Setare corecta a nivelului sunetului la filmare

Filmari, video, cameramani, operatori

Moderator: SnakeBiteTWO

Setare corecta a nivelului sunetului la filmare

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Sep 07, 2011 4:07 pm

salve,

voi cum setati volumul pe rec la filmarile voastre? am avut surpriza neplacuta, ca la ultima nunta filmata - numai la restaurant am aceasta problema - unde a fost o trupa (ne-au desfiintat cu numarul de boxe si wati utilizati), sa am probleme cu sunetul pe anumite portiuni filmate, si asta cu toate ca mic-ul merge mereu pe mod manual undeva la jumatate de volum (de regula nu merg cu el pe auto). ma repet, nu toata filmarea are probleme (am observat ca am aceasta problema numai cand canta un anumit solist pe negative, sunetul se aude spart cu mult brum). din fericire nu este o mare problema, ptr.ca am filmat mult si am de unde sa tai, si oricum ce va zic acum a fost valabil ptr. 20 de minute de program al solistului respectiv.

problema este ptr. viitor - ce spanac poti sa faci cand ai astfel de trupe - adica desi am coborat nivelul din microfon destul de mult zic eu, si anume la jumatate, tot au fost probleme de distorsiune la sunet.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Setare corecta a nivelului sunetului la filmare

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Sep 08, 2011 4:46 am

Nu prea ai alta solutie, decat sa iei sunet sin mixerul lor si sa-l inregistrezi pe un suport media, iar apoi sa muncesti mult (si neplatit) sa sincronizezi...
Ori sa le spui organizatorilor ca nivelul de sunet este mult prea mare, si ca microfonul camerei tale este coplesit de atâţia decibeli.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Setare corecta a nivelului sunetului la filmare

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Sep 08, 2011 1:06 pm

@monoka

- deci castile le-am folosit absolut degeaba, ptr.ca era atat de tare incat volumul exterior acoperea volumul din casti si nu mai stiai ce nivel asculti

- daca citeai cu atentie am si mentionat ca am mers pe reglaj manual pe volumul microfonului (deci nu filmez chiar pe modul locomotiva)

- referitor la treaba cu miri, ai si nu dreptate, sunt cazuri cand daca tu nu poti sa iti fac treaba corect din cauza celorlalti, este normal sa le aduci mirolor la cunostinta acest fapt

- ba da, acele portiuni unde canta un anumit solist (folosind numai negative pe calculator) nu au putut fi utilizate in proportie de 85% datorita brumului si fasaitului, in schimb unde au cantat lautari cu orga, drums, vioara si acordeon, se auzea foarte tare, dar nu imi facea acele probleme de sunet, si am putut sa folosesc acele portiuni din filmare (cu aceleasi setari din camera). ma gandesc ca acel brum era bas distorsionat, fie de pe corectia proasta a microfonului pe voce, fie din cauza negativului.

- referitor la ce spui tu cu preluat semnal din mixer, sau cu microfoane de fond, sincer imi doresc sa am la cine sa fac asa ceva (si aici ma refer la persoane care sa fie si dispuse sa plateasca suplimentar ptr. aceste facilitati, dar cui ii spui de treaba asta, o sa zica ca lasa domne ca merge si fara - si nici mie nu imi convine sa bag acum 600 - 700 de euro in lavaliere, microfoane de fond, si sa iau tot 900 de ron la filmare)

@snake

ma gandeam ca ptr. astfel de cazuri, sa improvizez eventual un manson de burete suplimentar ptr. microfonul camerei?
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Setare corecta a nivelului sunetului la filmare

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Sep 08, 2011 1:51 pm

@ manoka
Sa stii ca ai si tu deptate, nu ar trebui sa te plangi mirilor ca e muzica tare.
Dar cum ei sunt beneficiarii finali ai materialului, e bine sa aiba totusi informatia ca daca e muzica foarte tare, nici filmarea nu are cum sa fie in parametrii, tu esti DJ si probabil nu prea te duci la GIG-uri unde canta manelari, ca ei dau foaaaarte tare...
Crede-ma ca stiu ce zic, am 20 de ani de experienta in imagine, din care cativa ani de lucru in televiziune, si mai am si o diploma pe care am dobandit-o in urma absolvirii unei scoli de imagine de TV, si cinematografie, si niciodata nu lucrez in AUTO, ci numai manual, atat sunet cat si imagine.
@ The Mack
Ai putea folosi un microfon dinamic dublu-cardioid extern, evident.
Microfonul de pe camera este unul de tip condensator omnidirectional , si peste un anumit nivel, nu mai distinge (capteaza) corect...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Setare corecta a nivelului sunetului la filmare

UNREAD_POSTde RObinetu » Vin Sep 30, 2011 11:04 am

Salut, situatia ta imi este cunoscuta si ai 2 variante:

1. De obicei cand esti in interior si tragi sunet cu microfonul de pe camera (fie cel on-board sau vreun shotgun aditional) este recomandat sa folosesti functia de Attenuation a sistemului audio al camerei video; acest sistem pe langa faptul ca "da mai incet" sunteul inregistrat are si un alt algoritm de calculare a peak-urilor audio pe intreaga gama de frecvente. La o aplicatie normala (ma refer la un nivel sonor decent pentru locatie) acest sistem functioneaza perfect.
2. Sunetul este foarte puternic iar ATT nu face fata... Se trece partea de audio a camerei video pe MANUAL, iar cameramanul trebuie sa seteze independent canalele audio CH1 CH2 ca si intensitate. Cam toate camerele video au pe display si nivelurile sosnore ale canalelor 1/2. In cazul aceste cameramanul le monitorizeaza VIZUAL si seteaza nivelul audio ( acum trebuie sa stii cam ce vrea sa spuna acel indicator, adica ce inseamna 100% dar de obicei se pune nivelul maxim pe la 80-85 % maxim). Alta parte de siguranta in cazul in care se filmeaza cu audio pe MANUAL este faptul ca se alege nivelul optim , manual, pentru , sa zicem canalul 1 CH1, iar nivelul sonor al canalului 2 CH2 se pune mai joscu 10-15% fata de CH1, de ce? , pentru siguranta, ca poate nu esti atent si CH1, o ia razna, dar cand ajungi acasa, in post-procesare, poti sa anulezi CH1 busit, si sa faci o panoramare din CH2 pentru ca nu sta nimeni sa verifice daca e stereo sau nu sunetul, dar ai sunet bun (ma refer la nivel sonor).

Mai sunt multe de discutat pe tema asta, unii prefera sa inregistreze din mixer-ul "muzicantilor", dar va intreb eu acum, cati dintre voi ati auzit o iesire din mixer, ca poate sa fie fara egalizare, poate ca dupa mixer exiosta un EQ sau un procesor de semnal, in boxe se aude bine, dar direct din mixer NU PREA, asta cu inregistratul din mixer e buna pentru DJ, cand e formatie live e mai dubios trebuie sa stii ce faci acolo, unde te legi.
Alta problema ar fi bass-ul , unii vin cu bass-ii foarte puternici, si mai ai si o locatie unde trebuie sa filmezi pe langa vreun perete sau un colt al incaperii unde frecventele joase se amplifica sau au reverberatii puternice (se aude ca in galeata in coltul respectiv), aici puteti sa faceti un artificiu din setarile camerei pe partea de audio, adica mai exact sa aplicati un filtru de voce sau de vant (aceste filtre aplicand un fel de HPF adica pleaca cu gama de frecvente de la ... sa zicem.... 80-100-150 Hz in sus si nu se mai duc de la 20Hz de exemplu), nu va speriati de faptul ca nu mai aveti bass in filmare pentru ca exista "BASS" si la 80Hz si la 100Hz si la 150Hz chiar nu inregistrati sub-wooferul din masina, inregistrati un eveniment la care instrumentele nu prea ajung pe la 50Hz.
Daca am uitat ceva aspecte si sigur am uitat, mai discutam pe tema aceasta.

Bafta !
Avatar utilizator
RObinetu
 
Mesaje: 80
Membru din: Mie Mai 20, 2009 12:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Setare corecta a nivelului sunetului la filmare

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Sep 30, 2011 12:25 pm

multumesc pentru sfaturi baieti.

@Robinetu, te astept sa intri si tu mai des pe aria asta :twisted:, poate pui si un clip ceva la sectiunea videoclip nunta.

bafta
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Cameramanul evenimentului tau

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron