Manelele ....pro sau contra?

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Manele .... Pro sau Contra ?

Pro
6
15%
Contra
10
26%
Nici pro nici contra. daca trebuie punem
23
59%
 
Voturi totale : 39

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Sâm Ian 23, 2010 4:28 pm

Posibil sa fie aceeasi persoana! Nu sunt disperat,e o tara libera si are de unde alege!
PS:Cu riscul de a pierde clienti cu expresia NU MA PREA PRICEP LA MANELE, aceasta insa face parte din cartea mea de vizita!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

UNREAD_POSTde demential » Sâm Ian 23, 2010 7:06 pm

eu tocmai sunt la o aniversare cu MANELE pe primul loc :D astept sa inceapa :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Sâm Ian 23, 2010 8:53 pm

Banuiesc ca o sa vii cu ceva filmulete de la petrecerea "care este",cu manelili!! :lol:Sa ne clatim nitel ochii!!!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

UNREAD_POSTde demential » Sâm Ian 23, 2010 9:19 pm

evident
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Dum Ian 24, 2010 3:41 am

hai ca a fost lejer. inca nu s-a terminat dar au fost extrem de cuminti ... au dansat pe ce le-am pus eu ...
salam etc. finuts.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Ian 24, 2010 11:47 pm

Sunt curios...aia a fost melodia lui Salam?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde demential » Lun Ian 25, 2010 3:23 am

da, merci frumos !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde DJ Stef » Lun Ian 25, 2010 10:03 pm

punatordemuzica scrie:Astazi,m-a sunat cineva pentru o nunta pe la Morarilor(cca 80 persoane) prin septembrie.M-a mancat in fund sa-i zic ca nu prea le am la capitolul manele.Omul de legatura mi-a zis ca daca pierd comanda este din cauza expresiei asteia!!!

Bravos tata...asa te vreau. Si eu le spun din start, chiar nu am chef de toti nehalitii care pentru 10 lei te cred negru pe plantatie. Iar partea de dedicatii, fiecare cu politica lui, eu nu iau bani pe dedicatii, daca am melodia o pun, o caut, fac rost, consider ca sunt platit platit pentru munca depusa si nu atarn la pomana niciunui salamist. :x
Exact ca anunturile de la restaurante: ne rezervam dreptul de a ne selecta clientela. Am dreptul de a considera acesta un criteriu de selectie, daca nu ii convine asta e, va gasi pe altul care ii va indeplini dorintele. Eu nu zic ca e rau sa pui manele la petreceri...dar las pe altii.
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Ian 25, 2010 10:42 pm

Eu zic ca din moment ce esti punator de muzica tre sa pui toate genurile muzicale cerute la un eveniment,indiferent daca e manea sau nu!Ca la acel eveniment pui muzica ce le place clientilor tai si nu ce iti place tie!Clar nici eu nu ascult acasa,dar la evenimente sunt platit sa multumesc cati mai multi oameni de la acel eveniment,iar daca asta include si manele atunci asa sa fie!Daca e sa fie si simfonii,si din alea pun!Dupa cum am mai zis mai sus:
La majoritatea evenimentelor mi se spune ca nu vor manele,iar daca le pui una...chiar cei ce ti-au cerut chestia asta au fost primii pe ringul de dans!Asta e petrecere sa iasa...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde DJ Stef » Lun Ian 25, 2010 10:59 pm

Sorinus scrie:Eu zic ca din moment ce esti punator de muzica tre sa pui toate genurile muzicale cerute la un eveniment,indiferent daca e manea sau nu!Ca la acel eveniment pui muzica ce le place clientilor tai si nu ce iti place tie!Clar nici eu nu ascult acasa,dar la evenimente sunt platit sa multumesc cati mai multi oameni de la acel eveniment,iar daca asta include si manele atunci asa sa fie!Daca e sa fie si simfonii,si din alea pun!Dupa cum am mai zis mai sus:
La majoritatea evenimentelor mi se spune ca nu vor manele,iar daca le pui una...chiar cei ce ti-au cerut chestia asta au fost primii pe ringul de dans!Asta e petrecere sa iasa...

Uite, eu lucrez ca director de vanzari la o firma din Bucuresti si zic eu ca ma pricep un pic. Daca eu am in oferta piulite si suruburi iar tu imi ceri piulite, suruburi si cuie e clar ca nu sunt omul tau. Asta ofer eu, daca se incadreaza si cu cererea ta e ok, nu tin neaparat sa te am de client, inseamna ca nu esti clientul meu. Nu e obligatoriu sa luam tot ce ni se da.
Daca il chemi pe minune sau de vito sau cum ii mai spune acuma, sa iti cante jazz la nunta inseamna ca ai gresit adrisantul, e simplu. Atata timp cat mai pot fi facute evenimente fara manele, imi pastrez punctul de vedere.
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde JAY LUCHIANO » Mar Ian 26, 2010 12:06 am

clientul nostru stapanul nostru , la cerere se executa orice repertoriu , fie k e manele fie ca e alt gen , asta ne e meseria pana la urma , k nu suntem fani e alta treaba , nici eu nu le suport da tre sa studiez si genu asta ca sa satisfacem cererea , tot timpu tre sa avem "ce se cere" .
THE MUSIC IS EVERYWHERE <<<
JAY LUCHIANO
DJ Fondator
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Apr 16, 2009 11:42 am
Localitate: SEBES

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Ian 26, 2010 12:31 am

DJ Stef scrie:
Sorinus scrie:Eu zic ca din moment ce esti punator de muzica tre sa pui toate genurile muzicale cerute la un eveniment,indiferent daca e manea sau nu!Ca la acel eveniment pui muzica ce le place clientilor tai si nu ce iti place tie!Clar nici eu nu ascult acasa,dar la evenimente sunt platit sa multumesc cati mai multi oameni de la acel eveniment,iar daca asta include si manele atunci asa sa fie!Daca e sa fie si simfonii,si din alea pun!Dupa cum am mai zis mai sus:
La majoritatea evenimentelor mi se spune ca nu vor manele,iar daca le pui una...chiar cei ce ti-au cerut chestia asta au fost primii pe ringul de dans!Asta e petrecere sa iasa...

Uite, eu lucrez ca director de vanzari la o firma din Bucuresti si zic eu ca ma pricep un pic. Daca eu am in oferta piulite si suruburi iar tu imi ceri piulite, suruburi si cuie e clar ca nu sunt omul tau. Asta ofer eu, daca se incadreaza si cu cererea ta e ok, nu tin neaparat sa te am de client, inseamna ca nu esti clientul meu. Nu e obligatoriu sa luam tot ce ni se da.
Daca il chemi pe minune sau de vito sau cum ii mai spune acuma, sa iti cante jazz la nunta inseamna ca ai gresit adrisantul, e simplu. Atata timp cat mai pot fi facute evenimente fara manele, imi pastrez punctul de vedere.


Uite,eu lucrez ca mecanic auto(recunosc nu sunt director :D),actual maistru electromecanic,mai un pic si viitor inginer mecanic si zic si eu ca ma pricep un pic :D!
Adica daca stiu sa schimb un pivot la o masina,trebuie sa stiu sa desfac si motorul sa-l repar!Face parte din meserie!La fel si cu cuiele!Daca tu vinzi piulite si suruburi,si vezi ca lumea iti cere si cuie,eu unul mi-as baga si cuiele in oferta pentru a face vanzare si pentru a multumi clientul!
Parerea mea! No offense! :)
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

depinde de costuri

UNREAD_POSTde DJ Stef » Mar Ian 26, 2010 7:21 am

Cand nu o sa mai vanda piulitele si suruburile si se vor cere preponderent cuie ma voi reprofila, decoamdata raman la oferta actuala. E greu sa modifici o linie de productie.
PS. Tinand cont ca salam e posibil sa ne reprezinte la ieurovizion, sa-i citez pe fratii nostri de peste rau.... :D
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Mar Ian 26, 2010 10:48 am

imi place spre ce s-a dus discutia :) e interesant :)
amandoi aveti dreptate in felul vostru.
un punator all-in-one pune de toate.
un punator cu prejudecati isi alege clientela.
ma rog, stef .... ce iti vine cu manele trimite-i la mine =))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde mariusspuneceva » Mar Ian 26, 2010 1:44 pm

DJ Stef scrie:Bravos tata...asa te vreau. Si eu le spun din start, chiar nu am chef de toti nehalitii care pentru 10 lei te cred negru pe plantatie. Iar partea de dedicatii, fiecare cu politica lui, eu nu iau bani pe dedicatii, daca am melodia o pun, o caut, fac rost, consider ca sunt platit platit pentru munca depusa si nu atarn la pomana niciunui salamist. :x
Exact ca anunturile de la restaurante: ne rezervam dreptul de a ne selecta clientela. Am dreptul de a considera acesta un criteriu de selectie, daca nu ii convine asta e, va gasi pe altul care ii va indeplini dorintele. Eu nu zic ca e rau sa pui manele la petreceri...dar las pe altii.


Sunt 100 % de acord cu tine.

Sorinus ....
daca schimbi un pivot nu inseamna
ca faci si tinichigerie si ca esti si vopsitor
si ca schimbi si cauciucuri . si totusi daca schimbi pivotul tu stii cel mai bine cum se face ca daca omul stia sa il schimbe si-l schimba singur.

Ce ma supara cel mai mult la petreceri este ca asa cum spunea mai sus un coleg forumist, se gasesc cativa care nu danseaza dar tot timpul te bat la cap daca ai maneaua nu stiu care , etc . daca intr-o seara plina cu manele pui 2 blues-uri si un dance incep sa se vaite ca i-ai terminat ca nu ai pus o manea . De obicei ii recunosc pe indivizi foarte usor , au vestimentatie si comportament foarte asemanator cu personajele din videoclipurile cu manele si sunt foarte mandri de asta ( pentru ei analfabetismul, "facutul " banilor tot ce este caractesistic tiganilor este un exemplu de urmat in viata si se straduie foarte mult sa nu iasa din tipar ). Parerea mea este ca afirmatii de genul " petrecere fara manele nu exista" sau " cand pui manele toata lumea danseaza " sau " eu nu stiu sa dansez decat pe manele " ( cei ce afirma ca nu stiu a dansa decat pe manele , trebuie sa recunoasca ca nu stiu sa danseze deloc ) sunt niste balarii , daca ai ceva treaba cu muzica si stii sa o asezi in playlist faci fata cu succes situatiilor fara sa pui nici macar o manea . eu am fost la destule sonorizari la care nu am pus nici o manea, cunosc lautari care stiu a canta suficient de bine incat nu e nevoie sa se reprofileze pe manele. Conteaza mult si cultura muzicala a invitatilor , daca le lipseste si in se masura. Toti analfabetii ( chiar daca termina facultati si mastere tot analfabeti raman, dovada sunt chiar ei ), tiganii si romanii tiganizati asculta manele, si culmea le apreciaza pe cele care nu au nici o legatura cu muzica, o insiruire de aoleuri si " s-a dat 100 euro " pe fondul unui clarinet care chiar iti poate incanta urechile in mod placut dar in mainile cuiva care stie sa cante . Au un limbaj comun , folosesc cuvintele gen : fratioare, pretenas, fratele meu ......... Nu se pune problema unui gen muzical anume , care sa fie dat ca exemplu bun, cum imi cer manelistii in disutii contradictorii , ci se pune problema melodiilor in sine si judecand dupa acest principiu recunosc ca desi sunt extrem de putine totusi exista manele care merita ascultate . Ma bucur ca nu sunt obligat ( de nevoia de bani ) sa merg la orice petrecere, prefer sa ma duc la 3 sonorizari din 10 dar sa fie cu cat mai putini manelisti convinsi si autentici , exact cum spune DJStef manelistii te cred negru pe plantatie, mai ales la majorate cand pustanii se intrec in a se da cocosi in fata fetelor .
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici
Avatar utilizator
mariusspuneceva
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 28, 2009 1:39 am
Localitate: Braila

UNREAD_POSTde calvinel » Mar Ian 26, 2010 2:15 pm

Eu dupa cum va spuneam , sunt disponibil sa pun manele mai ales datorita faptului ca mai nou foarte multa lume adera la "cultul" acesta . urmariti pe strada cate persoane ( spre surprinderea mea foarte multi tineri) asculta manele la mobil si ne streseaza cu galagia muzicala , uitati-va cate masini adevarate au manele la maxim. Se pare ca trebuie sa ne aliniem si noi putin.
Nu zic ca sunt in stare de o manea party , dar asa de o ora ma descurc lucru care il explic si celor care ma cheama , iar daca le convine bine , daca nu nu.
Deobicei "manelistii" sunt nehotarati , fiecare vrea sa asculte alta piesa fata de cel cu care danseaza asa ca in situatii de stres maxim cand fiecare cere tot altceva fata de celalalt (se intampla mai ales catre dimineata) ii scriu pe o foaie in ordinea aparitiilor si n-au decat sa se injure unul pe altul , in felul acesta eu ramanad curat.Cand stria "mie nu-mi place piesa asta" arat catre celalalt adevarat si spun "a cerut-o el". Se injura intre ei si lumea e multumita :).
Bafta
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Ian 26, 2010 3:15 pm

V-am mai spus, eu reusesc sa fac pe an cam 20 de lucrari ca DJ, iar din astea 20, vreo 18 reusesc sa le fac fara nici o manea.
Iar la alea 2-3 lucrari la care sunt nevoit sa pun manele, ii rog pe clienti sa aduna ei un stick sau CD cu maneli, il bag in aparat, dau play si le las sa mearga pana imi zic ei gata...
A, si nu ma intereseaza spagile, de nici un fel...
Dealtfel nici nu prea stau la pupitru cand sunt manelele pe difuzoare...
Deci se poate si fara...
Depinde cum iti selectezi clientii.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Joi Mai 27, 2010 7:14 pm, modificat de 3 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Ian 27, 2010 12:01 am

De fapt toata discutia ma duce la o intrebare:
Oare cati dintre noi ar renunta la o sonorizare de 300 euro sa zicem...pt ca, clientul ar zice ca vrea si ceva manele!Eu unul nu as renunta la eveniment si ar iesi la fel de bine ca si un eveniment fara manele si cred ca as fi la fel de multumit!

mariusspuneceva - bine ai venit printre noi!
Si ca sa-ti raspund,intradevar sunt mecanic si nu tinichigiu sau vopsitor dar astea sunt meserii diferite!Da nici mie nu imi place sa fac lucrari mari cum sunt inlocuirea ambreajelor,kituri de distributie,motoare,etc... as prefera sa fac toata ziua numai schimb de ulei insa le fac si pe restul ca tine de meserie!
La fel si cu manelele...nici eu nu le ascult ca nu imi plac,as prefera sa nu le pun la evenimente insa daca omul imi cere,nu vad de cu sa nu-i ofer!Pana la urma si manelele fac parte din categoria muzica fie ca noua ne place sau nu!
Oricum ce ma surprinde cel mai mult la evenimente unde am mai pus si manele e ca nu doar "manelistii dupa port si grai" sunt cei care se distreaza pe asemenea melodii ci si multe alte categorii de oameni care in rest cu siguranta sunt impotriva manelelor!Asa ca atata timp cat o sa vad ca o manea ridica 80% din sala la dans o sa o pun!Din nou parerea mea!
8)
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde djred » Mie Ian 27, 2010 12:16 pm

SnakeBiteTWO scrie:V-am mai spus, eu reusesc sa fac pe an cam 20 de lucrari ca DJ, iar din astea 20, vreo 18 reusesc sa la fac fara nici o manea.
Iar la alea 2-3 lucrari la care sunt nevoit sa pun manele, ii rog pe clienti sa aduna ei un stick sau CD cu maneli, in bag in aparat, dau play si le las sa mearga pana imi zic ei gata...
A, si nu ma intereseaza spagile, de nici un fel...
Dealtfel nici nu prea stau la pupitru cand sunt manelele pe difuzoare...
Deci se poata si fara...
Depinde cum iti selectezi clientii.


ceea ce zici tu ma caracterizeaza si pe mine :)
nu accept nici un fel de "spaga", "dedicatie" sau alt gen de mita, deoarece consider ca sunt platit pt seara respectiva pentru toata prestatia mea si rolul meu acolo este acela de a furniza distractia tuturor nu a unui individ cu bani care de obicei e si un pic "afumat" cand vine sa ceara: "- baga frate Guta!; - care piesa, domnu`? - sa cante numa Guta, ca io plateste " :)
clientilor le spun din capul locului ca nu folosesc manele in programul meu muzical, in mod exceptional 1-2 dupa ora 3 dimineata, si obligatoriu din sectiunea "manele elegante :)" de genu ciofu-dintr-o mie de femei sau adrian-asa sunt zilele mele
oricum 80-90% dintre evenimentele mele NU CONTIN NICI MACAR O MANEA si DA am refuzat o gramada de evenimente care cereau repertoriu bogat in manele, chiar daca clientul a dublat suma standard pt eveniment

... Si totusi am votat si eu varianta 3 ... :)
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Ian 30, 2010 1:47 pm

@djred, bro' nu te supara pe mine, dar nu pot sa nu te intreb: tu esti cel care a mostenit jumatate din Judetul Buzau, ca tot am auzit la radio ca exista o astfel de persoana? :lol: :lol: mi se pare "aiurea" sa renunti la un eveniment doar ca oamenii is manelisti - sincer. acuma exista si aici o diferenta - daca oamenii is manelisti daia inraitii de vor numai cine stie ce nenorociri de manele, pot sa inteleg reticienta ta si au procedez ca si tine. dar daca oamenii is OK si nu au pretentii de jelituri si alte urgii penale de manele toata noaptea, adica daca vor manele dansante si de chef si chiar iti spun acest lucru, si accepta sa folosesti si celelalte genuri muzicale, nu inteleg de ce esti pregatit sa renunti la un astfel de eveniment, si automat la acei bani?
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori