Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde Dlehy » Vin Mai 14, 2010 8:23 pm

Salut baieti.Astazi mi-am facut si eu cont pe acest forum , care mi se pare mai mult decat interesat si cu foarte mult bun simt.Mi s-a propus sa ma inscriu de catre snakebitetwo prin intermediul youtube-ului si pana mi-am facut cont am citit mare parte din topicuri si chiar mi se pare un forum cu niste baieti cu bun simt(fata de altele).Sincer,va spun ca nu sunt un fan al ´´forumelor´´ pentru ca pe fiecare forum dai de cate unu care se crede mai destept si incearca sa-ti explice legile fizicii , ba mai mult mai si jigneste ,asadar pentru ca nu imi plac polemicile si discutiile in contradictoriu am preferat sa stau deoparte.Acum....problema mea este urmatoarea , sunt Dj de vreo 12 ani,provin din Slatina ,Olt,dar de 2 ani locuiesc in Palma de Mallorca.Am emigrat nu neaparat pentru bani ci pentru ca mi se cam luase de Romania si de oameni rai, dar si pentru ca am crezut ca aici sunt mai multe oportunitati in meserie,ceea ce nu e deloc asa,sanse foarte putine sa intrii pe piata si iti trebuiesc foarte multi bani pt marketing.Nu am vorbit niciodata urat despre colegii din domeniu cu toate ca am vazut si Dj-i superficiali(ca sa nu zic altfel) dar si altii care ma bateau la fund de la distanta,insa de djii spanioli nu pot sa vb de bine ,numai numele e de ei ,..se pompeaza foarte multi bani in publicitatea lor si mari ii fac doar banii cu tehnica e cam problema,ex vin cu mixuri de o ora facute acasa si le pun in discoteca,credeti-ma ca in romania sunt mult mai multi dji buni necunoscuti si cu scule mai naspa ,nu va mai spun ca toti coinacii au bani de la parinti de si-au luat cdj 2000 .Asadar,sunt satul sa mai inghit rahaturi pe aici si sa mi se inchida usi in nas doar pentru simplul fapt ca sunt roman si ca nu arat foarte matur.M-am hotarat ca in noiembrie sa vin acasa si sa ma apuc de treaba,insa ma bate gandul sa mai investesc 1000 de euro in sonorizare si sa ma apuc de Mobile Djing,tin sa va precizez ca sunt dj de club insa cunosc foarte bine muzica de nunta,botez,majorat...si sincer sa va spun chiar imi place , mi s-a cam luat de house,minimal , tot felul de sunete industriale si de copii fumati care urla ca tampitii pe un key trance.V-as ruga pe toti care ma puteti ajuta cu un sfat referitor la orice in lumea asta sa nu ezitati sa o faceti,raman recunoscator.Orice imi este de folos,muzica,scule,marketing(cred ca foarte important),preturi....etc.Scule pt mixat am insa mai trebuie sa investesc in sonorizare si ceva lumini.Am fost ca dj la 3 nunti si m-am simtit foarte bine ,cei care m-au luat m-au vazut in club si aveau formatii mai slabute ,fiindu-le frica de esec au vrut si dj ,vreau sa va spun ca am simtit ca oamenii mai in varsta se distreaza mult mai bine decat cocalarii de club.Va astep cu comentariile voastre aici si pe http://www.youtube.com/user/Dlehy
Dlehy
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 13, 2010 11:06 pm
Localitate: Slatina , Olt

Re: Sfaturi utile

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Mai 14, 2010 10:00 pm

Dlehy bine ai venit pe forum!
Cat despre sfaturi, e de ajuns sa ceri sfaturi si noi ti le vom da, atat cat ne pricepem...
Pana atunci mai citeste pe forum si vei vedea postari care cred eu, iti vor fi utile.
Bafta!
A, si o sugestie; completeza-ti datele la profil, te rog!
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfaturi utile

UNREAD_POSTde demential » Joi Mai 27, 2010 10:49 am

salut si bine ai venit printre noi. cred ca esti printre putinii dj/punatori de muzica de pe forum care este mai mult DJ decat punator de muzica :D
am inteles "problema" ta. sfatul meu este sa citesti TOT forum-ul, chiar daca numele topic-ului nu ti se pare interesant, totusi citeste peste tot. sigur vei gasi o sumedenie de informatii extrem de utile referitoare la sonorizare, muzica, legislatie, lumini, sfaturi, etc.
dupa ce faci chestia asta atunci te asteptam cu intrebari punctuale la care vrei sa iti raspundem :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde Dlehy » Joi Mai 27, 2010 4:11 pm

In primul rand va multumesc pentru sfaturi.Exact asta am facut demential si cred ca am deprins cate ceva din discutiile colegilor de pe forum,acum vin cu o intrbare:Voi mixati in¨key¨ ?Presupun ca majoritatea pieselor nu se pot mixa in bpm as fi vrut sa stiu daca o faceti in key,sau la muzica populara lasati sa se termine toata melodia?
Dlehy
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 13, 2010 11:06 pm
Localitate: Slatina , Olt

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Mai 27, 2010 4:19 pm

Multi de pe acest forum sunt DJ cu laptop si winamp, asa ca nu mixeaza la nunti.
Nici nu prea mai merita sa mixezi la nunti, avand in vedere gusturile aproape sau puternic manelaristice ale majoritatii clientilor...
Insa atunci cand vrei sa mixezi totusi o faci ori in cheie muzicala ori in beat, ori cut-mixing, ori folosesti ceva efecte care te ajuta sa pseudo-mixezi.
La muzica populara, ar fi bine sa nu incerci sa mixezi...
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Joi Mai 27, 2010 5:12 pm, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde demential » Joi Mai 27, 2010 4:59 pm

eu personal folosesc laptop si winamp si crossfade setat de mine automat in winamp ...
ca sa iti faci o idee despre "noi" citeste viewtopic.php?f=3&t=15
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde scarface » Vin Mai 28, 2010 9:05 am

Tocmai ii mai ziceam la un DJ, care nu are treaba cu domeniul asta ca de fapt la nunta nu se merita sa mixezi, si putini sunt cei care o fac. Pe muzica retro merge, dar pe altceva nu cred ca se merita efortul. Nu e ca la muzica electronica, e mult mai greu sa pui piesele pe beat. Mixed in key, adica in "gama" nici nu se pune problema. Nu ai cum sa faci asta la o nunta. Poate o ora reusesti sa gasesti piese doar in aceeasi gama, dar mai mult nu cred ca ai sa reusesti.
M-am uitat pe canalul tau de youtube, iar daca te uiti la primul mix pe care l-ai postat si la ultimul se vede clar diferenta cum ai avansat. Imi place in special ultimul mix, e clar ca e cred ca cel mai bun, dar si stilul abordat. Pe forum, singurul care mai imi place cum mixeaza, cum leaga piesele e Snake(no offense restul). Nu contest bagajul muzical de care dispun ei, dar un mix trebuie sa sune ca un mix si nu o adunatura de piese. E adevarat ca majoritatea nici nu se chinuie, pt ca nu au de mixat in club, iar la nunti repet "nu se merita".
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde demential » Vin Mai 28, 2010 9:29 am

deci o sa fie un downgrade al meseriei ? :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde scarface » Vin Mai 28, 2010 9:55 am

demential scrie:deci o sa fie un downgrade al meseriei ? :)


Adica?
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Mai 28, 2010 10:42 am

scarface scrie:
. Pe forum, singurul care mai imi place cum mixeaza, cum leaga piesele e Snake(no offense restul).

--------------------------------------------------------------------------------------------
Multumesc de aprecieri dar eu sunt un fotograf care inca invata cum sa faca pe DJ-ul.
Totusi, mai sunt si alti membrii aici pe forum care mixeaza bine chiar daca o fac software.
Ideea e sa-ti placa, nu sa faci asta doar pentru ca ies ceva banuti...
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Vin Mai 28, 2010 5:03 pm, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde scarface » Vin Mai 28, 2010 10:53 am

SnakeBiteTWO scrie:Ideea e sa-ti placa, nu sa faci asta doar pentru ca ies ceva banuti...


Aici ai pus punctul la "i" . :lol:
Faptul ca mai sunt si altii care mixeaza bine, intradevar... parerile sunt impartite. Sper ca ceilalti sa nu se supere, dar cand lucrezi cu cineva care are peste 10 ani in spate si furi tips & tricks de la el inveti si sa apreciezi calitatea unui mix, simti ceea ce lipseste si automat vezi numai greselile.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde Dlehy » Vin Mai 28, 2010 2:20 pm

Referitor la ce s-a spus inainte vreau sa-mi exprim si eu parerea.Eu cred ca primul lucru si cel mai important sa intrii in bransa este sa iubesti muzica,restul se invata.Eu nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce de treaba daca nu iubeste muzica.Calitatea mixului depinde foarte mult si de echipament , de exemplu am stat langa pupitru cand a venit aici la Bcm PlanetDance , James Zabiela ,un dj al carui stil nu-l prea indragesc insa la tehnica tind sa cred ca e mai bun decat Guetta,Tiesto si toti Djii Trance la un loc.Ce vroiam sa spun e ca nu si-a adus echipamentul cu el si i-a iesit un mix normal fara sa exceleze , i-a fost frica sa incerce sa faca pe un echipament mai ieftin ceea ce face cu pioneerul.Referitor la mine si la mixurile mele , a durat ceva timp sa-mi gasesc echipamentul de care am nevoie , de ex am avut pioneer cdj 800,jos palaria pentru fiabilitate si rezistenta,calitate...etc,insa din punct de vedere tehnologic e praf,nu am putut sa fac mare lucru cu ele , am fost cel mai fericit in ziua in care le-am vandut.Si as mai avea un defect care se rasfrange asupra muncii mele , sunt foarte dezordonat in viata de zi cu zi si foarte comod.Toate videourile de pe youtube sunt facute pe ''ne pusa masa'' , adica nu am facut un playlist inainte sau nimic,din comoditate.Cu mixatu in cheie cred ca ai dreptate scarface,doar la trance e foarte important sa o faci in beat si in key,dar totusi nu trebuie sa mixezi toata noaptea in aceeasi gama , se poate trece de la o gama la alta.Vezi http://www.harmonic-mixing.com/Images/c ... Mixing.jpg .De ex : 7A se mixeaza cu 8A,6A,7B.
Dlehy
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 13, 2010 11:06 pm
Localitate: Slatina , Olt

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde prologic » Vin Mai 28, 2010 2:59 pm

Eu cred ca se cam deviaza mult , tin sa va reamintesc ca majoritatea forumistilor pun muzica la nunti , botezuri etc. nu in club, asa ca nu are rost sa vorbim de beatmatch la nunta sau despre arta mixatului decat poate la sectiunea timp liber. E posibil ca la 1-2 nunti din 10 sa ai posibilitatea sa legi cateva piese sau chiar sa prinzi nunta fara populara dar sunt cazuri rare.Cat despre calitatea mixurilor postate de colegii de pe forum sau '' restul '' cum s-a exprimat cineva, nu a pretins nimeni ca ar fi pe masura celor mai tari dj , sau cine vrea sa comenteze sa posteze un mix sa invete si '' restul ''.
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde Dlehy » Vin Mai 28, 2010 10:55 pm

ideea era in felul urmator , eu sunt dj de club si vreau sa trec la mobile dj pentru ca mi s-a luat de sunete de inelare,tubulare si industrie,de cocalarii de club,de gibonii patroni s.a.Asadar,ceream sfaturi si doar am intrebat cum se face la evenimente NBC , eu stiu ce se face in club si m-am documentat doar pt club , acum vin si intreb cum se face la evenimente.
Dlehy
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 13, 2010 11:06 pm
Localitate: Slatina , Olt

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde prologic » Sâm Mai 29, 2010 3:10 am

Pt. inceput poti sa citesti de la sectiunea cafenea topicul '' poveste de iarna '' realizat de demential ca sa-ti faci o idee cum se desfasoara o nunta , apoi bineinteles urmeaza sa strangi multa multa muzica... si incearca sa vorbesti cu vreun prieten care face nunti sa mergi cu el la o nunta sa vezi la fata locului ce si cum... ;)
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde p3psitwist » Sâm Mai 29, 2010 10:58 am

eu la inceput am lucrat pentru cineva...care se ocupa de fapt cu filmari, am mers cu el la mai multe nunti ca sa vad exact cum se desfasoara o nunta...dupa care am luat-o incet cu ceva petreceri micute, majorate, banchete de clasa a8a, botezuri si dupa aia nunti...bineinteles ca si atunci ca si acum un majorat sau un banchet mi s-a parut mult mai complicat decat o nunta :shock:
asa am invatat care e treaba cu obiceiurile...ordinea lor, ce se pune sau se canta la masa..pentru ca am fost mai mult la nunti cu formatie plus ca am luat niste dvd-uri de la el cu nunti unde a fost dj...asa ca daca ai vreun prieten cameraman...si te lasa sa vizionezi ceva dvd-uri cu dj e bine ...parerea mea
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde AndiBAD » Sâm Mai 29, 2010 11:03 am

Mie alte eventuri mi se par mai usoare decat nuntile,deh poate si din cauza ca nu am multe la activ :mrgreen:
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde demential » Sâm Mai 29, 2010 12:49 pm

prologic multumesc pentru mentiune.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Lun Mai 31, 2010 9:17 am

Dlehy scrie:In primul rand va multumesc pentru sfaturi.Exact asta am facut demential si cred ca am deprins cate ceva din discutiile colegilor de pe forum,acum vin cu o intrbare:Voi mixati in¨key¨ ?Presupun ca majoritatea pieselor nu se pot mixa in bpm as fi vrut sa stiu daca o faceti in key,sau la muzica populara lasati sa se termine toata melodia?


Salut, ce soft folosesti pentru a scrie cd-urile , ptr a vedea in ce key sunt si sa l-e poti aranja in ordine?
Mixing in key este un ajutor foarte bun in mix, deoarece unele piese nu se pot mixa in bpm.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde Dlehy » Lun Mai 31, 2010 1:44 pm

Eu folosesc mixed in key . http://mixedinkey.com/ .E super programelu , are si optiuni pentru a scrie id3 tags sau pentru a redenumii melodia(gen artist-title-key-bpm) , analizeaza corect atat key cat si bpm.Pentru a le mixa , pana le inveti folosesti camelot harmonic mixing adica asta http://www.harmonic-mixing.com/Images/c ... Mixing.jpg
Dlehy
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 13, 2010 11:06 pm
Localitate: Slatina , Olt

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori