Marketing in lumea DJ/Punator de muzica NBC

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Marketing in lumea DJ/Punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde djcioko » Mie Mai 19, 2010 5:32 pm

SUNT DJ CIOKO
DIN BUCURESTI
DE 5 ANI SUNT IN HORA ASTA NU VREAU SA LUNGESC VORBA SI SA TREC DIRECT LA CURIOZITATEA MEA

si anume
VOI CUM VA PROMOVATI SERVICILE VOASTRE?
NU VOI INTREBA DACA ONLINE ADUCE SAU NU POSIBILI CLIENTI

SI DE CE NU VAD CA UN DJ PENTRU EVENIMENTE PRIVATE NU SE PROMOEAZA PRIN AFISE,POSTERE,FLUTURASI,SI MULTE ALTE PALPABILE MODALITATI DE PROMOVARE
ASA CUM FAC EU STIU CABINETELE MEDICALE SAU ALTE DIFERITE PERSOANE CUM AR FI TAMPLARI ,INSTALATORI ETC
fie vorba ei avand curajul si poate putinul financiar de a a face acest lucur

EU AM VAZUT IN 5 ANI UN SINGUR FLUTURAS LIPIT PE UN BLOC IN CARE SPUNEA CA OFERA SERVICI DE SONORIZARE

ASTA AR FI UNA

ACUM
DACA AR FI SA TE PROMOVEZI
CE VARIANTA CE MODALITATE DE PROMOVARE AI PUNE IN MISCARE
COLANTEZI MASINA TA?
PUI IN SCARI DE BLOC
IN STATI DE TRANVAI
METROU
OFERI FLUTURASI LA GURI DE METROU
OFERI CD-uri
OFERI ODORIZANTI AUTO
sau enumereaza tu aici alte soluti

DECI CARE ESTE MOTIVUL LIPSEI DE A TE PROMOVA PRIN DIFERITE MODALITATI

sa fie partea de autorizare ,acte si implicit frica de autoritati?
sau
partea financiare lipsa banilor si a timpului?

astept mesajele voastre
aici sau pe
http://typewith.me/ddOo7RoBLc

ORICUM DORESC CA AICI SAU PE TYPEWITH.ME
SA ORGANIZAM SI O CONFERINTA ONLINE UNDE PUTEM DISCUTA DIRECT DESPRE ACEST SUBIECT
ASA CA VA ASTEPTSI CU RASPUNSUL VOSTRU DE A SPUNE CAND AVETI TIMP SI DORITI SA ORGANIZAM ACEASTA CONFERITNA ONLINE PRIN SKYPE SAU PRIN
http://www.oovoo.com
trebuie sa descarcati toti acel soft din oovoo sa faceti un cont si sa discutam acolo pentru ca are si funcita de 10 webcam simultane

O ZI BUNA
SPER CA ACEST SUBIECT SA FIE INTERESANT SI SA IL DEZVOLTAM IMPREUNA
MUSIC IS MY RELIGION
djcioko
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 18, 2010 12:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Salut -am o curiozitate

UNREAD_POSTde Razvan » Vin Mai 21, 2010 10:17 am

exprima-te mai coerent si nu mai scrie cu caps. ma dor ochii si n-am inteles nimic.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

Re: Salut -am o curiozitate

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Mai 21, 2010 10:50 am

Razvan are dreptate. cred ca activezi pe o carca de forumuri, si cred ca pana acum ai aflat ca NU este ok folosire CAPS-ului la scris.

referitor la subiect, cea mai buna recomandare si/sau reclama, esti tu si calitatea serviciilor pe care le oferi la evenimentele pe unde mergi. restul promovarilor, gen fluturasi, site sunt secundare (sunt multe persoane care nu au incredere in astfel de promovare). marea majoritate a celor care fac nunti, prefera recomandarile prietenilor, fata de a cauta ei pe internet. la fel de bune sunt si nuntile care vin prin diverse alte canale, gen: firme de organizari evenimente, sau de la restaurante direct. banuiesc ca (,) colegii care au site prind comenzi si de acolo, dar aici mai este o treaba degeaba ai site, daca nu este promovat corespunzator, si iarasi ne intoarcem de unde am plecat, plus ca mai este in discutie si ce ai punctat tu, si anume ca multi DJ din tara inca nu sunt legali 100%, iar sa ai un site, sau sa faci fluturasi, sa zicem ca poate atrage atentia asupta ta mult mai usor.

sper sa fie de ajutor.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Salut -am o curiozitate

UNREAD_POSTde djcioko » Vin Mai 21, 2010 5:50 pm

OK
eram doar curios ce fel va promovati voi
faptul ca cea mai buna promovare se face in timp real in functie de eveniment ,si cum il abordezi pentru a aduce si alte viitoare evenimente este adevarat stiu asta
dar eu vroiam sa stiu care este motivul de nu se apeleaza si la modul palpabil de publcitate
in fine

Merci pentru timpul vostru
acordat acestui topic

Oricum eu cred ca in timp
vor fi abordate si aceste genuri de publicitate
datorita mai multi factori

o sa revin
am sa postez o poza sa vedeti ce am facut eu
nu conteazaa daca aduce sau nu evenimente
Important e sa fi mai mult promovat indiferent de servicile pe care le ofera unu sau altul

VORBIM
O zi buna

Am scris cu litere mici
E OK ASA
MUSIC IS MY RELIGION
djcioko
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 18, 2010 12:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Salut -am o curiozitate

UNREAD_POSTde demential » Joi Mai 27, 2010 10:34 am

djcioko bine ai venit pe forum-ul nostru. iti multumesc pentru interesul acordat.
de asemenea sunt bucuros ca ai inteles problema de exprimare si ai inceput sa scrii mai lizibil.
inainte de a iti raspunde la intrebari, am eu o singura intrebare pentru tine : TU esti 100% LEGAL din toate punctele de vedere ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marketing in lumea DJ/Punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde Ciprian » Dum Iun 20, 2010 4:38 pm

Prima data am vazut afisul prin zona baicului. Azi l-am vazut in pasajul de la Sf Gheorghe.Probabil a impanzit tot orasul :lol:
Sincer nu mi se pare o idee de bun gust asta cu afise lipite.Nu am nimic cu omul,nu-l cunosc,fiecare se descurca cum poate,dar repet mie nu mi se pare o idee buna!
Fişiere ataşate
000.jpg
000.jpg (19.81 KiB) Vizualizat de 2797 ori
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marketing in lumea DJ/Punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde djcioko » Lun Iun 21, 2010 2:11 pm

DA intradevar se vede ca naiba ,eu doar intrebam de ce nu se apeleaza la astfel de promovari
Am vazut sunt intrebat daca am toate licentele ?Eu as vreau sa aflu cati avem si nu avem licentele platite si din ce motive nu avem aceste licente platite ,,care sunt motivele .Poate deschidem un nou topic

Eu raman la idea ca cea mai buna promovare pentru noi toti este intradevar evenimentul in sine de la care lumea pleaca multumita
Dar nu cred ca daca noi cei ce oferim acest serviciu am gasi solutia de a organiza un targ ,o expozitie dedicata sonorizarilor pentru evenimente , unde sa ne prezentam cu ce avem ,unde sa tinem impartasim din experienta noastra pentru publicul lar
Cu siguranta perceptia vizitatorilor se va schimba in a alege ,a a avea curajul sa aleaga ce este potrivit pentru ei din toate sursele posibile inclusiv sau mai bine spus din online

CRED eu ca un targ o expozitie crearea si promovare acestui daca se face intr-un mod interesant si cu idei ingenioase pentru a fi promovat va deschide noi oportunitati multora
iar cei ce ofera licentele sa fie invitati la acest targ pentru a usura si a gasi noi soluti ca aceste taxe sa fie platite prin diferite modalitati propuse chiar de noi

Eu astept sa veniti cu opinia voastra legata de acest proiect si sa stabilim cine vrea sa intre ziua locatia si alte detali
asa ca va astpet cu sugestile voastre pentru realizare unui astfel de expozitie
MUSIC IS MY RELIGION
djcioko
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 18, 2010 12:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marketing in lumea DJ/Punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde demential » Lun Iun 21, 2010 2:54 pm

despre lincente se discuta aici : viewtopic.php?f=3&t=4
si totusi nu mi-ai raspuns : le ai sau nu ?
pentru ca in functie de cat de legal esti, atat de mult te poti extinde cu reclamele.
stickere, tricouri, adwords, etc ....
si da, ai dreptate : reclama pe care ti-o faci la fiecare eveniment este cea mai buna. doar ca daca te bazezi pe asta ai o piata de desfacere limitata. cu reclama comenzile se dubleaza cel putin.
si te rog pentru ultima oara : incearca sa scrii mai coerent. http://www.scribd.com/doc/3888778/Semnele-de-punctuatie
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marketing in lumea DJ/Punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde calvinel » Lun Iun 21, 2010 3:41 pm

Cioko no offence dar am impresia ca te contrazici...

Recunosti ca cea mai buna prezentare este evenimentul la care participi (acolo te vede lumea in timpul actiunii si nu povesti de targ ) respectiv o recomandare de la o persoana de incredere a celui care doreste un bajet cu muzica , si totusi stai si insisti pe targuri si alte chestii de genu`.Chiar crezi ca daca luminezi ochii la targ cu niste prezentari realizate (inflorite) cu multa migaleala in diferite softuri , prezinti 10 boxe , 5 playere ,etc... si pe tine tuns frumos sigur te aleg . Parerea mea este in ton cu al colegilor care ti-au raspuns anterior , evenimentele vazute live sau recomandarile de la persoane de incredere sunt mai importante decat toate targurile.

Daca ajungi sa pui afise in statii de autobus , chiar ca nu ai nici o treaba cu publicitatea , mai degraba te lovesti singur cu pumnu`n mufa.


ma repet , parerea mea.
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

Re: Marketing in lumea DJ/Punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde djcioko » Mar Iun 22, 2010 3:42 am

Eu nu am zis ca apelez la reclama in stati de autobuz.Eu am intrebat de ce nu se apeleaza la reclama.
EXPOZITIA pe care o propun este pentru a se mai schimba din mentalitatea romanului referitor la cei ce asigura sonorizare pentru evenimente si implicit un dj .O EXPOZITIE bine facuta si gandita va transforma spre mai bine perceptia publicului referitor la cei ce activeaza si desfasoara servici in acest domeniu ,cred ca nu strica si nu este imposibil de realizat.Faza cu ce funky esti la acesta expozitie nu trebuie sa deranjeze fiecare se prezinta cum vrea.Idea e de a se face cunoscuta cultura muzicala si experienta,cunostintele tehnice .si multe altele.Expozitia ar putea avea ca punct principa o schimbare de perceptie pentru publicul larg ,astfel va fi in castigul tuturor in decizia lor de a se orienta catre un dj care abordeaza evenimentele intr-o maniera profesionala.
Voi face tot posibilul sa scriu cat mai corect,adevarul e ca nu dau importanta cuvenita asa cum ar trebui, dar credeam ca nu e atat de importanta punctuatia si maidegraba conteaza mesajul pentru a fi inteles

ORICUM suna a amenintare?sau ma insel.daca nu s binevenit ,ma voi retrage ,am sa citesc topicul punctuatie.

Referitor la licente ...,am sa dau urmatorul raspuns care cred va duce la rezolvare enigmei,
Bunul meu amic de la care am invatat multe in acest domeniu nu are licente ,a avut srl ,masina lui plina de colante referitor la servicile lui,acum le-a retras,srl -ul e inchis , el profeseaza si acum ca dj ,si ca el sunt foarte multi,RASPUNSUL lui referitor la licente a fost -NU SE MERITA. iar evenimentele lui au ajuns la un nivel de invidiat.in decursul a 10 ani de experienta ,si eu cred ca stie el ce face.

Riscurile lipsei de licente se compenseaza iar clienti ,posibili clienti nici nu arata intentia ca doresc un dj cu actele la zi
Discutile se pot schimba cand se abordeaza un party corporat unde se emite factura si posibil cei ce sunt insarcinati cu org,ev.sa cunoasca,sa doreasca sa aleaga intre un dj cu acte si unul fara. Cred ca pe ei intereseaza alte aspecte pe care le banuiti si voi

Va multumesc pentru rabdarea acordata
MUSIC IS MY RELIGION
djcioko
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 18, 2010 12:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marketing in lumea DJ/Punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde demential » Mar Iun 22, 2010 9:20 am

nu e nici o amenintare. da, mesajul conteaza, dar cu cat este transmis mai coerent cu atat este mai usor de inteles.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori