Prezident 2 Ploiesti/ 10.10.2009 / Botez 80 persoane

Prezident 2 Ploiesti/ 10.10.2009 / Botez 80 persoane

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Oct 13, 2009 3:52 pm

Prieteni de ai mei - botez foarte mare - atmosfera foarte faina. Din pacate bateriile la aparat sau descarcat si am pierdut multe momente frumoase.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Mar Oct 13, 2009 4:07 pm

cat de lucrate par boxele :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Oct 13, 2009 4:25 pm

nu par chiar sunt. au vazut multe la viata lor. sincer nu le-as da pe nimik in lume. cred ca boxele au pe putin 10 ani, si nu am avut probleme cu ele nici eu, si nici tata cat le-au folosit ei. spre exemplu tata si-a luat unele noi tot RCF de curand, sunt mai puternice ca aste a ale mele dar mie sincer tot aste ami se par ca suna mai bine.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Oct 13, 2009 8:23 pm

Cei drept si RCF ee marca! BRO' da la voi toate localuriile au lumini,ca inebunesc :o :lol: :lol:
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Oct 13, 2009 8:34 pm

e na. de unde. au cei de la prezident cateva lumini, care d ecele mai multe ori nu merg (becuri lipsa, filtre arse etc) si prietene mea la Temple (aici e alta mancarea de peste ptr.ca spatiul a fost gandit initial ca si club, apoi mai tarziu fiind convertita in restaurant, si normal ca luminile au ramas). in rest nu ai sa vezi. si nici nu se cere asa ceva in Ploiesti. cel putin din toate nuntile la care am fost nimeni nu a cereut sa vin cu lumini. recunosc ca ma bate gandul sa bag ceva bani si in lumini dar inca nu's hotarat. voi cei care aveti lumini, cat luati in plus fata de muzica si ptr. ele? se merita? aveti cerere la ele?


RCF este super marca ptr. asa ceva. dar datorita preturilor destul de mari ca si dj nu se prea merita sa le cumperi. in general RCF-urile se preteaza cel mai bine la formatii, cum de altfel nu o sa vezi Dj cu mixer dynacord. pai daca faci un calcul a dat tata de curand pe 2 boxe RCF si un mixer amplifict dynacord 160 de milioane parca, in cond. in care a primit un discount foarte serios de la Vali (magazinul de muzica). la banii astia ptr. dj cumperi cumperi 3 randuri de scule super decente.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde tractor » Mie Oct 14, 2009 5:48 pm

Macar nu mai vorbi :lol: .Dute cumpara 2 playere Pioneer CDJ-1000MK3,un djm-800.In ultima perioada toti is DJ,au un laptop si winamp ei is DJ.Fi serios.....
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Oct 14, 2009 6:20 pm

@tractor. nu vad nici o problema in a spune exact cum stau lucrurile. da, boxele arata lucrate ptr.ca sunt - dupa cum am mai spus activez in acest domeniu de peste 7 ani, iar la 70% din evenimentele din aceasta perioada am fost cu aceste boxe. este normal sa arate cum arata incarcate descarcate de cate 8 ori pe week-end timp de 7 ani. asta nu inseamna ca nu sunt bune sau nu se aud bine. referitor la faza cumpara 2 playere de nush care, te rog eu frumos sunt satul de chestia asta pana peste cap. o aud de la fiecare dj wannabe de o carca de timp. am mai spus-o si o spun again: nu le vad rostul, nu ma ajuta cu nimik in activitataea asta! prefer oricand cele 2 laptopuri pe care le folosesc in acest moment. tu faci masura unui dj bun dupa cum arata sculele lui? ciudat. am crezut ca produsul final conteaza mereu. o sa incerc sa pun poze si cu celelalte 2 randuri de scule noi noute pe care le folosim, ca sa te linistesc.

la faza ca acum oricine are acum un calculator si winamp este dj, esti foarte deplasat. tu cum ai inceput in breasla asta? erai deja un super dj consacrat din nastere sau ce? eveai linie de sonorizarea pe care o foloseai in concerte, te-ai nascut mixand sau ce? foarte bine - fiecare sa faca treaba cu ce poate si are, atata timp cat o face bine si lumea este multumita care este problema ta?
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde tractor » Mie Oct 14, 2009 6:28 pm

Nu stai linistit nu asta am vrut sa zic....dar un DJ....care e DJ niciodata nu va sta pe laptop cu Virtual Dj,cred ca esti constient de asta...nu am treaba cu boxele tale,am trecut de stadiu in care ma uitam la o boxa cum arata :lol: .Dar acuma fiecare cum se descurca mai bine....Sunt nunti care le pierzi,doar din cauza ca nu ai Playere :D .Sincer si eu ma duc deocamdata cu laptop,strang bani pt Playere,oricum nu se compara niciodata playerele cu laptopu chear daca cu laptop e mult mai usor....


PS: Chear nu am vrut sa fac vreo iluzie la boxe....dar nu mi se pare corect sa zici ca de 160mil...faci 3 randuri de scule pt un DJ....Cum pt lautari e dynacordu...asa e si pt DJ CDJ de la Pioneer.Bafta in continuare,si cat mai multe evenimente...Chear nu am vrut sa supar pe cineva



Toti de aici aproape mergem cu laptopu...asta e nu ne permitem Playere si mai stiu eu ce...Dar in orice club vei merge te asigur ca nu vei gasi niciun DJ la laptop :lol:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Oct 14, 2009 6:39 pm

nu m-am suparat stai linistit. cred ca s-a creat o confuzie - eu nu am pretentie ca sunt DJ cand merg la nunti - eu la nunti nu mixez (a ca fac o smecherie in bataie, asta este cu totul altceva). sunt DJ (sau) am fost in perioada celor 3 ani cat am mixat in club vineri, sambata duminica. ca un tip care le-a facut pe amandoua te asigur ca la nunti nu vad rostul playerelor. sincer! acum fiecare cheltuie banii lui cum crede, si cumpara exact ce vrea. referitor la scule, ce sa zic: pune tu o formatie sa cante pe scule de DJ, si dupa aia pune aceiasi formatie sa cante pe scule de lautari - daca nu simti diferenta este rau. de aici si diferenta foarte mare de pret intre cele 2 randuri de scule. si da imi mentin afirmatia cu 160 de milioane cumperi 3 randuri de scule serioase pentru nunti ca si dj.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde tractor » Mie Oct 14, 2009 6:43 pm

Sincer peste tot unde am fost,lautari au venit cu sculele lor:mic SHURE ,powermixere DYNACORD,boxe...etc.Chear n-am vrut sa supar pe nimeni,dar eu unu nu ma pot considera DJ cand stau ca o balega pe scaun si apas enter.Da...e foarte important sa stii ce muzica sa pui,e ceva normal.Cu alti ochi se uita "spectatorii" la tine cand te vad miscand de butoane :lol: .In plus iti faci si reclama....Dar ce mai conteaza?Banu sa iasa...... :roll:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Oct 14, 2009 6:57 pm

e nu chiar. banu sa iasa, dar nu asa oricum. este o raspundere mare asta pe care noi ne-o asumam. normal este sa stii care sunt limitele si ce poti sa faci sau nu. normal ca nu iei nunta de 200 persoane, daca tu nu poti sa sonorizezi nici macar 100. trebuie sa existe si niste limite. nici asa sa ne batem joc de oameni. da este posibil ca lumea sa se uite si la ce spui tu, dar personal pana acum nimeni dar absolut nimeni nu m-a intrebat daca vin cu playere sau cu laptop. lumea intreaba de regula daca boxele fac sau nu fata la locatie sau nr. de persoane.

oricum welcome pe forum.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mie Oct 14, 2009 8:20 pm

De acord cu Sorin.Exista mai multe tipuri de dj,fiecare avand domeniu de activitate iin mai multe locuri:1.Dj NBC (nunti ,botezuri,avorturi,imormantari etc.,etc) care folosesc fie playere nu foarte scumpe,gen american dj,newmark,etc sau sa le combine cu un laptop,desktop.
2.Dj in club,disco,eventuri de gen:Liberty Parade,Sensation White,Sensation Black,Reverze etc acestia folosesc CDJ (bineinteles ca topuri ,ultimele modele)sau pe vinil.
3.Dj radio acestia folosesc programe pt streaming,ori ceva asemanator,bininteles sisteme desktop,(nu ma refer la cele de la One Underground,unde banuiesc ca se mixeaza pe cdj.Lista ar mai putea continua dar acum nu imi vin in minte.Ideea e ca daca faci lumea sa se simta bine prin intermediul muzicii puse ,un MC bun este/esti recunoscut in zona ca fiind bun pt asa ceva,castigand clientii.Un dj din club care merge numai pe un anume tip de muzica,ii este cam greu sa devina automat un dj bun NBC si reciproca este adevarata.
Poti tu sa mixezi de 'enshpe mi de butoane ,cu cele mai scumpe CDJ-uri si scule daca nu faci lumea sa se simta bine DEGEABA.
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde tractor » Mie Oct 14, 2009 9:35 pm

Fiecare cum stie mai bine....Dar aici pe la Cluj,pierzi nunti in prostie ca nu ai mk2 si multe altele :lol: .De exemplu unu cu 2xcdj-200s ceva boxe dynacord si un powermixer Dynacord ia 300euro/nunta...Nu stiu care DJ dintre noi mai ia banii aceia...Acuma suntem offtopic....te poti descurca cu un laptop chear foarte usor...


PS: Chear nu am vrut sa deranjez pe nimeni,suntem pe acest forum ca sa invatam unu de la altu,sa ne spunem parerile.Bafta in continuare si cat mai multe evenimente! :P
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde remy » Mie Oct 14, 2009 9:37 pm

@tractor....sa stii ca noi nu santem dj, dar nici o balega care sta pe scaun si da enter! te rog pe viitor sa fii un pic mai temperat! te rog sa recitesti tot ce s-a scris pe aici si eventual si pe softpedia, poate intelegi ceva... macar esentialul!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Oct 14, 2009 10:10 pm

pai din cate am inteles 300 de euro este un pret obisnuit in bucuresti. eu in ploiesti merg pe 8 mil, dar sunt dj fara ce spui tu (playere) care iau intre 10 mil - 12 mil. acum depinde si de tine la ce pret mergi. eu recunosc ca am preturile mici chiar si ptr. Ploiesti, dar din pacate f multe dintre evenimente au fost luate practic in 2008 ptr. 2009, fara sa anticipez ce se va intampla in piata. ptr. la anul deja am ridicat pretul la 10 mil (nu pot sa ma arunc prea sus ptr.ca 80% din nunti vin din recomandari - normal ca omul intreaba dar cat a luta DJ si i se spune ca 8 mil - nu o sa comenteze daca ptr. urtmatorul an lui ii iei 10 mil, dar daca sari mai sus de atat deja omul respectiv se va gandi ca tu esti un snapar).

acum am repet nimeni nu s-a suparat pe nimeni, dar cum a spus si remy (om batran pe forum :lol: ) tonul folosit de tine a fost putin prea de sus.

referitor la ce ai spus cu faza cu invatatul aici ai perfecta dreptate. cei care au initiat acest forum exact lucrul asta l-au avut in vedere. ca noi sa intram mai usor in legatura, sa spunem experientele noastre etc.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde tractor » Joi Oct 15, 2009 10:15 am

Mai sunteti mortali....Chear nu am vrut sa para asa,la urma urmei si eu is cu laptopu...

PS: Inca o data scuze :oops: si asteptam cat mai multe poze de pe la evenimente :D
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde demential » Joi Oct 15, 2009 11:01 am

tractor ma bucur ca ai inceput sa postezi :)
ce-i drept, nu ai facut-o prea elegant si ti-ai pus colegii in cap :D pe buna dreptate, sau poate au exagerat si ei cu certurile :D
concluzia e simpla : esti ca si noi, PUNATOR DE MUZICA. nu dj :)
asa ca ... un punator de muzica poate face chestia asta foarte bine si cu laptop, si cu desktop, si cu playere.
intr-adevar conteaza imaginea, dar poate nu atat de mult ca si recomandarea :)
cat despre preturi ... chestia asta variaza de zona, de client, de locatie ...
ma rog. te invit in topicurile dedicate sa dezvolti experienta ta :
http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.p ... sc&start=0
http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.p ... sc&start=0
http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.p ... sc&start=0
http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.p ... sc&start=0
http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.p ... sc&start=0
http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.p ... sc&start=0
http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.p ... sc&start=0
http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.p ... sc&start=0
http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.php?t=166
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Nicks » Dum Oct 18, 2009 5:41 am

tractor scrie:Fiecare cum stie mai bine....Dar aici pe la Cluj,pierzi nunti in prostie ca nu ai mk2 si multe altele :lol: .De exemplu unu cu 2xcdj-200s ceva boxe dynacord si un powermixer Dynacord ia 300euro/nunta...Nu stiu care DJ dintre noi mai ia banii aceia...Acuma suntem offtopic....te poti descurca cu un laptop chear foarte usor...


PS: Chear nu am vrut sa deranjez pe nimeni,suntem pe acest forum ca sa invatam unu de la altu,sa ne spunem parerile.Bafta in continuare si cat mai multe evenimente! :P


Eu nu am nici power mixer Dynacord , nu am nici MK2 , in schimb sonorizez o nunta cu pachetul meu complet la 350 euro. Hai ca deja ti-am sarit toti in cap. Ideea este ca ar fii bine ca toti cei care suntem in breasla sa incercam sa mergem totusi pe niste preturi mai mari. Pt o pereche de miri care castiga aproape 10mii euro la o nunta pe care practici tu o tii in picioare mi se pare cam putin 8 milioane.
Bafta !
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu


Înapoi la Evenimente 2009

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron