Tarifele negociabile si valoarea muncii

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Tarifele negociabile si valoarea muncii

UNREAD_POSTde DJ Stef » Sâm Ian 16, 2010 11:27 pm

Propun acest subiect pentru ca eu personal am avut intentia de a modifica tarifele pentru 2010...crescator adica :D (scule, taxe, familie extinsa etc); dar pentru ca toata lumea iti baga criza in fata, e afectat sau nu " e criza mosule, mai lasa si tu ca doar stai in fund pe scaun si te distrezi'' , in fine....am decis sa le pastrez la nivelul 2009. Daca aveti argumente privind marirea, micsorarea , pastrarea tarifelor sunt interesat sa le dezbatem. Pana la urma cam care ar fi pretul corect pentru un MJ (mouse jokey adica :lol: )?!
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Ian 16, 2010 11:55 pm

Vezi ca s-a mai discutat asta aici:
http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.p ... &start=120
Il rog pe Demential sa mute discutia asta in acel thread.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde DJ Stef » Dum Ian 17, 2010 12:07 am

oka poka....si citisem ceva din el la un moment dat dar am uitat....varsta mdeh....ms oricum de intelegere :roll:
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Ian 17, 2010 12:10 am

Esti iertat, ca esti nou pe forum...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde calvinel » Lun Ian 18, 2010 10:28 pm

cu scuzele de rigoare de off-all ...gasesc mai sus o fraza pe care am auzit-o recent si ma deranjeaza nespus.

"mai lasa si tu ca doar stai in fund pe scaun si te distrezi" sau " si eu pot sa duc un laptop si sa bag muzica"

Oare unii chiar considera ca e asa usor , isi incearca si ei norokul poate scade pretul sau sunt mitocani?
Numai noi stim cat transpiram pentru reusita unui eveniment (cei care punem si suflet) si vine un mester mare , care iti spune ca de fapt si el ar putea face asta , chiar gratis.

Ma abtin sa mai comentez, dar textele astea ar trebui sa le ignoram si sa ii lasam sa isi puna singuri muzica.
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

Stai pe scaun...

UNREAD_POSTde marescosmin » Lun Ian 18, 2010 11:25 pm

Da,sunt de acord ca noi muncim foarte mult si este o nedreptate sa vina un mitocan si sa-ti spuna ca "si el poate face asa ceva"...la muzica,fotbal,electronica si femei...toti se pricep!
Daca nu am stii ce facem,ar iesi din sonorizare un haos!
Tarifele,eu le mentin la nivelul anului 2008 chiar!Atunci chiar a mers bine cu evenimentele si nu sunt modificari de tarife!Cam ce s-a practicat in 2008,s-a regasit in 2009.Datorita crizei,nu au mai crescut tarifele fiindca a fost mai greu.
Nu vad de ce am scumpi in 2010,cel putin nu pana in vara.Ca necesitatile familiale sau de alta natura,ne obliga sa ridicam stacheta,eu sunt de parere ca,avand si alt job + colaborari,ma multumesc cu tarifele 2008-2009.Nu investesc anul asta in scule,deja mi-a mai venit un rand si le-am platit integral,concluzia fiind ca eu raman pe loc!
Fiecare isi stie interesul si actioneaza in consecinta!
P.S. - apropo de "stat in fund pe scaun si actionand un mouse"...daca ne respectam nivelul si calitatea serviciilor,NU dam muzica de pe Trilulilu! Avem noi baza si astfel ne meritam banii si respectul celui ce ne solicita serviciile! Am mai discutat undeva de asta si imi mentin opinia!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Mar Ian 19, 2010 10:29 am

s-a dus discutia off-topic dar si topic-ul era facut in paralel cu altul :)
asa ca am re-transformat topic-ul.
da, sunt multi care nu ne iau munca in serios. odata sunt cei cu formatiile, altii sunt cei cu playere.
nu cred ca conteaza pozitia trupului (ma rog, sa fie totusi decenta) si nici suportul de pe care trimiti sunetul. important e sa se vada rezultatele muncii : sa danseze lumea, sa dea din cap la masa, sa primesti zambete si felicitari ... sa te recomande mai departe.
poate ca din afara pare usor, dar cand mai ai 2 minute si nu stii ce sa pui urmatoarea piesa ... "o fi bine, n-o fi bine" ... sau cand vezi ca dupa 1 ora de dans in continuu nu danseaza nimeni pe o piesa pe care tu o consideri foarte mijto sa crezi ca ai stricat evenimentul in loc sa consideri ca pur si simplu au obosit ...
cat despre trilulilu ... da, s-a discutat : ar fi putin penibil sa "mixezi" trilulilu, DAR la fel de bine ti s-a explicat : daca cineva iti cere o piesa care o gasesti doar acolo nu e absolut nici o rusine sa o play-ezi de acolo.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Ian 19, 2010 1:56 pm

chestii de genul asta cred ca se intampla la toti, macar odata pe sezon. imi aduc aminte ca am avut odata acum 2 sau 3 ani o nunta cu un astfel de personaj, daca nu ma insel era chiar socrul mare. totata lumea dansa non stop, el era etern nemultumit de muzica: ca aia nu e sarba, ca d c nu ii pun un brau, ca ce suntem la nunta de spanioli de pun atat latina si tot felul de aberatii dastea. la un moment dat m-a enervat atat de tare incat aproape am sarit la gatul lui, dar m-am calmat rpd, constietizand ca omul este mult prea dus si cu mintea si cu vaporii de alcool, si mi-am continuat treaba. din fericire nici el nu a mai dat toata noaptea pe la mine, si asa mi-am putut face si eu treaba.

referitor la negocieri, sincer nu prea sunt pentru. am niste preturi fixe, care oricum sunt putin sub piata din Ploiesti la ora actuala. din fericire multe dintre nuntile la care merg sunt venite prin recomandari de la alte evenimente la care am fost, si nu prea am avut astfel de probleme.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Eu centrez, eu dau cu capul...

UNREAD_POSTde DJ Stef » Mar Ian 19, 2010 2:51 pm

Apropos de bani, valoarea muncii etc. Mi s-a intamplat la o intalnire cu viitorul mire sa imi faca el calculul cam castig pe luna ...200 eur/evenimentx6-7/luna...zice pai tu castigi o gramada de bani. Ce sa ii mai explic unuia care imi numara banii din buzunar. Cu greu l-am convins sa imi dea 50 ron avans, ca el prefara sa nu dea. Zic eu prefer sa dai, e bine pt amandoi. In fine...la sfarsitul nuntii care a fost un mix lautari+dj, mi-a dat restul de bani si a tinut sa precizeze ca i-am castigat foarte usor. :twisted: . Sa-i fie de bine.
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Ian 19, 2010 3:21 pm

rusinos din partea lor, ce tu ai stat dupa nunta sa le calculezi lor cati bani au facut atat de usor si pe munca ta? dar asta este societatea in care traim, in loc sa-si vada de teraba lor ii arde grija de altii si cum se descurca ei. asta e, o tara de mitocani.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mar Ian 19, 2010 5:01 pm

The_Mack scrie:rusinos din partea lor, ce tu ai stat dupa nunta sa le calculezi lor cati bani au facut atat de usor si pe munca ta? dar asta este societatea in care traim, in loc sa-si vada de teraba lor ii arde grija de altii si cum se descurca ei. asta e, o tara de mitocani.

Aprob 101% :)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mie Ian 20, 2010 9:50 pm

eu oricum am crescut putin preturile.nu mult, dar au crescut.
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

UNREAD_POSTde lush » Joi Ian 21, 2010 2:27 pm

Noi am plecat cu preturi mici ca sa intram pe piata.Am intrat pe piata si inca bine asa ca obligatoriu am ridicat pretul si nu a strambat nimeni din nas.Noi nu negociem la pret,unul singur ne a luat cu pretul si nu am acceptat fiind si la Focsani nunta.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Eu centrez, eu dau cu capul...

UNREAD_POSTde calvinel » Vin Ian 22, 2010 9:50 am

DJ Stef scrie:Apropos de bani, valoarea muncii etc. Mi s-a intamplat la o intalnire cu viitorul mire sa imi faca el calculul cam castig pe luna ...200 eur/evenimentx6-7/luna...zice pai tu castigi o gramada de bani. Ce sa ii mai explic unuia care imi numara banii din buzunar. Cu greu l-am convins sa imi dea 50 ron avans, ca el prefara sa nu dea. Zic eu prefer sa dai, e bine pt amandoi. In fine...la sfarsitul nuntii care a fost un mix lautari+dj, mi-a dat restul de bani si a tinut sa precizeze ca i-am castigat foarte usor. :twisted: . Sa-i fie de bine.


Nici eu nu negociez,pentru ca stiu preturile , valoare , etc.
Am fost intrebat odata ca de ce am alt pret in functie de nr de pers. si i-am explicat omului verde-n fata ca nu e totuna 100 sau 180 de pers , respectiv si veniturile sunt altele. oricum diferenta de pret nu e mare , dar cand ti se calculeaza tie venitul sa ti se respecte si calculele tale.
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde demential » Vin Ian 22, 2010 10:21 am

discutia cu numarul de persoane am avut-o mereu cu alti membri ai forum-ului ...
pana la urma se reduce la :
1) ori iti trebuie echipament mai mult ca e sala mai mare, ori folosesti acelasi echipament dar uzura e mai mare ca il fortezi.
2) nu compari PROFITUL unei nunti de 40 persoane cu profitul unei nunti de 150 persoane.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Vin Ian 22, 2010 11:22 am

Pentru mine ramane o chestie ciudata treaba asta cu plata functie de numarul de persoane.Eu daca merg la o nunta de 6o persoane sau una de 200 tot aceeasi aparatura folosesc si tot aceeasi treaba fac.Daca sunt 60 persoane nu inseamna ca pun winampul si un playlist de 2 ore si plec acasa sa ma culc un pic.Deci treaba sta asa:munca noastra pentru o seara de petrecere costa atat...cine vrea ne ia,ne ia cu pretul nostru, cine nu,sa caute mai ieftin poate vine cineva cu o combina Sony cu 2 boxe de 25 W si o sa i ia cu 3,4 mil mai putin.Daca asta vrea clientul asta o sa aiba si dimineata o sa i para rau ca nu a mai dat 3,4 mil in plus.Ca si exemplu am avut o cumetrie care initial ar fi trebuit sa fie de 60 persoane si ne am impacat cu 15 mil,la ora 20 a venit cumatrul mic suparat ca vin numai 40 persoane si la petrecere au participat 20 cu tot cu muzica si foto-video.Cat ar fi trebuit sa i luam la final?3,4 mil?Noi ne am luat banii cu care ne am impacat si dimineata am fost felicitati.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Vin Ian 22, 2010 11:42 am

eu pun winampul si la 30 de invitati si la 200. pun aceeasi muzica. chiar e mai stresant sa ridici 30 de invitati din 30 la dans, decat 100 din 200.
am motivat mai sus de ce nu poti sa ceri la fel.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Ian 22, 2010 11:50 am

eu sincer in discutia asta is cam la jumatate. stiu ca in principiu si tata procedeaza la formatie absolut la fel, in sensul ca este un prag de persoane pe care stiu ca il pot sonoriza fara prea mari dificultati. de dragul artei sa zicem 150 de persoane - daca oamenii vin cu 250 de invitati, automat tu trebuie sa faci niste ajustari pe partea de sonorizare, lucruri care dupa mintea mea trebuiesc compensate si cu o crestere a pretului. dar ca si regula nu fac distinctie de pret intre o nunta de 70 sau una de 120 de persoane. pretul este absolut acelasi.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Vin Ian 22, 2010 11:56 am

pai hai sa stabilim ceva ... eu vorbeam de diferente de TREI ORI mai mari ... diferenta de la 70 la 120 nu e mare. dar de la 100 la 250 e mare diferenta, de la 35 la 150 e alta diferenta ....
asa ca hai sa fim seriosi ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Ian 22, 2010 12:03 pm

pai exact asta incerc sa iti spun. ca si practica la nunti pana in 150 de persoane tariful meu este absolut la fel. dupa acest prag automat tariful creste. dar vreau sa subliniez faptul ca atat cat ma priveste pe mine, nu negociez dupa numarul de persoane la nuntile sub 150 de persoane - adica sa zicem ca pretul este X si ptr. o nunta de 50, 70, 100 sau 150 de persoane. peste 150 de persoane se discuta altfel.
Ultima oară modificat de The_Mack pe Vin Ian 22, 2010 12:13 pm, modificat 1 dată în total.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron