DJ legal

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Controale ? Exista ? Ar trebui sa ne temem sau nu ?

Da. EU am patit asa ceva. Va povestesc pe forum !!!
3
5%
Nu. Este o aberatie, nu am auzit / nu am patit niciodata asa ceva !!!
17
28%
Am prieteni FOARTE BUNI SI DE INCREDERE care au avut parte la nbc de controale si au patit-o ! Va povestesc pe forum !
8
13%
Am auzit de la niste prieteni ca cineva a patit-o ... nu sunt sigur.
32
53%
 
Voturi totale : 60

UNREAD_POSTde iulian » Mie Sep 02, 2009 4:10 pm

deci de ce intreb asta fiindca , m-am interesat la finate si mi-au zis ca daca sunt la normativ nu-mi trebe stampila si chitantier !
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Mie Sep 02, 2009 4:17 pm

Orice forma juridica poate sa isi ia casa dee marcat daca tine neaparat.casa de marcat de buna daca vinzi 1000 de produse pe zi si nu mai stai sa tot scrii la chitante si facturi.Daca clientul tau e firma o sa vrea bon si factura.E cel mai comod sa ia chitantier si facturier pentru prestair servicii.La factura ceruta de cleint trebuie sa anexezi chitanta sau bon.cum o dai tot iti trebuie factura.Nu exista PFA care sa nu aiba facturi si chitante.Nu vad la ce ti-ar mai trebui casa de marcat.


ca sa vinzi in piata trebuei sa ai certificat de producator.Si nu ai nevoie de facturi si casa de marcat pentru ca legumele si fructele produse in romania nu se impoziteaza deci nu este necesar controlul stric al incasarilor.
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde clubbinman » Mie Sep 02, 2009 8:46 pm

pt proaudiostore:daca ai PFA ce taxe platesti pt. desfasurarea activitatii de sonorizari?
A.D.A....FONOGRAME...etc
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mie Sep 02, 2009 8:53 pm

Si daca te bagi numai la sonorizari;nu sonorizari muzicale tot asa trebuie sa platesti?
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 16, 2009 8:03 pm

akoustikdjs multumim !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde calvinel » Joi Sep 17, 2009 9:23 am

probabil daca te apuci de furat sau de dat in cap nu ai atatea sanctiuni.

vrei sa iti faci un ban in plus "sa traiesti ceva mai bine" si vin astia ca le trebuie si lor 98 % din castig.
Tu muncesti sa intretii si reinnoiezi sculele si sa mai poti pe langa salarul de la locul de munca sa iti faci un banut in plus pentru ce? pentru ca sa ii intretii pe cei de la upfr , credidam, etc etc.Trebuiau create aceste institutii pentru a gasi modalitati de a beli pe toti.
Tot cu aia se apara ca suntem in europa , pai cand naiba vom avea salarii de 1500 de euro minim , cand naiba vom fi tratati sa in europa? Niciodata.
Dar la taxe suntem primii in Europa...

Nu furi , nu spargi , nu bati si tot penal esti . de ce? pentru ca poti downloada la liber (esti implicit pirat) , pentru ca la o petrecere privata intretii atmosfera si ii faci pe oameni sa se simta bine trebuie sa platesti mai ca si un club care are poate mii de euro profit pe luna.
Vorba aia...tot in ala mic dau toti ca pe aia mari ii judeca , colegii daca sa intre la cercetare sau nu.
oare de ce imi vine sa plec din tara asta , oare de ce ii cheama pe cei de afara inapoi la alegeri? sa isi bata joc de omul cinstit .
naspa , vai s-amar
Scuzati povestea poate va plictiseste dar trebuia sa ma descarc , si as mai putea scrie vreo 5 topicuri si tot nu ar fi de ajuns
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde clubbinman » Joi Sep 17, 2009 10:43 am

calvinel:

sunt de acord cu tine; dar chiar nimeni nu a fost prins pana acuma de controale?

suntem curiosi....
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 17, 2009 10:55 am

mda, hai sa scriem fiecare :) eu nu am auzit pe nimeni sa fi fost amendat, cu sculele luate si cu dosar penal. INCA.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde calvinel » Joi Sep 17, 2009 11:07 am

mda
Ultima oară modificat de calvinel pe Joi Sep 17, 2009 11:27 am, modificat 1 dată în total.
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 17, 2009 11:11 am

iti propun sa intri pe forum-ul www.aimr.ro ... o sa gasesti raspuns la multe din intrebarile tale :d doar sa NU spui cine esti, ce faci, cu ce te ocupi ... silentio stampa :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Sep 22, 2009 2:52 am

De Dj de nunti chiar nu stiu pe nimeni sa se fi plans de vreun control pana acum, in schimb stiu cazuri cu DJ-i de club sau disco-uri, care au avut asemenea controale, si a iesit rau, cu muzica oprita si discurile confiscate, dosar penal, etc.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde lush » Mar Sep 22, 2009 8:31 am

In Iasi nu am auzit de controale la nunti in directia asta.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 22, 2009 10:42 am

cred ca dj nicks din sibiu ne e dator cu o poveste ... si cred ca si akoustikdj stie ceva practic despre controale ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde calvinel » Mar Sep 22, 2009 11:36 am

SnakeBiteTWO scrie:De Dj de nunti chiar nu stiu pe nimeni sa se fi plans de vreun control pana acum, in schimb stiu cazuri cu DJ-i de club sau disco-uri, care au avut asemenea controale, si a iesit rau, cu muzica oprita si discurile confiscate, dosar penal, etc.


Tocmai asta incercam sa spun mai sus. E o diferenta enorma intre club si tu ca nbc astfel incat ei sa te puna in aceeasi oala cu ei.(din toate punctele de vedere)
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 22, 2009 11:47 am

si totusi si noi si clubu incasam de pe urma audierii de muzica :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde calvinel » Mar Sep 22, 2009 2:08 pm

Sigur nu esti de la ADA , UCMR :) ?
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 22, 2009 2:11 pm

eu sigur nu ! duamne fereste !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde calvinel » Mar Sep 22, 2009 2:36 pm

demential scrie:eu sigur nu ! duamne fereste !


Deci acuma pe bune , toti s-ar bucura si ar fi cel mai ok daca ai fi cu toate in regula (oricum iti gasesc ceva cu ce sa nu fii) insa cati isi permit ?
Daca lucrezi pentru firme poate e mai usor fiindca plateste firma tu esti un colaborator sau angajat , dar daca esti pe cont propriu cu sculele tale este foarte greu sa aduni banii pentru toate si sa iti ramana si tie ceva palpabil mai ales daca esti la inceput.
Parerea mea
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde Ms-Dos » Mar Sep 22, 2009 2:47 pm

Daca esti pe cont propriu eu cred ca e aproape imposibil sa scoti ceva din asta, mai ales la inceput .. ai nevoie de cel putin un PFA, sculele, toate taxele pt muzica platite, toate licientele in caz ca folosesti PC (unde se aplica), daca nu mai ai alt servici se mai adauga carte de munca + sanatate, si daca tai chitanta, si impozit pe profit la stat, pe langa cel trimestrial care e fix la PFA ... eu sincer cred ca e putin cam mult cand tragi linie ....
Trust Is A Weakness !!!
Avatar utilizator
Ms-Dos
DJ Fondator
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:51 pm
Localitate: Lipova / Arad

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 22, 2009 2:52 pm

sa zicem ca ai 25 de evenimente pe an. DACA ai incasa 100 ron per eveniment, ai avea licentele pentru mp3-uri platite. mi se pare enorm.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori