Muzica legala

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Mar 16, 2011 1:31 pm

Ieftin nu gasesti in romania. Ieftin inseamna "0.90" eurocenti pentru statul roman si "autoritatile muzicale"
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde demential » Mie Mar 16, 2011 2:05 pm

ok, unde ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde marescosmin » Mie Mar 23, 2011 12:02 am

La o simpla cautare cu Google,vei gasi destule site-uri de unde poti cumpara legal muzica in format mp3.Necazul este ca pretul cerut/melodie... este destul de mare,chiar foarte mare.Daca te uiti pe 7Digital din Olanda spre exemplu,poti cumpara un album cu 9 $ si albume cu solisti si formatii de marca ale muzicii Internationale! Necazul este ca acest site,nu este accesibil ca posibilitate de cumparare din Romania.Tara noastra nu este agreata,am patit-o eu incercand sa cumpar un album cu Albert West.Mai sunt site-uri unde poti cumpara cu melodia nu musai cu albumul,la numai 9 centi/melodie! Platesti melodia preferata 9 centi si o descarci la bitrate maxim!
Numai la noi,esti nevoit sa trimiti SMS cu suprataxa/melodie ca sa poti sa o descarci si te costa tot albumul mai mult decat l-ai cumpara dintr-o benzinarie!
Si eu mi-am cumparat multa,foarte multa muzica legal,am cheltuit de-a lungul anilor mii de Euro pe muzica,nu exagerez deloc! Imi luam casa pe banii astia (nu ca nu as avea casa cumparata fara datorii in banca) dar nu-mi pare rau! Sunt bolnav de muzica si recunosc! Dar cand vad cat de mare este jecmaneala pentru "vedete" ca Ina si Treistariu... mi se face lehamite!
Sustin legalitatea dar si corectitudinea vis-s-vis de pretul cerut pe melodie! Nu-mi place jecmaneala!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Mar 23, 2011 12:08 am

OFF TOPIC !
Eu am apartament cumparat (cu datorii la banca) :twisted:
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Mar 23, 2011 9:29 am

Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Mar 23, 2011 11:50 am

Din pacate taxele la UPFR tot o sa trebuiasca platite si daca o sa cumparam toata muzica legal (in format MP3, WAV, FLAC, etc) pentru ca ei recunosc doar muzica de pe FORMATUL ORIGINAL (adica discuri).
Practic ei te obliga sa cumperi muzica pe discuri (care sa aibe holograma) si apoi sa folosesti doar acel disc (platesti taxa de 105+TVA). Daca vrei sa faci copie discului pe orice fel de format (disc, HDD, stick - sa nu il distrugi) atunci platesti taxa de 1200+TVA. In asa fel e facuta legea incat orice ai face sa iti poate lua banii. Discuri originale nu o sa gasesti niciodata cu tot ce iti trebuie si in consecinta platim taxele impuse ca sa nu avem probleme :(.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde demential » Mie Mar 23, 2011 12:15 pm

cred ca stii gresit. nu cred ca ii intereseaza SUPORTUL muzicii cumparate legal :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti


Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde demential » Vin Apr 01, 2011 11:24 pm

sursa : http://www.upfr.ro/?page=p&id=170
"De ce trebuie să plătesc remuneraţia pentru licenţa UPFR dacă am plătit CD-ul/ mp3-ul?
Când cumpăraţi un CD sau mp3, obtineţi dreptul de a asculta această muzică într-un mediu privat precum propria casă sau maşină, pentru uz personal.
Dacă utilizaţi muzica într-un mediu comercial, unde are acces publicul, trebuie să solicitaţi licenţa de comunicare publică a muzicii şi să plătiţi remuneraţia aferentă.
Dacă vreţi să vă creaţi un playlist propriu pe suport optic pentru a-l folosi în comunicarea publică (cd, memory stick, hardisk etc.), trebuie să solicitaţi licenţa de reproducere.
Dacă aveţi un post de radio FM/ AM/ online, respectiv un post TV de orice tip trebuie să solicitaţi licenţa din partea UPFR."
eu nu inteleg ... practic UNDE downloadez mp3-ul, ACOLO trebuie sa ramana PE VECIE, ca daca il pun pe un hdd extern sau memorystick deja tre sa dau HOP 1200RON +tva ?!
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Apr 01, 2011 11:33 pm

Ceva de genul. Asa au facut legea incat sa iti ia banii orice ai face. Si din pacate ei dicteaza si taxele (foarte mari :()
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Muzica legala

UNREAD_POSTde djpedros » Sâm Apr 02, 2011 8:49 am

@demential

"Dacă vreţi să vă creaţi un playlist propriu pe suport optic pentru a-l folosi în comunicarea publică"
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Anterior

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori