curs calificare disc-jockey

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

curs calificare disc-jockey

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Dum Noi 29, 2009 3:50 pm

In urma unor sapatur, am aflat cum se poate intra in legalitate, si sa iti poti deschide un PFA. Iata un mail primit de la West DJ ASOCIATION care fac cursuri de dj.


In baza atestatelor emise de noi poti face orice PFA, sa te angajezi cu carte de munca etc

Buna, cursurile se impart in doua tipuri: 1Cursul de Initiere , 2 Cursul de Specializare.
1.Cursul de Initiere: Istoria muzicii de divertisment, Tehnic, Limba Romana, Limba Engleza apoi practica in studioul scolii apoi treptat in cluburi si discoteci sau alte tipuri de evenimente organizate de West Deejay Association.
2. Cursul de Specializare: Standarde Europene.( aici se presupune ca candidatul isi cunoaste meseria el doar isi imbogateste cunostintele).

Costuri: Cursul de Initiere = 1400 ron
Cursul de Specializare = 875 ron
CINE FACE AMBELE CURSURI BENEFICIAZA DE O REDUCERE DE 350 RON
Taxe de examinare= 875 ron
Am mai avut situatii in care au fost persoane care lucreaza afara, si-au incheiat contracte fara probleme. Italia, Anglia, Fratnta eu personal Germania.
Scoala este dotata cu toate materialele si aparatura necesare.
Cursurile se tin in Timisoara in spatiile destinate cursurilor. Cei mai buni dintre elevi vor fi promovati prin intermediul West Deejay Association. Cei care doresc sa achizitioneze aparatura , o pot face prin intermediul nostru la preturi f avantajoase.
Se fac cursuri intensive pentru cei din afara TM asta insemana 12 zile teorie 20 practica prg. 09.00-17.00 luni-vineri. Tocmai in ideea de a scurta perioada de sedere in TM, cazare 200 ron/luna.Diplomele sunt pe durata nelimitata si recunoscute in comunitatea europeana.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 30, 2009 12:26 pm

tu sigur ai postat unde trebuie chestia asta ?
e pur informativ sau e reclama ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Eddy-E » Lun Noi 30, 2009 12:27 pm

Unpic din ambele...:)
www.sonorizari-timisoara.go4solution.com
Its all about house music so ... LET`S MAKE SOME NOISE!!!
Avatar utilizator
Eddy-E
 
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 21, 2009 10:26 am
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 30, 2009 12:30 pm

pai daca e reclama atunci sa fie pus in categoria dedicata acestor posturi. + de asta daca e reclama despre asa ceva ar trebui sa se discute inainte cu "proprietarii" site-ului, nu ti s-ar parea normal ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde scarface » Lun Noi 30, 2009 12:31 pm

Eu sm vorbit cu cineva din Timisoara si a zis ca atestatele astea sunt niste nimicuri. Daca nu ai pe ce sa dai banii, poti sa iti faci :lol: . Baiatul e dj, mixeaza de 12 ani pe vinyl si face parte din AnonimTM(cei din timisoara trebuie sa stiti ce inseamna asta). Si eu am vrut sa imi fac atestatul acela, dar nu are nici un rost. Dai banii moca. Daca stii sa mixezi, in nici un club nu iti va cere atestatul :wink:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 30, 2009 12:33 pm

singurl curs "de incredere" este cel de la competente.ro .
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Eddy-E » Lun Noi 30, 2009 12:35 pm

Dinpotriva scarface,eu vara aceasta am primit o oferta din partea unui club din timisoara sa mixez acolo in timpul weekend`ului si cand au aflat ca nu am atestat sau oricefel de act sa dovedesc asa ceva au zis ca nu ai voie sa ma angajeze...este un fel de regula in unele cluburi... :?
www.sonorizari-timisoara.go4solution.com
Its all about house music so ... LET`S MAKE SOME NOISE!!!
Avatar utilizator
Eddy-E
 
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 21, 2009 10:26 am
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 30, 2009 12:48 pm

du-te acum si spune-le : angajati-ma "operator sunet", ca asta puteti. doar nu vrei tu neaparat sa apara pe cartea de munca : "disk jockey", nu ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Eddy-E » Lun Noi 30, 2009 12:52 pm

Cred ca si-au gasit altul pana acuma.Oricum treaba asta sa intamplat pe la inceputul veri oricum nu mai sunt interesat sa fac pe dj`ul in club`ul altuia.Planul meu pe viitor este sa inchiriez un local si sa deschid chiar eu un club pana acuma este cam subreda treaba dar sper ca pe viitor sa mearga mai bine...:)
www.sonorizari-timisoara.go4solution.com
Its all about house music so ... LET`S MAKE SOME NOISE!!!
Avatar utilizator
Eddy-E
 
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 21, 2009 10:26 am
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde iulian » Lun Noi 30, 2009 1:20 pm

scarface , tu nu stiai ca pt vinyl-uri nu trebuie sa plateşti nici un fel de taxa , deci daca lucri numai cu pick-up e cu totul o altă poveste , nu e ca la mp3 sau audio , alea au incluse taxa in pretul lor
asta e valabila pe tot mapamond-ul :!:

si sa revin la problema din acest totpic , eu personal am avut control pt asa ceva , aici în timisoara din 2004 , adica de atunci mi-au cerut acte pt a pune muzica într-un loc public , nu conteaza care e el .
parerea mea e ca fiecare o face pe propria raspundere daca nu are acte .
bafta tuturor si fara probleme de gen controale !
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde scarface » Lun Noi 30, 2009 3:45 pm

Si la vinyl ai de platit aceleasi taxe ca la cd-uri audio originale. Dar aici se vorbeste despre autorizatia de dj. Poti sa iti faci pfa cu domeniul de activitate "Inchiriere echipamente sunet" . Si cand dai chitanta poti sa scrii "Sonorizare fara dj" si astfel platesti doar impozitul pe venit. Mai poti sa o dai si sa scrii "Sonorizare cu dj" si atunci ai de platit toate taxele aferente. Cert e ca poti intra in legalitate fara atestatul acesta. Atestatul fiind de fapt o scoala, dar daca ai mai lucrat intr-un club sau mai stiu eu ce si ai fost angajat ca operator sunet sau dj, iar pe cartea de munca ai trecuta experienta asta, atunci ai obtinut calificarea la locul de munca :wink: . Daca mergi la Registrul Comertului sa iti faci PFA cu profilul axat pe sonorizari, iti cere calificare sau studii.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 30, 2009 3:50 pm

"daca ai mai lucrat intr-un club sau mai stiu eu ce si ai fost angajat ca operator sunet sau dj, " nu exista sa lucrezi ca dj fara sa ai deja o diploma acreditata.
din 2007 nu mai exista posibilitatea trecerii in cartea de munca a unei functii daca nu are diploma. (in meseriile care necesita asa ceva).
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde scarface » Lun Noi 30, 2009 3:54 pm

Si daca ai lucrat inainte de 2007 ?

LE: Tocmai mi s-a confirmat. Si pt vinyl ai de platit taxe :wink:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 30, 2009 3:57 pm

deci. daca in decembrie 2006 erai dj fara acte, iti puteau trece in cartea de munca "disk jockey" sa zicem (sau orice altameserie) fara a avea o diploma.
de ex. la operatori imagine : se puteau face "operatori imagine" orice nene care semna un contract de munca pe functia aia. si daca erau intrebati era cum ziceai tu : "pregatire la locul de munca".
in ianuarie 2007 fie ca faceai efectiv meseria aia de 5 ani si erai cel mai bun, nu te mai putea incadra cu codul respectiv daca nu aveai diploma.
deci ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde scarface » Lun Noi 30, 2009 8:41 pm

Si atunci aia de la registrul comertului pt PFA, de ce iti cer calificare la locul de munca sau studii?? :?:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Dec 02, 2009 1:04 am

Deci ce e clar e ca daca vrei sa fii in legalitate trebuie sai ai acest atestat ca sa-ti faci p.f dar pt a lucra la un club nu cred ca asta e criteriul cel mai important!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Joi Dec 03, 2009 11:38 am

Scuze ca intervin asa tirziu dar am fost plecat.
Demential nu este reclama, este un mail primit la solicitarea mea la West DJ Assocition, ei sunt singurii, deci singurii din tara care pot sa iti dea o calificare de disk jockey, de fapt ei sunt singurii care au facut demersuri pentru a incadra aceasta meserie in nomenclatorul meseriilor din Romania, ele sunt intradevar niste diplome de calificare reconoscute si de Ministerul Muncii, si Uniunea Europeana, credetima eu m-am doumentat bine de la intilnire cu cei de la finante. Care doriti intrati pe site la west djasociation si vedeti cine prezideaza acolo, cred ca ii cunoasteti cu totii, nu este o facatura, sau DJ Maxx, Gino Manzotti, DJ tdk siar permite sa excrocheze oameni?
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde demential » Joi Dec 03, 2009 12:10 pm

din ce in ce mai mult consider ca e reclama.
nu sunt singurii, asta e mega clar. si nu sunt mai de incredere decat http://www.competente.ro/files/dj.html , de asta poti fi sigur.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde scarface » Joi Dec 03, 2009 12:18 pm

Demential are dreptate, parerea mea :wink: .... De cei de la competente.ro stiam si eu de ceva timp.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Dec 04, 2009 12:38 am

fiti mai bland cu el ca e din timisoara :twisted:
acuma lasand gluma la o parte prea ii periezi dany si sincer cam asa miroase daca o tii tot asa in sus si in jos cu ei......a reclama!
noi cei din Banat stim despre ei de destul timp asa ca .....
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori