Ce camera sa aleg???

Filmari, video, cameramani, operatori

Moderator: SnakeBiteTWO

Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde Andr3y90cta » Dum Apr 01, 2012 12:46 pm

Salut sunt intr-o mare dilema in alege o camera full HD. Momentan mam orientat care SONY AX 2000 SI Sony HXR-NX5? Ce parere aveti despre cele 2 camere? Care se raporteaza cel mai bine calitate pret? Astept pareri si pentru alte camere Full Hd
Andr3y90cta
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Mar 31, 2012 8:55 pm

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Apr 04, 2012 3:40 pm

salut,

bine ai venit printre noi - am rugamintea sa adaugi la datele de profil locatia de unde esti.

personal consider ca la ora actuala pe piata exista 2 variante mult mai bune decat cele 2 mentionate de catre tine - este vorba despre panasonic AG130 si panasonic AG160. din ce am citit pana acum, ambele modele sunt cu mult mai bune decat cele 2 de la sony. pe langa asta ambele au posibilitatea de back-up la recording (adica cele 2 carduri pot fi folosite simultan ptr. a inregistra acelasi lucru), pe cand cei de la sony ofera aceasta posbilitate doar la NX5

uite aici link catre brosura produselor

http://www.panasonic.com/business/provi ... 60-Bro.pdf
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde demential » Mie Apr 04, 2012 3:52 pm

eu cred ca e nascut in 1990 si e din constanta ... dar ma pot insela. poate sa il cheme Cristina, sa aiba 28 de ani si sa fie din Slobozia.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Apr 07, 2012 3:08 pm

Eu cred ca ar putea sa-l cheme Giony, sa aiba 41 de ani, si sa fie din Pocraca, Jud. Olt...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde teddy26 » Joi Apr 19, 2012 6:59 pm

Intradevar Panasonic e mai ok ca imagine dar e cam mare si butucanoasa.Mie nu imi place deloc cum arata
teddy26
 
Mesaje: 99
Membru din: Lun Ian 09, 2012 8:31 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Apr 19, 2012 7:16 pm

chestie de gusturi teddy, si cred ca si de obisnuinta - pana la urma nu conteaza cum arata camera, ci imaginea iar din cate am vazut panasonicul cam are culori mult mai calde decat sony.

eu sunt cam hotarat pe AG AC160 - ce ma da putin la intors acum este problema cu AF-ul. oricum din cate am inteles si NX5 / AX-ul au cam aceleasi probleme - pacatosii astia de CMOS(i) :D
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde dj dudanu » Vin Apr 20, 2012 11:38 am

Ce parere aveti de folosirea unui aparat foto dslr in locul unei camere??am vazut ca multi folosesc si sunt ok .......problema e ca nu inteleg de ce sa folosesti un aparat foto?pretul poate? eu mi-am luat in iarna un VX2100 si mi-a trecut prin cap ca la sfarsitul sezonului sa trec pe HD mai e pana atunci dar sunt curios daca varianta unui aparat foto merita?
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Apr 20, 2012 11:42 am

colegu cu siguranta pretul nu este un atuu pt dslr, gandestete ca 2 lentile bune 2 L-uri de ex sar de 100 mil :)
Avantajul este calitatea filmarii, calitatea cadrelor, cu un dslr o sa obtii detalii care nu prea le poti obtine nici cu camere ff scumpe.
Insa este ff costisitoare filmarea cu dslr-ul
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Apr 20, 2012 11:45 am

pretul cu siguranta nu este un factor aici - doar un body capabil de DSLR este aproape cat un AG AC160, si nu uita ca la acel body ai nevoie de sticle de microfoane, iar acelea ridica pretul proportional. la ora actuala numai videografii de top din tara merg pe varianta full HD DSLR - nu pun aici in discutie cei care filmeaza cu Nikon D90 :lol:. la ora actuala clar nu este o solutie - cel putin ptr. mine, si nici nu cred sincer ca o sa fie.

l.e: @Sun se pare ca am postat in acelasi timp, si ideea este exact la fel :lol:

l.e 2: cel mai bine iesi tot cu o camera video obisnuita, si desi CMOS(i) inca au ceva probleme la ora actuala pe piata sunt cel putin 3,4 variante de camere ok la un buget decet, as adauga aici seria AG de la Pana (120/130 ptr. un buget mai mic, 160 ptr. un buget mai mare si ptr. cine ar folosii plusurile lui 160 fata de 120/130), iar de la Sony deja cunoscutele AX/NX. ca sa nu mai spun ca toate aceste camere vin deja cu un obiectiv wide senzational (nu mai ai nevoie de wide suplimentar), marea lor majoritate scriu pe card in oglinda (bine la NX trebe sa mai bagi mana in buzunar ca sa beneficiezi de aceasta facilitate cu FMU, dar na acesta este stilul sony), deci multe, foarte multe avantaje, plus poate cel mai important fata de un DSLR capacitatea de a filma mult mult mult mai bine in conditii de lumina slaba.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde Andr3y90cta » Dum Apr 22, 2012 11:04 pm

dintre PANASONIC AG-AC130E si Panasonic AG-AC160E. care are raportul cel mai bun calitate pret????
Andr3y90cta
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Mar 31, 2012 8:55 pm

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Dum Apr 22, 2012 11:14 pm

Andr3y90cta scrie:dintre PANASONIC AG-AC130E si Panasonic AG-AC160E. care are raportul cel mai bun calitate pret????

DSLR-urile se folosesc in speta doar la cadrele pentru clip insotite adeseori de slidere si sisteme de stabilizare ...nu cred si nu am auzit pe cineva sa filmeze toata nunta cu el.In rest AG 160, e de vis,am vazut-o la west buy si nu-mi venea sa cred ce imagine...si doamne...ce imensa e :lol: !
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde Andr3y90cta » Dum Apr 22, 2012 11:35 pm

pfff.... nu vreau sa filmez cu un DSRL...:)))
Vreau sa achizitionez o camera, care sa isi merite investitia in viitor.
Momentan am un sony fx 1000 nu sunt incantat in ceea ce priveste focalizarea:(
Andr3y90cta
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Mar 31, 2012 8:55 pm

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde Andr3y90cta » Dum Apr 22, 2012 11:40 pm

app de west buy, mi-au lasat un gust amar cand am achizitionat o macara video acum circa 2 ani.... asta ca o mica paranteza
Andr3y90cta
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Mar 31, 2012 8:55 pm

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Apr 23, 2012 12:36 am

Am filmat cu fx1000, e o camera excelenta,peste fx1 parca....insa are un defect pentru viitor,filmeaza pe caseta si doar 1440x1080 hdv!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Apr 23, 2012 12:38 am

vezi ca si AC-urile au probleme in special cu AF-ul. desi la aceste modele de pana acest lucru este datorat in special lentilei enorme puse pe aceste camere (cel putin asa sustin cei de la pana), dar dupa cum ai mentionat si tu probleme cu AF exista si la sony - eu cred ca mai degraba datorita CMOS-ilor care inca nu sunt pusi la punct.

AG AC 130

Sensor: Full HD 3 CMOS 2.2MP chips
Lens: wide angle (28mm) 21x with 3 rings for iris/ focus/zoom
Format: AVCHD and DV
Inputs/Outputs: HDMI and firewire, USB 2.0, RCA audio out, 2 remote terminals, 2 xlr jacks
ND Filters: 4 selections
Framerates: 1080 60i 1080 30P 1080 24PN 720 60P 30P 720 24PN DV 480 60i 480 30P 480 24P
LCD: 3.4 inches 922,000 dots
VF: Over 1MP
Audio: Dolby digital
Special: Timecode, time date stamp, waveform ,vectorscope, twin card slots with support for SDXC and simultaneous recording, 3 programmable user buttons
slow shutter and synchro scan...the usual Panasonic goodies.
Form factor: 5.5Lbs...so it's a bigger camera.

AG AC160

la fel ca la AC 130 si in plus HD SDI, PAL/NTSC, Linear PCM Audio, VFR recording, si foarte important acum cu update de firmware AVCHD 2.0 care o sa permita 1080/50p in mod PS cu maxim 28Mbps.

daca nu te coafeaza dotorile suplimentare de pe AC160, atunci poti sa cumperi un AC130. eu personal am ales AC160 (bine luat din state, diferenta intre ele la pret este modica si in plus acolo nu am gasit AC130 pal - vreau pal ptr.ca desi toata distractia ma duce pe la 5200 - 5500 euro (am pus aici camera, carduri, PC nou) din nefericire inca o sa mai am de filmat si SD si nu sti ce fel de TV / DVD player au oamenii in ograda (teoretic cam orice TV / DVD player stie NTSC/PAL, dar na nu ma risc - acum o astept sa ajunga ;) ).

evident nu totul este roz, problema AF-ului sincer ma pune pe ganduri (problema se pare ca apare doar pe focala lunga in conditii de lumina proasta, gasesti mai multe info despre problema aici: http://www.dvxuser.com/V6/showthread.ph ... lip/page25 , oricum se pare ca problema a fost remediata in noua serie de camere denumite AC130A si AC160A, iar posesorii de camere mai vechi pot face acest upgrade la un pret de 300 de dolari - probabil la noi mai mult), am vazut ca sunt posesori care se plang de calitatea slaba a imaginii (desi aici cred ca este mai degraba lipsa de experienta in a lucra cu noua camera, mai degraba decat un defect sau o problema a camerei), faptul ca este mare si grea (mare o fi nimic de zis, dar grea are 200g in plus fata de un NX5, iar daca cei cu NX5 nu se plang de greutatea camerei imi este greu sa cred ca 200g in plus te va face sa urli de dureri, deci si multe rautati cred). din pacate la ora actuala nu cred ca exista o varianta mai buna decat aceasta serie de 2 camere (cu toate minusurile lor - evident ca nu exista camera perfecta), dupa cum spuneam probleme cu AF am vazut ca exista si la AX/NX, iar plusurile celor 2 modele (wide-ul senzational, posibilitatea de a inregistra in oglinda pe 2 carduri, practic backup fara sa dai 700-800 de euro pe FMU ca la sony, senzori cu adevarat full HD si nu smenuiti, zic eu ca ar trebui sa faca diferenta ptr. orice om cand pune in balanta o noua achizitie).

pacat ca sunt atat de scumpe cardurile P2, ca asa o varianta super tare ar fi fost un HPX250 care a ajuns la 4500 de dolari pe bhphotovideo!
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Apr 23, 2012 1:38 am

Eu nu folosesc deloc AF-ul AX-ului meu. Doar manual, cu peaking on. Rezultate garantate. Sotia mea tot cu MF, mai apasa insa din cand in cand AF on, un buton care face override peste Manual Focus.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Apr 23, 2012 7:04 pm

Zi si mie care e treaba cu peaking on....si eu cam sufar de problema AF-ului deficitar si peak-ul era pe of..intradevar cand l-am activat parca sharpness-ul e accentuat si AF-ul e ok!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Apr 23, 2012 9:09 pm

Peaking inseamna accentuarea contururilor care sunt in sharf...
Se foloseste in modul manual, si te ajuta sa vezi zona din imagine care e in sharf, asa cum am mai spus.
Deindata ce il activezi, vei vedea in monitor (si doar in monitor) cum incep sa straluceasca mai toate contururile.
Filmarea nu este afectata de aceasta stralucire, dar vei face o imagine sharf, si vei avea satisfactia ca vei lucra in manual, asa cum fac toti profesionistii in imagine, care de asemenea folosesc si irisul (diafragma) si shutter speed, si WB-ul, tot in manual.
Modul auto este doar pentru situatii de urgenta, cand nu mai ai suficient timp sa setezi toti parametrii..
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde amyelectro2008 » Lun Iul 16, 2012 3:43 pm

Daca-mi permiteti,pt ca observ ca sunteti ff priceputi, as vrea sa va rog sa-mi spuna si mie cine poate daca panasonic hmc 41 reprezinta o varianta de luat ,in seama,desigur ,stiind ca nu se ridica la nivelul unei AGC 160...eu sunt totusi interesat de hmc 41 pt greutatea mult mai mica.
amyelectro2008
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 02, 2011 9:27 pm

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Aug 21, 2013 12:53 pm

ca si gluma, un raspuns nou la intrebarea din postarea initiala

alege RENTAL :-) de departe cea mai buna afacere. week-endul trecut avand iar 2 filmari in aceiasi zi, am decis sa risc pe rental si sa nu mai dau evenimentul cu totul in alta parte. cu camera mea a mers baiatul care ma ajuta la filmari, iar eu am inchiriat un Z5 pe nimic, si anume 260 de ron pret in care a intrat (geanta, 3 acumulatori, charger, lampa si trepied). desi lucrul cu Z5 fata de AG-ul meu, a parut un calvar fara margini (si cand te gandesti ca aceasta camera la vremea ei rupea), lampa absolut nefolositoare fiind vb de un HVL20 care mai mult ca sigur ca avea becurile schimbate ptr.ca nu facea lumina nici cat o lanterna de buzunar, combinat cu deja cunoscuta problema in lumina slaba a lui Z5 a facut camera absolut de neutilizat la furat de mireasa etc, camera brenduita cu sticker de la emisiunea 'Cireasa de pe tort!' :lol:, dar cu toate cele mentionate, vreau sa spun ca a meritat din plin!

la ce sa bagi si sa ai blocati mii de euro in scule, cand te poti descurca chiar decent pe o suma de nimic?

sincer nu as da AG-ul pe nimic (dupa cum ziceam este la un alt nivel fata de Z5) dar cand te gandesti ca poti face super treaba cu 300 de ron per eveniment fara sa stai cu 4500 euro blocati in camera (plus pierderea financiara majora cauzata de o eventuala vanzare a produsului), alegerea este destul de simpla.....
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la Cameramanul evenimentului tau

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori