Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

Ce facem in timpul liber

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Noi 24, 2010 9:06 pm

Shaloo scrie:Sfatul meu:
daca tot vrei sa iti faci credit la banca atunci macar ia o masina noua.
Eu unul mi-am luat acum 3 ani un Logan 1.6 16v in rate si cu toate ca scrie Dacia pe ea sunt foarte multumit de masina. La cat ma costa intretinerea anuala si la cum merge masinuta nu as schimba-o deocamdata cu nimic.


Subscriu,un logan benzinar(diesel te omoara) este mana cereasca,pe langa faptul ca nu pica nimica pe ele la directie etc,iesi si ieftin cu o revizie la service dacia sau in regim de "la garaj"foarte ieftin!Iti recomand Dacia,asta in cazul in care iti trebe o masina practica de care vrei sa tragi,nu una de fitze!Daca vrei un da fitze atunci iti poti lua un audi!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde demential » Mie Noi 24, 2010 9:53 pm

eu nu ma omor dupa nimic in mod special.
mi-as lua logan mcv care mi se pare extrem de reusita, dar nu o s-o folosesc eu . o s-o foloseasca dementiala.
tu sorinus, din cate o cunosti (2 intalniri in tara si 2 parca in bucuresti) tu crezi ca vrea logan sau audi ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Noi 24, 2010 10:03 pm

demential scrie:tu sorinus, din cate o cunosti (2 intalniri in tara si 2 parca in bucuresti) tu crezi ca vrea logan sau audi ?


Banuiam eu ca asta o sa-mi raspunzi:) (cred ca ne injura dementiala ca te imbarligam sa NU AUDI :mrgreen: )oricum decat audi mai bine ceva de genul :

http://www.mazda.ro/Showroom/Mazda2/
http://www.toyota.ro/cars/new_cars/aygo/index.aspx
http://www.google.ro/imgres?imgurl=http ... x=68&ty=48
second binenteles!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde tony » Mie Noi 24, 2010 10:12 pm

bai ... dementule (vb lu iulianrugina) :lol: , ai dat ca dilau de permis si ai ramas cu limba scoasa , ai rabdare sa ia ea permisu si apoi sa faci botezul gropilor! ,la ce legislatie de kkt e la noi !
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Joi Noi 25, 2010 12:03 am

MASINA DE FAMILIE INGHITE O GROAZA DE BANI

Tu esti barbatul si de toate belele care o sa fie cu revizia si intretinerea, garantat tu o sa te ocupi si in capul tau o sa se sparga toate (asta daca sunteti impreuna si aveti buget de familie ).
Nu se merita sa faci un credit pentru o masina de familie veche (eu nu as face nici pentru una noua ) . Masina consuma o gramada de bani si trebuie sa stii dinainte cat o sa te coste intretinerea si sa te feresti de tepele de la service care daca te vad ca nu prea stii te jupoaie de bani si te rad pe la spate.
.
Daca tot vrei Audi ia un A4 de prin 1995-2000 inmatriculat e pana in 3000 euro, sau un audi A3 ca e mai mic, sau un golf , sau o skoda. Nu se merita sa te faci dator la banca pe 5-10 ani pt o masina pentru care o sa platesti punand si dobanda in calcul cam dublu .

Daca cheltuielile cu intretinerea nu te afecteaza direct pe tine si vezi ca te chinui o gramada cu explicatul si prietena vrea masina aia, asta e . O cumperi pe aia ! Dar totusi intra pe forum clubaudi.ro si vezi cam cat costa intretinerea si ce motorizari sunt mai bune si parerile celor care au acesta masina.

DACA CHELTUIELILE CU MASINA O SA FIE SUPORTATE DIRECT SAU INDIRECT DE TINE ATUNCI FII BARBAT : , CASCA BINE OCHII SI URECHILE , SI VEZI PE CE DAI BANII. O MASINA O CUMPERI SA FIE UTIlA NU CA SA AIBA CITEZ YOUTUBE : "Volan de piele si toate cele ...........;)))" http://www.youtube.com/watch?v=1QZq7vtIDP4


- credit in banca pentru masina = platesti pentru o masina de 6000 euro 12.000 euro dupa care, mai bagi bani suplimentari in ia (si la audi costa tata nu gluma) ,pe piese care o sa trebuiasca inlocuite din cauza vechimii . Dupa care , ai sa o vinzi peste 5 ani cu 2500 euro.

Eu cu mintea care o am acuma as mai face un credit la o banca sa cumpar o locuinta, un spatiu comercial sau o-Un obiect care sa-mi aduca bani, in nici un caz pentru o masina veche.
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde demential » Joi Noi 25, 2010 10:39 am

la 28.000 ron (6500 euro) dau la finalul celor 2 ani 30.000 ron. nu mi se pare dublu deloc.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde johnnydj » Dum Feb 06, 2011 5:42 pm

dane ai vazut masina mea da? m-a costat 6500 euro, 2006 anu 115000 km motor diesel 1.3 90 cp, 6 trepte consum in afara 4.7 l/100 km..... e de vis si spatiu ai vazut ca este garla...ce zici?
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde iulianrugina » Dum Feb 06, 2011 5:53 pm

johnnydj scrie:dane ai vazut masina mea da? m-a costat 6500 euro, 2006 anu 115000 km motor diesel 1.3 90 cp, 6 trepte consum in afara 4.7 l/100 km..... e de vis si spatiu ai vazut ca este garla...ce zici?

ce masina e?
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde johnnydj » Dum Feb 06, 2011 9:15 pm

opel astra h caravan
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde johnnydj » Dum Feb 06, 2011 9:15 pm

doar ai vazt-o la intalnire :D
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde tony » Dum Feb 06, 2011 10:51 pm

johnnydj scrie:doar ai vazt-o la intalnire :D



nu cred ca a vazut-o :P
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde iulianrugina » Dum Feb 06, 2011 11:29 pm

la ora 23.00 pe intuneric si pe ceata aia sigur am vazut-o....
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde demential » Lun Feb 07, 2011 10:09 am

n-am remarcat-o. si o vinzi sau cum ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sa cumpar sau sa nu cumpar ?

UNREAD_POSTde johnnydj » Lun Feb 07, 2011 11:34 am

nu clar nu. era un ex de masina pe care ti-as recomanda sa o cumperi :)
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Anterior

Înapoi la Timp liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron