cunoaste cineva sculele astea? :D

Ce facem in timpul liber

cunoaste cineva sculele astea? :D

UNREAD_POSTde MajNooN » Joi Oct 29, 2009 8:17 pm

salutare tuturor!
Sunt nou pe aici si am o nelamurire :roll:
Un lautar vinde un mixer, un amplificator si un efect de ecou,toate rusesti, la pretul de 400 lei.
El sustine ca toate sunt intr-o buna stare de functionare, ultima data le-a folosit acum un an la o nunta. :roll:
Ce parere aveti despre ele? Inca nu le-am testat, vreau sa stiu daca cineva cunoaste aceste modele(si daca merita banii)
scuzati claritatea pozelor(nu-s facute de mine)
Imagine
Imagine
efectul de ecou + mixerul
Imagine
amplificatorul :?
Imagine
Imagine

Multumesc anticipat :D
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde ChAoSk2 » Joi Oct 29, 2009 10:36 pm

in ce se vede in poze sculele is destul de obosite acuma depinte pt ce aplicatie vrei sa le folosesti, din cate vad eu amplificatorul e un taifun, am avut si eu ceva asemanator si din cate imi aduc aminte stiu ca i se cam ardea finalii.Acuma nu stiu ce safat sati dau totu depinde de tine.
Avatar utilizator
ChAoSk2
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 06, 2009 4:09 pm
Localitate: Galati

UNREAD_POSTde MajNooN » Vin Oct 30, 2009 9:08 am

ChAoSk2 scrie:in ce se vede in poze sculele is destul de obosite acuma depinte pt ce aplicatie vrei sa le folosesti, din cate vad eu amplificatorul e un taifun, am avut si eu ceva asemanator si din cate imi aduc aminte stiu ca i se cam ardea finalii.Acuma nu stiu ce safat sati dau totu depinde de tine.


eu vreau sa incep sa fac sonorizari mici. si cum bugetul meu nu e prea mare, ma gandeam macar la amplificator sa-l scot sub 2 mil.
parerea voastra?
PS: 2x300W :)
PS2: mai stie cineva detalii despre el? :D
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde misu_misu66 » Vin Oct 30, 2009 10:32 am

Acum depinde unde vrei sa faci sonorizarile astea despre care vorbesti pentru ca parerea mea sincera este ca daca te duci cu asa ceva la o nunta iti iei bataie. Si e riscul foarte ridicat sa te lase in timpul evenimentului si atunci iti iei bataie pe partea asta. Deci cum o dai tot iti iei bataie :D . Acum serios vrb daca tot vrei sa-ti iei ceva cu care sa faci treaba, cauta chiar daca bugetul este mic, ceva mai profesional ca astea sunt invechite rau.
Avatar utilizator
misu_misu66
DJ Fondator
 
Mesaje: 154
Membru din: Vin Apr 17, 2009 2:18 pm
Localitate: Glalati

UNREAD_POSTde MajNooN » Vin Oct 30, 2009 10:56 am

misu_misu66 scrie:Acum depinde unde vrei sa faci sonorizarile astea despre care vorbesti pentru ca parerea mea sincera este ca daca te duci cu asa ceva la o nunta iti iei bataie. Si e riscul foarte ridicat sa te lase in timpul evenimentului si atunci iti iei bataie pe partea asta. Deci cum o dai tot iti iei bataie :D . Acum serios vrb daca tot vrei sa-ti iei ceva cu care sa faci treaba, cauta chiar daca bugetul este mic, ceva mai profesional ca astea sunt invechite rau.

ai dreptate, cred ca am sa caut altceva :roll:
eu am cateva scule...am sa postez niste poze cand am timp

multumesc pentru sfaturi :D
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Oct 30, 2009 11:25 am

mama frate - parca zici ca sunt de pe vremeea razboiului, piese de muzeu. bro' nu le lua ca's jalnice - baga si tu ceva mai adanc mana in buzunar, si ia ceva mai de acatarii (sunt convinsa ca o sa gasesti scule second la preturi bune, si care sa arate de 146326547326476 ori mai bine ca astea). vb lu misu' te lasa alea intr-o nunta pe undeva de pleci de acolo batut, nu de lata.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Vin Oct 30, 2009 1:47 pm

salut si bine ai venit pe forum-ul nostru.
desi nu sunt un extrem de pricepul in alte tehnicii, daca studiem aspectul as spune ca sculele sunt foarte vechi. chiar daca sunt "rusesti", nu poti avea incredere in ele.
astept sa vedem ce ai tu deja, dupa care o sa iti recomand ce mi-am luat eu :)) cu maxim 4000 RON :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde sorake » Vin Oct 30, 2009 2:07 pm

The_Mack scrie:sunt convinsa

io pana acum eram convins ca esti de sex tare :lol:
Avatar utilizator
sorake
 
Mesaje: 104
Membru din: Joi Sep 10, 2009 8:12 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Vin Oct 30, 2009 2:15 pm

DA batranul Sonor made by URSS mi l aduc aminte de cand dadeam discoteca cu 2 deckuri.Bun era!!!Mixer adevarat si rezistent pe atunci.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Oct 30, 2009 9:16 pm

sorake scrie:
The_Mack scrie:sunt convinsa

io pana acum eram convins ca esti de sex tare :lol:


sunt sunt stai linistit :lol: :lol: :lol: face tastatura de la laptop figuri
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Oct 30, 2009 10:00 pm

In anii '80 astea erau sculele meseriase ale lautarilor, cantau toata ziua si toata noaptea pe ele, in cort, pe afara in curte, si functionau fara cusur, cu un regulator de tensiune, evident.
Misto prezentarea amplifului, pe busteanul ala...
Dar in timpurile noastre nu mai preteaza asemenea scule, sunt depasite, si nu mai prezinta incredere din pricina uzurii.
Sfatul meu, nu are rost sa cumperi, mai bine mai strangi bani si iei un mixer sh si niste boxe active sau un powermixer tot sh, dar fabricate in mileniul asta.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Sâm Oct 31, 2009 3:42 am, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde MajNooN » Sâm Oct 31, 2009 12:05 am

demential scrie:astept sa vedem ce ai tu deja, dupa care o sa iti recomand ce mi-am luat eu :)) cu maxim 4000 RON :)

ce am eu...sunt facute de mine... boxe low-cost si amplificatoare la mana a doua :)
am sa fac un nou topic, si sa imi ziceti parerea voastra despre ele :D
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Oct 31, 2009 12:43 am

Vezi ca exista o sectiune unde poti posta ce scule folosesti.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde AndiBAD » Sâm Oct 31, 2009 6:33 pm

Si eu mai am un Regent 660(sau cv de genu)tapana asa,carcasa din PAL parca ai cara o boxa de chitara :lol:
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Noi 01, 2009 1:40 am

Da, astea erau "Dynacoardele" de atunci ale lautarilor.
Sigur ca-mi mai aduc aminte, chiar si acum mai am o boxa Vermona L 9033 2x15", prin pod, in casa de la tara.
Am folosit boxele, mixer, si statia Vermona, la caminul cultural de la tara.
Dadeam disco cu ele, si le mai foloseam la sonorizare atunci cand erau filme romanesti la camin, (am fost o vreme si proiectionist) ca pe instalatia veche a caminului nu se intelegea clar.
Ce vremuri erau!
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 02, 2009 10:53 pm

coco ai avut mare dreptate ...cre ca m-am grabit sa postez fara sa gandesc prea mult.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Joi Noi 26, 2009 10:33 pm

MajNooN scrie:
ChAoSk2 scrie:in ce se vede in poze sculele is destul de obosite acuma depinte pt ce aplicatie vrei sa le folosesti, din cate vad eu amplificatorul e un taifun, am avut si eu ceva asemanator si din cate imi aduc aminte stiu ca i se cam ardea finalii.Acuma nu stiu ce safat sati dau totu depinde de tine.


eu vreau sa incep sa fac sonorizari mici. si cum bugetul meu nu e prea mare, ma gandeam macar la amplificator sa-l scot sub 2 mil.
parerea voastra?
PS: 2x300W :)
PS2: mai stie cineva detalii despre el? :D


Ceau ,
eu iti recomand sa iti cauti niste boxe cu SPL cit mai mare, sa verifici ce difuzoare echipeaza incintele, cu un SPL real de 120-130 db/m poti sa faci o sonorizare si cu 100 de watt, ca aici conteaza presiunea acustica si nu puterea.
Eu va dau un exemplu: pe vremea lui Ceausescu erau niste pick-upuri cu o boxa de 3 watt care una de nu stateai intr-o camera, pe cind acum daca iei un difuzor no name tre sa dai in el cu 100 de watt ca sa sune, deci SPL mare si nu trebuie putere mare ca sa sune, acelasi principiu l-e au difuzoarele Celestion.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde MajNooN » Vin Noi 27, 2009 9:00 am

stiu....SPL mai mare= pret mai mare.
am vazut pe la power audio ce preturi au...
si crede-ma... nu ma tine buzunarul :cry:


amplificatorul nu-l da separat, deci daca il vreau, va trebui sa iau si mixerul+efectul de ecou.
deci... caut altceva...
:roll:
multumesc de reply :D
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Timp liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron