Boxe Active vs. Boxe Pasive

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Boxe Active vs. Boxe Pasive

UNREAD_POSTde DanceDj » Mar Dec 01, 2009 8:50 pm

Voi ce folositi si de ce?
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde remy » Mar Dec 01, 2009 8:58 pm

mai incomod, dar obligatoriu pt. mine: pasive plus amp, ca daca vine curentu cu noduri, schimb amp-ul si refolosesc boxele, sau invers! la active daca se intampla ceva, iti trebuie si una si alta, si cred ca mai greu gasesti back-up in timp scurt!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde DanceDj » Mar Dec 01, 2009 9:17 pm

Eu personal folosesc active dublu amplificate (1 medii, 1 inalte).
Avantaje: -avand 4 amplificatoare, daca pica 1 reusesc sa-mi termin petrecerea cu 3.
-nu trebuie sa ma mai car si cu statie, crossover(daca folosesc si sub) + statie de back-up
Dezavantaje:-sunt mult mai grele (ale mele au 50kg buc)
-trebuie alimentare ptr fiecare boxa (inca un rand de cabluri insirate)
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde remy » Mar Dec 01, 2009 9:45 pm

CORECT!!!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde tractor » Mar Dec 01, 2009 9:46 pm

+1.Boxe pasive intotdeauna!Va zic si dc.....De obicei boxele active au amplificarea exact puterea difuzorului..ceea ce e nasol. :roll: .Eu le dau si dubla putere la boxe si inca nu am ars nimic,nici macar un tweter :lol: .



Boxe pasive RULLZ!
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde MajNooN » Mar Dec 01, 2009 9:49 pm

tractor scrie:+1.Boxe pasive intotdeauna!Va zic si dc.....De obicei boxele active au amplificarea exact puterea difuzorului..ceea ce e nasol. :roll: .Eu le dau si dubla putere la boxe si inca nu am ars nimic,nici macar un tweter :lol: .



Boxe pasive RULLZ!


total deacord cu tractor :wink:
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde scarface » Mar Dec 01, 2009 10:10 pm

Crysso, ai cumva T-Box? ..... Si oricum sa zicem ca e un sistem biamplificat asa cum au si t-box-urile, dar amplificatoarele dintr-o boxa sunt alimentate de acelasi transformator. Daca se duce transformatorul tot nu ai ce face cu boxa aia. Si sa zicem ca esti la o nunta. Sunt 400 de persoane. Mergi cu 2 sateliti si 2 subwoofere, iar daca iti pica un satelit mai faci fata?

Fiecare scula pentru aplicatia ei. Pentru botezuri si evenimente pana in 100 de persoane as merge pe active, tinand cont ca am si un buget redus. Daca as avea un buget mai mare, si stiu ca sonorizarile la care le folosesc vor fi doar nunti as lua asa ceva:
http://www.musik-service.de/Lautspreche ... 765de.aspx

Si oricum stiu ca pe astea ma pot baza. Iar daca am o nunta ceva mai mare si am nevoie neaparat de subwoofere, tot gasesc eu pe la cineva sa ma ajute. Si la mine daca vine cineva sa le inchirieze, sunt bucuros cand ii le dau :lol:

Dar cu toate astea eu folosesc boxe pasive+amplificatoare separat. Iubesc constructiile DIY, si niciodata nu voi da bani pe boxe gata facute(doar daca le iau la pret de nimic).
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde DanceDj » Mar Dec 01, 2009 10:20 pm

Am unimax.
La o nunta de 400 de pers merg cu 4 boxe si 2 sub(pe care ii inchiriez)

Cu 2 sateliti merg la petreceri de max 150-200 pers (in functie de sala)

PS: Urmatorul sistem audio pe care am sa-l achizitionez o sa fie pasiv. Am argumentat si eu mai sus unele dintre dezavantajele boxelor active.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde scarface » Mar Dec 01, 2009 10:30 pm

Daca vrei un sistem la comanda, il putem face sa sune cum vrei tu. Da PM daca esti interesat.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde DanceDj » Mar Dec 01, 2009 10:35 pm

tre sa mai fac ceva petreceri $$$. Momentan am dat multi bani pe nishte lumini.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde tractor » Mar Dec 01, 2009 10:46 pm

scarface scrie:Crysso, ai cumva T-Box? ..... Si oricum sa zicem ca e un sistem biamplificat asa cum au si t-box-urile, dar amplificatoarele dintr-o boxa sunt alimentate de acelasi transformator. Daca se duce transformatorul tot nu ai ce face cu boxa aia. Si sa zicem ca esti la o nunta. Sunt 400 de persoane. Mergi cu 2 sateliti si 2 subwoofere, iar daca iti pica un satelit mai faci fata?

Fiecare scula pentru aplicatia ei. Pentru botezuri si evenimente pana in 100 de persoane as merge pe active, tinand cont ca am si un buget redus. Daca as avea un buget mai mare, si stiu ca sonorizarile la care le folosesc vor fi doar nunti as lua asa ceva:
http://www.musik-service.de/Lautspreche ... 765de.aspx

Si oricum stiu ca pe astea ma pot baza. Iar daca am o nunta ceva mai mare si am nevoie neaparat de subwoofere, tot gasesc eu pe la cineva sa ma ajute. Si la mine daca vine cineva sa le inchirieze, sunt bucuros cand ii le dau :lol:

Dar cu toate astea eu folosesc boxe pasive+amplificatoare separat. Iubesc constructiile DIY, si niciodata nu voi da bani pe boxe gata facute(doar daca le iau la pret de nimic).
Eu as alege fara sa ma gandesc WN-15R+WND-72 in cutii ABS :D +2 BR cu C18 8)
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde scarface » Mar Dec 01, 2009 10:54 pm

Daca e sa imi fac alte subwoofere, o sa optez pt FX20 cu SWS1000, sau 1850 cu SD18 :D .... Doar pentru nunti nici nu as mai face basi. As lua o pereche dinaia de rcf-uri si e suficient crede-ma. Totul pana le auzi....
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde tractor » Mar Dec 01, 2009 10:55 pm

Iara se lauda asta :lol: .Cu jafurile alea :lol: ,nici 2 lei nas da pe ele :lol: .Daca nu scrie rcf ,ev sau dynacord pe ele nu-mi plac,nah :lol:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde tractor » Mar Dec 01, 2009 10:57 pm

scarface scrie:Daca e sa imi fac alte subwoofere, o sa optez pt FX20 cu SWS1000, sau 1850 cu SD18 :D .... Doar pentru nunti nici nu as mai face basi. As lua o pereche dinaia de rcf-uri si e suficient crede-ma. Totul pana le auzi....
Eu raman la un sistem 2.2,2 basi BR cu ew-18hn si 2 sateliti cu wn+bmd-450 ||(in cateva luni sper sa ii am :evil: ).Scarface tre sa fi dement sa mergi cu asa ceva la nunti,si cu planarele tale le rupi fashu :lol:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde iulian » Mar Dec 01, 2009 11:02 pm

folosesc pasive + amp-uri
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde scarface » Mar Dec 01, 2009 11:18 pm

La nunti inca nu am fost cu toate planarele. Doar cu cate doua. Pentru nunti nu se merita sa investesti asa mult. Treaba e ca mai am multe alte tipuri de sonorizari unde necesita basi(daca tot mixez dnb trebuie) ...... Topuri pana la urma fac ori 2x15`` cu WN15+BMD750, ori 4 cu WN15+BMD750. Dar cred ca o sa fac 2x15``. E mai ieftin si e suficient pentru mine, la basii care ii am acuma. Daca ajung sa fac 1850, o sa imi trebuiasca si HD15, iar daca imi trebuie HD15 fac si MT-uri :lol: :lol: :lol: ... .Dar mai e mult pana atunci. Acum hai sa nu stricam topicul. Eu oricum la Pasive raman pentru ca nu ma limitez la nunti.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mar Dec 01, 2009 11:22 pm

pasive+amplificator
ma gandeam sa iau 1 activa in caz ca sunt 2 sali si tre sa pui "ceva muzica" si in sala2 sa nu fie chiar liniste....
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde demential » Mie Dec 02, 2009 12:46 pm

la o firma am pasive. in 5 ani s-a ars un singur tweeter. greu de carat, multe, grele.
la alta firma am pasive si active. din punct de vedere acustic nu simt mari diferente, mai ales daca analizezi din punct de vedere al NBC. ca si spatiu ocupat si chestiuni de carat, pro active.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde johnnydj » Mie Dec 02, 2009 6:40 pm

ACTIVE FOLOSESC...motivu pentru care le-am luat? Fidelitate mai buna, risc mai mic pt ca e foarte greu sa se arda dupa o boxa ambele amplificatoare sau difuzoare...de ce se ard greu? Pt ca pe fiecare boxa e beculetul ala rosu de peak si nicodata nu trebuie sa lasi sa se aprinda...eu oricum tin volumul dupa fiecare boxa aproape la 3 sferturi. Subuferu tot activ e pt ca nu imi mai trebuie o putere si un crossover...deci iar mai comod. Noi fiind dj mobili activele sunt mai indicate. Transfoarmatoarele nu se ard niciodata daca ai stabilizator de tensiune. In fine fiecare o tine pe a lui...dar cum pe noi ne intereseaza mobilitatea activele sunt cele recomandate...(fara sa mai caram 2 puteri, 1 ,2 crossovere si na multe de spus). Da in club recomand pasive dar noi pe active tre sa mergem nu de aia formatiile merg pe active...sa auzim de bine
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Dec 03, 2009 10:43 pm

pasive si amplificare separata. parerea mea este ca nu o sa ai niciodata puterea de penetrare de la boxele pasive la cele active. cum a zis si COCO pe prima pagina daca vrei dinamica si forta pasivele sunt ptr. tine.

@johnnydj, bro' am citit de 2 ori mesajul tau, si sincer sa fiu nu am inteles de unde reiese diferenta intre active si pasive. faza cu boxele active care nu se ard ca nu le dai in peak este valabil si ptr. amplificatoare separate (normal ca nu stai cu ele pe rosu) - transformatoarele daca e sa se arda se ard la fel de usor si la boxe active si la amplificator; eu sincer nu prea am vazut formatiile sa mearga pe active - de regula formatiile prefera oricand boxe pasive de litraj mare (incinta mare) legata la un mixer amplificat.

dar cum ai spus si tu parerile sunt impartite in functie de ce foloseste fiecare si cu ce s-a obisnuit.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori