Tarifele negociabile si valoarea muncii

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde demential » Mie Apr 07, 2010 10:36 am

avans cam 10-30 % din pretul final. avem si contract si acord :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde CreB0 » Mar Noi 16, 2010 12:22 am

Apropo de valoarea noastra, mai ales de aprecierea pe care ne-o ofera unii...
Am vorbit astazi cu un prieten care se mai ocupa din cand in cand si el cu sonorizari. A vorbit cu cineva de un majorat pe vineri la care ar fi cam 40 - 50 de persoane si cum el nu a avut chef sa mearga mi-a spus mie sa merg. Am acceptat si i-am spus 50 E sonorizarea. Ma suna dupa cateva ore sa-mi spuna ca a vorbit cu respectivul si ca acesta i-a spus ca nu-i mai trebuie sonorizare pentru ca a vorbit el cu cineva care ii vine cu "muzica" cu 80 RON si ii ofera si laser, lumini, fum si SPUMA in pretul asta :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sunt tare curios ce o sa foloseasca tipul asta la banii pe care i-a cerut. :lol: :lol: :lol:
Mie mi-e ciuda ca pentru niste "spargatori de piata" cum sunt astia fara sa aibe nimic legal si platita o taxa noi pierdem la eventuali clienti intr-o veselie. Nu sunt multi bani 50 E dar nici cu 80 lei sa mergi sa stai o noapte intreaga nu se poate...
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde demential » Mar Noi 16, 2010 10:20 am

eu am vazut acum dimineata un anunt lipit pe un stalp in statie la tramvai.
"nunta 2011 : dj 700 ron; botez 2011 : dj 500 ron".
o sa il sun intr-o zi sa ii spun ca am un botez de 140 persoane la Marriott si sa imi spuna ce imi ofera in pretul ala de 500 ron. o sa-l intreb si de licente si factura.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde lush » Mar Noi 16, 2010 10:42 am

Corect mi se pare ca banii care i ceri sa i ceri functie de eveniment si nu functie de nr de invitati.La noi treburile sunt clare:2500 de nunta,1200 lei pt cumetrie.Daca nu vrea sa ne ia din cauza ca a vazut undeva mai ieftin si ca are un numar de X invitati este liber sa ia pe cine procedeaza asa.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Noi 16, 2010 12:26 pm

da si eu tot in fuctie de numarul de persoane consider ca trebuie calculata o nunta, si la fel procedez si eu.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde clubbinman » Mie Noi 17, 2010 5:18 pm

lush scrie:Corect mi se pare ca banii care i ceri sa i ceri functie de eveniment si nu functie de nr de invitati.La noi treburile sunt clare:2500 de nunta,1200 lei pt cumetrie.Daca nu vrea sa ne ia din cauza ca a vazut undeva mai ieftin si ca are un numar de X invitati este liber sa ia pe cine procedeaza asa.

lush 2500 lei ceri pe nunta? fata de ce preturi avem la noi in mures mi se pare foarte mult; mentionez ca la noi pretul pe eveniment la nunta este intre 10-12 mil, iar botezul undeva la 5 mil;
parerea mea este ca pretul trebuie stabilit mai mult in functie de numarul de ore prestate decat numarul de invitati; daca am o nunta de 80 pers si una de 300 pers pt mine este acelasi efort , tot atatea ore stau 8-10 ore efortul este acelasi; iar cu puterea sa fim seriosi n-ar trebui sa difere f mult in functie de numarul de persoane, important este sa acoperi bine ringul de dans care este acelasi si la 80 pers si la 300 pers; iar cu botezul la fel:nu mi se pare corect sa incasez mai putin decat la o nunta(ma refer d.p.d.v.al efortului depus nu al incasarilor clientului) deoarece si la un botez poti sta 8-10 ore cu aceeasi aparatura exact ca si la o nunta(am avut recent un botez unde mi s-a cerut muzica mult mai complexa decat la o nunta si am stat 10 ore, deci nu mi se pare corect sa cer mai putin ca la o nunta chiar daca se incaseaza cu mult mai putin decat la o nunta, pt mine efortul este acelasi poate chiar mai mare)
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde tony » Mie Noi 17, 2010 5:24 pm

...il compari pe lush? , el are echipa dj si voce , experienta ! , valoarea lui! ,...totul se cumuleaza


Si eu as cere aceleasi tarife daca as avea in spate un solist sa imi cante dupa negativ! , da unu bun , nu gheorghe a lu pulea!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde lush » Mie Noi 17, 2010 7:10 pm

Si noi am plecat la drum cu 15 mil la nunta dar vazand ca sunt dj care merg singuri si iau 20 mil atunci am schimbat foaia.Avantajul nostru este ca suntem doi si exista partea de negative care le canta solistul si de aici am putut ridica pretul la 2500 lei.Am riscat cand am facut saltul de la 15 la 25 insa spre surpriza noastra a fost mai bine.Partea de experienta intradevar conteaza ,eu am in spate 15 ani ca dj si fratele 4 ani ca solist.Una peste alta adunate fiind treburile conteaza si experienta si aparatura si atmosfera care o faci la o nunta.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde clubbinman » Joi Noi 18, 2010 10:45 am

Manoka scrie:
clubbinman scrie:... mentionez ca la noi pretul pe eveniment la nunta este intre 10-12 mil, iar botezul undeva la 5 mil; ...
parerea mea este ca pretul trebuie stabilit mai mult in functie de numarul de ore prestate decat numarul de invitati; ...


Dar tu mergi si cu 800RON pentru o nunta, asa-i?
Iar referitor cu orele prestate nu sunt de acord. Pana la urma tu iti ceri tariful pentru eveniment, nu? Sau zici ca 8 ore costa 800RON, dupa care +100RON/ora?! Si mai adaugi si 1 RON pe kilometru, daca trebuie sa te deplasezi in afara orasului?
Pana la urma cei 800RON pentru ce i-ai cerut? ... ??????

eu n-am pomenit nimic de 800RON, am pomenit de 10-12 mil; nu m-as duce cu 800 lei pentru nimic in lume; intr-adevar pretul de 10-12 mil il cer pentru 8 ore deoarece la noi nuntile sunt in medie de 8 ore(de la ora 14 la ora 22), iar pentru ce depaseste ora 22 percep 1 mil pe ora; la noi cam toti percep asa; dar repet modalitatile de percepere, preturile difera in functie de zona; eu zic ca la noi in ardeal e mult mai ieftin ca in Bucuresti de ex., dar din ce vad si in moldova tot asa este, mai scump; mentionez ca nu sunt un ,,spargator de piata" la noi asa sunt preturile, insa sub 10 mil nu accept evenimentul.
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde marescosmin » Lun Noi 22, 2010 5:19 pm

Salut!
La noi in Ploiesti,piata merge de la 10 - 12 milioane nunta la 5 - 7 milioane botezul,la un DJ autorizat.Nu intra in discutie "pirateria".Mai sunt si "spargatori de piata" cu 2 milioane un majorat si 4 milioane sau chiar 3 un botez.
Eu iau in medie cam 8-9 milioane nunta de la 20,00 la 4 dimineata.Daca este "cu pretentii" si "dare de mana",iau cat se cere pe piata.La botez,cam 5-6 milioane.Sunt si unii care merg pe 15 milioane nunta.Fiecare cu tariful lui.Omul isi mai cunoaste si valoarea dar sunt si multi "scumpi si nu prea buni" din pacate! Nu intra acestia din urma in discutie!
O arvuna se impune ca sa fii sigur ca nu se razgandeste cel ce te cheama.In medie,cam 2-3 milioane este bine la avans.
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Noi 24, 2010 1:12 am

da aici are dreptate mares, si anume la dji care cer 1500 ron pe o sonorizare, dar is praf, dar de asemenea sunt si dj buni, dar cu preturi mici - am fost acum ceva vreme la o nunta (eu filmam) si tipul care a fost dj, care cu mici exceptii (asta din punctul meu de vedere, obisnuit cu un alt stil, alt gen de a aranja piesele, la asta ma refer) a fost super ok, lua 80 ron/ora de eveniment, foarte putin dupa mine.

P.S: si nu avea scule naspha sau pocnitori.

nu cred ca in ziua de azi, mai merge cineva fara arvuna, poate doar asa sa fie o cunostinta ceva, altfel riscul sa ramai cu buza in soare este mare. clar un avans de 30%!
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde tractor » Mie Noi 24, 2010 10:20 pm

Mai baieti voi nu sunteti cu picioarele pe pamant...80lei/ora vi se pare o suma infirma... :lol: .Un profesor invata 1 viata,si face in 2 ore 50lei,si voi sunteti nemultumiti cu 80lei/ora....Ori aici este locul in care ne batem cu pumnul in piept,ori cluju e pe spate cu privinta la pret.....
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde tony » Mie Noi 24, 2010 10:29 pm

tractor scrie:Mai baieti voi nu sunteti cu picioarele pe pamant...80lei/ora vi se pare o suma infirma... :lol: .Un profesor invata 1 viata,si face in 2 ore 50lei,si voi sunteti nemultumiti cu 80lei/ora....Ori aici este locul in care ne batem cu pumnul in piept,ori cluju e pe spate cu privinta la pret.....



...nu zic nimic ... ,dar ce tarif trebuie sa avem pe ora? 20 ron??
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde scarface » Mie Noi 24, 2010 10:38 pm

Tractor, inseamna ca nu stii tu preturile din Cluj.
Recent m-a cautat cineva pt o sonorizare in Cj, o intalnire de 10 ani de la liceu(cam 20-30 oameni se adunau) si fiind o sonorizare in post, pentru asa putini oameni am zis ca le fac pret mai mic. Cand le-am zis 800 Lei, mi-a zis ca e bine ca a primit oferta de la mai multi cu 1000. Deci sunt preturi acolo si tu faci parte din gasca spargatorilor de piata ;)
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Noi 24, 2010 10:54 pm

scarface scrie:Tractor, inseamna ca nu stii tu preturile din Cluj.
Recent m-a cautat cineva pt o sonorizare in Cj, o intalnire de 10 ani de la liceu(cam 20-30 oameni se adunau) si fiind o sonorizare in post, pentru asa putini oameni am zis ca le fac pret mai mic. Cand le-am zis 800 Lei, mi-a zis ca e bine ca a primit oferta de la mai multi cu 1000. Deci sunt preturi acolo si tu faci parte din gasca spargatorilor de piata ;)


20-30 persoane mi se pare mult si 800lei dar 1000lei mai ales ca e intalnire la 10 ani de liceu,mai ales in post...eu le-as fi luat 500-600 lei deci sunt spargator de piata?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mie Noi 24, 2010 11:44 pm

eu am facut un botez de 20 persoane cu 600 ron.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde scarface » Joi Noi 25, 2010 11:05 am

Bine. Luati in calcul ca eu sunt din Bistrita si trebuia sa ma deplasez in Cluj.
La un botez cam tot acolo ma invart si eu, doar ca nu prea am botezuri.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde p3psitwist » Joi Noi 25, 2010 11:10 am

eu o sa cer anul asta 200 de euro pentru botez/majorat ...si nunti nu cred ca o sa am cand sa fac singur :)
am luat pentru luna ianuarie si mai ieftin...botez cu 500ron ...vreo 40 de persoane ..aici in cartier si au zis ca nu vor decat sa ma duc sa pun muzica....fara lumini, fumuri, baloane sau alte nebunii :) ...dar am vazut ca se poate cere 200 de euro lejer....stiu pe cineva care cere 700 ron si merge(de fapt trimite pe altcineva) cu 2 boxe, un laptop si un mixer ....si se pare ca are de munca!..si pe langa faptul ca eu de 200 de euro merg si cu lumini si tot ce trebuie(si cd playere :twisted: ) mai am si licente si autorizatii :D
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde tractor » Joi Noi 25, 2010 2:57 pm

Lasa Scarface..cand ai tu sonorizare de 20-30pers cu 1000lei sa ma anunti si pe mne sa vad.... :lol: .Mai este o vorba: lauda de sine nu miroase .....Daca te suna cineva cu un majorat si ii zici 500lei,te injura si iti inchide telefonu :lol: ....Am vazut baieti la majorate cu EV powermate 1000...scannere,fum etc etc,cu 300lei...sa intelegem ca is spargatori?Nu! Is realisti...
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde p3psitwist » Joi Noi 25, 2010 2:58 pm

cred ca depinde si cat ai de munca....daca nu as avea nimic si eu as merge pe 300 ...
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori