Totul despre filmarile HD

Filmari, video, cameramani, operatori

Moderator: SnakeBiteTWO

Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Oct 28, 2010 8:47 pm

Ptr.ca am tot zis de ceva vreme ca o sa incerc sa anim putin si aria asta, deschid astazi un topic dedicat filmarilor HD. Aici putem discuta despre tot ce tine de filmarile si editarile HD, echipamentele foloste (camere, lumina, sisteme de stabilizare, soft editare etc) cat si despre cele 2 formate "cele" mai uzuale, si anume HDV si AVCHD (avantajele si dezavantajele fiecaruia), preturi ptr. astfel de filmari. Stiu ca nu sunt foarte multi cameramani activi pe forum, si dintre cei activi nu stiu cati inca filmeaza in format HD, dar banuiesc ca foarte curand trebuie toti sa ne orientam spre asa ceva.

Eu personal sunt foarte interesat de subiect, si chiar sunt hotarat ca in curand sa achizitionez fie un AX2000 fie un NX5U (deci alegerea mea este clara, si anume AVCHD, cu toate avantajele si dezavantajele lui).
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Oct 28, 2010 9:09 pm

Dintre astea 2 modele, ar fi bine sa alegi NX5U, pentru simplul fapt ca e 1080p.
Celalta este 1080i, ceea ce e mai nashpa...
Citeste pe Goagal care e diferenta.
Formatul (codecul) AVCHD se pare ca e o alegere buna in acest moment.
Desi in domeniul profesional se cam foloseste XDCAM.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Vin Oct 29, 2010 5:05 am, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Oct 28, 2010 9:25 pm

@snake

bro' nu fi atat de "calic" :D cu informatiile asta este un topic general despre HD nu doar despre camerele astea si optiunea mea.

pai pe langa ce a spus snake mai sus, eu zic ca una dintre cele mai importante plusuri ale NX5-ului, este unitatea FMU de 128gb care permite inregistrarea in acelasi timp a informatiei pe card si pe flash (ca functie de siguranta). eu sincer nu am incredere in carduri fie ele chiar si cele de sony (poate decat in cele ptr. aplicatii industriale) - posibilitatea ca sa se buleasca este foarte mare, si daca de pe o caseta mai scoti ceva, de pe un card bulit nu prea. aici faptul ca avchd este inregistrat direct pe card poate fi un avantaj, dar si o posibila bataie de cap.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Oct 28, 2010 9:30 pm

Pai, atunci eu as recomanda (cu ceva bani in plus) un EX1R sau mai bine un EX3.
Astea sunt camerele pe care le folosesc unele televiziuni de pe afara, camere de reportaj folosite in locuri (locatii) dificile, pe langa masivele PMW 350 care sunt dotare "standard":
Atat!
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Oct 28, 2010 9:47 pm

@snake,

cele 2 camere mentionate de tine, dupa parerea mea sunt mult prea mult ptr. NBC. bine acum daca sti ca ai piata numai de asa ceva, si preturi pe masura, probabil ca poti apela si la asemenea camere (nu ma refer la tine, vb in general), dar ptr.restul, care probabil ca ard camera in proportie de 50-60% momentan tot pe filmari SD, nu cred ca aceste camere reprezinta o varianta viabila.

ma repet, vreau sa fie un topic general despre filamri HD. se poate discuta orice, si intreba orice lucru care se refera la particularitatile formatului HD, spre exemplu, putem dsicuta despre:

cum se comporta camerele HD in conditiile de iluminare slaba intalnite de cele mai multe ori la nuntile romanesti? care senzori sunt mai buni ptr. astfel de camere CMOS (folositi extensiv de sony in ultimul timp) sau CCD (folositi de pana spre exemplu pe un model similar sa zicem ax2000, si anume HCM151). ptr. astfel de camere este nevoie de un sistem de stabilizare gen steady, sau merge si din "mana"? ce sistem (calculator) este necesar pentru a edita un asemenea format cu succes? ce soft de editare se descurca cel mai bine cu acest format?
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Oct 28, 2010 9:57 pm

Pentru ca eu nu mai filmez pe la nunti si botezuri, nu pot avea aici o parere obiectiva despre camere si formate.
Sorry!

P.S.
Mai fac totusi filmari pentru diferite evenimente ori proiecte, (chiar azi am avut unu') dar filmez cu camerele firmelor cu care colaborez, si care sunt de la PD 170 pana la PMW 500.
Astazi am filmat cu un JVC Pro HD - GY-HM700
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Lun Ian 17, 2011 12:40 pm, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Oct 29, 2010 12:35 am

A, uitasem sa zic ca totusi CCD-urile par a fi mai potrivite pentru fimari NBC, pentru simplul fapt ca nu au asa reactie nashpa la blitz-uri, CMOS-urile au aceasta problema (rolling shutter - partial exposure).
Ori la evenimentele NBC te cam "lupti" cu blitz-urile fotografilor.
Iar filmarea de azi se va edita cu Final Cut pro pe un MAC.
Alta firma cu care colaborez, editeaza pe PC cu Avid Media Composer si cu Edius Pro 5 (Grass Valley) - Canopus.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Vin Oct 29, 2010 11:51 am, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Oct 29, 2010 11:29 am

pai exact din acest motiv am intrebat de CMOS, oricum parerile sunt impartite - daca te uiti pe net dupa ceva video facute de cei mai "priceputi" cu NX-uri sau ax-uri, se vede ca nu prea ii deranjeaza problema blitz-urilor (probabil si muncesc mult spre foarte mult la acele cadre, dar este si normal cand ceri 1500 - 2000 de euro pe o filmare :?? ). din ce am citit pana acum, si eu sunt de parere ca CMOS-ul este mai slab fata de CCD pe partea de NBC.

din ce am vazut si eu pana acum, filmatul in format HD, mai mult ca sigur ca o sa schimbe "industria" (daca vreti NBC), d c zic treaba asta? ptr.ca sincer cred ca dintre cei care fac treaba asta la ora actuala, mai putin de jumatate o sa reuseasca sa faca trecerea la HD - in primul rand datorita preturilor mari ptr. o camera decenta, a unui sistem de editare performant, dificultatilor in editarea formatului, si probabil si a dificultatilor in sine de a filma in acest format (exact cum s-a mentionat si mai sus de catre snake). referitor la pretul sculelor, un calcul banal plaseaza investitia initiala (depinzand de ce camera folosesti) la un minim de 4000 de euro (fara sa includ aici, licenta programelor, un sistem de stabilizare ptr. camera - se pare ca steady shot-ul cel putin de la modelele sony HD este mai mult decat varza, lumina, plus accesoriile uzuale, gen lampa, acumulatori, carduri, etc)

sigur, o sa fie si cei care o sa filmeze cu HD1000, sau cei care chipurile filmeaza HD si ofera materialul editat pe DVD etc.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Noi 24, 2010 1:01 am

nu mai doreste nimeni sa comenteze pe marginea subiectului? imi este tare greu sa cred ca in 5 posturi sau cate is impartite intre 2 useri se poate epuiza subiectul asta.

ma repet, este un topic general dedicat filmarilor NBC HD.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Noi 24, 2010 9:18 pm

The_Mack scrie:nu mai doreste nimeni sa comenteze pe marginea subiectului? imi este tare greu sa cred ca in 5 posturi sau cate is impartite intre 2 useri se poate epuiza subiectul asta.

ma repet, este un topic general dedicat filmarilor NBC HD.


Avand in vedere ca sunt "extrem de multi" foto-videografi pe forum la noi eu zic ca e foarte activ topicul oricum :mrgreen:
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde demential » Mie Noi 24, 2010 9:51 pm

de acord cu sorinus !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde andreicg » Dum Mar 06, 2011 1:02 am

domnilor am si eu o intrebare la voi.de curand am trecut de la vx2100 la fx1000 care filmeaza si HD.Eu pana acuma nu am filmat HD.pt a filma acest format am nevoie de casete speciale sau se pot folosit acelea pe care le foloseam si la vx2100 adica MINI DV.
va multumesc
andreicg
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 06, 2011 12:46 am

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Mar 06, 2011 2:45 am

merge si caseta obisnuita pe care filmai si cu VX-ul.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Mar 06, 2011 12:31 pm

Mergi linistit pe casete obisnuite MiniDV.
Desigur, casetele pt. HD sunt foarte bune in domeniul profesional , si pentru rezultate scontate, le recomand, dar pentru filmarea de NBC, cele obisnuite fac treaba multumitor...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde andreicg » Lun Mar 07, 2011 3:23 am

Ce casete recomandati pentru un fx1000 de la sony ?eu la vx2100 am folosit sony si nu am avut probleme doar rar.dar am auzit ca nu e bine sa schimbi casetele de la un producator la altul.voi ce folositi ?
andreicg
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 06, 2011 12:46 am

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Mar 07, 2011 6:29 am

Cand filmam pe casete, foloseam TDK, si erau bune, fara sa murdeasca capetele asa de des cum murdareau celelalte casete de la alte branduri.
Acu' am uitat de casete, ca "preferam" SD-uri pe AX2000-ul personal, si SXS-uri pe camera de la firma cu care colaborez.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde SebiP » Lun Mar 07, 2011 5:49 pm

@andreicg eu filmez cu aceeasi camera in format hdv si trag pe casete normale ;) p.s. casete de la sony

legat de filmarea hd...sau mai bine zis full hd cine e interesat de aici sa treaca pe slr
stiu ca poate multi dintre voi o sa sariti acum ca nu cere piata, e scump, nu sunt bani, greu de lucrat si poate uni o sa zica chiar ca nu si merita bani ...dar eu unu zic ca slr-ul pana nu aparare alta camera gen "Panasonic AG-AF101" o sa fie viitorul in domeniu :D
SebiP
 
Mesaje: 24
Membru din: Dum Mar 06, 2011 5:34 pm
Localitate: Brasov

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Mar 07, 2011 5:54 pm

D-SRL ul, sau mai bine zis VD-SRL-ul se preteaza mai bine la productiile indie-movie, si de clipuri, pe la evenimente nu stiu daca isi va face loc asa usor, ca e totusi greu de lucrat cu el, si are limitari serioase.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde SebiP » Lun Mar 07, 2011 7:05 pm

limitari da sunt intradevar...si da sunt chiar limitari serioase dar si asa nu e imposibil sa filmezi la un eveniment cu el (in cazul in care filmezi cu un aparat foto)
cunosc vidiografi din tara care deja fac un evenimen cap coada cu un asemenea aparat si nu am vazut sa se planga prea mult...adica da au intampinat probleme mari pe partea de sunet, stabilizare imagine, spatiu de stocare..lipsa zoom ului si de ce nu pretul ridicat al obiectivelor
dar cu toate astea tre sa recunoastem...calitatea imagini pe care neo ofera un slr nu se compara cu cea de la camere video
si daca cristi ivan, calin manescu si acum daca nu ma insel stefan mirea care sunt videografi ff buni din tara au trecut pe slr ...noi de ce nu am putea:D
SebiP
 
Mesaje: 24
Membru din: Dum Mar 06, 2011 5:34 pm
Localitate: Brasov

Re: Totul despre filmarile HD

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Mar 08, 2011 12:20 am

hmm, pai ptr.ca noi nu avem numele lor, si ptr.ca noi nu cerem 2000 de euro de filmare?
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la Cameramanul evenimentului tau

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron