La pescuit

Ce facem in timpul liber

La pescuit

UNREAD_POSTde Ciprian » Lun Apr 19, 2010 3:03 pm

Daca mai exista asa ceva,va rog sa mutati. De asemenea, daca sunt singurul pasionat, puteti sterge.
So.. Vorbim despre partide de pescuit (cu totii suntem pescari, deci cat mai putine povesti pescaresti, va rog!), informatii despre balti,drum de acces, taxa,momeli etc.

Prima partida pe 2010, am avut-o pe lacul Cernica.Se ajunge foarte usor folosind iesirea din Bucuresti pe Pantelimon. Mai e de mers circa 3-4 km pana la Cernica. Drum foarte bun,asfalt pana la balta,doar pe o parte,pe cealalta drum de pamant.
Taxa este de 60 lei 12ore maxim 4 scule. Chestie valabila doar pentru caras.Daca dai la crap sau orice altceva taxa e de 200 lei.
Noi am fost 2,cu cate 2 lansete si am platit cate 30 lei.De remarcat ca erau f putini pescari pe balta,in afara de noi cred ca mai erau vreo 3-4 masini.Momeli folosite: rame,viermusi,pufulete.Pestii au fost prinsi la rame
De la 7 de cand am ajuns pe balta si pana pe la 9 nu am avut nici un tac.Pe la 10 jumate a picat un ciortan, la o trasatura scurta, iar pe la 11 si amicul meu a luat 2 ciortani la un interval de 10 minute.Pauza totala pana pe la 13:30 cand m-am luptat cu monstrul: Un crap la 4.5kg!
Normal ca pestii au fost bine camuflati prin boscheti pana au venit baietii cu taxa.
una peste alta,pentru perioada asta a anului consider ca a fost o partida bunicica.
Minusuri: pe langa faptul ca stai cu pestii ascunsi,pe maluri e o mizerie de nedescris
Fişiere ataşate
peisaj cernica.JPG
peisaj cernica.JPG (90.37 KiB) Vizualizat de 7139 ori
crap.jpg
crap.jpg (190.71 KiB) Vizualizat de 7139 ori
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: La pescuit

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Mie Apr 21, 2010 12:04 am

salut !
si eu sunt pescar :)) dar anul acesta nu am mers nicaieri ca nu s-au deschis iazurile din zona mea !
O sa revin si eu cu poze de la prima partida ;)
Fir intins!
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: La pescuit

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mie Apr 06, 2011 7:52 pm

gabi_fundacescu scrie:salut !
si eu sunt pescar :)) dar anul acesta nu am mers nicaieri ca nu s-au deschis iazurile din zona mea !
O sa revin si eu cu poze de la prima partida ;)
Fir intins!



Da si eu dau la peste dar prefer rapitorii. Daca avem un coleg de prin zona Lipova sa n-e zica si noua unde sa cautam salaul...., ca eu nu l-am vazut de ceva timp.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: La pescuit

UNREAD_POSTde Ciprian » Mie Apr 06, 2011 10:08 pm

Salaul se cauta in locurile umbrite unde se simte la adapost,succesul fiind asigurat nu atat de alegerea momelii potrivite,cat de gasirea locului de panda al acestuia deoarece de multe ori intr-o zona de cativa metrii patrati se gasesc mai multe exemplare;stiut fiind faptul ca salaul nu traieste izolat,deci unde am prins unul sigur vom reusi sa prindem si altii.
Se pescuieste cu rezultate frumoase in timpul zilei, toamna si primavara, iar in cursul verii se prinde mai bine in orele imediat urmatoare rasaritului de soare sau in cele premergatoare asfintitului. Carligul se incarca cu rama, broscute , insecte sau bucati de peste, nada cea mai buna ramane insa pestisorul viu.

Pescuitul cu lingura, twisterul sau voblerul este modalitatea cea mai sportiva si mai frumoasa de prindere a salaului. La pescuitul cu pestisor viu, carligul trebuie sa fie cu coada dreapta si varful foarte bine ascutit;se fixeaza in carlig astfel incat varful acestuia sa treaca prima data prin orificiile nazale(poate fi trecut si prin cele doua maxilare sau mai rar in regiunea cozii). Carligul cu pestisorul nu se arunca prea departe de locul unde ne aflam deoarece conducerea pestisorului astfel incat sa starneasca interesul salaului sa nu devina anevoioasa. Daca folosim bucati de peste, acestea este mai indicat sa se taie din regiunea cozii sau abdominala pentru ca sa aiba ramasa macar o innotatoare. Daca este posibil, cel mai indicat ar fi sa plasam montura in zonele adanci ale apei,care sa prezinte diferite obstacole care ofera adapost si lacuri ideale de panda ale salaului.(pe cat posibil , carligul cu momeala este indicat a nu se scoate des din apa pentru a nu trezi suspiciunea salaului care este foarte precaut). Datorita faptului ca salaul nu se repede asupra momelii ci o inghite usor,pescarii neexperimentati au impresia ca li s-a agatat carligul; cand acesta se repede asupra prazii,se simte totusi o zmucitura nu foarte energica,dar totusi hotarata.

Daca incercam sa scoatem la mal un salau inainte ca el sa fie obosit, se poate intampla ca sa scuture din cap si sa scuipe carligul cu momeala(deci trebuie obosit bine inainte de a incerca sa-l scoatem din apa). Salaul, dupa cum am mai zis este o specie sensibila si nu poate fi tinut viu mult timp, totusi daca este pus intr-un juvelnic suficient de mare el rezista in apa mai multe ore.

sursa: www.pescuitmania.ro
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: La pescuit

UNREAD_POSTde best_crystyan » Sâm Sep 03, 2011 8:40 am

Mergem la un peste luna asta ?? 8)
Avatar utilizator
best_crystyan
PersonaNonGrata
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Feb 21, 2011 12:05 am
Localitate: Tg-Jiu , Gorj

Re: La pescuit

UNREAD_POSTde cip » Sâm Sep 03, 2011 3:28 pm

Da,trebuie sa mergem...incepe sa traga somnul cel "batran"...
Djfotovideo...radio djfotovideo http://radio.djfotovideo.ro/
Avatar utilizator
cip
Membru activ
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:06 am

Re: La pescuit

UNREAD_POSTde Ciprian » Mie Mar 19, 2014 9:29 pm

Se baga cineva sambata la o partida de pescuit?
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: La pescuit

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Apr 15, 2014 12:31 am

ai gasit locatie tot ce trebuie? rame? daca iau maine un acont ma duc sa-mi cumpar undita ....
apropo n-am mai fost la pescuit de vreo 5 ani sau mai mult :)


acum am vazut de cand e postarea...da nu conteaza eu tot ma bag :), poate vine si demential sa ne impacam
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: La pescuit

UNREAD_POSTde Ciprian » Mar Apr 15, 2014 1:06 pm

Eu am 2 lansete si o undita.Rame,cresc din alea americane(las fierbinti)
Mergem!
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Timp liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron