Ce masina folosesti ?

Ce facem in timpul liber

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Iun 29, 2012 11:59 am

Las ca peugeotul tau arata foarte bine
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Sep 11, 2012 10:20 pm

de azi, in familie avem un nou consumator si anume un Ford Focus tourer (masina de nevasta in timpul saptamanii, si de dj / cameraman / carator de scule in week-end :lol: ), 1,6 TDCI 90cp, fabricatie 2007, 70k km masluiti evident (desi la cum arata masina - ma refer la interior - chiar nu stiu ce sa zic), dublu climatronic, navigatie, scaune incalzite, geamuri electrice doar fata (dotari mai mult decat ok pentru o astfel de masina). masina merge brici, nu troncane, nu bate nimic - pusa pe tester totul in parametri optimi de functionare. ma declar absolut satisfacut - daca nu era mica teapa luata (fata de ce se lauda vanzatorul si ce am descoperit in breef-ul din germania) cu motorizarea putin mai mica si lipsa filtrului de particole, lipsa care ridica taxa cu 200 de euro, as fi fost cu adevarat super multumit. pret achizitie 5500 eupuroi
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Sep 11, 2012 10:30 pm

Da taxa e mai mica, e adevarat, dar si filtrul de particule e o bataie de cap in plus, numai aditivul pentru FAP costa o gramada de bani...
In rest e motorizare ok, si cred eu, suficienta pentru caroseria asta...
La C4 Picassp-ul meu i-ar fi trebuit motorizarea de 2.0 HDI, dar ma descurc si cu asta. Doar ca sunt mai timid la depasiri.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 11, 2012 10:33 pm

The_Mack scrie:de azi, in familie avem un nou consumator si anume un Ford Focus tourer (masina de nevasta in timpul saptamanii, si de dj / cameraman / carator de scule in week-end :lol: ), 1,6 TDCI 90cp, fabricatie 2007, 70k km masluiti evident (desi la cum arata masina - ma refer la interior - chiar nu stiu ce sa zic), dublu climatronic, navigatie, scaune incalzite, geamuri electrice doar fata (dotari mai mult decat ok pentru o astfel de masina). masina merge brici, nu troncane, nu bate nimic - pusa pe tester totul in parametri optimi de functionare. ma declar absolut satisfacut - daca nu era mica teapa luata (fata de ce se lauda vanzatorul si ce am descoperit in breef-ul din germania) cu motorizarea putin mai mica si lipsa filtrului de particole, lipsa care ridica taxa cu 200 de euro, as fi fost cu adevarat super multumit. pret achizitie 5500 eupuroi

Sa fii fericit ca nu ai fap,ca daca aveai fap aveai volanta dubla si multe alte batai de cap :) crede-ma e mai bine asa!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Sep 11, 2012 10:35 pm

snake, de ce nu ii faci o resoftare? eu chiar is hotarat sa fac treaba asta, si astfel o aduc la 110 cp

de ce zici ca pe caroseria ta nu e ok motorul? sa fie oare mai mare citronelul tau decat focusul asta, sau te referi din perspectiva cutiei?

l.e: legat de filtru si eu am auzit ca e foarte pacatos, dar na parca tot ma oftic asa de samsarii astia care te iau la misto!
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Sep 11, 2012 10:45 pm

Eu am inteles ca il ai pe ala de 110 CP...
Hm, am mers cu un Peugeot 307 break 1.6 HDI 90 CP, prin Germania si da, e cam mica puterea motorului, dar doar la depasiri se simte lipsa puterii, ca pe autosrtada mergea la fel ca una de 110 cai.
C4 Picasso are 4,60 m lungime, e mai inalta, si are 1.6 tone la gol, deci 1.6 HDI/110 FAP, e o motorizare cam mititica, mai ales cu cutia ESG care e tare ezitanta...
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mar Sep 11, 2012 11:02 pm, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 11, 2012 10:46 pm

The_Mack scrie:snake, de ce nu ii faci o resoftare? eu chiar is hotarat sa fac treaba asta, si astfel o aduc la 110 cp


Iti recomand sa nu faci asta,daca nu vrei sa bagi bani dupa in turbo ...etc!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Sep 11, 2012 10:49 pm

pai nu inteleg de ce. adica acelasi motor din fabrica beneficiaza de 2 softuri diferite, unul de 90 si unul de 110. din cate stiu eu alte diferente nu sunt in ceea ce priveste motorul
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 11, 2012 10:50 pm

Ba da sunt!De la cutie,soft,turbo,dozor aer,fap...etc!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Sep 11, 2012 10:51 pm

Motorul de 90 CP are turbo mai mic...
si celelalte periferice difera, cum zice colegul Sorinus.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde viji » Joi Oct 25, 2012 11:40 am

Am schimbat si eu masina, am luat un Hyundai Elantra sedan din 2004, 1.6 benzina, multe optiuni :) - fata de Solenza mea care nu avea mai nimic.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde tractor » Mar Dec 25, 2012 7:08 pm

The_Mack scrie:pai nu inteleg de ce. adica acelasi motor din fabrica beneficiaza de 2 softuri diferite, unul de 90 si unul de 110. din cate stiu eu alte diferente nu sunt in ceea ce priveste motorul


The mack ai grija ca nu difera doar softul mai bine o lasi asa cum e,si eu am un touran 1,9 105 cai,si tot am vrut sa o duc la 140cai,am vb cu unu altu si pana la urma imi vad de treaba...
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde DanKo » Mie Dec 26, 2012 6:45 pm

Folosesc un Clio 3 1,5 DCI ,65 CP,an fabricatie 2006,am achizitionat-o anul acesta de la firma la care lucrez,am mers cu ea de la 0 km,acum are 180.000 Km,revizii facute la 10.000 Km,sunt foarte multumit de ea pana in prezent.
P.S. Cu ea imi car toate sculele!!!!

My Clio 3.jpg
My Clio 3.jpg (248.42 KiB) Vizualizat de 13081 ori
Avatar utilizator
DanKo
Membru activ
 
Mesaje: 245
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:51 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Dec 28, 2012 7:19 pm

misto sharanul...si pe mine ma bate un gand in viitor spre un sharan :D
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde tractor » Dum Feb 03, 2013 2:03 am

Vw Touran Highline 1.9 105cai,2005.Foarte multumit de ea pana acum,foarte spatioasa,ai avantaju de a scoate de tot scaunele din spate foarte usor si repede fiind individuale,o am de un an,nicio problema pana acum,in afara de consum care este maricel:))
Imagine
Imagine
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Feb 03, 2013 3:33 am

Frumusel Touranul, m-am dat si eu cu unul vreo 2000 si ceva de km, si mi-a placut. Spatios si confortabil.
MPV-urile astea sunt masini care au menirea de a cara 5 sau 7 oameni in confort cu un consum oarecum rezonabil...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Oct 18, 2013 1:29 am

Mai adaug si eu pe langa astra h un VW SHARAN, motor 2l, 140 cai , 6 trepte, an 2008 , 79000 km ...sunt foarte incantat de el :D
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Oct 20, 2013 8:32 pm

din mai anul asta pana in prezent, am avut ca masini de serviciu 2 golfulete (de la o companie de rental) 1.6 tdi si 1.2 TSI - benzinarul am impresia ca este mai slab ca si putere decat cel pe motorina. dieselul era absolut genial ca si consum si putere raportat la masina in sine. o masina super buna chiar si la incarcat scule - pliam bancheta din spate si bagam in ea la greu. acum astept sa imi vina in sfarsit si mie masina mea sa nu mai stau cu rental. este vb despre megane sport tourer 1.6 benzina
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde iulianrugina » Dum Oct 20, 2013 8:49 pm

The_Mack scrie:din mai anul asta pana in prezent, am avut ca masini de serviciu 2 golfulete (de la o companie de rental) 1.6 tdi si 1.2 TSI - benzinarul am impresia ca este mai slab ca si putere decat cel pe motorina. dieselul era absolut genial ca si consum si putere raportat la masina in sine. o masina super buna chiar si la incarcat scule - pliam bancheta din spate si bagam in ea la greu. acum astept sa imi vina in sfarsit si mie masina mea sa nu mai stau cu rental. este vb despre megane sport tourer 1.6 benzina

nu mai ai Honda?
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Ce masina folosesti ?

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Oct 23, 2013 7:26 pm

Honda este masina mea personala, inca o am. am vandut Fordul cand am primit masina de la munca - Honda ramane in familie - se da Cri cu ea :roll:

de bine ce se da cu ea, am impresia ca a "busit" ambreiajul sau cel putin rulmentul....... :x trebuie sa merg la service sa vad ce si cum
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Timp liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron