o parere avizata se poate?

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Lun Ian 30, 2012 11:36 pm

salutare, domnilor!
sunt nou pe aici, am citit in ultima saptamana o buna bucata din forum si am decis sa imi fac cont.

intentionez sa intru in bransa sonorizarilor si voiam niste sfaturi privind echipamentul.
inainte de astea mentionez ca vreau un sistem cat de cat decent cu care sa pot sonoriza evenimente pana la 200-250 persoane, eventual chiar si o formatie sau solist+negative.

in privinta mixerului cred ca m-am hotarat la asta: Soundcraft MFXI 8
http://www.esound.ro/Soundcraft-EFX8--- ... 11234.html
pentru asta tin sa ii multumesc colegului The Mack!
initial am vrut sa optez spre un yamaha mg124CX pentru ca are compresie pe anumite canale. apropo... cat e de importanta compresia? ulterior am aflat ca compresia de pe acel mixer e ,,de jucarie" :lol:


boxe vreau ACTIVE, pana in 4000 lei bucata, fara subwoofer pentru inceput. si aici e marele necaz: e mare oferta si nu stiu ce sa aleg. poate ma ajutati voi! :(

daca nu as avea cu cine sa ma sfatuiesc le-as lua direct pe astea: yamaha dsr 115
http://netmusic.ro/product/642/1557/YAM ... 115-ACTIVE
nu am vazut nimic scris despre boxele astea pe aici. :? spl mare, coboara destul de jos... cel putin pe foaie!

am mai considerat si varianta EV ELX 115 http://netmusic.ro/product/642/2335/ELE ... 15P-ACTIVE
dar de la un magazin care le avea pe amandoua ziceau ca nici nu se apropie acest EV de yamaha de mai sus. e drept ca si 1800 de lei sunt bani!

sau si un RCF 712a http://www.esound.ro/RCF-ART-712-A-Boxa ... -3393.html dar nu stiu cum ar face fatza fara subwoofer... :?

sau modelele de FBT? promax 14A, himaxx 40A, maxx 6A. am vazut ca unii au pareri bune despre FBT... nu stiu ce sa zic :?

multumesc anticipat de raspunsuri
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Ian 30, 2012 11:59 pm

salut man, si bine ai venit printre noi. in primul rand, am rugamintea sa iti adaugi locatia la datele de profil.

sa trecem la subiect. legat de mixer, vezi ca eu inca nu sunt 100% hotarat pe acel model de soundcraft, desi recunosc ca sansele sa il iau sunt destul de mari ;) (cel putin dintre cele 3 modele la care m-am oprit eu). tinand cont ca vrei sa sonorizezi si formatii sau macar solisti, chiar ai nevoie de un mixer cu medie parametrica si efecte pe voci. legat de boxe, aici consider ca cel mai bine alegi boxe cand te duci personal in magazin si le alegi dupa ce asculti - oricum nu te astepta sa faci fata cu 2 boxe fie ele si la 4000 ron bucata la petreceri mai mari de 200 de persoane, fara sa legi si macar un bas la acel sistem (bine aici discutia este mai ampla, si pana la urma problema nu este neaprat numarul de persoane, ci cat de mare este sala, acustica salii, cati stalpi etc, dar teoretic nu prea iese la calcul). parerea mea stricat este ca cel mai bine alegi boxe dintre ELX115 si ProMaxx 14a - boxe foarte usoare si puternice (ambele modele). eu personal pot sa iti recomand ProMaxx-urile pe care le detin de aproape un an, si de care sunt extrem de multumit, dar cu siguranta ca nici ELX-urile nu sunt de lepadat (colegul deraiatu iti poate confirma ca si acestea sunt niste boxe foarte reusite) din pacate nici eu nu le-am ascultat pe ale lui, si nici el pe ale mele deci nu putem sa iti spunem care este mai ok dintre cele 2. aceste boxe ar fi potrivite si ar merge ok atat la aplicatii live cat si la muzica mecanica - DJ - sincer RCF-urile nu sunt o varianta ok, la pret mai mare decat ELX si ProMaxx, specificatii mai slabe - singurul lor avantaj ar fi orgazmul suferit de oameni cand vad cele 3 litere magice :D

p.s: uitam ca mai avem 2 colegi care detin ELX-uri si care te pot ajuta cu ceva pareri despre boxe, este vorba despre colegul djstefnek si colegul djpedros
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Ian 31, 2012 12:14 am

Eu iti pot da urmatoarele sfaturi:
Evenimente de 200 - 250 de persoane cu doar 2 topuri nu prea poti face (nu in conditii decente, sunt multe variabile aici marimea salii, peretii etc )
RCF 712 - vad ca sunt cam multi care le marita nu stiu de ce da nu e de bine
Daca ai fost la acel magazin si aveau mai multe boxe de ce nu ai cerut sa le asculti si sa le compari, parerile si sfaturile sunt impartite.Trebuie sa iei boxa care iti place tie cum suna, pe forum e posibil sa gasesti pareri subiective, in schimb daca tu asculti o boxa si nu iti place nu o iei chiar dace e ea laudata de mai multa lume.
Ca si parere personala iti recomand in loc de 2 boxe de 8000 Ron, 2 boxe si un subwoofer de 9000 Ron va merita cu siguranta.
Nu am ascultat acele Yamaha-uri dar sincer sunt cam scumpute, eu am Ev- uri 115 P foarte multumit pana acum (nu le am de mult), dar cer si un subwoofer si fiind din seria live le recomand cu caldura daca vreai sa cante si solisti pe ele, de la RCF am ascultat 725-ul si da suna foarte bine (dar si pretul e pe masura), despre fbt nu am ce spune ca nu am ascultat.
PS. Se pare ca am postat aceleasi sfaturi ca The Mack :)
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Mar Ian 31, 2012 9:09 pm

multumesc pentru pareri. dar mie tot imi pare ceva fishy in legatura cu EV elx115. la varianta de 12'' rms-ul e de 250w, desi pe multe siteuri nu se specifica asta ci 1000w. si sunt sigur ca am vazut undeva ca rms-ul la 15'' e de 500w. ar fi greu de crezut ca e 1000w daca la cele de 12'' e 250. :idea:
nu zic ca ar fi boxe rele, dar am un sentiment in legatura cu yamaha astea ;).

in privinta boxelor o sa merg pe yamaha dsr 115 fara sub pentru inceput. daca va fi cazul de peste 150 de persoane, voi inchiria un sub. tinand cont de sfaturile voastre, cu timpul o sa adaug si un sub.

cu mixerul raman la varianta soundcraft datorita preamplificarilor de microfon si procesorului. efectele ma intereseaza mai putin pe mine personal, dar nu stii cand trebuie sa sonorizezi vreun lautar care nu poate fara ele. :roll:
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Mar Ian 31, 2012 9:21 pm

va mai cer un sfat.
avand in vedere ca ca am de gand sa lucrez legal si ca nu am de gand sa platesc taxa aia aberanta de 1400 pentru mp3-uri la cd-uri originale, ma gandesc sa ma duc pe varianta cd-playerelor

vreau ceva simplu, dar de incredere. nu ma intereseaza scratchul, mizatul, bpm, loop si alte mizerii specifice muzicii electronice contemporane. vreau doar functia de player, ar fi frumos ca macar unul din doua sa citeasca si MP3 ;), si sa aiba un ecran pe care sa vezi lista cu piesele de pe cd. sper ca nu cer mult! :mrgreen:

american audio sau numark? nu am bani de dat pe pioneer sau denon!
doua bucati separate sau unul dublu?
au placi de sunet incorporate? daca nu au cum fac? daca iau doua bucati separate imi trebuie si doua placi de sunet?
stiu ca intrebarile mele suna stupid, dar... :oops: :mrgreen:

care e timpul de incarcare pentru un cd nou introdus? difera mult de la un model la altul?
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Ian 31, 2012 9:23 pm

Ar trebui sa asculti mai degraba de colegii ce ti-au recomandat EV elx,le-am ascultat vreo 20 persoane la ultima intalnire si cred ca am fost cu toti de acord ca au sunat foarte bine acuma tu decizi insa sa stii ca eu intre yamaha si ev as alege ev!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Ian 31, 2012 9:33 pm

dupa pioneer si denon ar urma numark acum depinde si bugetul tau, iti recomand ceva din seria NDX, daca vrei si mp3 orienteaza-te spre NDX 400 sunt niste playere ok iar ca pret sunt undeva la vreo 1000 lei.Placa de sunet au incorporata, iar la viteza de citire nu iti pot zice deoarece ea difera de la model la model de ex cdj 200 citeste mult mai repede decat cdj 400.
Partea cu cd-urile si legalitatea am mai vorbito.
Legat de boxe dute la un magazin asculta-le si te hotarasti pe loc ce faci, cum am spus poti lua 2 yamaha sau 2 EV-uri +un bass cam in aceasi bani.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde johnnydj » Mie Feb 01, 2012 12:00 am

elx-urile ca sunt pe 12 sau pe 15 tot 250 rms au dar crede-ma ca suna ca multe boxe bune de 400 :D ...eu recomand elx-urile
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde viji » Mie Feb 01, 2012 12:45 am

Daca iti iei Yamaha sa ne spui si noua o impresie. Am tot citit numai de bine despre ele.
Succes!
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Feb 01, 2012 2:09 pm

Recomand 4 x Behringer B815 NEO :D . Iesi OK si ca bani investiti, ca putere audio (bass muuult, inalte puternice) si cu ocazia asta ai 2 perechi de boxe pentru sonorizarea a 2 evenimente aflate in locatii diferite ;).
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde prologic » Mie Feb 01, 2012 11:34 pm

Eu as merge pe FBT daca vrei brand , bineinteles active , eu folosesc maxx 5a si sunt foarte multumit . Folosesc si o pereche RCF ART 315A dar nu suna asa cald si se simte o lipsa de joase insa pe medii si inalte fac galagie mare , un alt avantaj ar fi ca sunt usoare RCF-urile(20 kg)iar la petreceri gen botezuri sunt numai bune , oricum daca esti incepator inca nu te poti gandi la evenimente de 200-300 persoane.
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde CreB0 » Joi Feb 02, 2012 5:59 pm

Eu am 2 boxe active de la dB Technologies ( Opera Digital 402 D) de care sunt foarte multumit. Urmeaza sa mai iau inca 1 sau 2 subwooferi tot de la dB Technologies si astea or sa imi ajunga la nunti de vre-o 200 persoane.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Vin Feb 03, 2012 10:05 pm

General specifications
Speaker type: 15" 2-way, Bi-amp powered Speaker, Bass-reflex Type
Frequency response: -10dB 45Hz ~ 20kHz, -3dB 55Hz ~ 18kHz
Nominal coverage: H 90° V 60°
Components: LF 15" cone, HF 2" Titanium diaphragm compression driver
Crossover: FIR-X tuning (linear phase FIR filter)
Output power: 1300W (LF: 850W HF: 450W)
Maximum output level (1m; on axis): 136dB SPL
I/O connetcors INPUT: XLR-3-31 x1 (Balanced) TRS Phone Jack x1 (Balanced), OUTPUT:XLR-3-32 x1 (Balanced), Parallel connection with INPUT
Processors: D-CONTOUR (Dynamic CONTOUR)
Power consumption: 100W
Flying and mounting hardware: 3 x M10 (TOP L/R 1pc each, Bottom rear 1pc)
Pole socket: 35mm (Bottom Board)
Dimensions: W 442mm (17 4/8"), H 755mm (29 6/8"), D 423mm (16 4/8")
Net weight: 28.0kg (62lbs).


adica ce vrea sa zica cu power consumption 100w? nu e 1300w? si nu o o gresala de tipar, ca am vazut asta in multe locuri
ma lamureste careva? :?
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Lun Feb 06, 2012 11:21 pm

celoc care folosesc playere (in special Numark 400) doresc sa le cer o lamurire.

din cate am observat eu, la aceste playere nu poti sa deschizi cd-ul direct la piesa 3 (de ex.) si apoi sa faci sa urmeze de pe acelasi cd piesa 12 (de ex) e adevarat sau nu?
gradul de control nu e mai mare decat la cd-playerul de la masina. adica sa sar de la piesa 3 la 12 trebuie sa tot sat perste piesele intermediare, nu-i asa?
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Feb 07, 2012 12:14 am

Da e adevarat, daca vrei aceste functii tre sa dai mai multi banuti.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Mar Feb 07, 2012 12:23 am

ok, multumesc de confirmare. deci varianta playerelor cade. nu are rost sa platesc o gramada de bani pe niste playere care nu ma ajuta cu nimic

acuma ma gandesc sa leg 2-3 cd/dvd rom-uri externe la laptop printr-un hub usb si sa playeresc cd-uri originale asa. de 10 milioane cat costa un player Numark imi iau 6 cd-rom-uri :))).

oare se pierde calitatea sunetului de pe cd original daca il bag prin cd-rom? (cu o placa externa de sunet)
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Mar Feb 07, 2012 12:39 am

Sorinus scrie:Te complici inutil...


presupun ca ai vrut sa imi sugerezi sa imi umplu hardul de mp3-uri si sa nu tin cont de nimeni si de nimic. da, e o idee si asta, numai ca tare mi se pare ca vor veni vremuri kkcioase si nu mult va mai tzine asta.

sau sa le platesc taxele pentru ,,copie de lucru" si sa folosesc mp3-uri? si in cazul asta tot iti trebuie cd-uri originale ca sa fii inregula. si daca platesc la upfr+ anpfr taxa pentru mp3, deja te apropii de 3000 lei pe an. de banii aia iei cd-uri originale si macar stii o treaba. deja cand platesti in al doilea an e paguba curata!

acum ca varianta playerelor a cazut, voi merge pe varianta laptop + licenta windows + placa sunet externa+ 2 cd-rom-uri externe(+1 rezerva)
asta se traduce in bani cam asa:
laptop SH 400-500 lei
windows 700 lei
placa externa 400-500 lei
2xcd rom 300 lei
......................
deci tot in jur de 2000 lei cat m-ar fi costat playerele.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Feb 07, 2012 10:57 am

ce laptop iti cumperi cu 400-500 lei? si ce windows cu 700? un dj trebuie sa tina cont si de aspectul comercial, ce vrei tu sa faci cu 2 cd-rom-uri o sa dea impresia de improvizatie
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Feb 07, 2012 2:16 pm

Asa ceva http://www.stantondj.com/stanton-contro ... cs4dj.html ar fi mult mai practic. OS-ul embeded bazat pe linux face extrem de stabila functionarea consolei asteia, cel putin teoretic. Daca cineva are asa ceva sau a avut ocazia sa se joace cu ea, il rog sa-si impartaseasca ideile aici pe forum.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Mar Feb 07, 2012 5:32 pm

djpedros scrie:ce laptop iti cumperi cu 400-500 lei? si ce windows cu 700? un dj trebuie sa tina cont si de aspectul comercial, ce vrei tu sa faci cu 2 cd-rom-uri o sa dea impresia de improvizatie


pai ce calculator crezi ca iti trebuie ca sa merarga un winamp? sau orice alt player...
acu 2 luni am luat un Dell de 12,1 cu procesot core2duo de la intel, 2Gb ddram2, la 550 lei. mai avea auntci 4 luni de garantie. dar si ala e mult peste ce ai nevoie. winamp merge si pe 4x86 :lol:

o licenta de win7 costa 700-800 lei.

aspectul comercial e secundar ca importanta aspectului legal.
djpedros, tu cum procedezi? ce playere/?laptop folosesti si ce licente si taxe platesti?
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron