CD Audio, mp 3 vs. disc vinil

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

CD Audio, mp 3 vs. disc vinil

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Joi Mar 11, 2010 3:42 pm

As vrea sa stiu daca mai pune cineva muzica de pe vinil, si daca stie cineva vre-un magazin de discuri in Rominia, cu muzica dance , trance, house.
Am initiat acest topic deoarece cred ca muzica de pe vinil este net calitativa fata de cd, nemaivorbind de mp 3.
Astept si parerea voastra.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Mar 11, 2010 4:04 pm

Ai PM...
Mi-ar placea si mie sa mixez cu viniluri, insa bugetul nu-mi permite, si nici nu m-ar ajuta prea mult in activitatea de DJ NBC.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Joi Mar 11, 2010 4:56 pm, modificat de 2 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde demential » Joi Mar 11, 2010 4:43 pm

aici robinetu are vinilpleiere.
Ultima oară modificat de demential pe Joi Mar 11, 2010 5:03 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Mar 11, 2010 4:50 pm

snake, eventual poti sa ii timiti un PM lui danny cu acele link-uri, si asa rezolvam problema.
Ultima oară modificat de The_Mack pe Joi Mar 11, 2010 4:55 pm, modificat 1 dată în total.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Mar 11, 2010 4:52 pm

Ok, my bad!
Nu mai fac...Imagine
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Mar 11, 2010 4:56 pm

bro stai linistit ca nu e o mare problema. ideea este ca Dan are dreptate - facem reclama moca pe forumul nostru la alte forumuri cu care nu avem nici o treaba. noi ca si comunitate avem de pierdut la faza asta. in rest eu unul apreciez faptul ca tu esti printre putinii membri care chiar ajuta :wink:
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Joi Mar 11, 2010 7:10 pm

Pai eu am dechis topicul asta nu doar sa aflu unde sunt magazinele, vreau doar sa aflu parerea voastra despre vinil, eu am incercat /testat astazi ceva muzica populara de pe vinil si de pe cd ca sa aflu diferenta de sunet, pai dar nici nu se compara cd cu vinilul, un sunet superb, chiar daca discul ii mai batrin ca mine. Asa ca eu cred ca se poate pune muzica la nunta si de pe vinil, si cred ca satisfactia sunetului perfect va fi mare.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde scarface » Joi Mar 11, 2010 10:40 pm

Danny, eu cred ca nu merita sa faci asta in domeniul NBC. Daca folosesti eventual timecode vinyl, e ok. Altfel nu vad cum vei reusi sa pui muzica de pe vinyl, nu pt ca nu poti, ci pt ca nu mai gasesti suficiente vinyluri. Chestia asta merge doar daca esti axat pe un anume gen de muzica sau o faci de placere in casa cu ceva colectii de vinyl-uri care le gasesti de vanzare pe net.
Daca reusesti sa strangi atatea vinyluri cate ai nevoie pt a putea folosi la nunti, tot respectul din partea mea. Si eu vreau, dar deocamdata am alte prioritati, mai putin mixatul... :cry:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde prologic » Joi Mar 11, 2010 10:44 pm

Chiar daca sunetul este mai calitativ eu spun ca risti sa cazi in extrema cealalta asta in ideea ca mergi la nunti sau sonorizari de genul, adica eu sunt de parere ca sunt total nepotrivite cu acest gen de petreceri , ce ai tu parca cdj400 si cd-uri sunt suficiente , posibil ca viitorii clienti sa se uite cam stramb....
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

UNREAD_POSTde demential » Lun Mar 15, 2010 12:55 pm

vinil la nunti e penibil, parerea mea. poate doar daca cere cineva, ca asa vrea clientu ... in rest nu vad sensul.
cat despre calitate ... nu ma pricep foarte tare, dar un MP3 direct din studio masterizat la 320k cred ca este de 100 de ori mai calitativ decat un vinil. parerea mea.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Lun Mar 15, 2010 5:07 pm

Eu cred ca sunetul de pe vinil este mult mai cald decit cel digital si basul este mult mai rotund , mai plin.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Mar 15, 2010 7:14 pm

dannyinthemix scrie:Eu cred ca sunetul de pe vinil este mult mai cald decit cel digital si basul este mult mai rotund , mai plin.

+1
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde djred » Mar Mar 16, 2010 1:41 pm

AndiBAD scrie:
dannyinthemix scrie:Eu cred ca sunetul de pe vinil este mult mai cald decit cel digital si basul este mult mai rotund , mai plin.

+1



+ 1 si io total = + 2 :lol:
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

UNREAD_POSTde scarface » Mar Mar 16, 2010 3:04 pm

djred scrie:
AndiBAD scrie:
dannyinthemix scrie:Eu cred ca sunetul de pe vinil este mult mai cald decit cel digital si basul este mult mai rotund , mai plin.

+1



+ 1 si io total = + 2 :lol:


+98 = 100% suna mai bine :wink:
Penibil? Eu zic ca fura ochii clientului si vede ca te strofoci acolo sa ii pui muzica. Eu de exemplu as avea mai multe nunti daca apar cu pick-up-uri + serato la o nunta, decat cu laptop+winamp. Muzica tot la fel ash pune, dar apar altfel in ochii clientului, iar ceea ce vede cu siguranta ii place.

Uite o poza care mi-a dat-o un amic, si un altul zicea ca tipul din poza e din Timisoara, cumnatu` lu` nu stiu cine... bla bla.... Cert e ca are Traktor Scratch pro + Pick-up Technics si Dynacord XA2... Sistemul nu apare in poza asta, dar apare in altele... Enjoy...

Imagine

LE: Traiasca XA2-ul acolo in spate daca va uitati
:lol:
Imagine
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde djred » Mie Mar 17, 2010 1:21 pm

super echipament are individu` :) sistem betoon, rack, case; => super profi
sunt sigur ca are destule cereri pentru evenimente, chiar si pe criza asta :lol:, si pe bani frumosi, ... zic eu :D
parerea mea este ca sunt destui oameni printre clienti care apreciaza si cauta scule de calitate (de cand cu fratele "GOOGLE", lumea e mai informata) si pe cineva care sa se potriveasca cu ele. e important sa avem o tinuta eleganta si noi la fiecare eveniment si sculele pe care le folosim sa fie aranjate, mascate (ma refer la cabluri) pe cat posibil. in Arad stiu cel putin 2 localuri care sunt foarte stricte cu privire la "estetica" vis-a-vis de aparatura.

scuzati off-topicul, dar sper sa nu deranjeze
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

UNREAD_POSTde dj leo » Mie Mar 17, 2010 1:24 pm

da calitatea este buna ....dar conteaza si unde sint imprimate
Avatar utilizator
dj leo
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 20, 2010 1:04 pm
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde scarface » Joi Mar 18, 2010 12:09 am

djred scrie:super echipament are individu` :) sistem betoon, rack, case; => super profi
sunt sigur ca are destule cereri pentru evenimente, chiar si pe criza asta :lol:, si pe bani frumosi, ... zic eu :D
parerea mea este ca sunt destui oameni printre clienti care apreciaza si cauta scule de calitate (de cand cu fratele "GOOGLE", lumea e mai informata) si pe cineva care sa se potriveasca cu ele. e important sa avem o tinuta eleganta si noi la fiecare eveniment si sculele pe care le folosim sa fie aranjate, mascate (ma refer la cabluri) pe cat posibil. in Arad stiu cel putin 2 localuri care sunt foarte stricte cu privire la "estetica" vis-a-vis de aparatura.

scuzati off-topicul, dar sper sa nu deranjeze


Asa voi aparea si eu pana la sfarsitul verii. Peste 2 saptamani incep sa lucrez la XA2, sper :lol:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Mar 18, 2010 12:39 pm

cu riscul de a parea afon muzical :lol: , nici eu nu inteleg atractia spre vinil. eu nu zic ca nu se aud bine vinilurile dar sincer ideea ca se aude mai bine decat un mp3 sau un track audio este putin prea mult. vb lui Dan dintr-un post de mai sus ”un MP3 direct din studio masterizat la 320k cred ca este de 100 de ori mai calitativ decat un vinil” . aleg asa ceva oricand fata de o piesa pe vinil. parerea mea este ca ptr. secolul in care traim, vinilul nu poate fi, si sigur nu este o solutie ptr. ce facem noi. cum de altfel, probabil ca si daca as avea banii necesari spre exemplu nu as cumpara un amplificator pe lampi, care desi sunt printre cele mai bune ca raport distorsiuni, putere, fidelitate, hai sa fim seriosi: pretul este prohibitiv, durata de viata scurta. daca ma intrebi pe mine avantajele ca si la vinil de altfel sunt mult prea mici si putine ca sa se merite.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Joi Mar 18, 2010 1:12 pm

presimt ca acest topic o sa fie impartit in 2 tabere. pro vinil si anti vinil :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde djred » Joi Mar 18, 2010 3:26 pm

The_Mack scrie:cu riscul de a parea afon muzical :lol: , nici eu nu inteleg atractia spre vinil. eu nu zic ca nu se aud bine vinilurile dar sincer ideea ca se aude mai bine decat un mp3 sau un track audio este putin prea mult. vb lui Dan dintr-un post de mai sus ”un MP3 direct din studio masterizat la 320k cred ca este de 100 de ori mai calitativ decat un vinil” . aleg asa ceva oricand fata de o piesa pe vinil. parerea mea este ca ptr. secolul in care traim, vinilul nu poate fi, si sigur nu este o solutie ptr. ce facem noi. cum de altfel, probabil ca si daca as avea banii necesari spre exemplu nu as cumpara un amplificator pe lampi, care desi sunt printre cele mai bune ca raport distorsiuni, putere, fidelitate, hai sa fim seriosi: pretul este prohibitiv, durata de viata scurta. daca ma intrebi pe mine avantajele ca si la vinil de altfel sunt mult prea mici si putine ca sa se merite.


formatul "mp3" este prin definitie un format comprimat, deci este categoric mai slab calitativ decat originalul. formate calitative sunt altele: flac, wav, etc (minidisc - ATRAC, dat, etc ).
vinilul este o sursa de semnal foarte buna, dar cum spunea cineva mai sus depinde de cine este imprimat. daca ati observat marii dj mixeaza de pe placi, care uneori contin doar 2 piese pe o parte (informatia audio este stocata pe un suport foarte mare ca suprafata, de unde rezulta calitate), asta era ca o paranteze, clar ca noi djnbc nu ne comparam si nu avem nevoile lor :lol: .
ca idee nu sunt fan vinil, (nu cadreaza cu ce facem noi si ar fi imposibil sa avem placi cu repertoriu muzical complet pt nunta) desi am ramase suvenir nista placi cu muzica veche, dar consider ca placile in general ca si calitate sunt de multe ori deasupra unui mp3 sau cd audio provenit dintr-un mp3
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori