Un mic chestionar

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

L-ai alege pe cel cu playere sau l-ai alege pe cel cu laptop ?

As alege pe cel cu playere
18
38%
As alege pe cel cu laptop
14
29%
Mi-e indiferent, nu ma intereseaza de pe ce play-eaza
16
33%
 
Voturi totale : 48

Un mic chestionar

UNREAD_POSTde demential » Sâm Iun 05, 2010 6:34 pm

fara alte comentarii, as vrea sa votam aici urmatoarea chestiune :
TU, cel care o sa votezi, iti faci nunta.
ai de ales intre 2 dj, identici ca pret. recomandarile sunt venite din 2 parti si stii ca ambele sunt de incredere.
ai vorbit cu ambii si sunt super ok amandoi, se pare ca stiu ce vor si au habar si experienta.
pentru tine, CONTEAZA imaginea ? unul are playere altul laptop ... conteaza mai mult Playerele decat Laptopul ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde scarface » Sâm Iun 05, 2010 7:34 pm

Nu este corect poll-ul. Eu am fost pus in situatia de a alege, adica sunt ca nunta e doar la anul. E vorba de nunta lui soramea si am ales un DJ cu playere. Sincer eu pana acum am pus din winamp, rar de tot sa ma ating de softuri sau playere la nunti. Recent am avut ocazia sa merg cu un dj cu playere la cateva evenimente si m-a convins sa folosesc consola si la nunti, nu doar in club. Suna total diferit cand pui piesele pe bataie, le poti tine in mix cat vrei tu... etc.
Scz de comentariu, dar nu mi s-a parut corect formulat, pt ca nu il iau pe dj-ul cu playere pentru imagine. Il iau pentru ca e DJ, nu punator de muzica si mie cel putina imi place muzica, sa nu zicem mixata, dar pe aproape.
La imagine, intradevar mai bine apari cand stai in picioare, simti altfel muzica, chiar si mie imi vine sa dansez. Cand stau jos, parca incep sa ma plictisesc si pun piesele asa ca o rutina, nu mai imi sta capul asa de mult la muzica.
Cred ca se subantelege ce am votat!
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde demential » Sâm Iun 05, 2010 9:34 pm

eu nu am auzit sa "sara" un mp3, sa fie "zgariat" un mp3...
+ ca unu cu playere, daca ii ceri Daniel Iancu - Ofiterul Radu si iti spune "imi pare rau, nu am cd cu asa ceva", ori nu-i mai dai shpaga ori ii arunci un pahar de suc pe scule.
si sa nu vad comentariu de genu "eu merg si cu playere si cu laptop" ca atunci chiar o dam in balarii ...
vreau sa ascult o melodie, o ascult. nu sa fie un "mix" intrepatruns de zeci de piese lipite, sanapuc sa ma bucur de o peisa curata ... poate vreau sa ascult la "cum am ajuns sa te iubesc" si "ENORM" de la final ...
poate vreau "ACUM" piesa Y si el imi zice "stai sa o caut ... stai sa vad in geamanatanu de cd-uri unde o am ... ba si o aveam pe aici pe undeva..."
poate vreau sa ascult o melodie "curata", si tocmai pe ea sapuca omuletsu sa ii mareasca/scada tempo-ul ...
cred ca se sub-intelege ce am votat!
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde Sorinus » Sâm Iun 05, 2010 9:44 pm

Deasemenea nici mie nu mi se pare corect formulat ...ar fi trebuit :
Cu laptop,Cu playere,Mi-e indiferent...cam asa mi se parea corect chestionarul...dupa cum ziceai Dane...fara alte comentarii de genul "Cu playere pt imagine".
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde demential » Sâm Iun 05, 2010 10:03 pm

s-a rezolvat.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde Sorinus » Sâm Iun 05, 2010 10:24 pm

Inca nu ai rezolvat tot :mrgreen: mai ai titlul "L-ai alege pe cel cu playere ca arata mai bine sau l-ai alege pe cel cu laptop"
Ar suna mai bine "L-ai alege pe cel cu playere sau l-ai alege pe cel cu laptop"
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde calvinel » Sâm Iun 05, 2010 10:50 pm

Am votat "indiferent"

Justificarea e simpla.
Imi trebuie o persoana care sa imi faca atmosfera la nunta.

Eu atata vreau de la el. Daca e player e bine , daca laptop iara e bine ,important este ca muzica sa fie buna si calitativ , si cantitativ , iar lumea sa se simta excelent.

Bafta la toti
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde prologic » Sâm Iun 05, 2010 11:30 pm

Cu toate ca lucrez pe playere si am avut nunti unde mi s-a cerut sau asa au venit clientii instruiti de alti dj ca ei nu pun muzica de pe pc-ul de acasa bla,bla votez pt. indiferent deoarece si unul si altul isi pot face treaba la fel de bine iar putini sunt aceia la o nunta care vor deosebi sunetul unui cd de cel al unui mp3 din laptop. Eu nu prea inteleg de ce tot vorbiti de mixat la nunti exceptand 1% din piesele care le poti potrivi pe beat, restul?
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde lush » Sâm Iun 05, 2010 11:46 pm

Fiind la fel de buni baietii care mi vin sa puna muzica la nunta si daca sunt la acelasi pret aleg playere deoarece imaginea pentru mine conteaza.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Iun 05, 2010 11:48 pm

Eu mixez cam 35-40 la suta din piesele puse. O fi vreun defect profesional?
Am votat DJ cu playere, pentru simplu motiv ca ala arata ca un DJ...
No offence, celor cu laptop + winamp.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde scarface » Sâm Iun 05, 2010 11:56 pm

Daca nu s-ar putea mixa si daca nu ar iesi mai bine, eu cred ca as ramane la Winamp. Din moment ce am vazut cum e si bineinteles cum poti jongla cu muzica chiar si la o nunta, ma vad nevoit sa folosesc winamp-ul doar acasa cand ascult in casti ;)
Poate daca as face chestia asta doar pentru bani cred ca nu mi-as amplifica munca, ci chiar din contra as incerca sa o simplific. Eu incerc sa o fac cat mai bine pentru ca imi place ceea ce fac.

@Snake probabil ca ai dreptate. Defect :lol:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde prologic » Dum Iun 06, 2010 12:02 am

Sa spunem ca am pus un procent cam mic 1% ca ar mai fi muzica anilor 80-90 , latino ,reprizele gen o-zone , hi-q etc. si chiar etno , unde este loc si 1-2 piese de club , e mai greu la populara depinde si de genul evenimentului. ;)
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde scarface » Dum Iun 06, 2010 12:08 am

Majoritatea nuntilor mele sunt fara manele, si iti garantez eu ca nu predomina muzica populara.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Iun 06, 2010 12:12 am

Nu stiu cum sa zic, dar ca Deejay cu playere ai dubla satisfactie, una ca-i tii pe oameni in ring cu muzica pe care o pui, si alta ca atunci cand iti iese bine un mix, dansatorii raman in ring si nici nu-si dau seama cand schimbi piesele...
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Lun Iun 07, 2010 12:22 pm, modificat de 2 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde prologic » Dum Iun 06, 2010 12:29 am

Pai nu se pune problema de manele ca si la mine majoritatea sunt fara dar am avut si multe cu 80% populara si de asta zic ca depinde mult de natura evenimentului ... ;)
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde demential » Dum Iun 06, 2010 12:48 am

topic-ul este "chestionar" si specificat/rugat fara comentarii ... in celalat topic se DISCUTA. aici se voteaza;)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde tractor » Lun Iun 07, 2010 10:25 am

demential scrie:eu nu am auzit sa "sara" un mp3, sa fie "zgariat" un mp3...
+ ca unu cu playere, daca ii ceri Daniel Iancu - Ofiterul Radu si iti spune "imi pare rau, nu am cd cu asa ceva", ori nu-i mai dai shpaga ori ii arunci un pahar de suc pe scule.


Playere+laptop as fi votat....


PS:Stai linistit ca nu sare CD asa usor,iti dau un cdj100 sa-l scuturi pana te obosesti...


O intrebare corecta era DJ sau Punator de muzica

Recunosc ca deocamdata,daca imi da cineva 2 playere sa pun muzica la ceva eveniment,o fac de cacao+fac si febra musculara :lol: ,dar cat de curand iau 2 cdj-200 :oops:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde Lucian » Lun Iun 07, 2010 12:14 pm

Important este ce "se aude pe boxe" (cum zicea cineva) nu neaparat de pe ce se reda , dar cum tendinta actuala este catre Laptop (softuri din ce in ce mai
complicate si mai performante) votez Laptop!
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Iun 07, 2010 1:40 pm

eu am votat laptop, probabil subiectiv, ptr.ca asta folosesc. sincer nu imi pare normal (si aici stiu ca , colegii nostri cu playere se vor supara) sa mixez piesele la nunta. poate sa imi spuna mie oricine, ce vrea, nunta este nunta si la nunta nu mixezi. mixezi seturi in club, in disco, acasa, dar nu la nunta. parerea mea. mie nimeni, odata nu mi-a reprosat faptul ca dau muzica de pe laptop si nu de pe playere, si fac treaba asta de ceva vreme, si nici nu am pierdut nunti din motivul asta.

cel putin snake a avut 2 posturi putin mai sus, destul de ”dure” la adresa noastra, a celor care folosesc laptopul, si sincer nu inteleg. o sa ii raspund punctual:

”Am votat DJ cu playere, pentru simplu motiv ca ala arata ca un DJ...”

da snake, ai dreptate perfecta aici, dar omiti un lucru, si anume: restaurantul de nunti nu este club sau discoteca, nunta nu este sesiune de club. dupa mintea mea, voi cei care folositi playere, si care mixati la nunti, nu stiti ce vreti sa fiti - dj de club, sau punator de muzica la nunti - este o mare diferenta intre ele. si sincer daca eu nu sunt dj ca nu am playere, dupa mine, nici tu nu esti punator de muzica la nunti ptr.ca nu ai laptop.

”Nu stiu cum sa zic, dar ca Deejay cu playere ai dubla satisfactie, una ca-i tii pe oameni in ring cu muzica pe care o pui, si alta ca atunci cand iti iese bine un mix, dansatorii raman in ring si nici nu-si dau seama cand schimbi piesele...”

snake, muzica punem si noi de pe laptop, nu e ca si cum tu dupa playere pui muzica, iar noi dupa laptop cantam la cimpoi sau la muzicuta. ce te face sa crezi ca oamenii danseaza la o nunta de a ta, ptr. faptul ca ti-a iesit tie bine un mix? omul danseaza ptr. ca ii pui piesele care ii plac, in momentele in care trebuiesc puse, ca ”mirosi” sala, ptr. ca este atmosfera frumoasa etc, lucruri pe care le facem oricare dintre noi, fie ca avem laptop, fie ca avem playere. deci eu zic ca nu are nici o legatura cu faptul ca tu faci un set de 40 de minute non stop de latino in da mix. poate si eu in exact aceleasi 40 de minute am acelasi program de latino, cu diferenta ca nu mixez, si lumea s edistreaza si la mine la fel de mult ca si la tine. tu chiar crezi ca la o nunta cu oameni in general trecuti de 40 - 50 de ani, ei te apreciaza ptr. faptul ca mixezi, sau ptr. calitatea muzicii pe care o pui?

in concluzie, optiunea playere / laptop o face fiecare in parte dupa cum vrea, cum ii este mai usor, dupa resurse financiare etc.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Un mic chestionar

UNREAD_POSTde demential » Lun Iun 07, 2010 1:47 pm

am rugat destul de clar FARA COMENTARII AICI :D se pare ca nu s-a vazut ... comentariile sunt in topic-ul destinat acestui lucru.
ORICUM, dupa cum observ in voturile comunitatii, scorul de 11 la 6 mi se pare ca mi se cam da dreptate :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori