curs calificare disc-jockey

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mie Dec 09, 2009 12:26 pm

bine spus
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde scarface » Mie Dec 09, 2009 12:37 pm

Ai dreptate Demential, iar daca te uiti la posturile precedente vei vedea cine arunca cu noroi :wink:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mie Dec 09, 2009 2:54 pm

marescosmin scrie:
iulian scrie:Gino Manzotti, pe numele sau adevarat Handke Giussepe s-a nascut pe 22 ianuarie 1972 la Arad, fiind pasionat de muzica din frageda copilarie. 1990 a parasit Roma, stabilindu-se Germania, unde un an mai tarziu a fost invitat sa puna muzica initial r-un music cafe. Fiind pe placul tinerilor care frecventau localul, Gino a fost remarcat pentru abilitatea sa de a oferi un program variat pe plan muzical, astfel ca in scurt timp a avut ocazia de a mixa cel mai cunoscut club din zona Bayern, cu ajutorul lui DJ Ralph, cel care i-a deschis usile spre succesul de care avea sa se bucure aceasta tara. scurt timp, trul Gino Manzotti si-a creat o faima deosebita, evoluand in cele mai celebre cluburi din zona cum ar fi binecunoscutele Forum, Metropolis, Nightfly sau Vulcano. Contactele sale permanente cu cele mai mari vedete ale genului house, i-au adus lui Gino Manzotti o recunoastere incredibila, care avea sa-l ajute mai tarziu in cariera. Datorita priteniei sale cu Tommy Serano, Gino a reusit sa lucreze alaturi de cei mai cunoscuti DJ-ei ai lumii, cum ar fi Sven Vath, Marusha, Westbam, Talla 2XLC, Tiesto, Tomcraft etc. Avand o relatie de prietenie si cu Tomcraft, Tom Novy sau ATB, Gino s-a implicat si aducerea unor vedete ale genului tara noastra. Alaturi de activitatea sa de promotor de evenimente si cea de DJ, Gino a inceput sa cocheteze si cu productia muzicala. anul 1999, Gino a revenit pentru scurt timp in Roma, unde l-a cunoscut pe DJ Maxx. Alaturi de el , a pus bazele unui proiect menit de a aduce un suflu nou muzicii house autohtone, sub numele de DJ Project, unul din cele mai cunoscute proiecte de profil din patrie. 2004, DJ Project a devenit formatia romaneasca care a stationat cel mai mult timp in topul Romanian Airplay Chart Top 100, cu hitul lor Spune-mi tot ce vrei. Cei doi DJ-ei sunt cunoscuti si sub nume propriu toate colturile tarii, unde mixeaza frecvent muzica house de calitate. La ora actuala, Gino si Maxx se ocupa pe plan muzical de unul din cluburile cele mai trendy din tara, Zambara din Timisoara, unde publicul amator are ocazia saptamanal sa fie la curent cu cele mai exclusiviste show-uri prestate de DJ-ei de renume mondial. Printre cei care au mixat aici in ultimii ani se numara Da Hool, Andry Nalin, Voodoo & Serano, Max Graham, Smokin Jo, Dave Seaman, Margaret Dygas, Miss Sylvie, ATB, Moguai etc.

Exact ce spuneam,CLUBBING = Bum tzz,bum tzz si iar bum tzz si bum tzz,apoi acel "suspsns" in care ramane un acord disonant de claviatura,de fapt acorduri scoase de computer si pitipoancele trecandu-si mana prin fata ochilor si uitandu-se intr-un punct fix parca-ar fi drogate,apoi iar bum bum tzz,poate si cate o voce de pisica lesinata (vezi INNA) si asta este muzica house = decadenta muzicii bune de altadata!
Si pentru asta iti trebuie "scoala",cursuri... hai sa fim seriosi!
Daca vrei voci adevarate,asculta muzica nu mai veche decat a anilor '90! Ia vezi Fun Factory,Dj Bobo,Marusha,Masterboy...si altii,ce voci aveau in trupa,ia mai coboara si spre anii '80,un Modern Talking,CC Catch,Mauro,Ricchi e Poveri,Gazebo... si vezi cum suna fata de muzica haotica de astazi,care este facuta din mouse,tastatura,MIDI,si viniluri "frecate"!
Tu crezi ca nu existau DJ si pe vremea formatiilor Boney M,A La Carte,Maywood,Ottawan? Ba existau! Dar exista VALOARE in muzica! Se cautau VOCI si instrumentisti! Nu ca astazi! Auzi,DJ Project! Sa vezi peste 4 ani maxim,unde vor ajunge CD-urile cu DJ Project,3Sud-est,Bordeaux,Andree... ca sa-ti citez "valori" ale muzicii! Vor ajunge direct in tomberon!
NU uita un lucru! Lumea NU E PROASTA! Stie sa aleaga mai bine decat poti sau putem crede noi! Iti arat tineri de 17 sau 24 de ani care asculta Italo-disco si Demis Roussos si altii de talia lor! Stii ce spun despre "teribilul" tau DJ Project? Iti citez exact: "Gunoi,tomberonul"! Daca nu crezi,vino sa vezi cu ochii tai la Ploiesti!
Muzica si publicul,revin la adevaratele valori!Cele ce s-au compus deja demult si pe care lumea abia acum le savureaza!
Stii cati bani castiga Smokie cu un singur cantec de-al lor,mare hit? (Este vorba de Living Next Door To Alice) pe zi? In anii astia,la mai mult de 30 de ani de la lansarea piesei? Intre 50.000 si 100.000 de dolari! PE ZI! Asta este rulajul vanzarii unei SINGURE MELODII! Si formatia Smokie a CANTAT,nu a frecat platane si a potrivit BPM-uri!
Iuliane,imi permiti o intrebare... dar stii raspunsul ca-l poti afla cu un click de mouse! Cine a fost solistul de baza al trupei Smokie timp de mai bine de 10 ani? Enumera-mi 3 melodii din cariera SOLO a acestuia!
Este sectiunea MUZICA,pot sa-mi permit sa discut si sa pun intrebari legate de acest domeniu!


Daca tot i-ai pus o intrebare lui Iulian din domeniul muzical, iti pun si eu una:
Zine si noua care sunt acordurile linie de bas din piesa Let It Be a formatiei Beatleas?
Fara suparare.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mie Dec 09, 2009 9:39 pm

Daca imi permiteti sa intervin, noi suntem DJ-i, noi punem muzica, nu o cantam.
Sa-i lasam pe muzicanti sa cante, iar noi sa le preluam muzica si sa o mixam, cat putem noi mai bine.
Muzica asculta pana si animalele, dar sa cunosti muzica, fara sa fii totusi in stare sa o canti, este o virtute.
"Certurile" legate de cantitatea sau calitatea muzicii pe care o cunoastem sau o folosim, nu ar trebui sa aiba loc.
Daca se poate sa invatam cate ceva de la colegii de forum, ar fi bine, iar daca nu..., nu cred ca ar trebui sa postam lucruri neprincipiale... Imagine
P.S.
Tocmai am in casti Digital Emotion - Go, Go, Yellow Screen.
http://www.youtube.com/watch?v=6f2165bg ... re=related
super piesa pentru vremea aceea, sintetizatoarele electronice intrau in forta in industria muzicala.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Joi Dec 10, 2009 3:43 pm, modificat de 3 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Dec 10, 2009 3:25 am

Aaa, iaca, desluseste o partitura:
Imagine
Imagine
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde MajNooN » Joi Dec 10, 2009 10:31 am

ce tare :)):)):))
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Joi Dec 10, 2009 11:03 am

snake a revenit in forta cu posturi interesante :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde marescosmin » Sâm Dec 12, 2009 6:04 pm

SnakeBiteTWO scrie:Tocmai am in casti Digital Emotion - Go, Go, Yellow Screen.
http://www.youtube.com/watch?v=6f2165bg ... re=related
super piesa pentru vremea aceea, sintetizatoarele electronice intrau in forta in industria muzicala.

Da,intrau in forta in industria muzicala si revolutionau sound-ul in general.Multi dintre DVS,ati observat ca muzica anilor '80,in special pana in 1985,era caracterizata de sintetizatoare dar si de voci bune.Linia melodica era la baza foarte multor hit-uri ale acelei vremi.
Hai sa va fac si o directionare de unde sa descarcati piesa in audio Mp3:
http://www.4shared.com/get/76235023/ae6 ... ellow.html
La bitrate de 192Kb/sec,s-o folositi direct la sonorizari!
Cand mai aduceti exemplificari de melodii,dati un link de unde sa fie si descarcate,nu numai ascultate sau vizualizate clipuruile!Asa le sunteti de ajutor si celorlalti colegi de forum :wink:
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde marescosmin » Sâm Dec 12, 2009 9:23 pm

dannyinthemix scrie:
marescosmin scrie:
iulian scrie:Gino Manzotti, pe numele sau adevarat Handke Giussepe s-a nascut pe 22 ianuarie 1972 la Arad, fiind pasionat de muzica din frageda copilarie. 1990 a parasit Roma, stabilindu-se Germania, unde un an mai tarziu a fost invitat sa puna muzica initial r-un music cafe. Fiind pe placul tinerilor care frecventau localul, Gino a fost remarcat pentru abilitatea sa de a oferi un program variat pe plan muzical, astfel ca in scurt timp a avut ocazia de a mixa cel mai cunoscut club din zona Bayern, cu ajutorul lui DJ Ralph, cel care i-a deschis usile spre succesul de care avea sa se bucure aceasta tara. scurt timp, trul Gino Manzotti si-a creat o faima deosebita, evoluand in cele mai celebre cluburi din zona cum ar fi binecunoscutele Forum, Metropolis, Nightfly sau Vulcano. Contactele sale permanente cu cele mai mari vedete ale genului house, i-au adus lui Gino Manzotti o recunoastere incredibila, care avea sa-l ajute mai tarziu in cariera. Datorita priteniei sale cu Tommy Serano, Gino a reusit sa lucreze alaturi de cei mai cunoscuti DJ-ei ai lumii, cum ar fi Sven Vath, Marusha, Westbam, Talla 2XLC, Tiesto, Tomcraft etc. Avand o relatie de prietenie si cu Tomcraft, Tom Novy sau ATB, Gino s-a implicat si aducerea unor vedete ale genului tara noastra. Alaturi de activitatea sa de promotor de evenimente si cea de DJ, Gino a inceput sa cocheteze si cu productia muzicala. anul 1999, Gino a revenit pentru scurt timp in Roma, unde l-a cunoscut pe DJ Maxx. Alaturi de el , a pus bazele unui proiect menit de a aduce un suflu nou muzicii house autohtone, sub numele de DJ Project, unul din cele mai cunoscute proiecte de profil din patrie. 2004, DJ Project a devenit formatia romaneasca care a stationat cel mai mult timp in topul Romanian Airplay Chart Top 100, cu hitul lor Spune-mi tot ce vrei. Cei doi DJ-ei sunt cunoscuti si sub nume propriu toate colturile tarii, unde mixeaza frecvent muzica house de calitate. La ora actuala, Gino si Maxx se ocupa pe plan muzical de unul din cluburile cele mai trendy din tara, Zambara din Timisoara, unde publicul amator are ocazia saptamanal sa fie la curent cu cele mai exclusiviste show-uri prestate de DJ-ei de renume mondial. Printre cei care au mixat aici in ultimii ani se numara Da Hool, Andry Nalin, Voodoo & Serano, Max Graham, Smokin Jo, Dave Seaman, Margaret Dygas, Miss Sylvie, ATB, Moguai etc.

Exact ce spuneam,CLUBBING = Bum tzz,bum tzz si iar bum tzz si bum tzz,apoi acel "suspsns" in care ramane un acord disonant de claviatura,de fapt acorduri scoase de computer si pitipoancele trecandu-si mana prin fata ochilor si uitandu-se intr-un punct fix parca-ar fi drogate,apoi iar bum bum tzz,poate si cate o voce de pisica lesinata (vezi INNA) si asta este muzica house = decadenta muzicii bune de altadata!
Si pentru asta iti trebuie "scoala",cursuri... hai sa fim seriosi!
Daca vrei voci adevarate,asculta muzica nu mai veche decat a anilor '90! Ia vezi Fun Factory,Dj Bobo,Marusha,Masterboy...si altii,ce voci aveau in trupa,ia mai coboara si spre anii '80,un Modern Talking,CC Catch,Mauro,Ricchi e Poveri,Gazebo... si vezi cum suna fata de muzica haotica de astazi,care este facuta din mouse,tastatura,MIDI,si viniluri "frecate"!
Tu crezi ca nu existau DJ si pe vremea formatiilor Boney M,A La Carte,Maywood,Ottawan? Ba existau! Dar exista VALOARE in muzica! Se cautau VOCI si instrumentisti! Nu ca astazi! Auzi,DJ Project! Sa vezi peste 4 ani maxim,unde vor ajunge CD-urile cu DJ Project,3Sud-est,Bordeaux,Andree... ca sa-ti citez "valori" ale muzicii! Vor ajunge direct in tomberon!
NU uita un lucru! Lumea NU E PROASTA! Stie sa aleaga mai bine decat poti sau putem crede noi! Iti arat tineri de 17 sau 24 de ani care asculta Italo-disco si Demis Roussos si altii de talia lor! Stii ce spun despre "teribilul" tau DJ Project? Iti citez exact: "Gunoi,tomberonul"! Daca nu crezi,vino sa vezi cu ochii tai la Ploiesti!
Muzica si publicul,revin la adevaratele valori!Cele ce s-au compus deja demult si pe care lumea abia acum le savureaza!
Stii cati bani castiga Smokie cu un singur cantec de-al lor,mare hit? (Este vorba de Living Next Door To Alice) pe zi? In anii astia,la mai mult de 30 de ani de la lansarea piesei? Intre 50.000 si 100.000 de dolari! PE ZI! Asta este rulajul vanzarii unei SINGURE MELODII! Si formatia Smokie a CANTAT,nu a frecat platane si a potrivit BPM-uri!
Iuliane,imi permiti o intrebare... dar stii raspunsul ca-l poti afla cu un click de mouse! Cine a fost solistul de baza al trupei Smokie timp de mai bine de 10 ani? Enumera-mi 3 melodii din cariera SOLO a acestuia!
Este sectiunea MUZICA,pot sa-mi permit sa discut si sa pun intrebari legate de acest domeniu!



Daca tot i-ai pus o intrebare lui Iulian din domeniul muzical, iti pun si eu una:
Zine si noua care sunt acordurile linie de bas din piesa Let It Be a formatiei Beatleas?
Daca se pleaca din Do Major,avem La Minor - relativa minora,Sol7 - septima lui Do Major,Fa Major - Subdominanta,Mi 7 -septima lui La Minor .
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Sâm Dec 12, 2009 9:25 pm

Hai domnule ca esti bun. Ok.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Sâm Dec 12, 2009 9:25 pm

Si cel mai bine suna cind folosesti tehnica punctatie.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Lun Dec 14, 2009 12:06 am

Dar cred ca linia de bas suna mai bine in felul urmator:

Do, Do, Do Sol,Sol,Sol, La,La,La, Fa,Fa,Fa

Do, Do, Do, Sol, Sol, Sol Fa, Mi, Re, Do.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde demential » Lun Dec 14, 2009 11:38 am

danny nu mai bine puneai un singur post in loc de 3 ?:D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Lun Dec 14, 2009 11:53 am

Na Dane, ca sa fie mai interesant. :lol:
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: curs calificare disc-jockey

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Apr 05, 2010 12:28 pm

eu de anul trecut din toamna tot zic ca ma duc sa fac cursul....am vazut ca e si in constanta o scoala din asta east dj :) dar nu stiu pe nimeni care sa fi fost acolo...inca, dar trebuie sa fac ceva...ca m-am hotarat sa fiu legal ...cum zicea cineva pe aici...nu vreau sa am probleme cu legea, statul...sau alti idioti... si am mustrari de constiinta ca folosesc muzica altora fara sa le platesc nimic :)...
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: curs calificare disc-jockey

UNREAD_POSTde demential » Mar Apr 06, 2010 4:07 pm

depinde ce si cum vrei sa abordezi chestia.
poti lucra oficial si ca Operator sunet :) nu e nevoie neaparat de curs.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curs calificare disc-jockey

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Apr 07, 2010 11:37 am

si daca fac asa pot sa platesc pe la astia cu autorizatiile pentru muzica? ...UPFR si care mai sunt, ca sa nu am probleme?!
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: curs calificare disc-jockey

UNREAD_POSTde demential » Mie Apr 07, 2010 11:39 am

UCMR-ADA poate da autorizatia si pentru persoane fizice
problema este la UPFR care da doar la firme si PFA.
firmele care au activitate de sonorizari pot avea angajat un operator sunet.
nu stiu daca poti face PFA cu "operator sunet" ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: curs calificare disc-jockey

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Apr 07, 2010 11:43 am

doamne cat de complicat e.....nu putem vorbi pe mess? poate imi dau si eu seama ce am de facut :)
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

cron