tehnici de filmare - tips&tricks

Filmari, video, cameramani, operatori

Moderator: SnakeBiteTWO

tehnici de filmare - tips&tricks

UNREAD_POSTde adynrg » Joi Apr 09, 2009 11:35 pm

locul unde cei experimentati in arta filmarii pot impartasi novicilor cateva din secretele lor
adynrg
Administrator
 
Mesaje: 126
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:20 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Vin Apr 24, 2009 6:38 pm

momentan nu avem experimentati :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Tehinca naibii ...

UNREAD_POSTde RObinetu » Mar Aug 18, 2009 2:03 am

Nu ma consider experimentat dar o "tehnica" uzitata de mine si de altii am vazut este ... monopied-ul.

Atat deocamdata daca mai posteaza cineva vin si cu alte "tehnici" argumente.

Ciaolinio!
Avatar utilizator
RObinetu
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Mai 20, 2009 12:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tehinca naibii ...

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Vin Ian 01, 2010 7:01 pm

Din experienta mea de cativa ani de filmari pot sa-ti spun ca nu-s cine stie ce secrete si daca pierzi destul de multe nopti citind materiale de specialitate si pe forumuri o sa ti se para simplu totul.Eu personal mai mult de pe forum am preluat ABC-ul acestei indeletniciri,afland,cu ce camera(e) e bine sa mergi la filmari,cum trebuie sa inveti ce e aia o incadratura si sa faci reglajul WB,sa nu mergi pe AUTO daca vrei sa nu-ti iasa subiectii rosii sau albastrii :lol:,sa folosesti un sistem de lumini adecvat eu am 3 proiectoare pe stative de 3 metri pe care le aprind cu telecomanda de la distanta-unul din ele folosit obligatoriu la biserica deoarece multe biserici sunt superintunecate)asta in caz ca nu dispui de Sony VX2100 care filmeaza si la lumina scazuta datorita celor 3 senzori CCD de 1/3".. ,sa nu stai pe langa boxe sau sa ajustezi sunetul cand esti in zonele alea(mai ales la nuntile cu formatii de manelisti),sa nu misti camera incontinuu de la un cadru la altul sa nu filmezi chiar tot ce misca ci doar ceea ce tine de nunta sau botez,etc,etc,apoi partea a doua cea cu editarea si aici va pot spune din experienta ce multe neamuri proaste am intalnit in toti anii acestia.Cei care aveau oarece cunostinte in programele de editare cum mai stau ei cu nasul pe sus si nu vor sa-ti zica nimic din secretele muncii de editare,insa pas cu pas am reusit sa invat si eu cum se editeaza o caseta minidv,cum fac o coperta in Photoshop in afara de sutele de coperti in format .psd facute rost unde schimb doar numele mirilor, ce marca de dvd-uri printabile(verbatim obligatoriu) sa folosesc,cu ce viteza sa le scriu,4x pentru evitarea oricaror neplaceri...si multe altele.Sper ca nu m-am intins cu prostiile mele cine are nevoie de oaresce iesplicatii,id-ul meu de mess e punatordemuzica.
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

UNREAD_POSTde remy » Mar Ian 05, 2010 9:55 pm

de asa colegi de forum avem nevoie...
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde RObinetu » Mar Ian 12, 2010 9:56 am

Am si eu o camera cu " 3 senzori CCD de 1/3" ", pot sa filmez cu ea in biserica ? A mea nu e Sony VX2100.
Avatar utilizator
RObinetu
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Mai 20, 2009 12:06 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mar Ian 12, 2010 11:16 am

RObinetu scrie:Am si eu o camera cu " 3 senzori CCD de 1/3" ", pot sa filmez cu ea in biserica ? A mea nu e Sony VX2100.

Vx-ul beneficiaza si de o optica buna,are si procesor de sharpness,etc

PS: A ta ....ce e? :lol:Am senzatia ca vrei sa compari Canon XH-A1 cu VX-ul,si remarc o oarecare urma de ironie in intrebarea ta.Nu sunt eu cel mai in masura sa dau lectii video insa pot sa te asigur ca ai nevoie de lampa in bisericile mai intunecate,ceea ce nu e cazul la VX,doar ca aceasta din urma filmeaza doar SD.
:wink:
PS2 In loc de intrebari retorice explica-ne ceva practic sa invatam si noi din experienta ta de cameraman.Multam!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

UNREAD_POSTde RObinetu » Mar Ian 12, 2010 12:19 pm

Da am fost ironic. Ca sa inkeiem aceste ironii as vrea sa nu mai avem post-uri din acestea unde anumite brand-uri sunt bune pentru ceva anume si altele nu, hai sa postam kestii interesante. Am un proiect care va incepe cat de curand ... un scurt metraj ( inca nu am gasit toti actorii si nu am pus la punct script-ul).

On topic!

Avand in vedere ca esti singurul care a postat ceva pe aici ce parere ai de adaptoarele de 35mm. Daca nu stii ce sunt alea uite cateva link-uri cu toate ca sunt sigur ca ai auzit de ele.

www.letusdirect.com
www.redrockmicro.com
www.shoot35.com

Intentionez sa achizitionez un pachet de la shoot35.
Avatar utilizator
RObinetu
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Mai 20, 2009 12:06 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mar Ian 12, 2010 12:57 pm

RObinetu scrie:On topic!

Avand in vedere ca esti singurul care a postat ceva pe aici ce parere ai de adaptoarele de 35mm. Daca nu stii ce sunt alea uite cateva link-uri cu toate ca sunt sigur ca ai auzit de ele.

www.letusdirect.com
www.redrockmicro.com
www.shoot35.com

Intentionez sa achizitionez un pachet de la shoot35.

Daaa,Sunt super,accentueaza DOF-ul neadevarat.
Daca vrei sa-ti construiesti unul si nu stii cum vezi la baietii astia.
http://vimeo.com/1364714
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: tehnici de filmare - tips&tricks

UNREAD_POSTde RObinetu » Lun Iul 25, 2011 10:41 pm

Salutare!
Ultima data pe aici s-a vorbit despre DOF Adapters, intre timp (destul de lung) a aparut "moda", sau mai bine zis tehnologia HDDSLR, cu posibilitatea de a avea o gama larga de obiective fara a avea toata jucaria cu imaginea intoarsa in fata camerei video, doar cateva adaptoare in functie de montura adoptata si cea a aparatului. Postez un clip scurt intitulat Color Correction, pe care l-am produs dupa ce am vazut la altcineva un filmulets asemanator si m-a incitat in sensul de a incerca sa fac si eu asa ceva, avand ceva idee de ce si cum dar neavand posibilitatea la un "eveniment" (nunta, botez, etc.) sa pot sa lucrez la nivelul acesta din cauza vitezei desfasurarii acestor evenimente la noi (majoritatea, unii mai fac dar...).
Asadar, astept reply-uri, poate mai inviem acest thread.

http://vimeo.com/26872288
Avatar utilizator
RObinetu
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Mai 20, 2009 12:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: tehnici de filmare - tips&tricks

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Iul 25, 2011 10:53 pm

Mamaaaaa ce tare,m-ai terminat cu ochii aia!
Oare o sa mai pot dormi la noapte sau voi avea cosmaruri :?: :)
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: tehnici de filmare - tips&tricks

UNREAD_POSTde sebi p » Vin Aug 05, 2011 12:28 am

Salut Ciprian,
Frumos color correction...as avea si eu o intrebare legat de el. Poti sa spui te rog ce filtru ai folosit la sfarsit, cel care scoate in evidenta ochii.
Mersi mult de tot.
Videografie de nunta
sebi p
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 03, 2011 6:09 pm
Localitate: Brasov, Romania

Re: tehnici de filmare - tips&tricks

UNREAD_POSTde RObinetu » Sâm Aug 06, 2011 8:26 pm

Salutare,

Nu pot sa iti spun ce filtru am folosit pentru ochi pentru ca nu exista sau eu nu stiu inca de el.
Ochii sunt modificati in After Effects folosind masking, sunt doua masti, cate una pt fiecare ochi,
care din pacate sunt sincronizate manual cadru cu cadru, un pic de feather cam 10 pixeli, si apoi hue, saturation, si orice altceva ce ne poate face imaginea mai buna. Daca exista interes pentru chestii gen After Effects, am putea face un topic sau deschide o discutie pe tema asta.
Numai bine!
Avatar utilizator
RObinetu
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Mai 20, 2009 12:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: tehnici de filmare - tips&tricks

UNREAD_POSTde sebi p » Lun Aug 08, 2011 8:36 pm

Ok ms mult de tot ;)
Videografie de nunta
sebi p
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 03, 2011 6:09 pm
Localitate: Brasov, Romania

Re: tehnici de filmare - tips&tricks

UNREAD_POSTde sarmyparty » Lun Mai 07, 2012 9:07 pm

filmarile cu dslr ,sunt doar pentru clipuri scurte ,nu rezista optica la filmari gen filmare nunta.
incadrarile sunt la fel ca in fotografie ,un incepator daca ar fi sa alega o prima setare manuala pe care vrea sa o invete,recomand balansul de alb (WB),pentru ca este foarte importanta,incadrare si compozitie apoi si totul este bine.setarile camerei sunt oligatoriiu de cunoscut si ele,si tot ce poate camera.

o tehnica video interesanta jump and cut ,gasiti mai multe pe guguleeee ,uitati aici un link de pe youtube in care se explica tehnica.
http://www.youtube.com/watch?v=HVlZjJfXYfU

pe blogul meu de sonorizari foto video voi pune mai multe tehnici de filmare ........

p.s sunt persoane care daca te vad cu lampi video,sau cu aceesorii externe de iluminat (reflectoare,chestii) te catalogheaza ca nu ai camera buna.

mult succes la cadre bune
Sonorizari Dj. Mangalia | Video Petreceri | Promovari http://www.videodj.ro Sarmy Party VDj. Tel.0722528017
Promovam Dj., Cluburi, Locatii, si Formatii http://www.facebook.com/sarmyparty si pe http://lhub.to/sarmyparty
Avatar utilizator
sarmyparty
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Apr 22, 2011 12:21 am
Localitate: Mangalia


Înapoi la Cameramanul evenimentului tau

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron