Muzica legala

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Muzica legala

UNREAD_POSTde demential » Sâm Iun 05, 2010 6:40 pm

ai fi de acord sa cumperi muzica legala ?
daca, de ce ? daca nu, de ce ? si daca sigur da, de unde ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde prologic » Sâm Iun 05, 2010 11:01 pm

Pai daca platesti 14 mil pe an la upfr de ce sa mai si cumperi muzica ,sau in ideea ca daca o cumperi e valabila mai mult, nu numai un an? :roll:
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde demential » Dum Iun 06, 2010 12:49 am

acea licenta din cate stiu eu iti da dreptul sa FACI COPII MP3 de pe cd-urile ORIGINALE cumparate.
de aceea am senzatia ca 1400 ron e ca sa fi semi-legal:D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Dum Iun 06, 2010 9:46 am

Gresit Dane, acea licenta iti da dreptul sa descarci de pe net orice piesa,dar numai pe doua suporturi declarate cu tot cu serii, licenta de windows.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde Lucian » Dum Iun 06, 2010 8:38 pm

Eu as cumpara (si cumpar) muzica pe cd-uri originale pentru CALITATEA sunetului. Poti sa ai cel mai performant sistem, daca copiezi
de pe internet, un mp3 care se aude prost, tot asa se aude si in boxe oricat ai "trage" de el.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde CreB0 » Mar Iul 27, 2010 9:38 am

Muzica foarte ieftina si de calitate se poate cumpara de aici:
www.legalsounds.com
Eu imi cumpar piese vechi care de obicei nu le prea gasesti la calitate pe sharing.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Iul 27, 2010 11:32 am

Si cum dovedesti la un control ca ee legala?Pe cd-uri originale sunt lipite acele holograme,dar pe acestea nu stiu cum ai dovedi :?: :roll:
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde CreB0 » Mar Iul 27, 2010 12:23 pm

AndiBAD scrie:Si cum dovedesti la un control ca ee legala?Pe cd-uri originale sunt lipite acele holograme,dar pe acestea nu stiu cum ai dovedi :?: :roll:

Pai de ce platim noi licenta de 1552 RON (nu mai stiu exact) pe an la UPFR? Ca sa avem muzica LEGALA.
In alta ordine de idei in momentul cand iti cumperi de pe www.legalsounds.com sau www.beatport.com (foarte scumpa muzica si doar de club) iti emit automat o factura electronica cu ce ai cumparat si cat a costat. Poti pastra factura in calculator sau sa o scoti la imprimanta.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Iul 27, 2010 12:35 pm

Aha ,de pe site nu intelegeam cum o faci legala :)
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Iul 27, 2010 12:43 pm

@Shaloo

merge ce zici tu cand cumperi un mp3, 20 sau 100. dar cand vb sa ai o baza de date serioasa de 30-50k de mp3-uri, nu prea vad cum stai in calculator cu factura ptr fiecare in parte, sau sa stai sa printezi la facturi.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde viji » Mie Iul 28, 2010 12:41 am

dannyinthemix scrie:Gresit Dane, acea licenta iti da dreptul sa descarci de pe net orice piesa,dar numai pe doua suporturi declarate cu tot cu serii, licenta de windows.


Acea licenta nu are cum sa-ti dea dreptul de a descarca de pe net muzica. Se presupune ca ai cumparat fiecare melodie. Ca ai vrut sa-ti faci seturi si le-ai aranjat intr-un fel sau altul pe cd-uri sau in format mp3 in calculator e problema ta, dar trebuie sa ai dovada ca ai cumparat fiecare melodie. Probabil te poti scuza ca nu ai dovada la tine din motive obiective, dar la fel de probabil este sa ti se ceara sa te prezinti la ei cu dovada intr-un termen de timp. Ca e foarte posibil sa-i duci de nas si sa le aduci 10 ore de muzica la care ai facturi e alta treaba, facturi, nu cd-uri originale (se prind si ei ca cd-urile ar putea fi imprumutate), ca sa nu mai spun ca facturile alea ar trebui inregistrate in contabilitate... Spun ca i-ai duce de nas pentru ca ei pot sapa mai adanc si pot obtine o inregistrare (chiar si una scurta) de la eveniment si te pot pune sa le faci dovada ca ai cumparat fix melodiile respective. Ideea e ca daca vor sa te faca te fac.

Sper ca nu am delirat prea mult, dar daca e asa e de la faptul ca am avut pe cap controale de la aproape oricine va trece prin cap, de la pompieri pana la curtea de conturi.

Parerea mea sincera este ca nu merita sa faci legal activitatea asta. Sunt foarte mici "sansele" sa-ti arda careva vreo amenda, mai ales daca vorbim despre evenimente private (sigur te ajuta careva cu "da dom'le, ala care pune muzica e un prieten care nu-mi ia niciun ban). Daca nu e un eveniment privat se rezolva orice cu spaga si tot nu merita sa-ti bati capul cu actele si cu impozitele care oricum sunt mai mari decat spaga. Cu 1000 de ron e multumit orice control, iar daca-ti vine inca o data in viata inseamna ca trebuie sa te duci la vrajitoare ca esti blestemat.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde Lucian » Mie Iul 28, 2010 10:03 am

Ma ce mai interpretati voi legile astea - licenta neexclusiva pentru reproducerea fonogramelor - spune clar:

Art.3 - Prin " reproducere " se intelege realizarea integrala sau partiala a uneia sau mai multor copii ale unei inregistrari sonore, direct
sau indirect, temporar ori permanent, prin orice mijloc si sub orice forma, pecum si stocarea permanenta ori temporara a acesteia
cu mijloace electronice.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde viji » Mie Iul 28, 2010 11:56 am

Tijssen scrie:Ma ce mai interpretati voi legile astea - licenta neexclusiva pentru reproducerea fonogramelor - spune clar:

Art.3 - Prin " reproducere " se intelege realizarea integrala sau partiala a uneia sau mai multor copii ale unei inregistrari sonore, direct
sau indirect, temporar ori permanent, prin orice mijloc si sub orice forma, pecum si stocarea permanenta ori temporara a acesteia
cu mijloace electronice.

E-n regula, dar acea inregistrare sonora trebuie sa fie cumparata.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde viji » Joi Iul 29, 2010 12:17 am

Tijssen,
E usor sa iei peste picior, dar eu as fi vrut o discutie constructiva.
Ceea ce refuzi sa intelegi este ca una e sa detii melodiile si alta e sa ai dreptul conex de a le reproduce. Platesti ca sa ai dreptul de a le reproduce (licenta neexclusiva pentru reproducerea fonogramelor), dar trebuie sa cumperi ceea ce vrei sa reproduci. Cand cumperi o melodie nu cumperi si dreptul de a o reproduce in fata unei audiente in scopuri comerciale, iar cand cumperi dreptul de a reproduce niste melodii in scopuri comerciale nu cumperi si melodiile.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Iul 29, 2010 9:07 am

viji scrie:Cand cumperi o melodie nu cumperi si dreptul de a o reproduce in fata unei audiente in scopuri comerciale


e adevarat pentru ca asta e alta licenta (si tot de la UPFR) care se numeste " Autorizatie neexclusiva pentru utilizarea muzicii in
scop ambiental si lucrativ"
Ultima oară modificat de Lucian pe Lun Apr 04, 2011 11:37 pm, modificat 1 dată în total.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Joi Aug 12, 2010 4:46 pm

Puteti sa mergeti sa va faceti licenta si o sa vedeti ca o sa va dea un formular de completat si in care trebuie sa declarati pe ce format magnetic o sa detii muzica cu tot cu serial number, deci suta la suta legal.
In legatura cu cumpararea muzicii originale aici apare diferenta de calitate la un cd audio fata de un mp 3 dat jos de pe net, sincer cd audio este the best la sonorizari, la fel ca si o placa de vinil , sunet rotund inalte si basi profunzi.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Aug 12, 2010 11:54 pm

dannyinthemix scrie:Puteti sa mergeti sa va faceti licenta si o sa vedeti ca o sa va dea un formular de completat si in care trebuie sa declarati pe ce format magnetic o sa detii muzica cu tot cu serial number, deci suta la suta legal.
In legatura cu cumpararea muzicii originale aici apare diferenta de calitate la un cd audio fata de un mp 3 dat jos de pe net, sincer cd audio este the best la sonorizari, la fel ca si o placa de vinil , sunet rotund inalte si basi profunzi.


Sa ma chemi si pe mine la o nunta in Timisoara sa te asist cand vei merge cu cd-uri si placi de vinil....best off djnbc:laptop+placa audio externa buna+un sistem de sonorizare adaptat salii!Parerea mea! :twisted: :mrgreen:
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde djred » Vin Aug 13, 2010 12:57 pm

Sorinus scrie:Sa ma chemi si pe mine la o nunta in Timisoara sa te asist cand vei merge cu cd-uri si placi de vinil....best off djnbc:laptop+placa audio externa buna+un sistem de sonorizare adaptat salii!Parerea mea! :twisted: :mrgreen:


pana acum cativa ani asa mergeam si eu :lol: , cu 4 - 6 suporturi de cate 60 de CD-uri dupa mine sa acopar cat mai mult din cerinta muzicala ;)
caram pe ele de ma durea spatele, aveam la mine de la best-ul lui James Last, seria aproape completa de Club Rotation si pana la muzica populara
imi pare rau ca nu am aacces acum la niste poze unde eram 2 colegi cu muzica, la un banchet de liceu la 5 clase de a 12, aveam vreo 4 mese de 6 persoane: scule de redare, vreo 2 mese de cd-uri + o masa cu CD-urile petrecaretilor, sa vezi ce o iesit la final, mi-au disparut cateva CD-uri originale si in schimb m-am ales cu "x" selectii facute pe PC :x
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Aug 13, 2010 1:58 pm

Sorinus scrie:cd-uri si placi de vinil


Dupa cum ziceam si mai sus...cd-uri si placi de vinil!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde demential » Mie Mar 16, 2011 12:58 pm

deci revin cu nelamurirea ... oare de unde putem cumpara muzica legal din Romania ? mp3, online, cat mai ieftin ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori