Ce Internet Mobil folositi la evenimente.

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Ce Internet Mobil folositi la evenimente.

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Dum Ian 10, 2010 6:45 pm

Eu am folosit ieri de la Orange(luat cu imprumut),afisa jos ca e conectat cu 7,2mb/s insa nu am sarit pe ODC de 14kb/s adica trageam totusi o melodie daca o gaseam in cca 10-15 minute.
Fiind la RDS au inceput sa dea si ei Internet Mobil-gratuit la ab.de 39 de lei sau mai dai 10 lei daca-l ai pe cel de 28 de lei,insa momentan nu se gasesc stick-urile acelea pe nicaieri,la toate punctele comerciale asteapta sa vina vaporu-n port cu marfa.
O sa-l iau si eu, insa din cate am inteles nu are acoperire oriunde chiar si in Bucuresti.
Voi ce folositi?
Aveti semnal peste tot?
Cu ce viteze trageti?
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Ian 11, 2010 12:24 am

Nu mai bne folosesti trilulilu, daca gasesti piesa de care ai nevoie si dai play, e mai rapid decat sa downloadezi de pe ODC sa DC++.
Exista totusi riscul sa se muceasca in timpul play-ului, sau sa fie prost uploadata...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Ian 11, 2010 12:39 am

SnakeBiteTWO scrie:Nu mai bne folosesti trilulilu, daca gasesti piesa de care ai nevoie si dai play, e mai rapid decat sa downloadezi de pe ODC sa DC++.
Exista totusi riscul sa se muceasca in timpul play-ului, sau sa fie prost uploadata...

Prefer sa o trag in pc.Si varianta asta e buna cu Trilulilu,treaba e ca daca netul merge prost incepe sa sacadeze pe play si asta nu e de bine. :lol:
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

UNREAD_POSTde Eddy-E » Lun Ian 11, 2010 9:14 am

Stick de la RDS.
www.sonorizari-timisoara.go4solution.com
Its all about house music so ... LET`S MAKE SOME NOISE!!!
Avatar utilizator
Eddy-E
 
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 21, 2009 10:26 am
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Ian 11, 2010 11:07 am

Eddy-E scrie:Stick de la RDS.

Cum se comporta la download?Ai de 3,6mb/s sau de 7,2mb/s?
Ai si zone unde nu ai semnal?
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

UNREAD_POSTde demential » Lun Ian 11, 2010 11:26 am

eu am TELEFON nokia cu abonament Mobile Connect un abonament mai vechi, de 1 mega parca. merge acceptabil pentru a downloada o melodie in 15 minute :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Eddy-E » Mar Ian 12, 2010 12:44 am

punatordemuzica scrie:
Eddy-E scrie:Stick de la RDS.

Cum se comporta la download?Ai de 3,6mb/s sau de 7,2mb/s?
Ai si zone unde nu ai semnal?


Sincer nu stiu sa`ti explic stick`ul este al colegului meu el stie mai multe date despre el...cat despre semnal are cam peste tot...nu a fost niciodata problema de semnal.:)
www.sonorizari-timisoara.go4solution.com
Its all about house music so ... LET`S MAKE SOME NOISE!!!
Avatar utilizator
Eddy-E
 
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 21, 2009 10:26 am
Localitate: Timisoara

Internet mobil

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Ian 12, 2010 11:23 pm

In primul rand,nu folosesc Internet mobil la sonorizari.Ori sonorizez si sunt atent la ce fac,sau stau sa navighez pe Internet si sonorizarea sa iasa ceva ratat! Niciodata!
Revenind la intrebarea din acest topic: am internet mobil de la Vodafone,abonament pentru 7,2 Mb/sec Download si 2Mb/sec upload.Este Internetul meu de zi cu zi,foarte bun,viteze in mod curent intre 2,7 - 4 Mb/sec download si 1,2 Mb/sec upload la test pe speedtest.net,stabilitate,mobilitate.Functioneaza perfect pe youtube,trilulilu si alte pagini similare.Supermultumit de el tinand cont de faptul ca il iau cu mine oriunde,nu sunt legat de fire,nu pericol de trasnet,220V/linia de Internet cum s-a intamplat acum 3 zile cu o retea de cartier unde un dement a introdus cablul UTP in priza si a ars 1 switch si 15 computere!
Vodafone este perfect pentru mine la capitolul Internet,chiar de pe el postez acum :D
Sa dau piese de pe Trilulilu la sonorizari...inseamna ca mai am sa-mi iau o punga de aurolac si sa trag din ea! Baza de muzica ce o am imi permite sa am tot ce-mi trebuie la evenimente.Daca totusi,caz rarisim,sa-mi lipseasca o piesa,spun ca nu o am si difuzez ceva echivalent,de cele mai multe ori chiar mai buna decat s-a cerut de catre persoana solicitanta.
Daca ajung sa dau piese de pe Trilulilu,ma las de meseria - ocupatia asta si ma duc in canal cu aurolacii!
Baza de muzica trebuie sa fie foarte bine pusa la punct in asa fel incat sa iesim si noi bine la sonorizare si sa avem tot ce se cere.Se poate,nu-i greu! :wink:
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Ian 12, 2010 11:56 pm

De acord cu tine...
Eu merg cu CD-uri la evenimente si cred ca am cam tot ce trebuie. Mai am un laptop ca backup cu destula muzica pe hard , mai putin maneli...
Nu am stick de net la lucrari.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde demential » Mie Ian 13, 2010 12:52 am

daca vine invitatu Y si iti lasa 100 ron pentru nujtu ce maro de piesa de care n-ai auzit in viata ta, si o poti gasi doar pe trilulilu, ce faci? te duci dupa el la masa si spui "imi pare rau, nu pot intra pe net sa v-o pun spre ascultare deoarece sunt un aurolac" ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mie Ian 13, 2010 12:59 am

Eu nu prea fac spaga la lucrari. Nu ma intereseaza, nu lucrez la stapan ca sa ma bucur de o spaguta...
Nu am piesa, nu i-o pun, asta e...
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mie Ian 13, 2010 1:00 am, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde Eddy-E » Mie Ian 13, 2010 12:59 am

demential scrie:daca vine invitatu Y si iti lasa 100 ron pentru nujtu ce maro de piesa de care n-ai auzit in viata ta, si o poti gasi doar pe trilulilu, ce faci? te duci dupa el la masa si spui "imi pare rau, nu pot intra pe net sa v-o pun spre ascultare deoarece sunt un aurolac" ?


Sunt total deacord cu tine... :lol: :lol:
Stick`ul nu este pt a naviga pe net in timpul unui eveniment....este pt a descarca/cauta melodi pe care unele persoane ti le pot cere la un eveniment...
www.sonorizari-timisoara.go4solution.com
Its all about house music so ... LET`S MAKE SOME NOISE!!!
Avatar utilizator
Eddy-E
 
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 21, 2009 10:26 am
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mie Ian 13, 2010 1:04 am

demential scrie:daca vine invitatu Y si iti lasa 100 ron pentru nujtu ce maro de piesa de care n-ai auzit in viata ta, si o poti gasi doar pe trilulilu, ce faci? te duci dupa el la masa si spui "imi pare rau, nu pot intra pe net sa v-o pun spre ascultare deoarece sunt un aurolac" ?

Si eu sunt de acord ca nu trebuie sa ne suparam daca avem posibilitatea ca pe al doilea laptop sa fie infipt stick-ul asta si in 10min. sa tragem orice melodie o vrea nenea ala pentru 100 de lei.Poti sa ai tone de muzica in calculator si totusi sa nu ai melodia de un milion.Atunci intervine internetul mobil care acum e pe toate drumurile si la indemana oricui si sa iei banu' facand fericit pe cineva!
Nenea Cosmin de mai sus banuiesc ca e mai conservator din fire insa nicidecum nu poti fii asociat cu aurolacii daca ai net mobil la tine!!! :lol:
Din cate am inteles Cosmin de mai sus este DJ pe la radio adica nu un punator de muzica amarat ca mine.De aici vine o oarecare frustrare,eu Cosmin am o baza de date adunata,muncita,ODC-uita,etc,etc, in ani si ani de zile si pot sa dau omului cam tot ce vrea,si vine un neica nimeni si cu un amarat de stick,are prin prisma netului cam tot ce are si el.Si eu m-as supara daca eram in locul lui.Tehnica asta a lasat someri oameni cu state vechi de plata! :wink:
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

UNREAD_POSTde calvinel » Mie Ian 13, 2010 10:20 am

Eu am internet mobil de la RDS si il folosesc la sonorizari exclusiv pentru a gasi o anumita piesa ceruta pe care nu o detin , piesa care poate face ca sufletul celui care a cerut-o sa fie mai fericit , si sincer nu prea ma simt aurolac daca resusesc sa satisfac doleanta respectivei persoane .
Prin faptul ca incerci sa dispui de toate mijloacele tehnice care sa te poata ajuta la un eveniment , inseamna ca te intereseaza de evenimentul respectiv , te implici cu adevarat si incerci sa oferi cam tot ce ti se cere.
Pe miri nu ii intereseaza ca faci radio pe net pentru tine si pentru amicii tai cu muzica ce o iubesti sau esti aurolac , ci ii intereseaza ca cerintele lor sa fie indeplinite pe cat posibil atat la genuri muzicale cat si la anumite piese (bineinteles nimeni nu te impusca daca nu ai vreo melodie) , iar daca tu ai posibilitatea tehnica sa poti gasi o melodie ceruta de ce sa nu profiti de ea? Ca sa demonstrezi ce? Ca esti un ingamfat ? Ca habar nu ai sa apreciez un alt gen de "zgomot" , in afara de "zgomotul" ascultat de tine? .....?
A aduce cuvinte jignitoare este cel mai usor , a demonstra ce esti profi implica alte cerinte.
Bafta maxima
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

Net mobil

UNREAD_POSTde marescosmin » Mie Ian 13, 2010 3:18 pm

Da,sunt de cord cu voi privitor la faptul ca,a avea o piesa la tine intr-un moment in care ti se cere,este OK,iti iei banul pe doleanta platita a celui ce iti cere.Eu am facut referire la "a fi aurolac daca dau muzica de pe trilulilu sau youtube sau mai stiu eu ce site",strict LA PERSOANA MEA!Si numai atat! Chiar nu am facut intreaga breasla asa cum NU este!Fiecare isi alege cum vrea modul in care difuzeaza muzica si o stocheaza.
Eu am zis PT MINE,subliniez,nu-mi place sa dau muzica de pe servere de la altii!Daca eu am piesa si merit banii pe sonorizare,bine! Daca nu o am,pot pune altceva...de cele mai multe ori,nu a fost nici o problema.Chiar cel ca mi-a cerut odata o piesa si n-o aveam,i-am propus altceva,chiar i-a placut mi-a lasat banii si a plecat cu zambetul pe buze la masa.NOI trebuie sa fim artizanii in astfel de situatii,daca ele exista.Eu sunt un om care imi up-datez mai mereu baza de muzica,discut cu persoana ce ma solicita,cam ce muzica isi doreste,daca are public "manelistic"...etc.Daca are public manelistic,am de unde sa iau titulatura ultimelor manele,apoi le pot cauta pe la prieteni manelisti (am chiar "profesori" in asa ceva,numai asa ceva asculta si descarca,fani Traf TV),merg la acestia,iau toate "HITURILE" aparute in materie si sunt la sonorizare beton DPDV al bazei de muzica.Cealalta muzica,am de unde o face rost,de unde o up-data (up-date),nu-mi fac probleme.Consider ca sunt suficient de bine pus la punct in asa fel incat sa nu apelez la surse externe,cu atat mai mult Trilulilu sau Youtube.
Asa...daca ar fi sa dam muzica de pe servere,mai bine punem 3 tunere la statia de amplificare,astfel: Unul pe KISS FM pt muzica Dance,altul pe Favorit FM sau Super FM (Brasov) pentru populara si manele si altul pe Magic FM pentru slow-uri (blues-uri).Si asa,suntem cei mai tari DJ,dam bairam cu aparatul de radio si luam milioane onorariu! Asta nu va da de gandit? Sau...mai bine,luam Internet direct prin modem,posturi de radio on-line pe categorii gasim FULL si asa suntem la fel,cei mai tari DJ!
Repet,este opinia mea stricta! NU ma leg de intreaga breasla,NU!
Si am fost destul OFF-TOPIC,da,Internetul mobil este foarte bun ca-ti ofera acces imediat la ODC,4Shared.com,sau alt site de descarcat muzica dar cel mai bine este sa-ti pui ACASA inainte de eveniment,baza de muzica la punct!Eu asa consider ca procedeaza un DJ care-si cunoaste meseria si interesul.Eu militez pentru profesionalism in acest domeniu al NBC.Si...prin natura joburilor mele,chiar am nevoie de Internet mobil.Nu uitati,la mine NBC-ul este abia al 4-lea job! :wink: Dar il fac cu maxim de seriozitate si ma straduiesc sa fiu cat mai competent profesional in ceea ce prestez! :wink:
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde lush » Mie Ian 13, 2010 3:32 pm

Dap si eu sunt de partea lui marescosmin si sunt deacord cu el in privinta bazei de date privind muzica.Nu stiu cum ar suna o piesa pusa de pe trilulilu sau youtube la 200 300 W.
Ultima oară modificat de lush pe Mie Ian 13, 2010 3:34 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Mie Ian 13, 2010 3:33 pm

ai un stil aparte de a iti expune punctul de vedere.
te citez : "nu folosesc Internet mobil la sonorizari".
cred ca noi vorbim de internet mobil pentru a ne ajuta in procesul nostru de a multumi audienta.
tu poti vorbi 24 de ore cu mirii/parintii/sarbatoritii, dar daca ai un eveniment de 100 persoane, ai minim 98% sanse sa vina cineva sa iti ceara o melodie preferata. deci sanse destul de mari sa ceara o piesa pe care tu nu ai ai.
cum spuneau si altii, mi se pare mai profesional sa ai internet cu tine si sa playezi (indiferent din ce sursa) piesa respectiva pentru multumirea audientei, decat sa ii spui " o gasesc doar pe trilulilu, deci nu o pot pune de acolo ca nu vreau sa fiu aurolac".
noi discutam despre internet ca si AJUTOR al nostru, nu ca sursa de player.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Mie Ian 13, 2010 3:45 pm

Eu sincer sunt impotriva internetului mobil folosit la sonorizari.Internet inseamna messenger cum am vazut la majoritatea care merg la sonorizare,antivirus si alte zeci de programe care eu personal nu cred ca au ce cauta cand mergi la sonorizare.Am avut oameni care mi au cerut diferite melodii care eu nici nu am auzit de ele si nu le aveam dar nu mi a taiat nimeni capul sau sa ma rupa la bani mirele dimineata.Mie personal mi ar fi frica sa ma folosesc de internet la sonorizari deoarece am vazut destule ecrane albastre acasa la pc ul care sunt conectat la net si nu vreau sa ma fac de ras in fata a 100 de oameni sa ma trezesc ca tre sa pun win ul la nunta.Mai nou din acelasi motiv acum merg cu 2 laptopuri si un pc la sonorizare,se vede la nunta de la Vaslui din 9.01.2010.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mie Ian 13, 2010 4:04 pm

Ecranul albastru inseamna "blue screen" si poate aparea datorita unor motive de natura software cat si hardware.Ce ar insemna ca de frica Blue screen-urilor sa scoatem netul de pe la toate locatiile,ex.meu care lucrez intr-o regie autonoma si toata miscarea prin Bucuresti e coordonata cu internetul.
Stii tu,de ce fugi,de aia nu scapi! Parerea mea e ca nu trebuie sa fim reticenti la ceea ce este nou si ne poate ajuta.Nu incearcam aici sa influentam folosirea acestuia in mod strict.Personal insa tin mortis sa am cu mine asa ceva si am intrebat sa vad ce altceva folosesc colegii,daca au acoperire peste tot,etc.In acest sens astazi am fost la un pct Comercial RCS_RDS si am modificat contractul ca sa pot beneficia de acest stick.A ramas sa astept sa aduca pe stoc,deoarece momentan e penurie.
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

UNREAD_POSTde lush » Mie Ian 13, 2010 4:29 pm

Era o parere personala si nu vreau sa o luati de buna toata lumea.La mine nu au venit in 2009 decat 2,3 oameni care sa mi ceara o anume melodie,asa ca nu e foarte mare nevoie.Deci Parerea Mea.,,,,Ecranul albastru inseamna "blue screen" si poate aparea datorita unor motive de natura software cat si hardware.,,,, ZICE COLEGUL -stiam ca se cheama asa si din ce cauze se produce dar nu toata lumea din romania este americana cum am patit si aseara, ma duc sa beau o ciocolata calda si ospatarul ma intreaba ,,hot chocolate???,, a inebunit romania fratilor!!!
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron