de acele case de productie. :idea:

fac pariu pe o bere ca sunt DJ care au vrut sa fie linistiti si le-au platit taxa, dar nu au nici un CD scos de membrii acestei asociatii. PUN PARIU! 8)
.....................................................

CA SA FII LEGAL:
1.trebuie sa ai o forma legala de organizare: PFA, II, IF, SRL. la persoane fizice trebuie sa faci bonuri de casa, la firme trebuie sa dai factura si chitanta. trebuie sa platesti impozit la stat, TVA daca te treci platitor de tva (nerecomandat), si toate celelelte: cas, cass, somaj, risc si accidente... acuma depinde ce forma de organizare ai.
2.taxe aveti de platit la UPFR acei 105 lei sau 1,5% pentru drept de comunicare publica in scop LUCRATIV. apoi, daca la cd-urile originale pe care le aveti cu facturavreti sa faceti mp3-uri, mai platiti taxa aia de 1200+tva. dar asta nu inseamna ca poti copia mp3-uri de pe net daca ai platit 1200 lei. ca unii asa au inteles. trebuie sa ai cd-urile originale LA TINE!
si se mai plateste ceva la CREDIDAM. am inteles ca 1,5%

exiata pe undeva un topic gata facut cu formele de organizare specifice acestei meserii? pe ce varianta ati mers cei care lucrati legal? PFA? II? srl? IF? avantaje si dezavantaje?


Decizie ORDA – A.D.P.F.R. va colecta remuneratiile cuvenite producatorilor de fonograme pentru retransmiterea prin cablu
Wednesday, March 16th, 2011, 1:36 PM

DECIZIE Nr. 102/2011 privind desemnarea organismului de gestiune colectiva Asociatia pentru Drepturile Producatorilor de Fonograme din Romania – A.D.P.F.R. drept colector al remuneratiilor cuvenite producatorilor de fonograme pentru retransmiterea prin cablu. Publicata in M.Of. nr. 180 din 15.03.2011


??? Prin cablu ? :)


Stai asa ca m-ai bagat cu totul in ceata. Cum nu pot sa folosesc mp3 de pe net daca platesc aceaa taxa de 1200 ron ? Pana anul trecut am platit aceasta taxa si eram linistit din punctul asta de vedere.
Pana la urma care e situatia ?
http://www.sonorizari-sibiu.ro
http:/www.smartchic.ro
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Nicks » Mar Mai 08, 2012 4:52 pm

Cei de la apdfr accepta si plata pe 3-6-9 luni. Un lucru foarte ok din punctul meu de vedere si chiar de apreciat. Normal mi se pare ca si cei dela UPFR sa faca treaba asta.
http://www.sonorizari-sibiu.ro
http:/www.smartchic.ro
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde CreB0 » Mar Mai 08, 2012 4:59 pm

Cel mai corect ar fi sa iti puna fiecare la dispozitie cate un cont unde poti plati cand ai un eveniment (sau in avans pentru cateva evenimente deja stabilite) o suma acceptabila si sa nu mai ai probleme in caz ca vin in control.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Mai 09, 2012 1:56 pm

Nicks scrie:

Stai asa ca m-ai bagat cu totul in ceata. Cum nu pot sa folosesc mp3 de pe net daca platesc aceaa taxa de 1200 ron ? Pana anul trecut am platit aceasta taxa si eram linistit din punctul asta de vedere.
Pana la urma care e situatia ?


din partea mea poti sa folosesti de unde vrei, dar legea zice clar ca trebuie sa ai suporturile originale (cd-urile originale), iar taxa aia de 1200 o platesti ca sa faci copii mp3 la muzica pe care tu o ai pe cd-uri originale ca sa poti lucra mai usor cu ele. ce iei de pe net e piraterie. si apoi mai platesti 105 lei + tva la UPFR pentru a avea dreptul de a le ,,comunica public" in scop lucrativ.
dar upfr e un organism de colectare PRIVAT (nu e de stat) si atata timp cat face bani, inchide ochii ca tu ai muzica piratata. la fel face si ADPFR. cat le vine banu, nu ii intereseaza daca tu ai luat cd-ul sau nu. nici nu stiu cine ar avea dreptul sa te controleze de muzica piratata, dar sigur are cineva dreptul asta. practiv cele doua asociatii de producatori de fonograme inchid ochii la piraterie daca le intra banul.
deci poti sta relativ linistit in continuare atata timp cat le dai banii. numai ca de cei 3000 lei pe an pe care ii dai, iti cumperi o gramada de cd-uri originale si nu mai ai treaba cu taxele astea aberante. ar mai ramane de platit doar 105 lei + tva pentru comunicarea publica la UPFR

daca mai ai nelamuriri, zi-mi ca iti spau la dispozitie in masura in care pot
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori