Niste sfaturi

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Niste sfaturi

UNREAD_POSTde Sebi » Joi Feb 25, 2010 4:18 am

Am fost contactati de un local care ar vrea sa organizeze party-uri, deocamdata odata la 2 saptamani apoi mai dese, in fiecare sambata. Incepem cu 8 Martie ca o proba. Colegul meu a vorbit cu patronul in aceasta seara si din cate am apucat sa discut cu el am inteles ca ar vrea sa mergem pe anumite teme si pe cat mai multa promovare, sa-i facem pe clienti sa vina in mod regulat. A spus sa venim zilele astea cu niste idei de promovare.

Cu muzica cred ca ne descurcam. Ca tema pentru 8 Martie cred ca mergem pe Latino party. As vrea sa va cer niste sfaturi referitoare la promovare. In afara de muzica buna ce alte modalitati de atragere a clientilor am putea utiliza? Mici... chestiuni care sa faca clientii sa revina in continu...

O alta chestie ar fi ca ar trebui putina interactiune cu publicul, vorbit la microfon, niste promovare pentru local, etc. Aici cred ca va fi o mica problema :D Cu nuntile si botezurile m-am obisnuit deja ca sunt cam aceleasi clisee, aceleasi fraze. Chiar si cu dedicatiile manelaresti m-am obnisnuit ca am avut material de studiu pe youtube (multumiri lui Gutza si Salam) :lol: Problema e ca la aceste party-uri va fi putin diferita atmosera fata de ceea ce am facut pana acuma. Chiar ma gandeam ce naiba o sa le spun la oamenii aia, fiindca am tendinta sa ma blochez cand trebuie sa improvizez pe loc, in fata unui public mare... :oops: Stiu ca pare ciudat ceea ce va cer...dar nu ma puteti ajuta putin cu vorbitul la microfon? :roll: Niste video-uri in care se realizeaza o interactiune buna cu publicul, exemple de fraze, clisee mi-ar fi de mare ajutor la inceput, fiindca dupa aceea improvizez eu mai departe si ma perfectionez. Inceputurile sunt destul de grele la mine, dupa aceea fac eu treaba sa merga.
Avatar utilizator
Sebi
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Feb 17, 2010 10:40 pm
Localitate: Oradea

UNREAD_POSTde calvinel » Joi Feb 25, 2010 9:05 am

Salve

Parerea mea este ca in primul rand ar trebui sa clarificati exact genul localului , pentru ce grupa de varsta este destinata astfel incat sa poti oferi o gama variata de muzica pentru asatisface toti clientii. Sau puteti sa organizati evenimente axate pe un anumit gen muzical in saptamani diferite ( cum ziceai de 8 Martie Latino , iar de 1 Mai sa zicem Retro, etc) .Oricum dupa ce se formeaza acel cerc de clienti fideli deja vei sti doleantele fiecaruia , genul de muzica preferat , etc).
Puteti arunca in joc niste concursuri cu premii , niste teme interactive sau poti apela la un karaoke (ma repet , depinde de stilul localului si de clienti).

Referitor la vorbit eu zic ca pentru a promova sa nu faci publicitate agresiva , adica sa spui din 5 in 5 minute ce tare e localul , ce tare ..., ci sa prinzi momentele cheie ale distractiei , momente in care sa le remintesti clientilor ca doar cu voi si in acel local distractia este la cel mai inalt nivel.Emotiile exista si vor exista , daca te pierzi putin improvizezi , important este sa nu te BLOCHEZI total ,ca e bai :) , adica taci din gura si sa curga muzica.

Bafta maxima
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde demential » Joi Feb 25, 2010 11:14 am

eu am idei, dar din pacate consider ca pe acest profil ideile astea costa...
te ajuta cu idei de muzica eventual, dar managementul localului il pot sprijini daca sunt motivat :)
ma rog. de vorbit mai bine nu vorbesti, cel putin la inceput, pana te obisnuiesti cu sculele, cu spatiul, cu genul de clienti care vin. si daca trebuie sa vorbesti incepe cu lucruri evidente , ca la radio , de ex. "haideti sa ascultam si sa dansam meneaito !" ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde prologic » Joi Feb 25, 2010 3:49 pm

Eu zic mare atentie si la partea legala sa nu ai vreo surpriza mai ales daca vor fi party-uri saptamanale si ai vreun vecin pe care il deranjeaza muzica sau macar restaurantul respectiv sa aiba cat de cat autorizatii, a patit-o recent un coleg dar mai multe nu pot spune.
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

UNREAD_POSTde Sebi » Sâm Feb 27, 2010 3:43 am

Deci,

categoria de varsta va fi 18-25 de ani (cam asta vrea patronul). Ar vrea sa atraga lumea din cartier si de la un liceu din apropiere (unde invata fiu-sau) dar totusi vor mai fi cateva mese unde vor veni si categorii pe la 30-35 ani.

Cu sculele nu trebuie sa ma obisnuiesc fiindca tot ce tine de sunet si lumini/efecte ducem noi. Am mai avut acolo un party de revelion. Deocamdata vedem cum evolueaza lucrurile, pe viitor daca va fi absolut nevoie de ajutor profesionist, voi apela.

Oricum niste fluturase cu un design frumos voi face (cunosc pe cineva care ma ajuta cu designul), cred ca voi pune pe fluturas si o fraza de genul: "intrare gratuita daca veniti cu acest fluturas", chiar daca intrarea va fi gratuita pentru toata lumea, fiindca asa lumea acorda mai multa importanta fluturasului si nu il arunca la primul cos de gunoi.

La ceva karaoke ma gandeam si eu dar mai intai sa vedem cam ce categorii de clienti se vor fideliza. Ar fi interesant daca am putea organiza ceva interactiv, ceva mai deosebit care sa ramana in mintea clientilor si sa-i faca sa revina, pe langa muzica adaptata gusturilor lor. Daca cineva este dispus sa vina cu astfel de idei sa le dezbatem putin, il rog sa o faca.

Ar fi o idee si sa atragem cat mai multe fete, fiindca unde sunt mai multe fete e mult mai mare distractia (asta am observat din experianta proprie). La toate chefurile unde erau foarte multi baieti, atmosfera era cam monotona...
Avatar utilizator
Sebi
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Feb 17, 2010 10:40 pm
Localitate: Oradea

UNREAD_POSTde Nicks » Mie Mar 03, 2010 7:38 am

prologic scrie:Eu zic mare atentie si la partea legala sa nu ai vreo surpriza mai ales daca vor fi party-uri saptamanale si ai vreun vecin pe care il deranjeaza muzica sau macar restaurantul respectiv sa aiba cat de cat autorizatii, a patit-o recent un coleg dar mai multe nu pot spune.


Cred ca ne-ar prinde bine si noua sa ne spui mai multe ;)
http://www.sonorizari-sibiu.ro
http:/www.smartchic.ro
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

UNREAD_POSTde demential » Mie Mar 03, 2010 10:03 am

imi pare rau ca nu se poate face publica "povestea". dar este interesanta. doritorii pot cere info pe privat la prologic.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Niste sfaturi

UNREAD_POSTde marescosmin » Mie Mar 03, 2010 10:55 pm

Sebi scrie:Am fost contactati de un local care ar vrea sa organizeze party-uri, deocamdata odata la 2 saptamani apoi mai dese, in fiecare sambata. Incepem cu 8 Martie ca o proba. Colegul meu a vorbit cu patronul in aceasta seara si din cate am apucat sa discut cu el am inteles ca ar vrea sa mergem pe anumite teme si pe cat mai multa promovare, sa-i facem pe clienti sa vina in mod regulat. A spus sa venim zilele astea cu niste idei de promovare.

Cu muzica cred ca ne descurcam. Ca tema pentru 8 Martie cred ca mergem pe Latino party. As vrea sa va cer niste sfaturi referitoare la promovare. In afara de muzica buna ce alte modalitati de atragere a clientilor am putea utiliza? Mici... chestiuni care sa faca clientii sa revina in continu...

O alta chestie ar fi ca ar trebui putina interactiune cu publicul, vorbit la microfon, niste promovare pentru local, etc. Aici cred ca va fi o mica problema :D Cu nuntile si botezurile m-am obisnuit deja ca sunt cam aceleasi clisee, aceleasi fraze. Chiar si cu dedicatiile manelaresti m-am obnisnuit ca am avut material de studiu pe youtube (multumiri lui Gutza si Salam) :lol: Problema e ca la aceste party-uri va fi putin diferita atmosera fata de ceea ce am facut pana acuma. Chiar ma gandeam ce naiba o sa le spun la oamenii aia, fiindca am tendinta sa ma blochez cand trebuie sa improvizez pe loc, in fata unui public mare... :oops: Stiu ca pare ciudat ceea ce va cer...dar nu ma puteti ajuta putin cu vorbitul la microfon? :roll: Niste video-uri in care se realizeaza o interactiune buna cu publicul, exemple de fraze, clisee mi-ar fi de mare ajutor la inceput, fiindca dupa aceea improvizez eu mai departe si ma perfectionez. Inceputurile sunt destul de grele la mine, dupa aceea fac eu treaba sa merga.

Sa nu fiu prea dur,daca nu as stii sa vorbesc spontan,m-as lasa de meseria asta si m-as apuca de plantat castraveti!Ti-as recomanda sa asculti orice post de radio cu animatie multa (exemplu Kiss FM) si apoi sa exersezi tu singur prezentarea melodiilor ca si cum ai fi in fata publicului.Incearca sa te adaptezi situatiei,fi spontan,poti veni cu mici "glumite" in functie de ce te inconjoara la momentul respectiv.
Incearca sa induci publicului acea voie buna,alege muzica antrenanta si spune ceva de genul "Adevarata distractie o aveti numai la...localul in care faci tu atmosfera"!
Vino cu o muzica cat mai variata,imbina ritmurile noi cu cele vechi,vino cu melodii de la trupe din anii '80-'90 ca mici rememberuri.
Daca as fi cu tine numai o seara,ti-as arata practic cum sa procedezi.Trebuie sa ai feeleng-ul salii!De multe ori este ceva cu care te nasti,la fel ca si urechea muzicala!
Eu,in 18 ani de radio,am prezentat sute de ore de muzica,emisiuni de specialitate,rock,country...am prezentat spectacole si NIMENI nu m-a invatat nimic!Meseria "se fura",mi-a fost de ajuns sa vad cum se descurca un DJ de radio si am aplicat si eu!O fi greu? Depinde de talentul tau!
Bafta!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde Sebi » Joi Mar 04, 2010 2:38 pm

marescosmin merci pentru sfaturi. Cam asa este cum ai zis. Trebuie sa stii interactiona cu publicul. Cu pusul muzicii ma descurc, ma adaptez situatiei indiferent daca publicul este amator de retro, rock&roll sau manele si tiganeasca. Cu vorbitul recunosc ca ma descurc mai greu fiindca nu am avut de la cine sa invat sau pe cine sa studiez. Aici nu ma refer la cate o dedicatie pe care trebuie sa o dai invitatilor fiindca acolo pot spune ca sunt chiar expert. Am avut materiale cu Salam, Guta pe youtube + ca am participat la evenimente unde mergeam eu ca si Dj si erau invitati si lautari sa cante, deci aveam de unde lua notite si apoi adaptam textele si tonul in functie de public. (chiar duc cu mine tot timpul o mica agenda unde notez in timpul evenimentului diferite fraze, texte pe care le folosesc si prind bine la public, melodii care prind bine la diferite categorii de varsta si CARE NU). Colegul meu cu care ma duc mai face misto fiindca uneori scriu pagini intregi intr-o noapte :lol:

Deci cand zic de vorbit la microfon ma refer la speach-uri pe care trebuie sa le improvizezi PE LOC la cate un eveniment unde spre exemplu esti chemat sa pui muzica cu o anumita tema si cand termini de montat sculele afli ca au ca si sponsor ceva distribuitor de vinuri sau spirtoase care vrea sa-i faci putina promovare :shock: Si vine organizatorul si iti spune "zi acolo ceva" :shock: Deci la faze din astea ma blochez, chiar nu stiu cum sa incep, ce sa zic...
Sau la diferite evenimente la care ai un public mai dificil care nu prea iese la dans fie din cauza ca sunt prea rusinosi sau prea seriosi, fie ca au venit numai pentru bautura si "nu prea le au cu dansul". Indiferent ce melodii ai pune se feresc sa iasa la dans si au nevoie de un impuls suplimentar ca sa ii scoti, altfel ramai de toata rusinea cu sub un sfert din invitati pe ringul de dans. Acel impuls suplimentar ar trebui sa vina de la Dj cu niste fraze potrivite rostite la momentul potrivit dar si aici ma cam feresc fiindca acest fel de oameni sunt foarte reticenti la cuvantul distractie si e foarte greu sa relationezi cu ei, iti arunca priviri ciudate daca nu gasesti cuvintele potrivite :lol:

E buna ideea ta cu ascultatul diferitelor posturi de radio. Eu pana acuma ascultam Europa FM mai mult dar acolo nu prea am avut ce invata referitor la interactiunea cu publicul, il ascultam doar pentru ca mai difuzeaza anumite piese cu influente retro si rock&roll care imi plac. Sincer nu imi plac deloc asa zisele hituri house, dance si alte tampenii pe care le promoveaza majoritatea posturilor de radio (efectiv ma epuizeaza psihic daca le ascult perioade lungi de timp, la fel ca manelele), de aceea am ramas la Europa FM pana acum. Pe langa kiss Fm, ce alte posturi de radio recomanzi, unde are dj-ul are interventii din astea mai multe?

Oricum la posturi de radio se promoveaza mai mult melodii, pe cand la evenimente trebuie sa stii promova diversi sponsori, localul in care te afli, fara sa pari penibil la un moment dat, sa poti "vorbi" cu oameni care nu stiu ce e aia distractie si vin de acasa cu ideea "the dj is the enemy". Cam asta as vrea sa realizez, dar ... e greu la inceput, mai ales cand nu ai nici o sursa CONCRETA de inspiratie :cry: Pacat ca esti din Ploiesti. Nu ai nici o inregistrare cu tine in astfel de momente sa te vedem in actiune?

PS: pana una alta, va place afisul care va veni lipit pe usa? Ultima chestie de jos vine modificata putin, se va scrie cu alt font, acolo am facut-o eu la repezeala in paint.

Imagine
Avatar utilizator
Sebi
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Feb 17, 2010 10:40 pm
Localitate: Oradea

UNREAD_POSTde MajNooN » Joi Mar 04, 2010 3:23 pm

sebi, sa stii ca prinde foarte bine afisul.
baga si un nr de contact, ceva :D

daca o sa le placa, o sa te mai caute si altii 8)
multa bafta!
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Mar 04, 2010 3:33 pm

Sfat!
Fa te rog, afisul mai colorat, foloseste numai Arial si Arial Black. eventual numai titlul sa fie cu alt font.
Daca tot e latino party, scrie si tu - Mixando Dj Sebi si Dj Geo.
Ori ceva de felul asta, si scrie mai mare nu in josul paginii.
Latino inseamna culoare, distractie, muzica vesela, daca tu faci un afis de culoarea cacanie, atunci nu se prea potriveste cu tematica.
Foloseste mult verde, alb, si ceva rosu si bleu...

P.S.
Stiu destul de mult despre muzica latino (am fost fotograful trupei Mandinga intre 2002 - 2007, am si fost cu ei in Cuba in 2006, multe din afisele lor contineau poze facute de mine)
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI


Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori