Totul despre DMX

Jocuri de lumini, strobo, lumini inteligente, led-uri, masina de baloane, masina de fum etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Aug 20, 2010 10:52 pm

Deci majoritatea dintre noi au mai nou si lumini,sau au de gand sa-si achizitioneze lumini si poate ca ar vrea sa-si achizitioneze si un dmx(cum as vrea eu de exemplu) insa habar nu au cum functioneaza,cum poti lega toate luminile,diferite cum sunt pe acelasi cablu xlr si totusi fiecare sa mearga separat,cat de mult conteaza sa ai un dmx mai performant sau nu...ce inseamna alea 100 si ceva de canale sau nu,le ce folosesti faderele :roll: etc...dmx-ul in momentul acesta este un sf pentru mine deocamdata,cei care stiu despre ce e vorba poate ne povestiti si noua celorlalti!
Parca s-a mai discutat undeva despre dmx dar foarte putin,a ramas intr-un stadiu in care nu am inteles nimic,poate aici se va disuta mai mult!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Aug 23, 2010 9:30 pm

Avand in vedere evolutia topicului ma simt nevoit sa intreb:
Care este diferenta dintre aceste dmx-uri,toate sunt dmx512(ce o fi aia)si care mi-ar fi indicat avand in vedere ca nu vreau sa-l folosesc decat pe pari,lasere si jocuri de lumini simplre,eventual strobo.
Avand in vedere ca vreau sa-mi achizitionez unul destul de curand rog pe cei care au la vanzare sa-mi prezinte ceva oferte.
Multumesc!


http://www.thomann.de/gb/stairville_djx ... roller.htm

http://www.thomann.de/gb/stairville_dmxmaster_i.htm

http://www.thomann.de/gb/showtec_lite_8 ... mx_512.htm

sau merita mai degraba o interfata usb?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Nicks » Vin Aug 27, 2010 5:07 am

Eu am un DMX showtec insa nu este varianta pe care vrei tu sa o alegi. Toate au insa cam aceleasi functii. Daca nu ma insel Dj Dance - bucuresti se pricepe mai bine ca mine in Dmx. Dupa cateva incercari si sfaturi am reusit si eu sa imi programez parii prin dmx. Am vrut sa bag in acelasi program atat moving head cat si dmx , insa nu prea mi-a iesit cum am vrut. ;)
Bafta !
http://www.sonorizari-sibiu.ro
http:/www.smartchic.ro
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Aug 27, 2010 7:04 pm

De ce zici ca nu e varianta care vreau eu sa o aleg?Eu moving head nu am...eventual ceva efecte pe led...Multam!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde remy » Vin Aug 27, 2010 7:25 pm

Va spun si eu din ceea ce stiu: fiecare device adresat prin dmx ai trebuie alocata o adresa( la munca folosesc 2 mouving-head care au posibilitatea de a le seta o adresa , de gen adress 1, adress 2. etc.), daca nu e prea fortata comparatia, e de gen ip la reteaua de calculatoare!, SI APOI DIN CONTROLERUL DMX pe fiecare adresa, pot selecta din fadere ceea ce vreau eu sa faca.Astfel, canal 1 de la fader, stabilesc intensitatea luminii de la stins la maxim si apoi dupa jumatatea cursei faderului in sus trec pe mod strobo, mai rar spre rapid, fader 2, e setata culoarea, de la alb, galben, verde, etc, in functie de cate culori stie device-ul conectat pe adresa 1, de exemplu, pe canal 3 am focalizare le mouving-head, pe 4 am posibilitatea de a schimba gobourile( formele alea, stelute, cercuri etc), canal 5 am rotatie gobo, si asa mai departe, in functie de ceea ce stie fiecare device sa faca! Mai exista posibilitatea de a crea scene, adica pe scene 1 setezi o anumita combinatie, scene 2 alta, etc,. Concluzia mea e urmatoarea: daca folosesti mouving-head e indispensabil, daca vrei sa folosesti led-par, e ok, ca poti sa le sincronizezi sa faca toate acelasi lucru.In functie de dmx, mai complex sau mai sinplu, poti comanda si masini de fum, strobo, si alte dracii asemenea, cu conditia sa le poti asignna adrese diferite!Chestia cea mai simpatica este ca pleci din dmx cu un cablu xlr(gen microfon) intri cu el in primul device si de acolo, in cascada cu acelasi tip de cablu, dmx-in , dmx out, le legi pe toate cate ai la dispozitie, nu e nevoie de cate un cablu pt fiecare!Daca aveti intrebari, va ajut!

eu folosesc acest controler, luat de la tine din tm, acum nu mai stiu daca firma asta mai e pe piata, am facut o comanda de casti de la ei si nu au raspuns..
http://www.deboot.ro/detalii_ro_10_53_0 ... start_no=8
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Aug 27, 2010 7:47 pm

Si esti multumit de acel controler?
Are comenzi si pentru fum...blabla?
Multam.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde remy » Dum Aug 29, 2010 9:39 am

Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde DanceDj » Joi Sep 09, 2010 11:31 am

Remy ti-a descris foarte bine principiul de functionare. Insa te sfatuiesc sa urmaresti toate tutorialele de pe youtube, eu asa am invatat. Odata ce ai inteles principiul este foarte usor.

Despre controller eu pot sa-ti spun ca folosesc un stairville dmx master 1 costa in jur de 100E, nu este super profi dar isi face treaba foarte bine (cel putin pana acum).

Pentru conectare eu folosesc cabluri de microfon marca Snake (au fost cele mai ieftine) si nu am avut probleme cu ele. Cablurile dedicate pentru Dmx sunt foarte scumpe si nu se justifica intr-un setup pentru nunta botez etc. (poate la concerte, televiziuni etc)

Daca nu ti-ai cumparat parii inca te sfatuiesc sa-ti iei unii cu functia master - slave. In felul asta poti sa-i conectezi intre ei, ca sa faca toti la fel si fara dmx controller.

Succes
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde DanceDj » Joi Sep 09, 2010 11:40 am

Sorinus scrie:Avand in vedere evolutia topicului ma simt nevoit sa intreb:
Care este diferenta dintre aceste dmx-uri,toate sunt dmx512(ce o fi aia)si care mi-ar fi indicat avand in vedere ca nu vreau sa-l folosesc decat pe pari,lasere si jocuri de lumini simplre,eventual strobo.
Avand in vedere ca vreau sa-mi achizitionez unul destul de curand rog pe cei care au la vanzare sa-mi prezinte ceva oferte.
Multumesc!


http://www.thomann.de/gb/stairville_djx ... roller.htm

http://www.thomann.de/gb/stairville_dmxmaster_i.htm

http://www.thomann.de/gb/showtec_lite_8 ... mx_512.htm

sau merita mai degraba o interfata usb?


DMX 512 este un standard in comunicatia digitala, folosit in domeniul luminilor. Mai exact toti producatori de lumini si controller-e au adoptat acest standard pentru a se putea conecta lumini si controller-e fabricate de un producator cu altele fabricate de alt producator.

Mai exista intradevar posibilitatea unei interfate usb, adica luminile le controlezi cu un soft dedicat, insa e posibil sa te coste mai mult asa.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Nicks » Vin Sep 10, 2010 3:15 am

Dupa vre-o 20 de evenimente am inceput sa am probleme cu led-parurile datorita cablurilor. Cablurile care sunt destinate pentru DMX sunt construite diferit fata de calblurile XLR de microfon. Desi pana acum am refuzat sa cred acest lucru si am folosit cabluri de microfon se pare ca sunt nevoit sa folosesc excluviv cabluri DMX care sunt facute pentru 110 ohmi. Ultimele 3 evenimente mi-au dat batai de cap. Astazi s-au maine am sa imi fac o comanda din germania pentru cabluri DMX. Daca este cineva interesat si vrea cabluri sa imi spuna. Transportul pana aici ma costa in jur de 25 euro. Un cablu de 1.5m este 4.5 euro iar un cablu de 3 m costa 5 euro.
Daca mai e cineva interesat sa imi dea un mesaj astazi. Eu am nevoie de ele pe 18 si 19.
Bafta !!!
http://www.sonorizari-sibiu.ro
http:/www.smartchic.ro
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde DanceDj » Vin Sep 10, 2010 11:08 am

Nicks scrie:Dupa vre-o 20 de evenimente am inceput sa am probleme cu led-parurile datorita cablurilor. Cablurile care sunt destinate pentru DMX sunt construite diferit fata de calblurile XLR de microfon. Desi pana acum am refuzat sa cred acest lucru si am folosit cabluri de microfon se pare ca sunt nevoit sa folosesc excluviv cabluri DMX care sunt facute pentru 110 ohmi. Ultimele 3 evenimente mi-au dat batai de cap. Astazi s-au maine am sa imi fac o comanda din germania pentru cabluri DMX. Daca este cineva interesat si vrea cabluri sa imi spuna. Transportul pana aici ma costa in jur de 25 euro. Un cablu de 1.5m este 4.5 euro iar un cablu de 3 m costa 5 euro.
Daca mai e cineva interesat sa imi dea un mesaj astazi. Eu am nevoie de ele pe 18 si 19.
Bafta !!!


Sunt curios cum de au mers bine pana acum si dintr-o data iti fac probleme. Sa nu fie de la altceva. Eu am avut odata probleme cu o mufa de la un cablu care imi dadea peste cap tot lantul de lumini. Am schimbat ambele mufe la cablu respectiv si acum este totul K. Mai exista posibilitatea ca un joc de lumini sa nu transmita corect semnalul mai departe.

Nu ma intelege gresit, daca iti permiti sa-ti achizitionezi cabluri dedicate DMX foarte bine, dar nu cumva sa le cumperi si sa constati ca problema tot nu s-a rezolvat.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Sep 10, 2010 11:55 am

DanceDj scrie:Remy ti-a descris foarte bine principiul de functionare. Insa te sfatuiesc sa urmaresti toate tutorialele de pe youtube, eu asa am invatat. Odata ce ai inteles principiul este foarte usor.

Despre controller eu pot sa-ti spun ca folosesc un stairville dmx master 1 costa in jur de 100E, nu este super profi dar isi face treaba foarte bine (cel putin pana acum).

Pentru conectare eu folosesc cabluri de microfon marca Snake (au fost cele mai ieftine) si nu am avut probleme cu ele. Cablurile dedicate pentru Dmx sunt foarte scumpe si nu se justifica intr-un setup pentru nunta botez etc. (poate la concerte, televiziuni etc)

Daca nu ti-ai cumparat parii inca te sfatuiesc sa-ti iei unii cu functia master - slave. In felul asta poti sa-i conectezi intre ei, ca sa faca toti la fel si fara dmx controller.

Succes


Multam de raspuns.Ai fost foarte explicit!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Nicks » Vin Sep 10, 2010 4:22 pm

DanceDj scrie:
Nicks scrie:Dupa vre-o 20 de evenimente am inceput sa am probleme cu led-parurile datorita cablurilor. Cablurile care sunt destinate pentru DMX sunt construite diferit fata de calblurile XLR de microfon. Desi pana acum am refuzat sa cred acest lucru si am folosit cabluri de microfon se pare ca sunt nevoit sa folosesc excluviv cabluri DMX care sunt facute pentru 110 ohmi. Ultimele 3 evenimente mi-au dat batai de cap. Astazi s-au maine am sa imi fac o comanda din germania pentru cabluri DMX. Daca este cineva interesat si vrea cabluri sa imi spuna. Transportul pana aici ma costa in jur de 25 euro. Un cablu de 1.5m este 4.5 euro iar un cablu de 3 m costa 5 euro.
Daca mai e cineva interesat sa imi dea un mesaj astazi. Eu am nevoie de ele pe 18 si 19.
Bafta !!!


Sunt curios cum de au mers bine pana acum si dintr-o data iti fac probleme. Sa nu fie de la altceva. Eu am avut odata probleme cu o mufa de la un cablu care imi dadea peste cap tot lantul de lumini. Am schimbat ambele mufe la cablu respectiv si acum este totul K. Mai exista posibilitatea ca un joc de lumini sa nu transmita corect semnalul mai departe.

Nu ma intelege gresit, daca iti permiti sa-ti achizitionezi cabluri dedicate DMX foarte bine, dar nu cumva sa le cumperi si sa constati ca problema tot nu s-a rezolvat.


Da , poate fii ciudat , de ce pana acum au functionat si de acum nu mai merg. De asta nu pot sa iti ofer raspunsul insa am citit pe alte site-uri alti posesori de DMX care au patit acelasi lucru ca si mine. ;)
http://www.sonorizari-sibiu.ro
http:/www.smartchic.ro
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde remy » Vin Sep 10, 2010 8:01 pm

Nicks, incearca si ceea ce s-a spus despre un device care nu transmite mai departe! As avea curaj sa pun pariu ca nu e de la cablu!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Sebi » Dum Oct 17, 2010 11:52 pm

Pentru cei care folositi cabluri de microfon pentru comanda DMX, trebuie sa aveti in vedere faptul ca multe cabluri de microfon au carcasa mufei XLR legata la masa (deci pinul 1 este legat la acea lamela care face contact cu corpul metalic al mufei). Verificati cu un multimetru daca aveti scurt intre pinul 1 si carcasa mufei. Daca da, desfaceti mufele si taiati acea legatura. Pot aparea probleme daca folositi cabluri care au carcasele mufelor XLR legate la masa. Cablurile speciale DMX nu au acea legatura intre pinul 1 si carcasa mufei.

Referitor la cablul in sine, care este destinat folosirii pentru protocoale DMX, diferenta intre acesta si un cablu normal de microfon este ca cel pentru DMX are ecranul mult mai gros (firul metalic care este impletit peste celelate 2 fire- pentru cei care nu stiu :P ). Prin urmare cablul DMX este mult mai putin sensibil la interferente, fiind mai bine ecranat. In principiu se poate folosi fara probleme cablu pentru microfon, doar sa aveti grija sa legati corect mufele XLR ;)
Avatar utilizator
Sebi
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Feb 17, 2010 10:40 pm
Localitate: Oradea

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde cosmin » Joi Oct 21, 2010 10:24 am

Sebi scrie:Pentru cei care folositi cabluri de microfon pentru comanda DMX, trebuie sa aveti in vedere faptul ca multe cabluri de microfon au carcasa mufei XLR legata la masa (deci pinul 1 este legat la acea lamela care face contact cu corpul metalic al mufei). Verificati cu un multimetru daca aveti scurt intre pinul 1 si carcasa mufei. Daca da, desfaceti mufele si taiati acea legatura. Pot aparea probleme daca folositi cabluri care au carcasele mufelor XLR legate la masa. Cablurile speciale DMX nu au acea legatura intre pinul 1 si carcasa mufei.

Referitor la cablul in sine, care este destinat folosirii pentru protocoale DMX, diferenta intre acesta si un cablu normal de microfon este ca cel pentru DMX are ecranul mult mai gros (firul metalic care este impletit peste celelate 2 fire- pentru cei care nu stiu :P ). Prin urmare cablul DMX este mult mai putin sensibil la interferente, fiind mai bine ecranat. In principiu se poate folosi fara probleme cablu pentru microfon, doar sa aveti grija sa legati corect mufele XLR ;)

Foarte bine ai punctat !
Cine ştie cunoaşte. Meseriaş Sebi.
Imagine
Avatar utilizator
cosmin
 
Mesaje: 41
Membru din: Dum Feb 21, 2010 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde scarface » Dum Oct 24, 2010 9:12 am

Citind putin in topicul asta, imi dau si eu cu parerea. Eu nu sunt adeptul DMX-ului ala mare si cu multe potentiometre. Recomand ceva digital, mai ieftin si care face multa treaba. Ai posibilitatea de a previzualiza efectele ce le produci, dar asta depinde si de softul care il folosesti. Pun un link cu un dmx: http://www.hi-end.ro/controller-dmx-p-1504.html
Eu am ales softul DMX Control, si e si free.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Oct 24, 2010 1:41 pm

Super tare...poate faci si un tutorial si ne si arati live cum merge.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde scarface » Mie Noi 24, 2010 11:41 am

Sorinus scrie:Super tare...poate faci si un tutorial si ne si arati live cum merge.


Sa stii ca as vrea sa fac asta, dar sunt destul de incepator si nu ma simt in stare sa fac un tutorial pentru asa ceva. Nu as vrea sa dau sfaturi gresite, sau sa imi impun ideile.
Uita-te la tipul asta, care asa ceva foloseste:
http://www.youtube.com/watch?v=va4FO9vA ... re=channel
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Totul despre DMX

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Noi 24, 2010 8:15 pm

scarface scrie:
Sorinus scrie:Super tare...poate faci si un tutorial si ne si arati live cum merge.


Sa stii ca as vrea sa fac asta, dar sunt destul de incepator si nu ma simt in stare sa fac un tutorial pentru asa ceva. Nu as vrea sa dau sfaturi gresite, sau sa imi impun ideile.
Uita-te la tipul asta, care asa ceva foloseste:
http://www.youtube.com/watch?v=va4FO9vA ... re=channel


foarte tare...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Lumini si efecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron