MUZICA

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

UNREAD_POSTde iulian » Mar Dec 08, 2009 5:21 pm

normal ca difera genul muzical de la o petrecere la alta !
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde demential » Mar Dec 08, 2009 5:26 pm

da, si eu am pus unele din piesele din acele 2 playlist-uri.
da, in functie de eveniment ne adaptam piesele.
dar mi s-a parut extrem de gresit, superior si persiflant postul respectiv, poate fara a dori treaba asta.
" Esti printre putinii profesionisti de pe acest forum,poate singurul"
"ASA se face un playlist si muzica aleasa de tine,este excelenta.La fel folosesc si eu iar succesul este garantat"
m-a lovit in ochi.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

MUZICA

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Dec 08, 2009 6:01 pm

Topicul este numit generic MUZICA!Eu consider ca putem discuta despre calitatea muzicii de la o sonorizare,nu numai postand lungi play-list-uri.
Multi dintre DVS,ati devenint DJ la diferite evenimente datorita pasiunii pentru muzica,cunostintelor ce le-ati acumulat in ani si nu in ultimul rand pasiunii si placerii pentru astfel de evenimente.Poate ati inceput cu mici "bairame",apoi ati evoluat spre petreceri mai mari,majorate,nunti,botezuri,aniversari de firma etc.Muzica ce ati difuzat-o la astfel de evenimente,este cea care place sau placea la vremea respectiva multora dintre DVS si care este valabila si astazi daca este de valoare.Valoare exista si in "comercial",nu numai in muzica clasica sau cea abordata de "Monstri sacrii" precum Queen,Elvis Presley,Frank Sinatra etc.Daca o melodie buna din anii '80 spre exemplu,o putem asculta cu placere si astazi,nu acelasi lucru il putem spune despre "gunoaiele" ce se difuzeaza la radio (unele posturi) si care este si la moda.Dar fie ca vrem sau nu,acesta este muzica actuala pe care suntem nevoiti s-o difuzam la petreceri daca avem mult tineret si trebuie sa stim ce alegem mai bun din "tomberon"!
Ideea este ca aceasta muzica actuala,fara valoare,melodii "de-o vara",sa stim s-o gestionam astfel incat sa fie dansabila,nu un simplu "hit de radio" ce-l difuzam numai fiindca este la moda,fie el dansabil sau nu!Este bine ca muzica sa fie cat mai alternata la petreceri cu public de toate varstele,cum ar fi spre exemplu o nunta.S-ar putea ca unii sa vina la DVS si sa va ceara muzica noua,melodii ce nu sunt prea dansabile.Ei,cei ce au venit la DVS,de multe ori de rusinea celorlalti invitati,vor parasi ringul de dans dupa un sfert de melodie,vazandu-i pe ceilalti ca nu danseaza.Este bine sa difuzam cele mai de succes piese ale momentului intr-o repriza de "disco" pe care chiar noi s-o creiem prin piese "carlig",apoi cand avem publicul pe ring,sa folosim melodiile la moda,lasandu-ne si "rezerve" pentru alte reprize ce vor urma.Da,stiu,am intrat in aria de "cum sonorizam"...ei bine NU! Eu pun aici accentul pe "saracia" de muzica buna din ultimii ani,cand la moda sunt melodii "lesinate",melodii ce prind bine numai la radio dar care mai pot fi cerute si la patreceri.Noroc ca in 2009,parca s-a mai imbunatatit cate ceva si putem,avem de unde alege.Eu chiar mi-am facut un play-list de melodii ale acestui an,atat romanesti cat si straine,melodii care pot fi folosite fara frica pe ringul de dans,sunt si la moda,cunoscute si "testate" cu succes la sonorizari = ringul plin tot timpul!
Fiind in alta parte decat acasa,cand va scriu aceste randuri,nu am playlistul ca sa vi-l atasez dar voi veni cu el spre exemplificare.
In legatura cu muzica veche ce nu moare si care,spre bucuria mea,incepe sa faca furori pe la petreceri,cel putin in Prahova si Bucuresti garantat,este bine sa folosim cat mai multe melodii ce efectiv rascolesc inimile ascultatorilor-invitatilor la petrecere.Sa nu lucram "sablonistic" pe principiul gresit afirmat de unii useri ca: "Noi la petreceri,punem cam aceeasi muzica",NIMIC MAI GRESIT!!! Nu tip,nu spun cu rautate ci numai apasat!
Mai imi spunea cineva pe "Softpedia" ca la sonorizare sunt de ajuns numai 4 GB de muzica! Da,dar acei 4GB sa fie bine alesi! Aici este adevarata maiestrie a noastra fata de "un calculator acolo"! Muzica poate "pune" oricine,oroce invitat sau marea majoritate stiu ce este ala un winamp,un calculator sau un CD player! Ideea este ca noi cei ce practicam aceasta meserie,sa fim artizanii succesului unei petreceri unice de multe ori in viata celor ce ne solicita serviciile si ne platesc.
Daca alegem de exemplu o formatie de succes,sa zicem A La Carte din anii 80,este bine sa folosim cat mai multe piese de la ei si sa nu le repetam de la o petrecere la alta.La fel si cu alte trupe,sa zicem Ricchi e Poveri.Observati,ca m-am referit la muzica veche cu exemple! Putem veni cu formatii sau solisti mai putin cunoscuti dar ale caror piese fac efectiv furori daca sunt difuzate.Am testat personal atat la petreceri cat si la radio acest lucru! Rezultatul? La radio,rating mai mare la emisiuni si la petreceri public full pe ringul de dans si solicitari mai multe.
Cum alegem muzica? Aici este bine ca in timpul liber,sa ne dedicam mai mult simplei auditii.Luati colectia personala de muzica buna,daca nu o aveti faceti un efort si "faceti rost efectiv",apoi ascultati ce este bun,imaginati-va ca ati fi chiar DVS invitatul la petrecere si daca este OK,creati un folder sau mai multe si puneti in el (ele) pe categrii ceea ce credeti ca va avea succes.Puteti la sonorizari sa folositi si colectia personala de albume si best-of-uri si sa alegeti din ele ceea ce este mai bun si se potriveste.
Acum hai cu exemple sa va provoc! Va dau doua nume de solisti ce eu folosesc la petreceri cu mare succes,ma refer la "vechituri" si anume: Joe Dolan si Anne Murray.
Pana la urmatoarea postare a mea,cati dintre DVS cunoasteti sau ati folosit muzica lor?
Este o provocare.Voi veni si cu link-uri in functie de reactia DVS!
Cu stima,Cosmin Mares din Ploiesti,redactor muzical Romantic FM,printre altele!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Dec 08, 2009 6:05 pm

SnakeBiteTWO scrie:Nu stiu voi, dar eu folosesc cam 85% din playlistul postat de Crysso. Ca e nunta, botez, party de firma, gasesti intotdeauna loc si timp sa pui oldies.

Si eu la fel dar numai in functie de public! In 80% din situatii,se potriveste de minune,indiferent de natura petrecerii! Sunt de acord cu tine!
Numarul profesionistilor creste! :D
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Mar Dec 08, 2009 6:18 pm

marescosmin interesant post. (ma refer la cel lung).
personal recunosc ca doar "am auzit" de joe dolan , nu am auzit de anne murray.
din 2 motive : nu am asa ceva si nici nu mi-a cerut nimeni.
asta inseamna 2 lucruri :
1) nu am cultura muzicala atat de vasta
2) nici nu trebuie sa am cultura muzicala atat de vasta daca nimeni nu mi-a cerut asa ceva in decursul experientei mele umile.
atat de umila incat cred ca topicul meu http://forum.djfotovideo.ro/viewforum.php?f=12 spune destule.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Dec 08, 2009 6:35 pm

Joe Dolan - It's U,It's U,It's U. si More and more, le folosesc frecvent pe la party-uri.
Anne Murray recunosc ca nu prea pun, desi "Snowbird" imi place.
(am 42 de ani, deci e muzica cu care am crescut)
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mar Dec 08, 2009 11:54 pm, modificat de 5 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Dec 08, 2009 6:36 pm

demential scrie:marescosmin interesant post. (ma refer la cel lung).
personal recunosc ca doar "am auzit" de joe dolan , nu am auzit de anne murray.
din 2 motive : nu am asa ceva si nici nu mi-a cerut nimeni.
asta inseamna 2 lucruri :
1) nu am cultura muzicala atat de vasta
2) nici nu trebuie sa am cultura muzicala atat de vasta daca nimeni nu mi-a cerut asa ceva in decursul experientei mele umile.
atat de umila incat cred ca topicul meu http://forum.djfotovideo.ro/viewforum.php?f=12 spune destule.

@Demential,cultura ta muzicala nu este nicidecum "umila"! Asa este,nu te-ai "izbit" de ele inca.Asta nu inseamna ca nu le poti incerca.Nici eu nu cunosc toata muzica de pe mapamond,ca nu sunt Mafalda! Dar lucrand si placandu-mi muzica buna,in plus si varsta,am aproape 40 de ani...acum efectiv 39,am si trait muzica acelor ani,ceea ce este un avantaj.
Hai sa vin cu link-uri de unde sa descarci cateva piese! (Postarea urmatoare),doar putina rabdare! :wink:
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Dec 08, 2009 6:37 pm

SnakeBiteTWO scrie:Joe Dolan - Its U,Its U,Its U. si More and more, le folosesc frecvent pe la party-uri.
Anne Murray recunosc ca nu prea pun, desi "Snowbird" imi place.

Si eu le folosesc,vad ca suntem pe aceeasi lungime de unda!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Dec 08, 2009 6:46 pm

Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde iulian » Mar Dec 08, 2009 6:48 pm

hai serios acum , ca sa pui Anne Murray si joe dolan o noapte întreaga trebuie sa ai party de pensionari, nici mie nu mi s-a cerut niciodata asa ceva , nu poti pune decat câteva melodii tot asa poti alege si alti artisti din acea perioada , dar repet, numai cateva melodii !
în rest, asta e muzica de radio clar .
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Dec 08, 2009 6:52 pm

Nu toata noaptea! Cateva melodii,este de ajuns si una!
Daca ai petrecere de tineret si "pitipoance",fii tu sigur ca punctul de atractie va fi "fusta de-o palma" si atunci muzica house va fi la ea acasa!
Eu ma refeream si la petrecerile "de toate varstele" :wink:
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Dec 08, 2009 6:53 pm

Pai nu zice nimeni sa pui toata noaptea doar oldies, ci sa faci calupuri de 20-30 de minute dupa care alternezi si cu muzica mai noua, ca altfel vin clientii la tine si zic ca prea le pui muzica prafuita.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde DanceDj » Mar Dec 08, 2009 6:54 pm

Am si eu o intrebare ce muzica "noua" sau "mai noua" pune-ti voi ?
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Dec 08, 2009 6:57 pm

Black Eyed Peas - I Gotta Feeling- de exemplu, si alte piese din mainstream-ul actual.
Sau- GeoDaSilva & Sahara - Bellezza, rupe ringul.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mar Dec 08, 2009 7:20 pm, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde demential » Mar Dec 08, 2009 7:03 pm

crysso dan balan chica bomb de exemplu :)
ma rog, ar mai fi si altele, dar sunt si nervos si obosit si grabit ca sa scriu acum.
depinde si ce intelegi prin "noua" sau "mai noua" ... incepand cu ce an ?
da, ca sa trag o concluzie : un dj bun pune din pura initiativa proprie si ac/dc, si queen, si deep purple, si brasoveanca, si jagga jagga, si joe dassin (sau cum se scrie), si julio iglesias, si zana zanelor, pune orice gen ca sa fie lumea multumita. dar nu poti face un eveniment doar dupa bunul plac sau doar din considerentul ca vezi doamne "eu promovez doar valorile".
si manelele, si paleru, si rock-ul si latino si arabesti si grecesti sunt genuri muzicale ascultate de public.
sunt de asemenea evenimente diferite ca si structura si target.
nu poti pune populare in club, nu poti pune house la nunta. si ma refer la mai mult de 3 melodii :D si spun asta la evenimente "standard".
ca am mai vazut eu "eroi" ca sa nu le zic retardati care spuneau "la nunta mea nu o sa fie pic de populara" ... "o sa fie numai house trance si minimal"... pai numai ruda d-a respectivului sa nu fi.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Dec 08, 2009 7:29 pm

@Demential,aici iti dau dreptate,la o sonorizare pui de toate,de la trance la sarba.Totul este ca publicul sa participe si sa ai ringul de dans plin.
O sa vin si cu play-list-ul de noutati "filtrate" sa zic asa.Ce imi place,in seara asta suntem "activi" si discutiile sunt chiar in timp real!
Ideea este ca eu nu o sa pot fi mereu on line dar noi sa mentinem active ariile de interes de pe forum :D
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde iulian » Mar Dec 08, 2009 8:16 pm

ca orice alta meserie sau pasiune pt ceva, daca nu e cu mult interes si ore multe de antrenemente , nu ai facut nimic, chestia cu talentul nu prea cred ca te nasti , il dezvolti pe parcurs . ca si la soferie de ex nu ai cum sa te nasti cu acel talent, daca tu exersezi nu ai facut nimic ( ex aici http://www.youtube.com/watch?v=jRYN2-sfos0 ) asa si la muzica zic eu daca esti solist tre sa faci mult canto si asa mai departe exemplele pot continua .
daca faci ceea ce îţi place faci bine , dar nu uita sa exersezi , iar daca nu îţi place nu va iesi bine never ever forever cunosc soferi care au îmbatranit la volan dar degeaba , cunosc solisti care canta de-o viata dar degeaba , si la fel exemplele pot continua .
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Dec 08, 2009 11:54 pm

Imi place ca v-ati incins.....as avea si eu cate ceva de zis dar dupa standardul de mai sus s-ar putea sa nu ma incadrez la categoria profesionisti.......
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Dec 08, 2009 11:58 pm

E un forum totusi, si ceea ce spui e foarte probabil sa ne informeze sau sa ne inspire. Esti DJ mobil, deci...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde demential » Mie Dec 09, 2009 11:30 am

da sorinus, vreau sa iti citesc parerea !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori