DJ legal

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Controale ? Exista ? Ar trebui sa ne temem sau nu ?

Da. EU am patit asa ceva. Va povestesc pe forum !!!
3
5%
Nu. Este o aberatie, nu am auzit / nu am patit niciodata asa ceva !!!
17
28%
Am prieteni FOARTE BUNI SI DE INCREDERE care au avut parte la nbc de controale si au patit-o ! Va povestesc pe forum !
8
13%
Am auzit de la niste prieteni ca cineva a patit-o ... nu sunt sigur.
32
53%
 
Voturi totale : 60

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Mai 27, 2013 5:48 pm

DJ Sun scrie:2000 ron o sa platesti anual?


Da, anual.

Din ce cunosc eu din 2011 de la semnarea acordului si pana acum, tot sumele astea au fost de plata:

Cotizatia de membru ADJPR - DJ practicant - 380 LEI
Licenta de reproducere fonograme - 130,2 LEI (TVA inclus)
Licenta de utilizare a muzicii in scop lucrativ - 1488 LEI (TVA inclus)
_______________________

Total - 1998,2 lei
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde iulianrugina » Lun Mai 27, 2013 5:54 pm

@ cristian - multumesc mult pentru informatii ! e bine de retinut ceea ce ne-ai impartasit tu.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Mai 27, 2013 9:56 pm

djcristian scrie:"UPFR este organismul de gestiune colectivă a drepturilor conexe drepturilor de autor cuvenite producătorilor de muzică din România, care se ocupă cu licenţierea şi colectarea remuneraţiilor pentru utilizarea muzicii, respectiv distribuirea corectă a veniturilor către titularii de drepturi pe care îi reprezintă."

Pentru activitatea de DJ mobil este suficient forma aceasta de lucru. Este legala dpdv legal :P .

Informatii suplimentare se gasesc pe site la ei referitor la modul de distribuire al veniturilor obtinute :
http://www.upfr.ro/static/uploads/Crite ... 202013.PDF


Asa ti-a zis inspectorul upfr? Aici te-ai uitat? http://www.orda.ro/ si aici : http://www.orda.ro/default.aspx?pagina=168

Imi pare rau ca ti-am stricat socotelile dar faci comunicare publica (a muzicii) ai de platit asa:

ucmr-ada pentru compozitori
credidam pentru interpreti
upfr pentru producatorii de fonograme (tot aici platesti si licenta pentru copie privata, licenta care iti da voie sa copiezi cd-urile originale nu care acopera zecile de mii de mp3-uri de pe hdd)
si mai nou la adfpr pentru fonograme (drepturi conexe)
araiex pentru interpreti (drepturi conexe)

Asa ca fa un calcul sa vezi cat ar costa daca vrei sa fii legal. Si mai ramane aspectul asta legat de finante si de prestarea unui serviciu. Nu cred ca e ok daca vine garda financiara si ii spui ca esti membru adjpr si ai licenta platita la upfr...nu cred ca ajunge. Inceputul e bun dar de aici si pana a fi LEGAL cred ca e cale lunga... :)
Ce ma mira este ca din atatia colegi care se considera a fi in legalitate nu prea posteaza nimeni ba mai mult lipsa de informare e vizibila. Haideti fratilor astia legalii si spuneti ce si unde platiti...daca platiti. Sper ca topicul asta nu il poate vedea orice intrus :))
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Mai 27, 2013 10:34 pm

Repet, pentru activitatea de DJ mobil este suficienta forma aceasta de lucru. Este legala dpdv legal :P .

Hai sa o spun si sub alta forma : este una din formele legale in care poti activa in deplina legitimitate in sectorul acesta de servicii ca si DJ mobil. Ca organizatiile astea, unele de stat, altele private, se dau tot timpul in judecata unele pe altele pe diverse teme si motive este strict treaba lor si personal nu m-a interesat decat modul prin care eu ca si persoana fizica simpla sa pot intra in posesia licentelor de lucru ;).

Ca idee numai inspectorii UPFR-ului au drept de control in localuri, alaturi de politie si mai nou jamdarmerie, asa ca de ce sa nu ai licentele lor.

Afilierea la ADJPR este in prezent singura modalitate prin care poti face ceva ca persoana fizica simpla sa intri in legitimitate fara a te complica. Devii membru al lor si in calitate de membru al lor beneficiezi de termenii acordului incheiat cu UPFR-ul. Simplu si concret.
Eu urasc lucrurile complicate si imbarligate. Am gasit modalitatea cea mai simpla si eficienta si am apelat la ea.

Nu mai am ce sa mai adaug sau sa spun in plus in cadrul acestui topic. Eu v-am impartasit ce vroiam sa va impartasesc ca intre colegi de breasla. Va las mai departe sa impartiti firul in 7 ca de obicei ;).

O seara placuta si toate cele bune !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Mai 27, 2013 10:44 pm

Eu cred ca faci totusi o confuzie. Este necesar dar nu suficient sa ai licente upfr. De ce crezi ca se numesc licente NEEXCLUSIVE ? Daca Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor iti spune frumos care sunt organizatiile de gestiune colectiva indreptatite sa te jupoaie daca dai play in public nu prea tine sa zici ca ai votat upfr si gata, sunt legal... Si tot spui ca dpdv legal e ok...pai spune si la care lege te referi? Si unde scrie ca DOAR inspectorii upfr au dreptul sa se tina dupa militieni cand controleaza?

ps: in ciuda aparentelor sa stii ca nu ma cert cu tine :)) Mi-am exprimat doar parerea...argumentat.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Lucian » Mar Mai 28, 2013 9:00 am

Si eu stiam ca UPFR colecteaza drepturile de autor doar pentru muzica usoara, iar ADPFR pentru muzica populara si manele...

"Licenta costa 1200 ron fara tva pentru 1 an,se poate plati si pentru 3,6 luni.
ADPFR reprezinta in proportie de 90% drepturile caselor de productie din Romania pentru genul petrecere-folcor care include: muzica populara cu toate sub-genurile derivate (sarba, hora, doina, banateana, colinda, etc.), etno, etno-dance, petrecere, lautareasca, etnica cu toate sub-genurile (tiganeasca, sarbeasca, moldoveneasca, ungureasca, etc.), manele, orientala.
ADPFR si UPFR sunt doua organisme distincte."

...colegul nostru The Mack a avut un control de la ADPFR
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde CreB0 » Mar Mai 28, 2013 10:09 am

Adevarul e ca nu exista nicaieri o informare corecta si clara a tot ce trebuie sa plateasca un prestator de servicii de sonorizare mobila. Cred ca le convine aceasta neclaritate si neinformare pentru ca pot sa vina sa iti bage pe gat nu stiu ce articole din legi si pot sa iti dea amenzi (care sunt foarte mari). Oricum daca intrebi 5 inspectori ce si cat trebuie platit fiecare o sa iti spuna altceva.
In legatura cu ADPFR... inainte de ei exista doar UPFR care reprezenta toata genurie muzicale. Acum exista si ADPFR care chipurile reprezinta manelistii si cantaretii de populara si care vor si ei sa le platesti 1600 RON pe an la fel ca la UPFR. Pai daca s-au despartit trebuiau sa imparta si costurile aferente licentelor de difuzare nu sa ne dubleze sau tripleze taxele. In stilul asta nu prea mai o sa existe prea multi DJ mobili care sa isi plateasca taxele pentru simplul fapt ca pentru unii sa fii legal inseamna sa pui bani de la tine din buzunar (cel putin 2 ani daca esti la inceput si nu ai evenimente), si banii astia sunt multi nu putini.
Eu cred ca o sa domneasca aceeasi dezinformare cu privire la taxele care trebuiesc platite.
In legatura cu CREDIDAM am inteles ca au fost scosi in afara legii si in plus de asta CREDIDAM parca trebuia sa colecteze bani de la "ORGANIZATORII DE EVENIMENTE" si nu de la prestatorii de servicii. Dupa logica mea eu consider ca prestez un serviciu mobil de sonorizare si nu organizez nunta sau orice alt eveniment sonorizez.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Lucian » Mar Mai 28, 2013 10:37 am

Lucian scrie:CREDIDAM parca trebuia sa colecteze bani de la "ORGANIZATORII DE EVENIMENTE"

...e valabil si pentru UCMR-ADA...asa zic unii...
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Mai 28, 2013 10:47 am

nu stiu daca am mai scris, dar cand am avut si eu control de la upfr inspectorul mi-a recomandat si mie treaba asta cu ADJPR
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Mar Mai 28, 2013 1:33 pm

deci dati-mi voie sa sustin si sa dezvolt spusele concitadinului DJ Grecu

ca sa obtii venituri in mod legal, trebuie sa ai o forma de organizare: in cazul asta PFA, II, srl si sa faci facturi/chitante/bonuri pentru veniturile pe care le incasezi si sa fii luat in evidenta pentru plata darilor catre stat.

ca sa detii muzica legal, adica sa nu fii pirat, trebuie sa ai toata muzica cumparata legal (cd, dvd, vinil, casete...) si cu facturi. aceasta este conditia esentiala pentru a detine muzica si a nu fi considerat pirat. mp3-urile luate de pe net sunt toate piratate, oricate licente ai avea. :idea:

apoi, ca sa difuzezi muzica in scop lucrativ (adica ce faceti voi) poti sa folosesti cd-urile originale sau poti sa faci copii mp3 la cd-urile originale ca sa lucrezi mai usor cu ele.
caz 1: daca folosesti numai cd-uri originale, trebuie sa platesti la UPFR dreptul de comunicare publica (acei 105 lei sau cat o fi) iar ADPFR nu cere nimic daca le folosesti cd-urile originale
caz 2: daca folosesti mp3-urile facute dupa cd-urile originale atunci trebuie sa platesti si taxa de la cazul 1 si mai trebuie 1200 + tva la UPFR si respectiv 1600 lei la ADPFR pentru copiile mp3 la cd-urile originale. sigur ca trebuie sa te uiti daca ai si cd-uri de la ADPFR, ca poate nici macar nu ai si platesti de-a moaca.
indiferent de caz, tot trebuie sa ai cd-urile originale, altfel muzica ta e ilegala.

clarificare:
cele mai multe cd-uri de pe piata sunt produse de case mari de discuri, afiliate la UPFR (roton, sincron, sony music etc). daca ai numai cd-uri de la astia, care pot fi inclusiv cu manele sau populara, nu esti dator cu nimic la ADPFR.
la ADPFR esti dator numai daca detii cd-uri produse de case de discuri afiliate la ei (viper production, spiros etc) si faci copii mp3 dupa cd-urile astea. daca folosesti cd-urile originale nu le datorezi nimic! lista completa aici: http://www.adpfr.ro/membrii-adpfr.htm. e drept ca astia de la ADPFR produc aproape in exclusivitate muzica romaneasca, in speta manele, etno si populara de duzina, dar nu detin exclusivitate asupra vreunui gen muzical. nu o sa vezi vreun cd cu dumitru farcas sau furdui iancu produs la limbricii astia.

later edit: poate ca ati observat ca cd-urile cu manele vin deja in format mp3 cu cate 150 de piese la cativa lei, deci nu prea se merita sa platiti taxa aia de 1600. de banii aia cumperi cate manele vrei. sau atentie la cd-urile cu manele si etno pe care le cumparati sa fie produse de case afiliate la UCMR si atunci nu are ce sa va ceara ADPFR.

deci daca ai 30000 de mp3-uri pe hard esti ilegal si muzica e piratata orice ai zice. nu conteaza cate licente ai.
http://www.upfr.ro/?page=p&id=136

acuma intrebarea: nu au aparut si la nou site-uri de unde sa cumperi muzica online? ca eu parca am vazut asa ceva pentru telefoanele mobile. si pretul era rezonabil... daca stiti de astfel de site-uri, ele vand muzica si pentru utilizare in scop lucrativ? :?:
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Mar Mai 28, 2013 2:07 pm

asta oare nu s-ar putea folosi? zic si eu, nu dati cu pietre...
http://www.deezer.com/ro/#/artist/192

L.E. din pacate se pare ca nu: ,,Utilizarea acestui Site nu este autorizată decât în cadrul cercului familial, astfel utilizarea în afara acestui cadru, în special în scopul sonorizării locurilor publice sau al magazinelor, este interzisă în mod expres."
http://www.deezer.com/ro/legal/cgu.php
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Sorinus » Sâm Iul 27, 2013 8:38 pm

Tocmai am avut un control ucmr/upfr.Al 3-lea anul asta.
Nu au fost probleme,avand in vedere ca sunt legal.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Sâm Iul 27, 2013 9:33 pm

Au fost si de la upfr si de la ucmr ?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Sorinus » Sâm Iul 27, 2013 10:03 pm

Da,de fiecare data!
Si revin cu o intrebare:
Ce facem cu solistele...ele trebuie sa pleteasca ceva la drepturi de autor?
Nu de alta dar de data asta credea ca sunt cu solista( insa a confundat-o cu fotografa) si initial ne-a chemat pe topti afara insa cand a auzit ca e foto fata nu a mai fost nevoie...deci clar urmeresc astia mai nou si solistii/formatiile!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde prologic » Dum Iul 28, 2013 9:31 pm

3 controale intr-un an ? Probabil evenimente de zi , nu prea umbla ei noaptea , mai ales ucmr care nu prea stiu ce vor si nu cred ca trebuie platit la ei ceva.In legatura cu solistele mai bine opriti discutia , le dati idei ...
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Lun Iul 29, 2013 9:01 am

ce le-ai aratat ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Iul 29, 2013 4:20 pm

@demential - le-am aratat actele , mai exact licentele ucmr/upfr pe care le detin.
@prologic - ieri intr-adevar a fost mai devreme undeva in jurul pre 20 insade celelalte ori au venit dupa 12.
Ai fi surprins cum concurenta ii cara pe inspectori prin oras in fiecare sambata.
Ba mai mult unii dintre ei(patroni de firme de dj) se dau si inspectori ucmr sau upfr daca gasesc vreun dj mai nou.
Penibil stiu insa asta e concurenta in tm.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde george » Mar Aug 13, 2013 2:19 am

O intrebare legata de licenta Windows:
Daca laptopul folosit la sonorizari are licenta de windows, acte in regula etc, insa este cumparat pe numele sotiei - este vreo problema ?
Din cate stiu, e important ca licenta sa existe, ea se leaga de calculator nu de utilizator.
george
 
Mesaje: 23
Membru din: Dum Apr 01, 2012 3:16 pm
Localitate: Suceava

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde tony » Mar Aug 13, 2013 9:00 am

Licenta este valabila doar cu factura de achizitie ,indiferent de cumparator atata timp cat o ai la indemana !
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Aug 13, 2013 9:35 pm

tony scrie:Licenta este valabila doar cu factura de achizitie ,indiferent de cumparator atata timp cat o ai la indemana !

Mai bine pui UBUNTU si o dai incolo de licenta. Exista Winamp si pentru Ubuntu iar acesta din urma este free ca Linux.
La urma urmei,la sonorizare conteaza ca laptopul sa cante,nu are importanta ce sistem de operare are pe el! Daca are un player capabil sa redea mp3 si FLAC... Salut Popor!
Iti faci treaba cu el si gata,ai scapat de Windoza!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron