Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

Ce facem in timpul liber

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Noi 22, 2010 7:40 pm

1:cine ti-o conduce? :)
2:cred ca are consumul cam mare....mai ales daca o sa mergi cu ea in bucuresti
3:parca are cam multi km pentru banii aia
parerea mea de non expert :)
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 22, 2010 7:42 pm

1) peste cateva luni dementsiala dupa ce ia carnetu
2) nu stiu nimic despre consum inca ... o sa intreb daca accepta conditiile mele de plata (rate fixe cateva luni)
3) anu trecut a venit din germania si a fost luata cu 10000 euro
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Noi 22, 2010 7:44 pm

a luat-o cu 1000 si o da cu 6000 :?: :?: :!: :!:
asta da afacere...


mi-am adus aminte....pe la inceputul anului am mers cu modelul asta de audi numai ca avea un motor pe motorina ...si sincer nu prea m-a incantat spatiul din el...si pozitia la volan, nici directia cu toate ca imi plac asa ca masini ....daca as avea bani mi-as lua altceva ...cel mai probabil asiatic :)
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 22, 2010 8:05 pm

10 mii, am scris eu prima oara gresit.
despre spatiu si pozitie la condus, LA TINE, care esti ditamai matahala nu stiu daca conteaza foarte mult parerea ta :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Noi 22, 2010 8:18 pm

demential scrie:10 mii, am scris eu prima oara gresit.
despre spatiu si pozitie la condus, LA TINE, care esti ditamai matahala nu stiu daca conteaza foarte mult parerea ta :))



da asa e...:) ca doar nu conduci tu
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 22, 2010 8:27 pm

pai nu, dementsiala. eu n-am voie.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde iulianrugina » Lun Noi 22, 2010 9:25 pm

te rupe la bani consumul...motor de 2000 pe benzina...
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Noi 22, 2010 9:33 pm

demential scrie:sa cumpar masina asta ? : http://cautare.mobile.ro/vehicule/showD ... abNumber=1


Bunnnnn,deci sa incepem romanul :)
In primul rand ca e scumpa,la banii astia iti iei o masina mai mica,diesel si muuult mai ieftina la intretinere+consum!
Ca si consum poti sa te astepti undeva la 12-14 in oras si 8-9 in afara ceea ce este enorm!
Kilometri sunt enormi pentru un benzinar avand in vedere ca duarata medie de viata a unui motor diesel este cam 5-600000 km iar a unui benzinar la jumatate,desi aceasta este o medie probabil sa poti duce mai mult insa o sa incepi sa bagi bani in ea avand in vedere km pe care ii are!
Directia este extrem de complicata,cu cate 3 pivoti pe fiecare parte care sunt dintr-o bucata cu bratele si vreau sa zic ca te costa o avere sa schimbi directia cand o sa inceapa sa aibe joc(daca nu are deja)
Deci exceptand faptul ca este Audi are o gramada de optiuni si este negru nu vad nici un avantaj(asa mai bine iti iei logan nou de banii aia si tot o sa fii mai multumit)oricum mai studiaza piata ca o sa gasesti multe variante mai acceptabile decat masina asta(parerea mea)
Eu zic ca o masina mai micuta pe marimea Ralucai(nu a ta) no ofensse ar fi muuuuult mai potrivita,mai ales ca o sa o folositi mai mult in oras,sau daca tot va luati o masina mare sa va luati una si cu portbagajul mare pt a avea loc sa cari si boxele&restu!
Oricum sa te feresti de peugeot 206,masini japoneze(dupa ce ies din garantie sunt cele mai scumpe masini la intretinere)si nu mai stiu de care sa te feresti:)) oricum dintre japoneze aygo nu face parte din categoria aia deasemenea c1 si peugeot 107 sunt identice din punct de vedere tehnic difera un pic designul(eu una din asta i-as lua lu nevastamea) sau un ford fiesta,benzinare nu diesel dar cu mai putini km,si cu motor mai mic!
pentru orice alte informatii nu ezita sa ma contactezi,ca in domeniul asta te pot ajuta desctul de mult cu informatii.
Daca o sa vrei un peugeot iti recomand 406 fiindca este cel mai reusit dintre peugeoturile tuturor timpurilor si sunt masini fara defecte,desi arata cam a masini pentru babaciuni:)
Deci raspunsul meu NU CUMPARA! decat daca iti da in 50 de rate fara dobanda si doar cu buletinu ;)
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Noi 22, 2010 11:54 pm

Ai face o greseala sa cumperi o masina asta destul de veche, scumpa, si pretentioasa, mai ales ca soferul (soferita) va fi macar un an, "cam incepatoare".
Gandeste-te ca sterge din greseala o bordura sau un gardulet, lucru comun la soferii incepatori, stii cat te costa sa o repari?
Chiar daca ai Casco, tot dureaza o gashca de timp pana se repara.
Lasam la o parte uzura motorului pe benzina plus GPL, uzura destul de mare judecand dupa nr. de Kilometri.
Nu cumpara asa ceva, poate dupa vreo 2 ani de condus, atunci da, te poti gandi la o masina mai "pretentioasa"
Gasesti cu jumatate din banii astia, una mai compacta, mai noua si mai potrivita.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mar Noi 23, 2010 1:30 am, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Noi 23, 2010 12:24 am

SnakeBiteTWO scrie:Lasam la o parte uzura motorului pe benzina plus GPL, uzura destul de mare judecand dupa nr. de Kilometri.

Nici nu am vazut ca e pe gpl,clar motorul e mult mai uzat daca e si pe gpl+chiuloasa destul de forjata....
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde tractor » Mar Noi 23, 2010 4:53 pm

:lol: Nu fa prostia asta...Motor pe benzina=consum ffff mare.Si e o caruta de bani :lol:

De banii aia iei un golf4 diesel,fiat punto diesel,ford mondeo,fiesta diesel,iei aproape orice :lol: .Uitate la diesel.
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Mar Noi 23, 2010 11:22 pm

Salutare !

Hai sa-ti spun ce as face eu pentru ca am invatat de la altii si pe pielea mea. E valabil mai ales in situatia cand soferita nu conduce sub indrumarea ta de sofer primul an.
90 % o sa zica :" Du-te ba si te plimba cu parerea ta . Eu nu vreau sa ma fac de ras cu panarame de masini :)) ." Toti o sa regrete insa asta cand o sa afle cat costa o reparatie :)

Eu as cumpara pentru inceput o masina mai ieftina -- (gen golf 3 , seat, sau opel vectra A motor 1,6 benzina nu mai mare, dar nu SF de masina pentru care nu gasesti piese sau au piese scumpe. dar exclus de tot dacia). Neaparat inmatriculate ca sa le poti vinde dupa aia. primii 15.000 km o sa fie mai plini de surprize neplacute, prin care trece o soferita incepatoare, lasata singura la volan , dar o sa se rezolve cu bani putini si asta e cel mai bine

Dupa ce o sa invete sa conduca poate sa-si ia o masina in functie de buget mai scumpa, mai de fite,dar o sa stie sa o conduca si sa o feresca de tampitii din trafic. Plus ca o sa economisesti o caruta de bani care in mod normal ii dai in service pt reparatii.

Exemple de prieteni cu masini :

Cata - sofer nou = golf 4 ,2002, benzina, 4300 euro masina - paguba 1 an 1500 euro (spoilere fata + spate+o portiera- oglinzi si platit reparatie la o alta masina careia nu i-a acordat prioritate .)

adiconitei- sofer nou + alcool si viteza= scoda fabia din 2008- vreo 7000 euro masina facuta varza; a scapat cu viata ; paguba totala;

andrei- sofer nou - peugeot 206 decapotabil 2003, 6500 euro neinmatriculata. benzina motor 2000 :)) - consum mega urias vreo 13% :)) + intretinere o caruta de bani doar cu vreo 800 euro pagube buseli (reparatii italia); Acuma masina lui daca mai valoareaza 3500 euro dar nici asa nu o cumpara nimeni.

gynutza - soferita noua -(pericol pulic nr 1 primii 3000 km ca toate femeile) masina folosita zilnic - daewo cielo 1998 alb pret achizitie 2000 euro ; daca e sa punem la socoteala cat de sifonata a fost masina aia nustiu sa zic toate pataniile prin parcarile de la supermarketuri. dar la 2 saptamani sigur intra in reparatii . Reparatiile le facea prietenul iei cu un spay alb , ciocan plastik + kit cu fibra de sticla si ieseau noi . deasemeni se puteau face la service manopera ieftina si piesele pt aceasta masina fiind foarte usor de gasit si schimbat . Deci ieftin si bun pentru bugetul iei .adik un salar de vreo 12 milioane. Acuma dupa ce a invatat sa conduca , a vandut masina care e pe cale sa-si dea duhul :)) , si cauta ceva mai nou. A invatat sa conduca fara sa frece o caruta de bani . Timp de 3 ani gratarele la padure si excursiile au fost pe primul loc :))

2.Pareri masini despre care stiu mai jos.

sckoda octavia 2005 benzina sau motorina oki
vw golf bezina 1,6 sunt oki
seaturile sunt tot un fel de golfuri
opel astra dupa 2003 is jale cu ele , folosite ca taxi au avut o groaza de probleme (parere de la un tip ce are 4 masini pe taxi)

si....... peugeot 206 1.4 hdi motorina,, din 2006 luat la 20.000 folosit pana la 138.0000.

Am avut grija de el si i-am schimbat pana la km astia circulat 30% oras : bateria anul trecut + bucsaraia fata (o caruta de bani dublu fata de vw golf) + distributia la 100.000 km (scumpa fata de golf )+ reviziile la 30.000 km costau 8 milioane fara de 5,5 milioane cat costau la masinile pe bezina.

Pro : consum 4,5 % exterior chiar se poate scoate mai putin , si 5,5 interior ;
eu am 1,85 si este spatiu la volan berechet (la vw golf 4 nu incap la volan)
lasa o impresie buna ca imagine mai ales pt o femeie

contra : intretinere mult mai scumpa ca la alte masini ; fiabilitate in functie de noroc . stiu multe pejo 206 care la km astia au o gramada de probleme la motor sau puntea spate. etc;


Daca cumperi o masina fa-i un test la un service, ca sa-i afli toate defectele ascunse (ex . teapa : Se ia un Renault Megane din bazar cu o gramada de senzori de alerta aprinsi in bord, se desface brodul si se rezolva problema prin taierea firelor ce duc la ledurile din bord, dupa care se vinde masina in perfecta stare la una bucata fraierica :lol: )
Intra pe forumurile de profil sa afli consumul si cat costa intretinerea la acea masina. deasemeni parerile prietenilor care lucreaza in domeniu sunt binevenite.

Bafta la achizitie !!
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Noi 24, 2010 12:42 am

apropo skoda sunt de vis....daca ai sti prin cate a trecut aia pe care lucrez eu...
mi-as lua oricand o skoda octavia tour ...motor 1.9 diesel ...poti sa cari si sculele cu ea...e foarte spatioasa
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mie Noi 24, 2010 2:00 am

In Skoda Octavia Tour 1.9 nu imi incape subwooferu :cry: BPH cu EW18HN.In rest imi place cum merge (taicamiu are una din 2008 noua)
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde remy » Mie Noi 24, 2010 8:18 pm

hai sa va zic ce am luat eu: dacia breack, 2001 , injectie, cu 641 ron am facut-o ca noua!!! :lol: pe mine ma intereseaza cel mai mult cat ma costa intretinerea dupa achizitie! si eu ca si sorinus, ma invart printre masini de vreo 25 ani, si daca nu luam dacia asta luam o solenza! eventual un logan sh! nu dau bani pe fitze ca costa(scuzati cacofonia)
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Noi 24, 2010 8:32 pm

AndiBAD scrie:In Skoda Octavia Tour 1.9 nu imi incape subwooferu :cry: BPH cu EW18HN.In rest imi place cum merge (taicamiu are una din 2008 noua)


nu stiu ce inseamna BPH cu EW18HN
stiu ca aia e cu haion....si presupun ca se rabateaza banchetele...ca la majoritatea masinilor cu haion...si oricum e mai mare decat audi
apropo v-am zis faza cu audi da nu vedi? :D
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Noi 24, 2010 8:35 pm

se pare ca toti ne zbatem aici sa-i tot dam sfaturi lui Dan insa se pare ca ori nu citeste topicul,ori si=a luat deja audi,ori .........cfjsbcjhsxbjhvcb ca nu am mai vazut nici o reactie de-a lui de la primul post si asta ma enerveaza la culme! :oops: :oops: :oops:
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde demential » Mie Noi 24, 2010 8:41 pm

ce sa mai zic ... nu m-a sustinut nimeni. momentan sunt pe ganduri daca sa fac credit sau nu. in orice caz nu cred ca pentru aceasta.
am gasit in targoviste masina din 2004 (in loc de 2001), 140.000 km (in loc de 200.000), cu 6000 euro (in loc de 6300 euro). acelasi model.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Noi 24, 2010 8:50 pm

Sfatul meu:
daca tot vrei sa iti faci credit la banca atunci macar ia o masina noua.
Eu unul mi-am luat acum 3 ani un Logan 1.6 16v in rate si cu toate ca scrie Dacia pe ea sunt foarte multumit de masina. La cat ma costa intretinerea anuala si la cum merge masinuta nu as schimba-o deocamdata cu nimic.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Următorul

Înapoi la Timp liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron