Manelele ....pro sau contra?

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Manele .... Pro sau Contra ?

Pro
6
15%
Contra
10
26%
Nici pro nici contra. daca trebuie punem
23
59%
 
Voturi totale : 39

UNREAD_POSTde mariusspuneceva » Sâm Ian 30, 2010 7:03 pm

nici unul nu vad sa sonorizeze evenimente pline de "jelituri si alte urgii penale de manele" cum ai spus tu si sa i si placa cu exceptia cazului in care
ii plac si iii sunt pe gust astfel de compozitii. Stiti vorba aia " cine se aseamana se aduna, au aceleasi interese , nivel ( intelectual ), gandire .
Ultima oară modificat de mariusspuneceva pe Sâm Ian 30, 2010 8:38 pm, modificat 1 dată în total.
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici
Avatar utilizator
mariusspuneceva
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 28, 2009 1:39 am
Localitate: Braila

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Ian 30, 2010 7:18 pm

acum sa nu ma intelegeti gresit - nu iau apararea fenomenului manele, departe de mine gandul. dar recunosc ca am inceput sa ma obisnuiesc cu ele, si din acest motiv am inceput sa accept si astfel de sonorizari (dar totusi cu manele ma repet in limita bunului simt).

off ce am facut :? . am vrut sa citez mesajul lui marius si am apasat din greseala modificare. scuze marius, am rugamintea sa modifici tu mesajul si sa pui ce era pana mi-am bagat eu gheara. scuze again!
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde djred » Dum Ian 31, 2010 11:38 am

The_Mack scrie:acuma exista si aici o diferenta - daca oamenii is manelisti daia inraitii de vor numai cine stie ce nenorociri de manele, pot sa inteleg reticienta ta si au procedez ca si tine. dar daca oamenii is OK si nu au pretentii de jelituri si alte urgii penale de manele toata noaptea, adica daca vor manele dansante si de chef si chiar iti spun acest lucru, si accepta sa folosesti si celelalte genuri muzicale, nu inteleg de ce esti pregatit sa renunti la un astfel de eveniment, si automat la acei bani?


exact asta e categoria de oameni pe care o refuz, vis-a -vis de manele. am patit-o o data si nu o vai mai musca, am fost la o nunta unde initial ne-am inteles la un repertoriu normal, dar nu a fost asa. mirele era sofer de tir, au venit inca vreo 20 de colegi la fel, invitatii erau in mare parte colegi de bautura de prin discoteci maneliste si mai departe iti dai seama ce s-a intamplat cu repertoriul normal de nunta. in rest nu am probleme sa folosesc cateva manele dansante la cererea mirilor si la momentul potrivit. dar nunta de manelisti nu fac nici chiar pentru bani, multi :). dar asa sunt eu ...
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Ian 31, 2010 11:48 am

Subscriu...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Ian 31, 2010 1:22 pm

djred scrie:..............mirele era sofer de tir, au venit inca vreo 20 de colegi la fel, invitatii erau in mare parte colegi de bautura de prin discoteci maneliste si mai departe iti dai seama ce s-a intamplat cu repertoriul normal de nunta................


in cazul asta te inteleg 100%. cred ca iti venea sa te spanzuri. imi si imaginez ce nenorociri de manele vroiau.

eu sincer pana acum nu am avut probleme cu manelistii. pot chiar sa spun ca am avut o nunta acum ceva vreme unde chiar ma gandeam cu groaza ce o sa fac - oamenii erau si mai inchisi la culoare putin mai mult. pot sa spun ca in final sau dovedit a fii niste baieti de nota 20 - tema nuntii a fost normal maneaua, dar maneaua de bun gust, si chiar au dansat si alte genuri de muzica. dimineata au fost extrem de multumiti, si am avut si recomandari din partea lor. din acel moment am zis ca nu o sa mai judec pe nimeni la prima vedere. este un risc pe care il asumi cand accepti astfel de sonorizari (poate sa iasa bine, poate sa fie un dezastru), dar sincer sa fiu acesta este un risc ptr. absolut toate evenimentele noastre, nu doar cele maneliste.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde djred » Dum Ian 31, 2010 2:49 pm

The_Mack scrie: ... din acel moment am zis ca nu o sa mai judec pe nimeni la prima vedere. este un risc pe care il asumi cand accepti astfel de sonorizari (poate sa iasa bine, poate sa fie un dezastru), dar sincer sa fiu acesta este un risc ptr. absolut toate evenimentele noastre, nu doar cele maneliste ....


aici sunt de acord cu tine, eu nu judec potentiali clienti dupa culoarea pielii, job-uri sau masina cu care vin. in general clientii cu foarte multi bani si "cultura" au avut niste evenimente relativ modeste si sterse asta strict datorita lor, fata de altii "mai de la tara" care au transformat evenimentul intr-un adevarat spectacol de distractie si voie buna, eveniment care te incanta si pe tine ca punator de muzica si te face sa dai ce e mai bun din tine in mod reflex, uneori uimindu-te de ce poti face :).
evit si refuz doar clientii care vor o nunta axata ca nucleu pe manele, pentru ca din experienta am observat ca v-a fi o nunta exclusiv cu manele, unde sincer nu ma pricep si mai bine oamenii apeleaza la cineva care stie respectivul gen, si toata lumea este fericit.
deoarece la mine muzica e un hobby, o placere personala, nu am facut niciodata nimic punand banii pe primul loc, si e mai bine asa, sunt sigur ca voi colegii mei intelegeti ce zic.
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

UNREAD_POSTde mariusspuneceva » Lun Feb 01, 2010 11:00 am

djred scrie: evit si refuz doar clientii care vor o nunta axata ca nucleu pe manele, pentru ca din experienta am observat ca v-a fi o nunta exclusiv cu manele, unde sincer nu ma pricep si mai bine oamenii apeleaza la cineva care stie respectivul gen, si toata lumea este fericit.
deoarece la mine muzica e un hobby, o placere personala, nu am facut niciodata nimic punand banii pe primul loc, si e mai bine asa, sunt sigur ca voi colegii mei intelegeti ce zic.


idem
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici
Avatar utilizator
mariusspuneceva
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 28, 2009 1:39 am
Localitate: Braila

Re: Manelele ....pro sau contra?

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Iul 24, 2012 11:09 am

Mi se pare absurd sa refuzi un eveniment pt ca se cer manele... Hai sa nu fim ipocriti, exista si cateva manele decente... Depinde de abilitatea dj-ului sa le aleaga pe cele potrivite. Sunt cateva manele de dragoste care sunt ascultabile. Deobicei eu le evit pe cele cu dusmanii mei, banii mei sau pe cele cu versuri de genul "mi-am facut curaj in mine" :) de cate ori am ocazia incerc sa imping mai degraba spre etno... Intotdeauna am considerat ca pe primul loc e publicul, daca el sd distreaza si danseaza asta te face un bun dj. Daca pui ce iti place tie mai bine stai acasa
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Manelele ....pro sau contra?

UNREAD_POSTde tony » Mar Iul 24, 2012 11:32 am

E la fel daca ai avea un eveniment cu : rock hard , manele , populara , conteaza sa stii de la inceput daca poti face fata ! , daca nu ... spui pas si asta e !

Asa zic si eu ca rock-ul e muzica de hipsteri si hipioti ! , desi se stie ca rock-ul e divizat in zeci de sub genuri !

Asa si maneaua , unora le place lalaiala rentabila , maneaua de pahar (mahala) , maneaua de dragoste , si asa mai departe!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Manelele ....pro sau contra?

UNREAD_POSTde prologic » Mie Iul 25, 2012 10:58 pm

Eu la nuntile de anul acesta nu am pus nici macar o manea si nu s-a plans nimeni , sper pana la sfarsitul sezonului sa o tin tot asa.
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Manelele ....pro sau contra?

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Iul 25, 2012 11:04 pm

depinde de publicul care-l ai... eu aici la italy dificil sa fac vreun eveniment fara macar o manea... (am reusit si eu performanta asta la ultimul botez)... atata timp cat invitatii sunt multumiti, nu vad de ce ar trebui sa-mi fac eu probleme... stiu ca multi dintre noi o facem din pasiune dar cateodata trebuie sa mai facem si compromisuri
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Manelele ....pro sau contra?

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Iul 26, 2012 7:47 am

Problema e ca din moment ce ai pus o manea(fie ea din aia veche si mai buna-sa zicem asa)de fiecare data se ajunge la live-uri penibile de-a lui salam sau nu stiu cine,iar cand vei schimba de pe manele pe alt gen se vor gasi destui sa inceapa sa sara pe ptine sa pui manele ca "nu prea ai pus " :))
Eu in general pun manele fiindca mi s-a cerut dar as prefera sa nu pun!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Manelele ....pro sau contra?

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Iul 26, 2012 10:19 am

Eu in general folosesc manelele ca si cârlig pentru a scoate lumea la dans. Fac o chestie de genul: 1-2 manele -> etno -> populara hore si sarbe. Cand vad ca lumea da semne de oboseala rup ritmul si trec pe slow (deobicei melodii lente de la fuego sau ian raiburg) . In ceea ce privește manelele live in discuția preliminara cu organizatorii le aduc la cunoștință ca nu pun asa ceva. (nu de alta dar am si eu anumite limite de suportabilitate)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Anterior

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori