DJ legal

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Controale ? Exista ? Ar trebui sa ne temem sau nu ?

Da. EU am patit asa ceva. Va povestesc pe forum !!!
3
5%
Nu. Este o aberatie, nu am auzit / nu am patit niciodata asa ceva !!!
17
28%
Am prieteni FOARTE BUNI SI DE INCREDERE care au avut parte la nbc de controale si au patit-o ! Va povestesc pe forum !
8
13%
Am auzit de la niste prieteni ca cineva a patit-o ... nu sunt sigur.
32
53%
 
Voturi totale : 60

UNREAD_POSTde prologic » Lun Mar 29, 2010 10:23 am

Un prieten a vrut sa-si faca pfa si la servicii sonorizari muzicale e cod caen 5920 nu ala cu activitati spectacole etc. cel putin asa e trecut la normele de venit si asa i s-a spus de la financiar. Un exemplu de norme de venit si coduri caen corespunzatoare ( la 103 sonorizari):

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/No ... edoara.htm
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde p3psitwist » Vin Apr 02, 2010 5:50 pm

mama mi-am facut si eu azi cont aici...si dupa ce am citit topicul asta m-a luat cu frica....decat sa intru in legalitate mai bine ma las de meserie!
sa zicem ca am scule ...am si cateva evenimente... mici ..pana intr-o suta de persoane.... se merita sa ma agit sa fac pfa sau ceva de genu?
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Mar Apr 06, 2010 8:04 pm

tinand cont ca la o cautare pe google pentru cuvintele "dj legal" suntem pe locul 2, fac apel pe aceasta cale catre orice membru al upfr, aimr, ucmr ada, etc sa isi faca cont la noi pe forum pentru a ne informa cu privire la acest subiect, tocmai pentru ca exista un atat de mare interes pentru acest subiect. Multumesc!
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Nicks » Mie Apr 14, 2010 4:34 am

Pana la urma cea mai buna solutie este infiintarea unui PFA, IF s-au II. Se scuteste astfel impozitul forfetar , plata contabilului si impozitul pe venit. Aici se plateste o singura data 16% impozit. Nu este ca pe srl cu dividente si alte tampeni.
In cateva zile ma usurez de vre-o 20 si ceva de milioane, insa nu am ce face.
Bafta !
http://www.sonorizari-sibiu.ro
http:/www.smartchic.ro
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Apr 14, 2010 11:54 am

salut nicks
vreau sa te intreb ce domeniu de activitate ai pe pfa? ai facut curs de ala pentru atestat de dj? sau ai pentru inchiriere de echipamente?
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Nicks » Vin Apr 23, 2010 7:06 am

p3psitwist scrie:salut nicks
vreau sa te intreb ce domeniu de activitate ai pe pfa? ai facut curs de ala pentru atestat de dj? sau ai pentru inchiriere de echipamente?

Eu mi-am facut II iar pe certificatul de inregistrare am trecut codul caen: 9002 - Activitati suport pentru interpretare artisitica (spectacole , sonorizari). Nu am facut nici un curs s-au atestat de Dj. Pentru a putea obtine dreptul de a deschide un pfa s-au un II in acest domeniu trebuie sa ai o diploma s-au studii care sa aiba legatura cu acest domeniu. Eum am studiat jurnalistica unde am invatat tehnica radio , tehnici de inregistrare , televizune etc. Ce vrei sa zici acolo cu inchiriere echipamente ca nu te inteleg ?
Ultima oară modificat de Nicks pe Vin Apr 23, 2010 4:51 pm, modificat 1 dată în total.
http://www.sonorizari-sibiu.ro
http:/www.smartchic.ro
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde prologic » Vin Apr 23, 2010 11:06 am

Vezi ca la codul caen 9002 nu scrie nicaieri de sonorizari , eu a trebuit sa-mi schimb codul pe 5920 deoarece la norme de venit la servicii sonorizari cei de la finante au corespondent acest cod nu 9002, oricum mi l-am lasat si pe acesta.M-am uitat si la camera de comert in brosura cu coduri si ar fi parca codul 5920 dar e foarte interpretabila treaba si cei de acolo habar nu aveau...
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Vin Apr 23, 2010 9:30 pm

Un prieten de al meu si-a deschis un PFA pentru reparatii motoare si i-au trecut si sonorizari la domenii. :shock:
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Ms-Dos » Mar Apr 27, 2010 9:27 pm

Exista o neconcordanta intre codurile caen vechi si cele rev. 2.0 (valabile din 2010) .Probabil de acolo nu mai corespund codurile la PFA-urile infiintate pana in 2009, cu cele infiintate in 2010, si listele celor de la finante. Oricum o sa revin cu mai multe informatii dupa ce imi vin si mie hartiile.
Trust Is A Weakness !!!
Avatar utilizator
Ms-Dos
DJ Fondator
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:51 pm
Localitate: Lipova / Arad

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Nicks » Sâm Iun 05, 2010 3:45 pm

Se aude ca in luna iulie vor iesi inspectori la plimbare........
http://www.sonorizari-sibiu.ro
http:/www.smartchic.ro
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Sâm Iun 05, 2010 3:55 pm

demential scrie:tinand cont ca la o cautare pe google pentru cuvintele "dj legal" suntem pe locul 2, fac apel pe aceasta cale catre orice membru al upfr, aimr, ucmr ada, etc sa isi faca cont la noi pe forum pentru a ne informa cu privire la acest subiect, tocmai pentru ca exista un atat de mare interes pentru acest subiect. Multumesc!

revin cu aceasta rugaminte !!!
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde remy » Sâm Iun 05, 2010 5:12 pm

REVIN SI EU CU ACEEASI RUGAMINTE!!!!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Sorinus » Sâm Iun 05, 2010 8:41 pm

Revin si eu cu aceeasi rugaminte,mai ales ca in momentul de fata sunt inscris la cursurile pt dj la west sound.
Ultima oară modificat de Sorinus pe Sâm Iun 05, 2010 9:39 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Sâm Iun 05, 2010 9:26 pm

spor la invatat !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde tony » Dum Iun 06, 2010 11:07 am

Sincer ca sa ajungi sa lucrezi legal ca Dj in romanica , trebuie sa fim cam masochisti , automat un PFA ,SRL si ce dracu or mai fi ... ,va insemna automat vizite ale baietilor cu cravata cu spaga de rigoare , asa nelegal sincer nu te va deranja nimeni , din moment ce evenimentele sunt private , si nu gasesc in legislatia romana o obligatie de a fi cu acte ca DJ !
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Iun 06, 2010 11:52 am

Nu e tocmai asa, evenimentele sunt private dar restaurantele sun locuri publice.
Baietii cravatati au inventat metodologia sa intre peste un eveniment privat...
Asa ca nu mai fii increzator, ca daca se starnesc baietii si dau peste unu' fara acte sau nimic, au ce si cum sa-i faca.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde tony » Dum Iun 06, 2010 12:08 pm

SnakeBiteTWO , nu vreau sa ne certam din prima zi , da corect localurile pot fi publice doar cand poate intra oricine , din momentul in care ai semnat un contract de inchiriere cu respectivul local ,acel local in acel interval de timp nu mai este public ! , corect.

... corect ,legislatia e ambigua , dar si politia in caz ca vine , nu are voie sa intre fara acordul proprietarului sau a celui care a intrat in incinta daca in acel timp nu se desfasoara o infractiune "penala" , in timpul in care respectivul spatiul a fost inchiriat in scop privat.


... nu se considera infractiune daca se aude muzica intr-un eveniment privat , indiferent de suportul pe care este redat , pentru ca din moment aceea zona nu are calitate comerciala la momentul ei de fata (in momentul inchirierii).
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde pac » Dum Iun 06, 2010 12:47 pm

Parerea unui jurist ar fi binevenita..
Avatar utilizator
pac
 
Mesaje: 37
Membru din: Vin Apr 02, 2010 3:16 pm
Localitate: Cluj - N

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde tony » Dum Iun 06, 2010 1:11 pm

Pai...am un frate jurist si din cate am inseles , totul e doar exces de zel! , totusi astept pareri contra pe baza OUG,C.Civil, Hotarare in M.Oficial , restul sunt hartii de 2 lei!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Lucian » Dum Iun 06, 2010 1:21 pm

Dar mp3-urile din calculator cum demonstrezi ca le ai legal?
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori