Sfat achizitie Sistem Sonorizare(Pasiv) de criza!

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

UNREAD_POSTde remy » Sâm Ian 02, 2010 10:00 am

eu am un principiu de baza: multi asculta si putini aud!, multi vad si putini cunosc!!, deci, ca sa intri in afacere, trebuie sa mergi cu ce poti, dar conteaza sa fii apreciat.
Degeaba mergi cu dinacoarde si electrovoice si te injura lumea dimineata!
eu am inceput asa: boxe reloop rsp15, amp. jaytec 1600, si un mixer gemini, antic, gasit in depozit la patron, era din 1996, si la prima cantare am fost aplaudat nu pt scule ci pt faptul ca am ajuns la sufletu clientilor! de aceea, recomand sa mergi pe principiul meu, gasesti sculele astea pe deboot.ro, si daca ai succes, poti sa faci upgrade! am reusit ca din rahat sa fac bici si mai si pocneste!!!!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde scarface » Sâm Ian 02, 2010 2:51 pm

Difuzoarele ce ti le-am recomandat eu sunt mult peste cele din Xpro 15`` si Behringer-urile alea. Nu am specificat ca sunt mai bune decat toate boxele Behringer, dar la alea care vrei tu sa le iei le cam da clasa chiar daca scrie pe ele Blue tech. Problema ta e ca multi ca si tine vorbesc din auzite. De ce nu le testati prima data si apoi sa vorbiti? Plus ca asa ai lua un amplificator ceva mai puternic, iar cand vei face un upgrade(peste cativa ani) problema amplificatorului nu va exista.

In boxele Xpro 15 se afla EW1505 care e mai slabut pe bass si costa 149 Ron, dar acum nu mai apare in oferta importatorului si ca driver are Comp34 http://www.telecomenzi.ro/driver-blue-t ... fb9507a54e

Ce ti-am recomandat eu stiu cum suna, iar in bugetul tau nu cred ca o sa gasesti ceva mai bun :wink:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Ian 02, 2010 4:13 pm

pufuletz scrie:Chestia e ca in domeniul in care intri nu ar trebui sa faci compromisuri, pt ca atunci cand ti-o fi lumea mai draga daca iti pica ceva din sistem ai belit-o , si vorba aia omul odata face nunta ( ma rog unii de mai multe ori :lol: ).
De la berry nu as lua niciodata boxe si mixere !
Boxele suna extrem de prost iar mixerele nu prea au fiabilitate !
La amplificatoare depinde cum prinzi , stiu multi care folosesc ep2500 in punte pe 4 ohmi si nu au pe draq , sau altii care carora amblificatorul le-a murit doar pe o sarcina de 8 ohmi stereo deci.....
Ideea e ca ar trebui sa iti revizuiesti bugetul pt ca e clar ca nu e de asa ceva !
Incepi cu amplificatorul , apoi mixerul si in cele din urma boxele !



pufule - te contrazic referitor la bery (mixer si putere). sunt extrem de multumit de produsele pe care le am de la ei. am un vmx 300 de 4-5 ani si mere super bine, mi-am cumparat recent un dx 626 de care sunt iar foarte multumit, ca sa nu zic de ep 4000 care la banii astia este o bijuterie. adevarat ca de boxe nu bag nici eu mana in foc, personal nu am si sincer sa fiu nici nu as cumpara (ma refer la difuzoare si/sau boxe), dar totusi colegul punator este la inceput, si cauta o solutie low budget cu care sa-si faca treaba - tinand cont ca sculele respective is toate noi, multe dintre ele testate cu succes de multi dintre membrii forumului cred ca este o solutie buna ptr. punator.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Ian 02, 2010 4:34 pm

punatordemuzica a scris:
.Sa inteleg ca ai auzit la lucru Bluetech-urile,sau doar din auzite,ca daca mergi pe un alt forum se cam invarte lumea in jurul difuzoarelor de la ei.


-------------------------------------------------------------------------------------

Da, il cunosc pe Bobita, am lucrat impreuna pe la niste lucrari, eu ca fotograf...
Principala mea indeletnicire este fotografia, apoi am lucrat din '93 incoace ca "videoman", am lucrat si prin televiziuni ( Antena 1, Prima), am lucrat in departamentul video la Stage Expert, am mai colaborat ca operator imagine si fotograf, cu multe firme si agentii. E posibil sa ne si cunoastem...
--------------------------------------------------------------
Da am auzit BlueTech-urile la lucru si nu am fost prea incantat, un bass care "plesnea" in loc sa sune profund, sunet cu fasaiala si nearticulat, in sfarsit nu prea bine...
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Joi Ian 07, 2010 1:17 pm, modificat de 8 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde pufuletz » Sâm Ian 02, 2010 4:47 pm

The_Mack citeste bine ce am scris , mixerele nu au fiabilitate, dupa un timp incep sa faca potentiometrele urat, iar la amplificator depinde de bafta ta cum il iei !
[URL=https://datesnow.life]Relationships without boundaries or limitations[/URL]
Avatar utilizator
pufuletz
 
Mesaje: 86
Membru din: Mie Sep 30, 2009 12:29 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Ian 02, 2010 4:54 pm

Eu aveam inca din 2005 o pereche de B300 de la Berry, acum mai am doar o boxa, ca una mi-au furat-o din depozit, si merge si se aude perfect. Singura ei problema e ca e grea a draq, 32 Kg.
Mai am un mixer DJX 700, tot din 2005, si merge perfect, toate faderele merg ca in prima zi, nu prea are el dinamica buna dar fiabilitate are.
Aaa, sa nu mai zic de EP 2500, merge perfect din 2005 incoace.
Asa ca, thumb up for Berry.
Numarkul, mixerul de DJ de exemplu, face figuri la up-fadere, si il am din august 2007.


Dar iar zic, nu boxe de plastic pasive, poate doar ZX de la EV...
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Joi Ian 07, 2010 1:18 pm, modificat de 4 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Ian 02, 2010 5:05 pm

pufuletz scrie:The_Mack citeste bine ce am scris , mixerele nu au fiabilitate, dupa un timp incep sa faca potentiometrele urat, iar la amplificator depinde de bafta ta cum il iei !


da pufule, scuze acum mi-am dat seama. legat de chestia asta nush ce sa zic. adevarat ca am avut ceva probleme cu VMX acum dupa 5 ani de folosinta, in sensul ca butoanele de pfl nu mai cupleaza prea bine, si de multe ori mi se intampla sa ramana jumate cuplate, adca in casti sa aud si semnalul de pe fata si semnalul din monitor, lucru care s-a rezolvat prin curatarea butoanelor respective. despre fadere ce sa zic, astea is consumabile si banuiesc ca la toate mixerele se intampla ca dupa 5 - 6 ani de utilizare sa fie necesara o curatare sau inlocuire, eu le-am curatat si merg super ok acum. poate sunt eu cazul fericit, dar din propria experienta cu produsele de la ei, pana in acest moment nu pot decat sa ma declar extrem de multumit de fiabilitatea si calitatea produselor de la bery. acuma dupa mintea mea daca un mixer de 7 milioane te tine si dupa 5 ani, nu vad nici un motiv sa declar acel produs nefiabil, sau slab calitativ, in conditiile in care a fost cal de povara week-end de week-end.

L.E: sa nu fiu inteles gresit, nu sustin ca bery face cine stie ce produse high end, dar ptr. sumele la care comercilizeaza produsele sunt best buy dpdv calitate/fiabilitate.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Ian 02, 2010 5:27 pm

Hmm, nu raspund provocarilor, nici nu le am (ZX-urile) dar le-am auzit si pot sa spun ca pentru niste plastice suna bine.
@punatoru' - Mergi si la Audiomall si uita-te la astea: http://www.audiomall.ro/gvx15-p-833.html
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Ian 02, 2010 5:43 pm

Daca zici tu...Eu doar le-am auzit in vreo 2-3 randuri, si m-au impresionat placut.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Ian 02, 2010 5:50 pm

Vin, daca inlocuiesti vinul cu o sticla de Pepsi...
Eu si acoolul suntem straini.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Ian 02, 2010 6:10 pm

Sa se usuce un pic asfaltul, ca ma deplasez pe doua roti, si acum in zilele astea cu ploaie si zapada nu merge...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Ian 04, 2010 4:39 pm

punatordemuzica scrie:Crezi ca Bluetech-urile sunt mai bune decat Behringer?Bine,parerile sunt impartite,in cazul asta pot lua tipul asta cred ca e cam ceea ce zici tu fara sa mai muncesc la ele:
http://www.partysound.ro/boxa-blue-tech ... -3933.html

Ramane asadar-Totalul totalurilor: 1200 Amplificatorul + 1300 Boxele +un stativ,ca am unul.Totusi nu e cam mare amplificatorul?


Eu unu am si Behringer si Bluetech.
Iti recomand sa nu iti iei Bluetech pt ca se aud mult mai prost decat Behringer....
Iar un behringer se aude mult mai bine decat multe alte marci mult mai scumpe,daca sunt bine reglate,trecute printr-un crossover si o placa audio buna!Asa ca din punctul meu de vedere Behringerul e ieftin si bun fata de alte marci care sunt scumpe si bune!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde demential » Lun Ian 04, 2010 4:42 pm

personal iti recomand active behringer.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde tractor » Lun Ian 04, 2010 5:17 pm

Asculta sfatu lui Scarface....Combinatie lui e cea mai buna la banii aia.... :roll:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Lun Ian 04, 2010 6:27 pm

Va salut domnilor,am urmarit discutia de la inceput.
Cea mai buna solutie ar reprezenta-o niste boxe active de la Hk Audio, dar is destul de scumpe.
Asa ca cel mai bine eu zic sa iti cumperi ori difuzoare de la Celestion, de 12 toli pentru sateliti si 18 pentru bas, ar iesi cu tot cu difuzoare , filtre , material, la vreo 3000 de ron.
Mai este o varianta cu boxe de la Yamaha , is doua serii C 112 C si C 115 C,
doua boxe ajung la aproximativ 2800 ron plus un amplificator Yamaha la 1800 ron.
Eu personal am testat multe tipuri de boxe, ca exemplu:
JBL - bune dar scumpe si au SPL MIC.
Turbosound - se aud foarte bine .SPL mare , dar scumpe
RCF - IS BUNE, dar is din ABS si chiar prea scumpe, SPL ok.
HK Audio - is ok , dar tre sa lucrezi in combinatie satelit+woofer, deci doua.
Yamaha- suna bine , au dif Eminence, SPL mic 97 db, dar real, putere buna
Samson - is bune dar satelitii is din ABS, si subwooferele nu au SPL cit declara producatorii, si parca ii lent, dar pretul bun.
Warfdale- au boxe bune SPL 98 DB, PUTERE OK, PRET BUN.

Am testat boxele pe la mai multi comercianti care au hala de teste, si m-am lamurit si pe teren.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde calvinel » Lun Ian 04, 2010 8:17 pm

Sincer in 15 milioane nu prea stiu ce sa iti recomand, dar in aprox 3000 de RON pot sa iti recomand 2 buc active de care am eu.

http://www.thomann.de/de/the_box_pa502a ... system.htm

cu 10 % adaos iti aduce o firma din oradea si banuiesc ca te descurci cu ei pt transport la bucuresti.

Dar ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca atunci cand faci calculele sa pui la socoteala si cablurile aferente pentru ca o sa ramai surprins de pretul lor.

Bafta
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Ian 04, 2010 10:43 pm

De ce sa mai plateasca zece la suta in plus cand sunt atatia in tara asta care aduc de pe thomann fara adaos???Iulian stie cel putin unul!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Ian 04, 2010 11:58 pm

Cred ca prima pereche de sateliti o sa fie ceva mai slab care o sa ramana in final ca solutie de back-up, ramanand ca ulterior cand nu mai sunt asa presat de bani si timp sa rezolv relaxat problema asta.Repet,toata aceasta graba a mea e ptr. un botez de sambata pe 9 unde nu vin mai mult de 50 de persoane,apoi dumnezeu cu mila mai stiu cand o-i mai avea ceva pe muzica.Maine ma hotarasc exact ce fac.Chestia cu construitul e excelenta dar acum nu am timp efectiv pentru asa ceva,a ramas varianta Ocazii.ro,sa merg la magazin la Sonia si la aia de pe Sebastian.
A,era sa uit am nevoie ptr laptop si de o placa de sunet externa,si cea mai ieftina e cred cea de la Behringer(120 de lei).
Cu cablurile o rezolv momentan, daca sunt prea scumpe cumparand cabluri si mufe separat,si mi le fac,nu am incotro,nu pot da atatia bani atat timp cat am acasa un pistol de lipit trusa de surubelnite si un aparat de masura :lol:
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Ian 05, 2010 12:03 am

Vezi ca am mai citit pe un topic despre o placa audio Behringer...tare am impresia ca exact aia vrei sa ti-o iei...vezi ca nu prea sunt bune de ceva,si s-ar putea sa o iei degeaba!
Uite aici http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.php?t=422 poate te ajuta!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Ian 05, 2010 12:10 am

fratele Sorinus are dreptate. placa nu mere prea bine, nu o recomand.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 32 vizitatori