Ce camera sa aleg???

Filmari, video, cameramani, operatori

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Joi Aug 22, 2013 10:41 pm

amyelectro2008 scrie:Daca-mi permiteti,pt ca observ ca sunteti ff priceputi, as vrea sa va rog sa-mi spuna si mie cine poate daca panasonic hmc 41 reprezinta o varianta de luat ,in seama,desigur ,stiind ca nu se ridica la nivelul unei AGC 160...eu sunt totusi interesat de hmc 41 pt greutatea mult mai mica.

Aceasta camera are mult plastic scartaietor in dotare insa se comporta destul de bine*chiar si in lumina scazuta, fiind folosita cu succes la filmarea de eveniment atunci cand nu-ti permiti un AG90/130 sau 160!Intr-o biserica sau restaurant cu lumina foarte scazuta nu te ajuta doar senzorii mai mari ai camerei....sau lampa...ai musai nevoie si de unu-doua proiectoare.
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde amyelectro2008 » Mie Oct 02, 2013 6:50 pm

Intre timp am cumparat aceasta camera=HMC41,dar am si vandut-o...sper sa nu ma certe cineva, dar e o camera ff slaba..comportament la lumina zilei f prost, //arde// imaginea, la interior ridica ce-i drept gainul pana la 18db, dar nu ajuta prea mult...cu lampa face si mai rau,daca reglezi gainul pt detaliile apropiate si bine luminate, din nou //arde//...dak inchizi gainul ca sa nu arda,cand te muti pe detaliile mai indepartate, nu mai ai lumina!!nu poti sta tot timpul cu mana pe butonul de gain si la soare si in interior! pur si simplu nu poti merge nici pe manual, nici pe auto, cu rezultate satisfacatoare...e dezastru de camera!!!Pe auto nici nu mai vorbesc, nu stie sa evalueze cantitatea de lumina ce-i intra in obiectiv...multe altele...pana si un amarat de Sony HMC 92 se comporta mai bine...nu vreau sa mi se spuna ca sunt de clase diferite etc,etc...ansamblul optic al unei camere trebuie sa respecte acelesi cerinte minime, indiferent de generatia si clasa careia apartine, dupa parerea mea.
E bine ca au mai aparut ceva modele mai bine puse la punct, evident mai scumpe, dar decat sa faci o camera ieftina si proasta, mai proasta decat una de amatori....scuze daca am deranjat.
amyelectro2008
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 02, 2011 9:27 pm

Re: Ce camera sa aleg???

UNREAD_POSTde teddy26 » Vin Oct 04, 2013 4:16 pm

Daca mai intereseaza pe cineva aceasta camera,C100, iata un mic test de culoare. Am tras cu profilul camerei de cinema nesaturat si apoi i-am facut un mic color correction in post. Iata ce a iesit:
https://vimeo.com/75954141

PS:Eu m-am indragostit de C100 si o sa mi-l cumpar dupa de vand sony-ul meu :)
teddy26
 
Mesaje: 99
Membru din: Lun Ian 09, 2012 8:31 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Cameramanul evenimentului tau

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron