Manelele ....pro sau contra?

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Manele .... Pro sau Contra ?

Pro
6
15%
Contra
10
26%
Nici pro nici contra. daca trebuie punem
23
59%
 
Voturi totale : 39

Manelele ....pro sau contra?

UNREAD_POSTde DJ Stef » Vin Ian 15, 2010 7:37 pm

Sper sa nu mai fie inca un post pe tema asta...ma risc. Eu le spun celor care ma angajeaza pentru eveniment, oricare ar fi acesta, pe cat posibil FARA manele. Am pierdut ceva evenimente pe tema asta, mi-am luat si teapa, in sensul ca m-au pacalit unii odata si m-au tinut vreo 5 ore numai in salam live...noroc ca 5 din astea tin vreo 2 ore :D si m-am dus sa ma uit la un tv din bar. In fine, una peste alta, mai scap 2 max 3 manele mai dansabile, comerciale daca pot sa le zic asa, dar in principiu refuz evenimentele cu oameni amatori de manele...Ceva pareri?
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Vin Ian 15, 2010 7:45 pm

salut dj stef si bine ai venit printre noi ! iti doresc cat mai multe posturi :D
parerea mea mi-am spus-o de mai multe ori, prin mai multe locuri :D
manelele sunt dorite de multi si respinse de multi ... sunt manele bune si manele proaste ... sunt ascultatori de manele finuti si sunt ascultatori de manele jegosi ... depinde. din punctul meu de vedere treburile sunt relative.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Manele ... de ce nu ?

UNREAD_POSTde djcristian » Vin Ian 15, 2010 9:28 pm

Salutari ! In categoria manelelor sunt si piese de-a dreptul superbe cu versuri chiar memorabile fie ca sunt ele de suflet, de iubire, de inima ranita etc. Eu unul pe astea le ador si le am in program . La cerere execut bineinteles si cate una de "ia-ma mama" sau " de pe aeroportul din palermo " ;) , repet insa, doar la cerere .

PS : Acesta este primul meu post pe acest forum care il citesc de ceva vreme si mi se pare o initiativa foarte interesanta a adminilor acestui site . Succes !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde remy » Sâm Ian 16, 2010 5:02 pm

@djcristian: bine ai venit si multam de aprecieri la adresa adminului :D , ne bucuram de un nou membru activ!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde scarface » Sâm Ian 16, 2010 8:42 pm

Fara sa se supere nimeni eu dupa cum am mai spus si in alte posturi sunt:
ANTI MANELE!
Mai nimeresc si eu sonorizari la care sa imi ceara, dar sunt anuntat dinainte ca trebuie sa ma astept la asta si totusi sunt platit pt asta.
Chiar am inceput si o regula in privinta manelelor: La evenimentele cu manele prefer sa cer mai mult decat la restul. E vorba de tortura psihica si chestii deastea. Daca nu vrea sa ofere asta este, nu ma deranjeaza.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Ian 16, 2010 9:26 pm

Declar cu voce tare ca sunt antimanele...
Daca totusi vreun client insista sa aiba ceva manele la evenimentul lui, il rog sa aduca un CD sau un stick cu asa ceva, si le pun la rand, iar eu imi cam fac treaba prin alta parte, nu stau la pupitru.
Cand se termina calupul manelistic, imi reiau postul la pupitru.
Sunt de parere ca manelarii se simt mai bine cand le canta lautarii live.
Asta e...
-------------------------------------------------------
Oricum la vreo 75-80% din evenientele la care sunt DJ, nu pun nici o manea.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Dum Ian 17, 2010 2:11 pm, modificat de 3 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde DJ Stef » Sâm Ian 16, 2010 11:16 pm

Corect, e pacat de atata muzica buna existenta pe lumea asta incat sa faci o petrecere exclusiv manelista. Oricum manelomanii adevarati isi iau formatii de profil; culmea e ca tot aia prapaditii sunt cu pretentiile cat casa. Cea mai frumoasa nunta la care am pus muzica a fost la Breaza, la un cuplu de a doua tinerete, erau la a doua casatorie. Numai invitati unul si unul, lume extrem de civilizata, au dansat pe orice gen de muzica inclusiv populara(aici am avut un minus ca erau multi invitati din ardeal si m-au speriat cu niste invartite de care nu auzisem, noroc ca au avut un stick si am pus de la ei). Oricum ...ZERO manele, deci se poate si fara.
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Ian 18, 2010 1:03 pm

sincer la inceput eram ferm contra manelelor. din pacate sau din fericire experienta ma facut mai cumpatat. sincer sa fiu am ajuns chiar sa apreciez momentul de "relaxare" si diversitate in programul obisnuit pe care il aduce acest gen de muzica. nu prea dai gres cu nici o manea asta e clar (adica cam ce pui aia se si danseaza, pe cand la restul genurilor de muzica trebuie sa fii mult mai atent), ca sa nu mai spun ca folosind manele, gradul de "multumire" prin randul mesenilor cu siguranta creste. apreciez foarte multe dintre manele ptr. orchestratia de cele mai multe ori deosebita (trebuie sa recunoastem ca rromii sunt instrumentisti iscusiti), dar atat. personal nu cred ca o sa pot sa ma "convertesc" la acest gen de muzica, pur si simplu il tolerez, ptr.ca mi-am dat seama ca eu pierd. unde sunt eu care nu accept sa pun cateva manele la o nunta, is 1000 care nu ezita, ei au nunta si fac bani, eu stau acasa.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Lun Ian 18, 2010 6:13 pm

deci manele pro sau contra ... nu pot spune asadar nici pro nici contra :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Ian 18, 2010 6:18 pm

am votat varianta 3 :roll:
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde calvinel » Lun Ian 18, 2010 10:22 pm

varianta 3 si de la mine
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

Varianta 3

UNREAD_POSTde marescosmin » Lun Ian 18, 2010 11:29 pm

Am votat varianta 3.Da,sunt antimanele chiar imi aleg sonorizarile,chiar am avut multe fara manele dar mai sunt si unele in care ti se mai cer.Daca lumea se simte bine,eu pun si asa ceva,chit ca nu-mi plac.Numai ca nu exagerez cu ele.Eu le mai imbin si cu o greceasca,o turceasca,arabeasca si chiar merge OK!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Ian 18, 2010 11:37 pm

Si eu am mers pe varianta 3.Acasa nu ascult manele deloc,deci am cultura manelistica destul de slaba.La "Cantari" sunt 2 tipuri de manele,cele vechi care le mai stiu si eu..si cele noi...de care habar nu am(deoarece se scot pe banda rulanta).Ce ma deranjeaza cand petrecerea ia o tenta manelistica e ca nu poti fii in pas cu ce e nou(cazul meu),si atunci se gasesc cativa ce se fac ciorchine in jurul mesei mele,ei nu danseaza,nu se distreaza,dar imi spun intr-una ce manea urmeaza sa pun.Urasc astfel de momente si tocmai de aceea incerc pe cat posibil sa le explic ca nu prea merg la" Cantari" cu manele exclusiv.
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Hai sa ma repar...

UNREAD_POSTde DJ Stef » Mie Ian 20, 2010 4:41 pm

Clar am votat contra. Nu sunt atat contra manelelor, sunt binevenite 2-3 bucati manele reusite, dansante, vesele (state, te iubesc de o mie de ori sau cam asa ceva, sus pe mese si cam atat)...ziceam ca sunt ok pt diversitate, caterinca, bascalie ceva in zona asta. In schimb nu accept sa fac petreceri manelistice sau unde se doreste preponderent maneaua. Ideea e ca pot suporta o petrecere manelara, dar daca ii place unuia de acolo cum a iesit , ce fac? Ma agata pentru alta manelanie si o tin langa...nu e pentru mine. La urma urmei si urechea mea trebuie sa traiasca, nu trebuie sa fac compromisuri cu orice pret. Sunt convins cu sunt destui Dj specializati pe genul asta de muzica si o duc bine...bravos lor. Fiecare cu treaba lui.
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mie Ian 20, 2010 9:45 pm

eu sunt pro. sincer, am facut un botez numai cu manele si populara. si au iesit la dedicatii......asa au vrut ei.orice le puneam, se asezau la masa. si din manele se fac bani frumosi la dedicatii.
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

UNREAD_POSTde DJ Stef » Mie Ian 20, 2010 9:50 pm

iulianrugina scrie:eu sunt pro. sincer, am facut un botez numai cu manele si populara. si au iesit la dedicatii......asa au vrut ei.orice le puneam, se asezau la masa. si din manele se fac bani frumosi la dedicatii.

Apropos de dedicatii...ma gandeam, cum ar fi sa dai bon fiscal pt banii astia?
002 dedicatie ....84 lei
tva.....16lei
TOTAL 100 LEI
:lol: :lol: :lol:
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mie Ian 20, 2010 9:54 pm

sincer, eu chiar ascult manele.dar nu orice gen. numai cele dansante. colegii care au avut nevoie de asa ceva au vazut ce ascult . si s-au scos si ei. :P . este un curent muzical ca oricare altul. ascult si muzica clasica, de exemplu.ca nu pot sa- i suport pe unii manelisti asta e partea a doua.sunt ingamfati si plini de ei...
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Ian 20, 2010 10:08 pm

Parerea mea:
Multi "hulesc" manelele,multora nu le plac manelele,nu vor sa auda de ele blabla,asta in viata de zi cu zi!
Cum le pui o manea la un eveniment toti ies pe ringul de dans!
Asa ca de ce nu?Eu personal nu ascult,desi sunt cateva mai vechi care chiar au ritm si sunt ok.
Am votat varianta 3.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde lush » Joi Ian 21, 2010 2:21 pm

Nu merg peste tot manele dar sunt si petreceri cu cateva manele care merg.Eu personal folosesc maxim 6,7 manele la fiecare petrecere.O singura data mi a spus cineva fara manele si nu am pus,in rest am folosit la toate petrecerile 2,3,4,5,6 manele.Am avut si o cumetrie in care am pus spre dimineata 2,3 ore live uri de a lui Salam si neamu lui.Daca se cere le dam pentru ca de asta le luam bani,nu?
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Vin Ian 22, 2010 11:33 pm

Astazi,m-a sunat cineva pentru o nunta pe la Morarilor(cca 80 persoane) prin septembrie.M-a mancat in fund sa-i zic ca nu prea le am la capitolul manele.Omul de legatura mi-a zis ca daca pierd comanda este din cauza expresiei asteia!!!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori