Descarcare / editare / export / authoring

Filmari, video, cameramani, operatori

Moderator: SnakeBiteTWO

Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Iul 27, 2012 1:22 am

Ma gandeam ca ar fi util un astfel de topic, in care sa discutam strict legat de cei 4 pasi prin care trece materialul final pana ce ajunge la client. Cu ce descarcati materialul filmat (fie el miniDV, carduri etc), cu ce programe editati, ce setari dati la export ptr. diferitele programe folosite vs diferitele tipuri de export SD, HDV, fullHD, programe folosite ptr. authoring (ce fel de marca de DVD / Blu-Ray folositi).

O sa incep eu:

De descarcat materialul SD in format miniDV (atunci cand mai este cazul) il fac cu programul de editare (mai nou premiere CS5.5) - la carduri inca nu am gasit un soft free si ok care sa faca acest lucru, deci practic adopt metoda la indemana, copy/paste a materialului din card. Soft de editare folosit ar fi tot premiere CS5.5 (inca il invat, foarte recent am facut trecerea la el). Legat de export (nu o sa mai iau in discutie setari ptr. materialul filmat SD, nu cred ca mai intereseaza pe cineva), in schimb cu siguranta sunt multe de zis in ceea ce priveste exportul de material SD sau HDV prin downconvert, sau fullHD. Personal la ora actuala filmez fullHD 1920*1080 50p, iar apoi materialul este facut conform cu cerintele clientului, fie SD 720*576, fie HDV 1440*1080, fie fullHD 1920*1080.

- export material SD, am constatat ca cele mai bune rezultate (timp pe DVD, comprimare / artefacte, compatibilitate cu playere) le scot cu urmatoarele setari: VBR 2 pass, minim 3 / target 6 / maximum 9 - gop setting 2 (desi am observat ca 3 se vede ceva mai bine dar am inteles ca ar cauza ceva probleme la anumite playere), quality la 5, bifat maxim render quality, iar la audio 256kbs - cu setarile astea intra pe un DVD cam 1 ora 40 minute - 1 ora 50 minute la calitate ok. uitam de crop 12 pixeli sus / 12 pixeli jos

- export HDV 1440*1080 - CBR 30 (pe codec mpeg2 - blu ray - pe H264 la un bitrate mare nu am vazut diferenta fata de mpeg2, si consider ca timpul castigat merita), quality 5 - use maximum render quality - dolby digital 256kbs - incape cam 1 ora si 45 de minute plus meniuri active pe un BD de 25gb

- export fullHD 1920*1080 - pana acum nu am reusit sa fac unul de nunta, dar din teste cel mai ok am iesit cu CBR30 - use maximum render quality - audio dolby digital 448kbs cu 5.1 (virtual evident :D) pe codec H264 (pe mpeg2 nu am avut cand sa fac teste)

authoringul il fac fie cu ulead dvd movie factory 7 fie cu nero vision 10 si asta in special ptr. template-urile gata facute - am grija evident ca fisierele exportate din premiere sa fie conforme cu ce vreau sa fac authoring / (smart rendering pe authoring) astfel ca softurile astea de authoring sa nu mai faca ele encodarea materialului (intre noi fie vb, material encodat de ele ar iesi varza cu pilaf). cam astea sunt pasii / setarile mele. Ca si marca de DVD-uri / Blu Ray, am folosit Verbatim / Traxdata, iar acum folosesc Taiyo Yuden la DVD-uri si Falcon la BD-R, ambele clasa AAA-Profesional!

astept cu foarte mare interes setarile voastre, si pro / contra la setarile mele.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Aug 07, 2012 4:44 pm

nu mai are nimieni nimic de adaugat la acest subiect? sa inteleg ca sunt atat de bun :D iar setarile mele sunt un fel de best off?!?! refuz sa cred treaba asta - hai cu curaj ;)
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Vin Aug 31, 2012 10:59 am

Foarte buna ideea cu postul asta.Treaba e ca cei care trec pe-aici nu folosesc suita Adobe.Atat Teddy cat si Snake folosesc Pinnacle respectiv SonyVegas(parca).Cam aceleasi setari le folosesc si eu la export-bine..folosesc tot cs5.5...mai nou si cs6.Remarc la tine ca nu faci authoring-ul cu encore si cu alte soafte(de ce?-ca doar e inclus in suita-plus ca nu re-encodeaza materialul video-decat meniul-dureaza cam 3-4 minute-dupa ce faci meniul evident)
La gop n-am umblat niciodata.La setarile de export full hd la mine sunt mai mici un pic...de exemplu vbr 1 si aleg intre 18-24 zic asta deoarece eu filmez cu 17mb/s nativ.Panasonicul tau stiu ca merge parca pana la 50mb/s!Merg pe varianta mpeg 2 bluray-dureaza mai putin si n-am vazut diferente de calitate.Oricum de pe la 25 in sus nu prea mai realizezi daca e mai de bine cu 25 sau 30.(doar timpul de randare care se lungeste)Am remarcat ca exportul direct din Premiere e mai rapid decat prin Media encoder cu toate ca folosesc acelasi codec.Plus-ul la media encoder este ca poti pune o gramada de proiecte la export,pleci de-acasa si seara sunt facute pe cand la premiere le iei unu' cate unu'.
Lucrul in premiere e foarte bine sa-l faci organizat facand secvente pentru fiecare moment al nuntii in parte astfel e mai usor de lucrat.Bine e sa ai si-o placa video cu chipset de la nvidia(cuda) care cu ale lui core-uri de ajuta la randarea RT in timeline a unor efecte si tranzitii.Eu am un GTX 465. Cache-urile e bine sa-le pui pe un disc rapid...eu am doua ssd-uri in sensul asta.
Ultima oară modificat de punatordemuzica pe Vin Apr 19, 2013 7:10 pm, modificat de 2 ori în total.
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde teddy26 » Vin Aug 31, 2012 4:39 pm

eu tot premiere folosesc 5.5.eu trag doar hdv si export la 30mb.meniurile le fac si eu acum cu ulead pt ca in encore cand pun filmarea in timeline,imi lipsesc cam 10 min e sunet.
teddy26
 
Mesaje: 99
Membru din: Lun Ian 09, 2012 8:31 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Aug 31, 2012 10:46 pm

@punator

man, folosesc nero in special datorita template-urilor animate 2D (cele de meniu) de super mare efect - ceva ce sincer sa fiu nu am vreme sa stau ca sa construiesc in encore (daca in nero faci import de fisiere conforme, acesta face smart rendering si drept urmare nu mai encodeaza fisierele deja conforme, deci nu se pierde nici timp si nici calitate). am vazut si eu treaba cu media encoderul de la CS - chiar nu inteleg din ce motiv ia asa de multa vreme sa lucreze - prefer sa le export direct din premiere. ma bucur ca mai ai si tu vreme sa intri pe forum :roll: poate ne mai auzim si noi
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde DanKo » Joi Oct 11, 2012 10:40 pm

Filmarile mele sunt SD 16:9(Sony Vx 2100),folosesc Adobe CS 6 pentru captura si editare .Editez avi,apoi fac comprimarea in format DVD cu Sony DVD arhitect 5.
Avatar utilizator
DanKo
Membru activ
 
Mesaje: 245
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:51 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mie Oct 24, 2012 11:24 pm

Mai nou am inceput sa fac authoring-ul si-n: http://tmpgenc.pegasys-inc.com/en/produ ... html....si cu corel video studio pro x5...
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde vad » Sâm Apr 20, 2013 1:03 am

a-i gasit pe udeva TMPGEnc Authoring Works 5 sau folosesti v4 ?
vad
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Apr 18, 2013 12:21 pm

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Sâm Apr 20, 2013 10:13 am

vad scrie:a-i gasit pe udeva TMPGEnc Authoring Works 5 sau folosesti v4 ?

Da,insa daca vrei sa vorbim mai multe pe teme de soafte de pe net...vezi ca ti-am dat add pe mess la ro_vad.
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde yo_scuty » Mie Iun 11, 2014 2:23 pm

am si eu o problema...am scos o filmare de la un banchet din premier cs5 are 12gb .mov si vreau sa pun pe un dvd de 4.5 gb si filmarea si pozele...este vreo posibilitate sa convertesc la vreo 2 gb fara sa pierd din calitate?
yo_scuty
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 08, 2014 6:42 pm

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mie Iun 11, 2014 3:42 pm

Faci un fisier mpeg 2 - standard rez. - 720x576.
Si iti incap si pozele...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde yo_scuty » Mie Iun 11, 2014 6:00 pm

SnakeBiteTWO scrie:Faci un fisier mpeg 2 - standard rez. - 720x576.
Si iti incap si pozele...


eu am facut proiectul in 1920x1080 am uitat sa mentionez asta....in situatia asta il fac cum ai zis tu?
apropo....pozele au 6gb...o sa le reduc la vreo 2
yo_scuty
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 08, 2014 6:42 pm

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mie Iun 11, 2014 6:43 pm

Eu asa fac la serbari... Nu are nimeni BR ca sa vada FullHD. Doar clientii care vor, si platesc extra, vin cu un stick si le dau materialul Mp4, sa-l vada la TV capabil de play FullHD.
Pozele le micsorez la adancimea de culoare cu PS - Image Processor - quality 8...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde DanKo » Mie Iun 11, 2014 6:55 pm

yo_scuty scrie:
SnakeBiteTWO scrie:Faci un fisier mpeg 2 - standard rez. - 720x576.
Si iti incap si pozele...


eu am facut proiectul in 1920x1080 am uitat sa mentionez asta....in situatia asta il fac cum ai zis tu?
apropo....pozele au 6gb...o sa le reduc la vreo 2

Poti face filmarea MP4 fullhd si poti pune si pozele pe un dvd de 8 giga.
Avatar utilizator
DanKo
Membru activ
 
Mesaje: 245
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:51 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde yo_scuty » Mie Iun 11, 2014 7:46 pm

Au platit destul de putin si ies in pierdere daca iau de 8 gb...app voi de unde luati dvd'uri printabile mai ieftine
yo_scuty
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 08, 2014 6:42 pm

Re: Descarcare / editare / export / authoring

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Vin Iun 13, 2014 12:57 am

de ce-ai exportat .mov?..in fine...importi secventa upper hd intr-una sd upper..apoi la export...CBR 7.8.....Pal, calitate 100%
SD...sunet dolby digital multiplexat...de regula tre sa fie de 4,2 exportul...daca e mai mare..mai umbli putin la rata de bitrate(7.8 ala)...ce rezulta bagi in encore...si...asta e!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei


Înapoi la Cameramanul evenimentului tau

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron