Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde Dlehy » Mie Dec 01, 2010 7:36 pm

Mai omule , mi-am exprimat eu cumva preferintele muzicale ,vorbesti doar in baza unor presupuneri.Diferenta dintre noi e ca eu nu fac afirmatii de genul ma trag din maimuta care a creat muzica pe pamant.De exemplu , maine ma intorc acasa pentru vacanta si azi-noapte ascultam Pasarea Colibri-Dealul cu dor si plangeam,ca mixez un gen de muzica asta e altceva si u pui la nunta muzica pe care o cere lumea,lumea pentru care pun eu muzica imi cere asta ce sa fac,sa fiu rebel si sa mor de foame sau sa ma adaptez sa am si eu locul meu meu.Diferenta dintre mobile dj si club dj e ca la club nu-ti cere o melodie anume , ci maxim un gen(dirty house ,minimal,trance)asa ca raman la ideea mea cum ca iti dai seama mai bine de personalitatea si ingeniozitatea playlistului la un dj de club.daca as fi invitat la o nunta unde pui muzica nu mi-as da seama obiectiv cat de bun esti in alcatuirea playlistului asta pentru ca minim 20% e cerut de miri,30% sunt piese arhiconscute de la tip top minitop pana la 80 de ani iar tie ca dj iti ramane 50%din playlist.in club e altceva playlistul ti-l faci 100% si pe urma se vad rezultatele.Eu nu am avut niciodata un playlist facut de acasa,din comoditate dar pun ce-mi vine pe moment.De ce ma acuzi ca nu sunt ca tine,eu nu am nimic impotriva ca tu alegi sa-ti faci munca in felul asta.Ar fi bine sa incheiem conflictul asta de generatii , care se gaseste in toate domeniile si nu numai in muzica.Sanatate ....si nu e frumos sa te lauzi
Dlehy
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 13, 2010 11:06 pm
Localitate: Slatina , Olt

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde scarface » Mie Dec 01, 2010 7:47 pm

Cosmin Mares, nu contesta nimeni ca aceea nu e muzica buna. Nu cred ca a specificat nimeni asa ceva in topicul asta, dar fiecare generatie are un trend si se schimba pe parcursul anilor. Acum sunt la moda cluburile cu dj care mixeaza in special muzica electronica, din nou nu a pomenit nimeni de Inna si ma cam indoiesc ca Dlehy asculta asa ceva. Pe vremea tineretii dumneavoastra era la moda hora sau balurile care aveau loc in caminul cultural si ma indoiesc ca ascultai muzica de care precizezi acum.
Pe vremea comunismului tinerii care ascultau muzica rock erau priviti asa cum il privesti dumneata pe Dlehy acum. Fara suparare, dar asta e o mentalitate foarte ingusta si niciodata nu ai sa cunosti placerea de a difuza muzica cu adevarat. Daca muzica de care pomenesti tu e ceea ce iti place tie cel mai mult, felicitari! Si mie imi place muzica aceea, dar cu toate astea exista si alta muzica care ma incanta mai mult si stiu ca pot contribui la promovarea ei. Si din nou "dar", daca tot imi place acea muzica asta nu inseamna ca trebuie sa o impun cuiva sa o asculte cum faci tu. Nu critic un manelar ca de ce asculta manele si ca ar fi mai bine sa asculte ceea ce ascult eu. Intotdeauna vor exista oameni diferiti si gusturi diferite. Tu nu intelegi asta si critici pe toti cei care fac si altceva in muzica.
Te lauzi ca ai studiat ceva instrumente, dar pui muzica din winamp. Crezi ca oamenii de la o nunta sunt curiosi de studiile tale? Daca tot ai studiat, de ce nu ai o formatie?
Cred ca ar fi mai bine sa incerci sa nu mai judeci oamenii asa cum iti vine tie bine si sa nu iti impui ideile. Citez:
"Daca vrei si consideri ca iti este de folos acest site,mai asculta si opinia altora!" Una este opinia altora si una e sa te ratzoiesti cum ai facut tu in posturile de mai sus.
Nu am nimic cu tine, nici cu vreun alt user de pe forum, dar ar fi bine sa lasi parerile astea despre DJ-ii cu playere sau platane, deoparte.
Si eu mai pun muzica din "Sfantul Winamp" si chiar ascult toata ziua acasa tot din winamp, dar la un eveniment cand pun din el, pun din comoditate sau nu ma intereseaza opinia participantilor la eveniment, pt ca ei oricum stiu de ce sunt in stare. Eu pun muzica si in club si la NBC la fel de bine. Si eu am avut oferta la un post de radio local, dar pentru minimul pe economie nu am vrut sa merg, deci nu mi se pare asa mare branza sa fii "DJ la Radio", atata timp cat e un radio mic. Respect pt cei care fac treaba asta si au ajuns cunoscuti la posturile de radio mari din tara.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde demential » Mie Dec 01, 2010 7:58 pm

aveti puncte de vedere diferite si moduri de a le exprima diferite. atata timp cat ele sunt constructive, va felicit. daca incepeti sa va jigniti sau sa va certati incepe sa nu mai imi placa.
fiecare are dreptate in felul sau, fiecare se inseala pe anumite linii.
mares, in primul rand aici este vorba tocmai despre diferente si asemanari intre club si nbc, unde se intalnesc si unde se despart aceste "meserii". si el ca dj de club incearca sa primeasca sfaturi pentru a putea face si ce facem noi, restul.
eu m-am obisnuit cu modul tau de a te exprima, si pot spune ca iti inteleg frustrarile. iti inteleg si pozitia din viata reala. dar ai un mod deosebit de a prezenta situatia asta. si cei care nu te cunosc pot intelege gresit ideile tale, tocmai din cauza exprimarii.
in "club" este alt "target" decat la nunti/botezuri.
ai tineret, care asculta house. aia cer, aia le dai. daca pui 5 piese de populara consecutiv, 5 oldies si 5 lautaresti clubu e gol si pleci acasa.
eu personal, "mandru" ca si tine ca sunt roman mares, mi-ar face placere daca multi ar fi ca inna. http://www.youtube.com/watch?v=1rh3_r0nbKs inna castiga premii, inna duce romania in lume, pe plan mondial. ar trebui sa fim mandri de ea cum suntem de gheorghe zamfir sau de gica petrescu.
atata timp cat punem muzica unui grup de oameni si ei sunt multumiti, chiar nu cred ca conteaza genul (rock, manele, house, populara), nu conteaza de unde se play-eaza (calculator, cd player, platan, md, dat)....
"minim 20% e cerut de miri,30% sunt piese arhiconscute de la tip top minitop pana la 80 de ani iar tie ca dj iti ramane 50%din playlist." aici gresesti, si cred ca o poate confirma orice punator de pe forum. sunt evenimente unde ti se spun 300 melodii, evenimente unde ti se spune doar "tu esti dj-ul, faci ce vrei tu". deci NU generaliza.
si din punctul meu de vedere este mai usor sa : a) fii dj de club cu muzica house. mixezi muzica house, veche, noua, house, etc., intr-un club unde oricum toti cei care vin acolo sunt setati (casanuzic pastilati) pe muzica house, si succesul tau este mai mult decat garantat
decat sa
b) fii dj de nunti/botezuri unde sunt 50-200 invitati, varste diferite, anturaje diferite, educatie diferita, medii sociale diferite, gusturi diferite.
"in club e altceva playlistul ti-l faci 100% si pe urma se vad rezultatele." - te inseli, deci.
".Eu nu am avut niciodata un playlist facut de acasa" - nici eu. si cred ca la fel ca ideea de mai sus, multi dintre punatorii de pe forum iti pot confirma ca nici nou nu ajungem la eveniment cu playlist facut.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde scarface » Mie Dec 01, 2010 8:07 pm

Demential,ai si tu o parte de dreptate, dar in domeniul NBC pe care se stie ca il prestezi de cativa ani, pui aceeasi muzica. Eu la nici un eveniment nu am depasit 150 de piese si la majoritatea evenimentelor am pus aceeasi muzica. Poate doar ordinea era diferita si rareori mai adaugi cate ceva. La un DJ de club treaba sta altfel. Trebuie sa fii tot timpul in pas cu noutatile, topuri si toate cele. Spune-mi ca nu am dreptate!
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde demential » Mie Dec 01, 2010 8:20 pm

asa, si ? :)) ti se pare mai greu sa stii zilnic toate noutatile decat sa ai un bagaj mare de cunostinte in TOT ce inseamna muzica, cu toate genurile ei ?
eu nu am pus niciodata "aceeasi muzica",nu ma pot lauda cu acest lucru. pentru ca este ne-adevarat si macabru.
inseamna ca de acum incolo daca mergem la nunta unui cuplu, el o sa asculte exact aceleasi melodii la botezul copilului, ca la nunta.
pe langa faptul ca trebuie sa avem bagaju plin cu toate genurile, trebuie sa stim si "ultima a lu' salam, ultima de la radio zu, ultima a lu' dj sava si raluka, ultima a lu' margineanu, etc.".
si tu ai evenimente de 7.5 ore maxim mereu ? imi este extrem de greu sa cred asta. media unei piese este de 3 minute ... cu ce umplii celelalte ore ? 10-12 ore ?
pot spune ca din totalul evenimentelor avute, maxim 40% a fost "aceeasi muzica".
da, ordinea difera, si este foarte important cum faci lucrul asta, astfel incat sa multumesti evenimente unde populara reprezinta 90% din eveniment, si evenimente unde populara reprezinta 0.5% din eveniment (brasoveanca si ia-ti mireasa ziua buna).
deci cu ce anume ai vrea sa iti dau dreptate ca nu am inteles prea bine.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde Dlehy » Mie Dec 01, 2010 8:28 pm

Stai linistit demential nu ne certam sau cel putin nu m-am gandit nicio secunda la asta.Nu mi-am exprimat opinia despre dificultatea eventurilor,pentru mine niciunul nu este usor.De multe ori poate sa fie un nivel de dificultate mai mare la o nunta decat in club sau invers,de ex cum ai zis de nunta cu 400 de pers , intr-adevar eveniment dificil.Chestia cu playlistul a fost un pic de rautacism din parte mea asta ca sa vorbim constructiv si sa nu-i raspund cu aceeasi moneda afirmatiile sale despre faptul ca sunt in alta tara sau capsunar(cum ni se mai spune).Eu vorbesc la obiect,vreau sa schimbam opinii aici si nu sa-mi dau cu parerea unde au userii placerea sa locuiasca.Mi-as dori din toata inima sa ma intorc acasa si sa-mi exercit profesia,dar momentan nu se poate o sa vina si ziua aia.La fel ca si tine incerc sa deslusesc tipul de limbaj al domnului mares si ii inteleg frustrarile , cu unele dintre ele sunt de acord(cu ierarhia valorilor) dar felul lui de a ma acuza pe mine de piesele mai putin reusite si trase la indigo din ultima vreme , si eu sunt satul de soundul popcorn,dar gusturile nu se discuta,ascultam ce vrem mergem la event cu CE TREBUIE.Ca a venit vorba despre Inna si despre romanism,nu sunt fan Inna , de multe ori am fost intoxicat de piesele ei , dar ma bucur unde a ajuns,daca sunt mandru ca sunt roman atunci ma mandresc si cu inna.
Ultima oară modificat de Dlehy pe Mie Dec 01, 2010 8:59 pm, modificat 1 dată în total.
Dlehy
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 13, 2010 11:06 pm
Localitate: Slatina , Olt

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde scarface » Mie Dec 01, 2010 8:38 pm

Ok. Trebuie sa cunosti mai mult de 150 de piese, e normal. Ai fi surprins sa vezi cati dintre dj-ii de club au o cultura muzicala destul de bogata si chiar cunosc cativa care merg si la nunti fara probleme. Bineinteles majoritatea nu au scule si le inchiriaza sau imprumuta.
Eu din cate playlist-uri am salvat, nu am depasit niciodata 150 de piese la o nunta, botez sau ce o fi.
Mie nu mi-a cerut nimeni Ultima a lu` salam si daca ma gandesc bine cred ca anul trecut de revelion mi-a cerut cineva salam, patrecaretii fiind din Bucuresti. Margineanu`, nici pe atata nu mi s-a cerut. DJ Sava si Raluka, e imposibil sa nu o auzi daca apare (la vecini, pe strada la careva in masina sau intr-o cafenea unde mergi la o apa plata :lol:)
Consider ca hai sa nu zic toata muzica, dar 70% din piese tot aceleasi le folosesti. Daca ma uit la topicurile tale cu evenimentele ce le-ai avut, se aseamana foarte mult intre ele.
Daca am nunta la tara si 80% e doar muzica populara, am avut, dar tot piesele cele mai cunoscute incerc sa le pun si nu imi e atat de greu. Peste o luna daca am o nunta asemanatoare, probabil ca ordinea va fi diferita si poate cateva piese in plus.
Am avut nunta cu 80% maghiari, fara sa ma anunte. Intradevar a fost o experienta diferita si totusi unul dintre invitati a venit dupa o carte de vizita.
Mai exista si exceptii la nunti, dar cel putin din punctul meu de vedere aproape aceeasi muzica o folosesti.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde demential » Mie Dec 01, 2010 8:49 pm

tu incerci sa dovedesti ceva, doar ca nu poti dovedi exact ce vrei tu :D
consider ca este absolut imposibil sa pui maxim 150 melodii la un eveniment... 150 x 3 - 450 minute. 450/60 minute = 7.5 ore. daca incepi la ora 20:00 nunta, la 3:30 i-ai scos afara ca nu mai ai muzica ? sau poate ai 150 megamixuri. si atunci 150 x 7 - 1050 minute. 450/60 minute = 17.5 ore. asa inteleg.
da, vorbeam in general despre "dj de club" si "dj de nunti". sunt si exceptii pozitive si exceptii negative (referitor la cultura muzicala)
imi pare rau pentru tine ca nu ti-a cerut nimeni "ultima a lu' salam sau margineanu". inseamna ca intr-adevar la evenimentele tale este cam aceeasi muzica.
"Daca ma uit la topicurile tale cu evenimentele ce le-ai avut, se aseamana foarte mult intre ele. " - da, am postat 5-30 filmulete cu aceleasi piese pe care s-a dansat cel mai mult. asta nu inseamna ca si restul pieselor a fost identic la toate evenimentele.
in continuare iti spun, crede-ma, nu folosesc aceeasi muzica la toate evenimentele.
http://www.youtube.com/watch?v=nJYgWDZmzCo asta a fost la un singur eveniment
http://www.youtube.com/watch?v=nACp8VBK26w asta a fost la maxim 3 evenimente
http://www.youtube.com/watch?v=zGp-dYl-j2c asta a fost la un singur eveniment
http://www.youtube.com/watch?v=gViaOYgV8yI asta a fost la un singur eveniment
ma rog, lista poate continua ... nu vreau sa devina o prioritate pentru mine sa iti demonstrez tie ca NU e asa cum crezi tu :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde Dlehy » Mie Dec 01, 2010 8:57 pm

pe mine la matematica m-ati pierdut :lol:
Dlehy
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 13, 2010 11:06 pm
Localitate: Slatina , Olt

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde scarface » Mie Dec 01, 2010 9:11 pm

Cam la toate nuntile se pierde timp ca au surprize cu dansatori si de societate si de dansuri populare. Ba mai apare cate un cantaret surpriza si exemplele pot continua.
Exemplele care mi le-ai dat tu cu cate o piesa la nunta cred ca le are fiecare dintre noi. Si eu incerc diferite piese care nu le-am mai pus pana atunci sa vad cum reactioneaza publicul.
Tu se pare ca ai mai multa muzica decat a fost vreodata creata din moment ce la fiecare eveniment folosesti altceva :roll:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde demential » Mie Dec 01, 2010 9:32 pm

demential scrie:...
pot spune ca din totalul evenimentelor avute, maxim 40% a fost "aceeasi muzica"....

imi permit sa ma citez ca pe marii clasici.
asa ca degeaba afirmi : "Tu se pare ca ai mai multa muzica decat a fost vreodata creata din moment ce la fiecare eveniment folosesti altceva"
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde DjZmaltz » Mie Dec 01, 2010 9:39 pm

Of la naiba, de când a început această ceartă,
nu am putut să citesc niciun post din acest topic. ( n-am răbdare )
Me, Myself and I, the only one
Avatar utilizator
DjZmaltz
 
Mesaje: 135
Membru din: Joi Mai 06, 2010 12:06 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde scarface » Mie Dec 01, 2010 9:55 pm

Bine Dane.... Ai perfecta dreptate... Atunci tine-o tot asa si in curand nu o sa mai ai ce sa pui decat aia 40 % :lol: ...
Whatever... eu ma retrag din discutie. Vad ca n-am cu cine...
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde demential » Mie Dec 01, 2010 10:17 pm

eu n-am inteles de ce ai cedat atat de repede ... ma rog.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Dec 02, 2010 11:37 am

Mi se pare mie sau acest topic era sfaturi pentru incepatori...ca mie mi se pare ca s-a deviat tarrreeeeee mult de la subiect...si ca sa continui si eu ca voi offtopic,ati auzit-o pe inna cum a cantat live pe radio zu piesele alea vechi live,sanie cu zurgalai,zaraza etc...chiar mi se pare ca are voce fata...asa ca nu are rost sa o tot atacam,canta melodiile care le canta pentru ca asta se cere de publicul nu numai din romania ci de publicul din toata lumea,asa ca in primul rand publicul este vinovat de melodiile care se "creaza" acuma nu cantaretii ca daca noi nu le-am asculta,s-ar compune altceva...

http://www.youtube.com/watch?v=Gh41MlTK8Z8
Ultima oară modificat de Sorinus pe Joi Dec 02, 2010 7:02 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde calvinel » Joi Dec 02, 2010 11:44 am

Fratilor , Hop si eu :). Nu are rost sa va certati pentru ca faceti acelasi lucru doar ca in alte circumstante si prin alte metode (adica distrati oamenii)

Cu totii sunteti "punatori de muzica" , indiferent de locatia sau genul de muzica preferat la eveniment. Parerea mea personala este ca nu poti sa difuzezi muzica fara sa iti placa muzica in sine , placere cu care trebuie sa te fi nascut (nu vine asa de pe o zi pe alta). Noi vedem si simtim muzica intr-un fel diferit fata de altii , care sunt simplii ascultatori. Sunt sigur ca ati pus muzica la diferite evenimente in "tineretile" voastre , foarte mult timp fara sa castigati vreun ban pentru ca placerea de a face pe altii sa se distreze este peste placerea financiara.
Daca v`ati nascut cu muzica in sange cu siguranta ati trecut prin toate genurile care au existat din momentul in care ati constientizat muzica (de pe la 6 ani aprox.) si pana azi 2 Dec 2010.
Ceea ce vreau sa zic prin asta , este faptul ca muzica de club predomina doar de cativa ani incoace deci sunt sigur ca cei care fac acuma clubbing au ascultat candva si ...sa zicem Sandra sau multi alti interpreti/formatii care au predominat in perioada mai sus mentionata (cati dintre voi nu ati inregistrat o piesa care v-0 placea pe un casetofon de pe radio Romania Actualitati -emisiunea O melodie pentru fiecare?).
In timp unii s-au orientat catre un anumit gen , sau anumite genuri , iar altii ca si mine ne plac si apreciem aproape oricare gen pentru ca stim sa apreciem partea melodica , respectiv ritmul bun al unei piese si automat ne sare gandul la --> uite o piesa buna pentru nunti . Singura diferenta dintre un Dj de club si NBC pe care o vad este ca cei de club sunt axati pe un anumit gen precum si redarea pieselor din genul respectiv astfel incat rezultatul sa fie conform cerintelor cluburilor , pe cand un NBC are de sapat in toate genurile astfel incat sa poata satisface o gama mult mai larga de preferinte.Dar in acelasi timp il contrazic pe Cosmin si consider ca un Dj de club care are sa zicem pe la 30-35 de ani si a trecut cum am scris mai sus prin mai multe genuri pana sa se axeze pe clubbing va putea face fata si la o nunta deoarece are muzica in sange si stie sa distreze oamenii , dar totusi exista o singura regula parerea mea......SA DOREASCA sa faca acest lucru si sa uite clubbingul la evenimentul respectiv precum si sa priveasca din alt punct de vedere evenimentul.Daca dj-ul de club nu renunta la ideea clubbing , nu are ce cauta la nunti decat in cazul in care se cere express clubbing. Pe de alta parte eu cred ca un dj nbc nu poate face o seara de clubbing...eu unul ash vrea....dar eu recunosc ca nu as putea(aparate, jmekerii...key , beat,etc , si simtul mixajului perfect).
IN Concluzie , "sfatul" meu este ......Un eveniment privat trebuie gandit ca e privat, adica...nu pui ceea ce iti place ci ceea ce ti se cere ,dar ceea ce ti se cere sa fie de buna calitate si sa fii in stare sa scoti calitate din orice gen muzical , iar acest sfat il puteti luat si de la NBC la DJ si invers pentru ca scopul este ---ringul de dans tot timpul ocupat si fete fericite pe el.
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde remy » Joi Dec 02, 2010 7:24 pm

Hai ca ma bag si eu cu un exemplu: la unul din banchetele de a-XII-a, anul asta, cei care au organizat, elevi si profesori, din motive subiective, saunu, au preferat sa aduca un dj din Roman, care de altfel este destul de bun in ceea ce face, si cu modestie va spun ca nu a reusit sa faca mare branza....a transformat banchetul in discoteca, dedicatii, racnete, urlete, etc,ceea ce nu a placut deloc! Un alt exemplu, din diferite motive, la deschiderea oficiala a lacului din parcul municipal, in septembrie, a venit omu" sa sonorizeze el, si la fel, balbe totale, defectiuni tehnice, microfoane wireless care ramaneau fara baterie, ca sa nu mai spun ca a avut de sonorizat si cativa artisti locali(cd negativ sau pozitiv),nu le avea omu cu astea! Deci, eu cred ca fiecare are locul lui, dar daca vrei sa faci si altceva, fara sa te implici nu iese, doar pe baza ca esti dj de club respectat, nu inseamna ca poti face cu usurinta si ceea ce facem noi, asa cum noi, cu mici exceptii, nu putem avea performanta din prima in cluburi.Si sincer, eu repect pe cei din cluburi, pt munca lor, apreciez ceea ce fac ei, dar cred ca si inversa ar trebui sa fie valabila!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Ian 05, 2011 2:34 pm

Deci sa fiu on topic:
Sfaturile mele pentru un dj NBC nou in breasla:
- cunostinte muzicale foarte variate
- sa iti cunosti bine muzica pe care o detii
- sa nu bagi niciodata melodii pe care nu le-ai ascultat macar o data cap coada (pentru evitarea surprizelor neplacute gen ...by radio nu stiu care si alte chestii)
- sa cunosti cateva hituri (dansante in principiu) din toate genurile de la anii 70-80 la manele, de la vals la rock and roll
- sa cunosti obiceiurile de la nunta specifice zonei unde prestezi
- sa cunosti muzica populara din zona in care prestezi (e o diferenta enorma intre zone)
- principiul la o sonorizare NBC e sa multumesti un numar cat mai mare de invitati
- sa stii sa refuzi "elegant" o cerere de melodie care crezi tu ca nu se incadreaza in evenimentul respectiv sau daca o accepti, sa o bagi cand crezi tu ca e momentul oportun nu cand vrea clientul (in principiu cei beti sau "atotstiutorii")
- referitor la melodiile care se repeda de la o nunta la alta, nu se repeta pentru ca nu stim noi dj si alte melodii se repeda deoarece invitatii de la o nunta daca nu stiu melodia nu o danseaza si atunci ce faci? Sunt acrit de 20 de ani si gasca mea sa o bag la fiecare eveniment, dar haideti sa facem un exercitiu ce putem pune la o nunta sa fie romanesc ,dansant si cuprins intre 2000 si 2006 sa spunem:
Hi-q - gasca mea,razna
Voltaj - hai sus,20 de ani, si ce
Bosquito - bosquito,pepita,hopa hopa
Stefan Banica junior - s-o facem lata
Ceva Pepe-cine,poate Loredana - Zig- Zaga si nu stiu poate si Fuego o mel,2

Altele cel putin acum nu imi mai aduc aminte da cu siguranta nu mai sunt multe dansante, romanesti asadar daca am face abstractie de aceste 10-15 melodii ce am mai putea pune sa se distreze lumea??? Deci problema nu suntem noi dj ci este lipsa materialului, lipsa calitatii muzicii pentru ca in perioada aceea au fost in top Andre,LA,Geniu si mai stiu eu ce formatii care au fost "formatii de moment" cum le spun eu si care acum cel putin eu nu mai folosesc acele melodii.
Iar scopul nostru sau cel putin al meu pe acest forum nu este acela de a ma lauda ca lucrez pe pionner nu stiu de care sau pentru ca ma trag din neam de muzician, ci scopul meu pe acest forum este sa imi imbunatatesc playlistul, sa imi imbunatatesc calitatea melodiilor pe care le detin, sa imi imbunatatesc calitatea evenimentului pe care il fac,sa imi imbunatatesc cunostintele despre diferite echipamente, scopul meu pe acest forum este sa invat atat de la oameni precum marescosmin care are o experienta destul de vasta in domeniul NBC si nu numai cat si de la Dlehy care are o experienta destul de mare in domeniul clubingului sa spunem.Eu cred ca nu tre sa ne certam ca unu numara "boom,boom-uri" si unu e dj de radio amandoi incearca sa faca ceva de cativa ani, sa faca ceva cat mai bine si sa multumeasca sectorul de public caruia i se adreseaza, nu stiu cum sunteti voi insa eu apreciez oamenii din absolut orice domeniu care fac ceva cu profesionalism si incearca in continuu sa se perfectioneze.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde marescosmin » Vin Feb 04, 2011 2:41 pm

Sunt de acord cu Deraiatu in ceea ce afirma.
O sa las aici un anunt pentru Deraiatu (chiar daca este public,nu ma feresc fiindca P.M.-ul acestui forum are probleme de trimitere),numarul meu de mobil 0722208347.Rog sa ma suni astazi sa-ti pot oferi amanunte cum sa intri in posesia colajelor ce odata erau pe 4Shared (eu le-am retras). ;)
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi utile - de la DJ la punator de muzica NBC

UNREAD_POSTde bercy » Joi Apr 25, 2013 2:45 pm

DJ Sun scrie:Deci sa fiu on topic:
Sfaturile mele pentru un dj NBC nou in breasla:
- cunostinte muzicale foarte variate
- sa iti cunosti bine muzica pe care o detii
- sa nu bagi niciodata melodii pe care nu le-ai ascultat macar o data cap coada (pentru evitarea surprizelor neplacute gen ...by radio nu stiu care si alte chestii)
- sa cunosti cateva hituri (dansante in principiu) din toate genurile de la anii 70-80 la manele, de la vals la rock and roll
- sa cunosti obiceiurile de la nunta specifice zonei unde prestezi
- sa cunosti muzica populara din zona in care prestezi (e o diferenta enorma intre zone)
- principiul la o sonorizare NBC e sa multumesti un numar cat mai mare de invitati
- sa stii sa refuzi "elegant" o cerere de melodie care crezi tu ca nu se incadreaza in evenimentul respectiv sau daca o accepti, sa o bagi cand crezi tu ca e momentul oportun nu cand vrea clientul (in principiu cei beti sau "atotstiutorii")
- referitor la melodiile care se repeda de la o nunta la alta, nu se repeta pentru ca nu stim noi dj si alte melodii se repeda deoarece invitatii de la o nunta daca nu stiu melodia nu o danseaza si atunci ce faci? Sunt acrit de 20 de ani si gasca mea sa o bag la fiecare eveniment, dar haideti sa facem un exercitiu ce putem pune la o nunta sa fie romanesc ,dansant si cuprins intre 2000 si 2006 sa spunem:
Hi-q - gasca mea,razna
Voltaj - hai sus,20 de ani, si ce
Bosquito - bosquito,pepita,hopa hopa
Stefan Banica junior - s-o facem lata
Ceva Pepe-cine,poate Loredana - Zig- Zaga si nu stiu poate si Fuego o mel,2

Altele cel putin acum nu imi mai aduc aminte da cu siguranta nu mai sunt multe dansante, romanesti asadar daca am face abstractie de aceste 10-15 melodii ce am mai putea pune sa se distreze lumea??? Deci problema nu suntem noi dj ci este lipsa materialului, lipsa calitatii muzicii pentru ca in perioada aceea au fost in top Andre,LA,Geniu si mai stiu eu ce formatii care au fost "formatii de moment" cum le spun eu si care acum cel putin eu nu mai folosesc acele melodii.
Iar scopul nostru sau cel putin al meu pe acest forum nu este acela de a ma lauda ca lucrez pe pionner nu stiu de care sau pentru ca ma trag din neam de muzician, ci scopul meu pe acest forum este sa imi imbunatatesc playlistul, sa imi imbunatatesc calitatea melodiilor pe care le detin, sa imi imbunatatesc calitatea evenimentului pe care il fac,sa imi imbunatatesc cunostintele despre diferite echipamente, scopul meu pe acest forum este sa invat atat de la oameni precum marescosmin care are o experienta destul de vasta in domeniul NBC si nu numai cat si de la Dlehy care are o experienta destul de mare in domeniul clubingului sa spunem.Eu cred ca nu tre sa ne certam ca unu numara "boom,boom-uri" si unu e dj de radio amandoi incearca sa faca ceva de cativa ani, sa faca ceva cat mai bine si sa multumeasca sectorul de public caruia i se adreseaza, nu stiu cum sunteti voi insa eu apreciez oamenii din absolut orice domeniu care fac ceva cu profesionalism si incearca in continuu sa se perfectioneze.


Ai 3 note de 10 din partea mea pentru postul acesta.
Eu nu sunt un user prea activ din punct de vedere al postarilor pe acest forum, cu toate ca il citesc "din scoarta in scoarta". Nu imi place sa ma bag in polemici dar postul tau mi-a placut.
Felicitari!
Avatar utilizator
bercy
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 16, 2010 11:34 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori