Camere de filmare, accesorii

Filmari, video, cameramani, operatori

Moderator: SnakeBiteTWO

ce aleg filmare SD sau HD la evenimentul meu

filmare Standard Definition
8
31%
filmare High Definition
18
69%
 
Voturi totale : 26

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Iul 07, 2013 12:38 pm

@teddy, poate raportat la piata din Bucuresti (desi chiar si aici am vazut super 'profesionisti'), solutia aleasa de Danko nu este chiar profi, dar raportat la ce se intampla in Ploiesti este ok, si aici vb din experienta proprie, a unuia care a investit 8000 de euro in echipamente video, si vad cum sunt nevoit sa accept gig-uri pe bani putini, asta desi in acest fel investitia mea incepe sa nu se mai justifice. in conditiile in care sunt oameni care la o nunta vin si fac poze si filmeaza in 1500 de ron (de cele mai multe ori este one man show), filmare HD pe blu ray disc (adevarat cu camera de concediu cum zici tu) cum pot eu sa fiu competitiv dpdv al costului, cand la mine filmare pe blu ray poate ajunge (doar filmarea fara foto) si la 1600 ron (depinzand aici de pretentiile clientilor, evident). argumentul calitatii nu mai este de multa vreme invocat de nimeni - oamenii vor sa taie cat mai mult cand vine vb despre foto, video si muzica, evident ca cea mai ieftina oferta castiga! drept urmare intr-un fel (mic adevarat - achizitia aceasta am facut-o si din pasiune nu doar de a face o afacere) imi pare rau ca nu am ales si eu o solutie de acest gen - cu siguranta ca raportul numar de nunti intr-un an vs pret achizitie scule vs profit per nunta era cu mult mai mare decat in momentul de fata.

imi doresc sa am parte de oameni care cu adevarat vor sa faca ceva frumos, imi doresc sa am oameni dispusi sa isi rupa din timpul lor pretios din ziua nuntii 2, 3 ore ca sa pot face sesiuni foto video reusite, imi doresc sa am oameni dispusi sa faca sesiuni TD, save the date, etc in schimb realitatea este crunta - poate am maxim 2, 3 astfel de nunti intr-un an, restul Dumnezeu cu mila! asta este piata in Ploiesti! pentru astfel de nunti se merita oare sa stai cu mii de euro investite in scule? parerea mea, a unuia ars / patit este ca NU!
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Iul 07, 2013 1:32 pm

Eu trag clipuri la evenimente (pentru mine personal) cu un nikon 3100 si stand in principiu foarte aproape de bass si boxe foarte multe clipuri sunt compromise din pricina distorsiunilor si basului excesiv.
Ce imi recomandati sa fac pentru a atenua sau rezolva aceasta problema?
Sunet direct din mixer nu prea as vrea pentru ca nu mai reda exact ceea ce se intampla in sala.
Un microfon extern ar rezolva aceasta problema?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Iul 07, 2013 1:43 pm

un microfon extern omnidirectional legat la camera, cu siguranta ca ar remedia situatia.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde DanKo » Dum Iul 07, 2013 10:24 pm

The_Mack scrie:@teddy, poate raportat la piata din Bucuresti (desi chiar si aici am vazut super 'profesionisti'), solutia aleasa de Danko nu este chiar profi, dar raportat la ce se intampla in Ploiesti este ok, si aici vb din experienta proprie, a unuia care a investit 8000 de euro in echipamente video, si vad cum sunt nevoit sa accept gig-uri pe bani putini, asta desi in acest fel investitia mea incepe sa nu se mai justifice. in conditiile in care sunt oameni care la o nunta vin si fac poze si filmeaza in 1500 de ron (de cele mai multe ori este one man show), filmare HD pe blu ray disc (adevarat cu camera de concediu cum zici tu) cum pot eu sa fiu competitiv dpdv al costului, cand la mine filmare pe blu ray poate ajunge (doar filmarea fara foto) si la 1600 ron (depinzand aici de pretentiile clientilor, evident). argumentul calitatii nu mai este de multa vreme invocat de nimeni - oamenii vor sa taie cat mai mult cand vine vb despre foto, video si muzica, evident ca cea mai ieftina oferta castiga! drept urmare intr-un fel (mic adevarat - achizitia aceasta am facut-o si din pasiune nu doar de a face o afacere) imi pare rau ca nu am ales si eu o solutie de acest gen - cu siguranta ca raportul numar de nunti intr-un an vs pret achizitie scule vs profit per nunta era cu mult mai mare decat in momentul de fata.

imi doresc sa am parte de oameni care cu adevarat vor sa faca ceva frumos, imi doresc sa am oameni dispusi sa isi rupa din timpul lor pretios din ziua nuntii 2, 3 ore ca sa pot face sesiuni foto video reusite, imi doresc sa am oameni dispusi sa faca sesiuni TD, save the date, etc in schimb realitatea este crunta - poate am maxim 2, 3 astfel de nunti intr-un an, restul Dumnezeu cu mila! asta este piata in Ploiesti! pentru astfel de nunti se merita oare sa stai cu mii de euro investite in scule? parerea mea, a unuia ars / patit este ca NU!

Sorine,ai pus punctul pe ,,i,, ai perfecta dreptate in tot ce ai spus,iti spun ca printre altele si asta este un motiv de am renuntat la partea de filmare.Numai gandul ca trebuie sa investesc mii de euro in scule HD si clientii sa vina si sa spuna ca ei nu vor pe bluray disk ci vor pe DVD dar vor filmare full hd m-a facut sa imi pun intrebari cum pot sa-mi amortizez investitia si in cat timp,in conditiile in care preturile sunt in continua scadere.Pot spune ca se filmeaza acum in Ploiesti cu camera hd Z1, o nunta pe 6 mil video plus 3mil foto.Am ramas tampit cand l-am intrebat pe un cameraman care filma la un eveniment sonorizat de mine pretul,bineinteles mi-a aruncat in fata un pret mult mai mare,dar eu stiam de la miri pe cat presta.
Si atunci pentru ce atata investitie ? Pot spune ca puteam sa mai filmez cu VX-ul doi ani de acum inainte fara probleme si va spun si de ce. Sa fim sinceri, majoritatea clientilor cauta sa obtina un pret cat mai mic.Ma intreaba un client,,filmezi HD ? eu zic da,el spune ok,eu filmez cu vx 16:9,el habar nu are ca Sony Vx nu filmeaza HD,se mai uita si spune,,Frate ce camera smechera ai,,iar eu produsul final il dau pe DVD cum a cerut si toata lumea este multumita. Nu vorbesc aici de acei 3% clienti care cunosc si vor calitate.
Tin minte ca acum vreo trei-patru ani filmarea SD mergea in Ploiesti undeva intre 800-1000 Ron,iar HD dublu.Acum HD la fel ca SD chiar mai jos.
Concluzia o trageti voi.

P.S. Am promis ca pun o secventa de la nunta de aseara filmata cu Canon legria HF G25.Filmare fara lampa,full auto ,in spatele boxelor unde sunetul stiti cum este,o incapere luminata cu becuri economice
http://youtu.be/khSfDLZw4cA
http://youtu.be/gHnQQYekUHQ
http://youtu.be/F9WNPlR2S28
Avatar utilizator
DanKo
Membru activ
 
Mesaje: 245
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:51 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde teddy26 » Lun Iul 08, 2013 11:38 am

Am vazut si eu clipurile. Imaginea nu o poti compara cu un z5 orice ai zice, chiar si pe aceasta filmare se vad diferente mari la calitate, culori, detalii. Imaginea pare ok pt pretul ei dar nu o sa scoti niciodata imagini mai bune dintro camera cu un ccd de 1/3 fata de o camera cu 3ccd sau cmos-uri de aceeasi marime.

Sa stiti ca Bucurestiul nu face exceptie de la preturi mici. Majoritatea se lauda cu preturi mari dar foarte putini le si obtin. E plin orasul de oferte foto-video la 4-500e.
Mack... tu ai facut o investitie in echipament destul de mare si deja ai au avantaj fata de alti colegi. Acum trebuie sa acumulezi mai multe cunostinte despre filmare,editare pentru a face diferenta. Daca vei merge pe acelesi tip de filmare-editare ca si colegii de breasla nu vei reusi sa obtii preturi mari pt ca oamenii nu sunt cunoscatoti si o sa li se para ca la tine e ca si "la ailalti". Eu nu prea ma complicam la nunti,le vedeam doar ca pe o sursa secundara de venit. Le filmam corect, civilizat dar nu ma complicam prea mult la montaj sau la filmat cadre compuse. De cand cu criza ca sa imi pot mentine preturile sus am inceput "sa alerg" mai mult la nunti si sa fac clipuri putin mai "lucrate". Anul asta am si cateva cu DSLR. Prefer asa, decat sa am 30 de nunti la pret mic mai bine 10 la pret bun plus oameni civilizati,locatii frumoase si unde ai un tratament mai bun. Mack, tu mai faci si o greseala....compromisul. Daca tu consideri ca filmul tau face mai mult decat al altui coleg din Ploiesti, incearca sa nu cobori pretul. Mentine-ti pretul la valoarea pe care tu o consideri corecta si nu face compromisuri. Pe termen scurt o sa pierzi sigur nunti multe dar pe termen lung vei avea de castigat. De ce? Pentru ca atunci cand afla pretul vor fugi la altii mai slabi si cu preturi mai mici iar tie iti vor ramane doar cativa dar sunt cei care vor o amintire frumoasa si buna calitativ. In consecinta, in timp, de la acei clienti iti vor veni tot clienti buni si o sa vezi ce bine o sa fie.
Sambata acum am avut nunta in Pitesti si am fost intr-un parc pt sedinta foto-video. Cu exceptia unui singur tip care tragea cu dslr restul(vreo 6-7) erau cu vx si un monopied. Unul din ei chiar m-a intrebat de unde sunt ca nu ma cunostea si cam ce pret iau de imi convine sa car atata echipament ( aveam vreo 2 genti, stedi) si sa mai bat si drumul :). Recunosc ca am avut o nunta pe bani buni deci se gasesc si in alte orase oameni dispusi sa investeasca in amintiri dar trebuie sa te gaseasca. Ideea e ca daca faci compromisuri nu ii vei gasi nicioadata pe clientii buni.
teddy26
 
Mesaje: 99
Membru din: Lun Ian 09, 2012 8:31 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Oct 17, 2013 10:01 pm

Azi am avut sansa sa testez o camera de broadcast 4K - Sony CineAlta PMW-F55. Impresionanta... si foarte scumpa, vreo 35.000 de Euro, cu accesorii si obiectiv.
Totodata am testat si una prosumer 4K - Sony PXW Z100, mai accesibila la pret... Imaginea a fost trimisa catre un TV Sony 4K de 65", prin cablu HDMI 2.0.
Imagine
Imagine
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde DanKo » Vin Oct 18, 2013 7:38 pm

SnakeBiteTWO scrie:Azi am avut sansa sa testez o camera de broadcast 4K - Sony CineAlta PMW-F55. Impresionanta... si foarte scumpa, vreo 35.000 de Euro, cu accesorii si obiectiv.
Totodata am testat si una prosumer 4K - Sony PXW Z100, mai accesibila la pret... Imaginea a fost trimisa catre un TV Sony 4K de 65", prin cablu HDMI 2.0.
Imagine
Imagine

Super ! Te invidiez .
Avatar utilizator
DanKo
Membru activ
 
Mesaje: 245
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:51 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Oct 18, 2013 7:59 pm

SnakeBiteTWO scrie:Azi am avut sansa sa testez o camera de broadcast 4K - Sony CineAlta PMW-F55. Impresionanta... si foarte scumpa, vreo 35.000 de Euro, cu accesorii si obiectiv.
Totodata am testat si una prosumer 4K - Sony PXW Z100, mai accesibila la pret... Imaginea a fost trimisa catre un TV Sony 4K de 65", prin cablu HDMI 2.0.
Imagine
Imagine


damn, I hate u dude :D
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Oct 18, 2013 9:04 pm

Eei, am pipait si eu o scula scumpa. Nimic de invidiat. Mai avem un pic de asteptat pana aceste scule vor fi in mainstream.
Apoi urmeaza 8K. Peste aceasta rezolutie UltraHD 8K, nu mai e cazul sa apara ceva, pentru ca ochiul uman nu mai sesizeaza nimic in plus...
Vorbeau ceva si de sunetul pentru UHD 8K, un codec care sa cuprinda 21.2, adica 21 de canale plus doua de subwoofer, asta petru sali de cinema.
Dar au renuntat din acelasi motiv, se pare ca 7.1 (7 canale pus unul de subwoofer) este maximul pentru capacitatea senoriala umana.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde yo_scuty » Vin Iun 20, 2014 10:42 am

Salutare tuturor...am o camera sony pd 170 si as dori sa o vand si sa imi achizitionez un hd/full hd....as avea o intrebare. A cumparat un cameraman o camera Sony NXCAM HXR-NX30 si din cate am observat e o camera destul de buna.Ce parere aveti? la banii acestia ( maxim 2000 euro ) gasesc alt ceva mai bun? aveti alta propunere? va multumesc anticipat pentru ajutor
yo_scuty
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 08, 2014 6:42 pm

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Iun 20, 2014 4:18 pm

E o camera numai buna pentru jurnalisti.
La nunti cred ca ar face fata, stabilizarea aia face toti banii, insa clientii cred ca o vor asocia rapid cu o camera neprofesionala, de care au si ei acasa... Asta din cauza faptului ca e cam mica.

Sony NEX-VG900 ar fi o varianta, sau un NEX-VG 30EH...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde yo_scuty » Vin Iun 20, 2014 8:11 pm

SnakeBiteTWO scrie:E o camera numai buna pentru jurnalisti.
La nunti cred ca ar face fata, stabilizarea aia face toti banii, insa clientii cred ca o vor asocia rapid cu o camera neprofesionala, de care au si ei acasa... Asta din cauza faptului ca e cam mica.

Sony NEX-VG900 ar fi o varianta, sau un NEX-VG 30EH...



Prima nu prea mi-o permit a 2-a ar fi ok...ma incantat la nx30 ca are stabilizatoru si din cate am inteles o sa apara si 4k undeva la 2000 euro...din toata gama de camere doar astea 2 tii se par ok? Maxim 2000 euro
yo_scuty
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 08, 2014 6:42 pm

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Iun 20, 2014 8:24 pm

In maxim 2000 de euro eu as lua un GH4. Si gata...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde viji » Mar Iul 01, 2014 2:04 pm

yo_scuty scrie:Salutare tuturor...am o camera sony pd 170 si as dori sa o vand si sa imi achizitionez un hd/full hd....as avea o intrebare. A cumparat un cameraman o camera Sony NXCAM HXR-NX30 si din cate am observat e o camera destul de buna.Ce parere aveti? la banii acestia ( maxim 2000 euro ) gasesc alt ceva mai bun? aveti alta propunere? va multumesc anticipat pentru ajutor

Am vazut la un cameraman o Sony de genul asta, nu stiu exact ce model era, ii mai pusese un suport ceva, oricum giroscopul ala e belea. Clientii nu au comentat nimic, era un restaurant bun (Prahova, din Ploiesti).
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Camere de filmare, accesorii

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mie Iul 02, 2014 12:41 am

Panasonic AG90...e cam 1500E la baieti...isi face toti banii.
uite-o poza cu ea...si cu mine la lucru :lol:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... tif_t=like

sau asa:
http://www.youtube.com/watch?v=pP8BbvJXWg0
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Anterior

Înapoi la Cameramanul evenimentului tau

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron