DJ legal

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Controale ? Exista ? Ar trebui sa ne temem sau nu ?

Da. EU am patit asa ceva. Va povestesc pe forum !!!
3
5%
Nu. Este o aberatie, nu am auzit / nu am patit niciodata asa ceva !!!
17
28%
Am prieteni FOARTE BUNI SI DE INCREDERE care au avut parte la nbc de controale si au patit-o ! Va povestesc pe forum !
8
13%
Am auzit de la niste prieteni ca cineva a patit-o ... nu sunt sigur.
32
53%
 
Voturi totale : 60

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Mai 09, 2012 2:08 pm

Nicks scrie:Cei de la apdfr accepta si plata pe 3-6-9 luni. Un lucru foarte ok din punctul meu de vedere si chiar de apreciat. Normal mi se pare ca si cei dela UPFR sa faca treaba asta.


sigur ca accepta, doar sunt bani nemunciti! :lol:
de 12 milioane cat le dai si la astia pe an, iti iei toate cd-urile cu manele pe care ei le-au produs vreodata si nu mai ai treaba cu ei
un cd cu manele mp3 e de la 5 la 10 lei. si inca de la tziganoii astia mari, nu de la anonimi. fa calculul si vezi cate ti-ai lua. si apoi, poti sa nu iti cumperi manele de la ei ca poti cumpara cd-uri de roton sau sincron sau mai stiu eu care. oricum, ADPFR nu percepe si taxa de comunicare publica daca ai cd-urile lor originale, cum face UPFR
dar daca va uitati mai bine printre membrii de la ADPFR, doar Viper Production si Spiros sunt case cu productie semnificativa. restul membrilor au tras si ei un CD in garaj si cam atat. ei fac mai multi bani din taxa asta pe care o iau pe nemeritate decat din vanzarea de CD-uri. eu nu inteleg cum va puteti lasa pacaliti in halul asta
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Mai 09, 2012 7:23 pm

revin cu niste cd-uri si niste preturi ca sa va faceti o idee cam la ce bani se cumpara muzica originala. cer scuze pentru calitatea pozelor, pentru ca au fost facute in interior cu un aparat compact

cd-uri de 4-5-6-7 lei maxim:
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Mai 09, 2012 7:29 pm

dupa cum am spus, artistii internationali consacrati costa cam 30-40 lei pe cd: julio iglesias, L cohen, smokie, al bano... clasicii rock costa chiar mai mult, pana la 50 de lei pe cd: clapton, dire straits, led zeppelin, ac/dc...
muzica de club/latino/ce o mai fi de ultima ora costa cam la 30 lei pe cd daca e la moda, gen portughezele astea de acum. numai ca pe langa o melodie cunoscuta pe care o vrei mai cumperi inca 14 care sunt ,,balast". asa am cumparat un cd cu piesa lui michel telo la 31 de lei. noroc ca mai era si meneaito cd, ca altfel era cam scumpa melodia

manelele se cumpara cu pana la 10 lei cd-ul cu mp3.

populara de calitate e greu de gasit. numai etno este pe tarabe. pentru populara m-am dus pe firul comercial pana la casa de discuri din cluj. acolo cd-ul e 14 lei si e exact ce aveam nevoie. inainte plateam cca 20-30 lei ca le luam prin cineva

modern talkng, cc catch, bonie M, abba si compania sunt pe la 30 de lei albumul, dar vin si la pachete de 3 cd-uri pe la 50-60 lei.

rock&roll-ul e pe la 20-30 lei cd-ul cu selectii. 2 cd-uri iti ajung

si sa nu uitam de BZN :mrgreen: . e cam 30 de lei albumul, dar am vazut si 3x la 50 lei.

muzica nu se vinde pe net in magazine virtuale de cd-uri. vrei un cd de 30 lei si mai platesti curier inca 20? nu merge.

la carturesti este aproape tot ce vrei, dar acolo trebuie sa scoti din buzunar ceva banuti. cd-urile pleaca de la 30 lei si urca lejer la 60-70lei. dar e muzica de calitate... dar nu e genul pentru nunta in general. acolo mergi daca chiar cauti ceva anume si nu afli nicicum. eu caut goran bregovici si nu am aflat nici acolo. noroc ca vine personal la cluj si sigur vor fi cd-uri de vanzare

later edit:
muzica clasica e si foarte scumpa si foarte ieftina. aceiasi simfonie poate fi 7 lei sau 70 de lei, depinde cine o canta. daca o canta famfara din Baicoi, va fi 7 lei, daca o canta filarmonica din Viena va fi 70 de lei. sigur ca noi profanii nu am sti sa facem diferenta, deci luati cd-ul cu 7 lei cu toata increderea.

cd-urile din benzinarii sunt destul de scumpe. pentru inceput orientati-va catre supermarketuri. mai ales in auchan! sunt asa de ieftine in auchan, de zici ca vor sa se scape de ele. cd-urile nu va vor acoperi niciodata necesarul de muzica, dar vor da o impresie de legalitate si in plus e sunetul mai bun decat la multe mp3-uri si peste ani te alegi cu o colectie daca ai grija de ele.

sa fii 100% legal si sa iti si faci treaba in conditii bune e un lucru absolut imposibil in romania pe acest domeniu. asta e clar!
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde george » Mie Mai 09, 2012 10:53 pm

Un aspect important despre care nu a vorbit nimeni pana acum ar fi durata de viata a unui CD-urilor.
Din cate stiu eu, un CD are o durata de viata medie de 10 ani. Dar in cazul de fata, CD-urile sunt supuse unei utilizari intensive: scos din mapa, pus in mapa de cateva ori pe seara. Mai vine un invitat, se mai uita, mai pune mana, CD-ul se mai zgarie si dupa un an te gandesti sa-i faci o copie de siguranta. Dar n-ai voie daca nu ai platit cei 1500 lei nu ? Si e un CD greu de gasit ...
george
 
Mesaje: 23
Membru din: Dum Apr 01, 2012 3:16 pm
Localitate: Suceava

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Joi Mai 10, 2012 1:31 pm

in 10 ani, cel mai probabil ca cd-urile vor fi cum sunt acum casetele audio

dar da, e si asta un aspect de care trebuie tinut cont

si uite si manele MP3:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Vin Mai 11, 2012 9:22 am

calin, poti muta discutia aici : viewtopic.php?f=3&t=835, unde a fost deschisa in 2010.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde prologic » Lun Iun 11, 2012 10:09 pm

Ieri am avut un botez care a inceput la ora 14 si surpriza : upfr in control ,oricum sunt la zi cu licentele ...
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde tony » Lun Iun 11, 2012 10:40 pm

salut prologic , poti povesti aventura cu upfr , se plimbau ei sau i-au chemat concurenta?
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde prologic » Mar Iun 12, 2012 12:30 am

Salut , nu cred sa fi fost concurenta , pur si simplu erau in zona si au verificat restaurantul care cel mai probabil avea ceva restante ...
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Mar Sep 11, 2012 11:57 am

Am vazut pe taraf tv niste spoturi in care artistii sfatuiesc alti artisti sa se inscrie in ALTA asociatie de colectare a drepturilor conexe...ARAIEX....http://www.asociatiaartistilor.ro/. Astia se cam bat cap in cap cu CREDIDAM... Sa inteleg ca mai trebuie cotizat SI la astia???? CREDIDAM are pe site asta: http://www.credidam.ro/pt_site/img/Circulara_suspendare_Decizia_ORDA_nr.305din2011.pdf

No...am mai gasit ceva...nici nu-s multi....http://www.orda.ro/default.aspx?pagina=168

Cred ca ar fi bine sa facem si noi o asociatie....ca astia ne ingroapa...si cand zic asociatie ma refer la una care sa NE reprezinte...nu aberatii gen adjpr care "intermediaza" plata catre upfr.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Sep 18, 2012 11:49 pm

E adevarat ca taxa de la UCMR-ADA a crescut de la 30 la 60 de lei per eveniment?
Stiti ceva?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Sep 18, 2012 11:53 pm

Sau pentru CREDIDAM ... se mai fac plati?Sunt cumva in procese..?? Stiti ceva?
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde iulian » Mie Sep 19, 2012 1:27 am

DJ Sun scrie:E adevarat ca taxa de la UCMR-ADA a crescut de la 30 la 60 de lei per eveniment?
Stiti ceva?


da e adevarat dar aia nu o plateste dj-ul, ci o plateste organizatorul evenimentului
eu asa stiu.
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Oct 14, 2012 4:27 pm

Deci ieri termin de montat,fac probe totul ok,chem liftul(evenimentul era la o sala de la etajul 4)cand se deschide usa liftului,inspectorul de la ucmr-ada(il stiu bine si il cunosc personal).
Buna,buna...hai sa-ti vad actele hai sa le vedeti,sunt in control cu upfr-ul si finantele...aia au ramas la sala de jos zice el,ok zic eu ii arat pe laptop autorizatiile si chitantele ca inca nu am apucat sa le printez,aha esti membru in fundatia respectiva,zic da ok unde sunt platite taxele la bucuresti zic eu...nu sunt bune!Si atunci din prieteni parca m-am transformat in dusmanul lui...pai de ce platesc la bucuresti ca eu activez in timisoara,apoi a inceput sa o ia pe evenimente ca de ce sunt numai 10 platite si daca am avut mai multe(ii arat pe chitanta ca acele 10 evenimente au fost platite in 01.10.2012 deci nu aveam cum sa fac zece evenimemnte in 2 saptamani) apoi plecand mi-o zis ca anul asta ma lasa in pace insa la anul daca nu platesc un minimum de 10 evenimente in timisoara o sa am de furca cu el!
Deci concluzia mea este ca,chiar daca vrei sa fii legal si esti legal,tot nu e bine...tara de maro!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Lun Oct 15, 2012 8:52 am

adica tu plateai la adjpr sau cum ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Oct 15, 2012 1:08 pm

nu,adica toate taxele la ucmr ada si upfr sunt platite la bucuresti,iar el sa legat de faptul ca nu sunt platite in timisoara
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Lun Oct 15, 2012 1:19 pm

pai in principiu are dreptate. stiu ca fiecare organizatie de genul are inspectori in fiecare judet ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Oct 15, 2012 1:23 pm

n-are dreptate. eu am o societate cu sediul in bucuresti si punct de lucru in galati. unde ar trebui sa platesc taxele? si la bucuresti si la galati? :) ce ati facut voi este legal, inspectorul nu are de ce sa se lege si a incercat sa mearga la intimidare
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Oct 15, 2012 1:33 pm

demential scrie:pai in principiu are dreptate. stiu ca fiecare organizatie de genul are inspectori in fiecare judet ...


Pai si atunci daca eu platesc in timisoara si prind un eveniment in caransebes sa zicem si vin aia in control acolo inseamna ca nu e valabil ce am eu fiindca e platit in timisoara si nu in caransebes?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Oct 15, 2012 7:21 pm

Ce vrajeala pe capu lui, cum adica sa platesti la timisoara, da platesc unde vrea muschiu meu, ce ma intereseaza pe mine ca nu isi face el incasarile, da eu daca am maine eveniment in timisoara ce sa fac sa il caut pe domnu sa ii platesc evenimentu ?
Da ce frate organizatia din timisoara strange bani pt artistii din Timisoara sau cum?E un organism de colectare la nivel national, nu judetean.
PS.Ca fapt divers cele 10 evenimente sunt platite de mine in brasov si asta tot dintr-un motiv de marsavie, pe langa faptul ca s-au dublat ca si suma de la 30 la 60 ron/eveniment + tva, ciumegii din bucuresti ne obligau la plata obligatorie a 20 de evenimente.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori