Boxe Active vs. Boxe Pasive

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

UNREAD_POSTde AndiBAD » Joi Dec 03, 2009 11:15 pm

The_Mack scrie: puterea de penetrare de la boxele pasive
Pe asta nu am mai auzit-o, da ii buna :lol: :lol:
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Dec 03, 2009 11:50 pm

eeeee, nu te gandii la prosti :lol:
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Dec 04, 2009 11:54 am

eu sincer cunosc formatii care chiar pe active merg...dar fiecare cu ce il doare...ca sunt active ca sunt pasive important e sa ai evenminete...numai bine
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Dec 04, 2009 12:24 pm

corect. asta ii lucru cel mai important.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Dec 05, 2009 1:39 am

Un Dj mobil sau cum ziceti voi DJ NBC, ar aprecia boxele active (de plastic de regula) datorita greutatii mai reduse, a crossover-ului incorporat si a faptului ca sunt un pic mai compacte.
Un DJ de club&bar ar aprecia boxele pasive de lemn, de litraj mare si eventual flyiabile (agatate de truss sau de tavan)
La fel in cazul subwooferelor (pasive de lemn).
Formatiile cam prefera solutiile front-line pasive, si eventual ceva monitoare active.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Dum Feb 21, 2010 1:24 am, modificat de 3 ori în total.
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde Sorinus » Sâm Dec 05, 2009 12:53 pm

Eu unu prefer active ca din alea am :D.....acuma pot sa prefer si pasive ca nu mai am ce face,odata ce mi le-am luat pe ele merg!Si in combinatie cu un sub de 18 cum am eu va garantez ca nu se simte nici o diferenta intre active si pasive!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde johnnydj » Sâm Dec 05, 2009 4:36 pm

frumoase comenturi si cum se spunea mai sus noi suntm dj mobili deci activele ar fi cele mai potrivite...dar sincer nu conteaza ca sunt active sau pasive important e sa ai evenimente...
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Dec 05, 2009 10:53 pm

True, true.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Dum Dec 06, 2009 7:57 pm

Boxele active adevarate sunt cele cu amplificatoare clasa D, nu au transformator, au sursa in comutatie, nu se incalzesc, putere mare RMS.
Dar sunt scumpe, cele de tip Array, este o firma din Germania, Hk Audio,
unchiul meu are 2 suburi pasive de la HK Audio, si au niste difuzoare de te sperii.
Am probat un set in Timisoara , 2 fullrange si 2 suburi la un magazin de muzica (nu dau numele ca se supara demential) si nu am putut sa trec de jumatatea de volum, sunet clar, puternic dar si costa, toate 4 costa 134 milioane, fara nici un cablu, stativ etc. Putere RMS aveau fiecare 600 w si dif erau pe FR de 15 si sub 18.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde JAY LUCHIANO » Vin Feb 19, 2010 10:17 pm

din puntctul meu de vedere boxele active cam bate catre solisti si formatii .personal am fost la o nunta unde a cantat si formatie : eu am pus 4 boxe pasive si ei cu 2 active au facut aceiasi treaba ca mine cu 4 .boxele rcf active au o putere aproape inegalabila numai ca ne duc la costuri mult prea mari pe care nu ni le permitem .eu folosesc 2 basi si 4 sateliti pasivi si sunt foarte multumit numai k imi nenorocesc spatele :(
sunt oare cum la mijloc
THE MUSIC IS EVERYWHERE <<<
JAY LUCHIANO
DJ Fondator
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Apr 16, 2009 11:42 am
Localitate: SEBES

UNREAD_POSTde tractor » Vin Feb 19, 2010 10:22 pm

JAY LUCHIANO scrie:din puntctul meu de vedere boxele active cam bate catre solisti si formatii .personal am fost la o nunta unde a cantat si formatie : eu am pus 4 boxe pasive si ei cu 2 active au facut aceiasi treaba ca mine cu 4 .boxele rcf active au o putere aproape inegalabila numai ca ne duc la costuri mult prea mari pe care nu ni le permitem .eu folosesc 2 basi si 4 sateliti pasivi si sunt foarte multumit numai k imi nenorocesc spatele :(
sunt oare cum la mijloc



Nu e o chestie generala.....sunt boxe pasive care is macar la nivelul RCF ....la un pret mai bun.Un exemplu ar fi WN-15R+WND-72


Depinde si tu...ce boxe pasive ai.


PS:Intotdeauna as alege boxele pasive,excluzand RCF si boxele cu pret :lol:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde JAY LUCHIANO » Vin Feb 19, 2010 10:26 pm

momentan folosesc doi basi jbl jrx 118 pasivi si 4 sateliti jbl jrx 115 pasivi, cu 4 active rcf as inlocui aceste 150 de kg : D
THE MUSIC IS EVERYWHERE <<<
JAY LUCHIANO
DJ Fondator
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Apr 16, 2009 11:42 am
Localitate: SEBES

Anterior

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori