DJ legal

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Controale ? Exista ? Ar trebui sa ne temem sau nu ?

Da. EU am patit asa ceva. Va povestesc pe forum !!!
3
5%
Nu. Este o aberatie, nu am auzit / nu am patit niciodata asa ceva !!!
17
28%
Am prieteni FOARTE BUNI SI DE INCREDERE care au avut parte la nbc de controale si au patit-o ! Va povestesc pe forum !
8
13%
Am auzit de la niste prieteni ca cineva a patit-o ... nu sunt sigur.
32
53%
 
Voturi totale : 60

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Oct 30, 2012 12:46 am

Ca sa nu stati stresati si sa va faceti griji pt mine, l-am sunat azi pe inspectorul care m-a vizitat...am stabilit sa ne intalnim dupa ora 14:00. l-am sunat pe la 13:30 si a zis ca nu are timp ...si ca o sa ma sune el probabil miercuri daca poate :)
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Lucian » Mar Oct 30, 2012 10:03 am

demential scrie:contractele in romania se pot incheia pe minim 2ore/zi

NU, minin 2 ore pe saptamana adica se poate si cu 8 ore pe luna ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde DanKo » Dum Noi 11, 2012 11:50 am

INFO.

Navigam pe net si am dat de aceasta Decizie

http://legestart.ro/Decizia-132-2012-De ... Dcw%29.htm
Avatar utilizator
DanKo
Membru activ
 
Mesaje: 245
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:51 pm
Localitate: Ploiesti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde DanKo » Dum Noi 11, 2012 6:03 pm

Manoka scrie:Ce am inteles din asta ar fi ca ... sa ne asteptam la o marire de taxe.

Trebuie sa ne asteptam la orice :oops:
Avatar utilizator
DanKo
Membru activ
 
Mesaje: 245
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:51 pm
Localitate: Ploiesti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Noi 14, 2012 2:04 pm

p3psitwist scrie:Ca sa nu stati stresati si sa va faceti griji pt mine, l-am sunat azi pe inspectorul care m-a vizitat...am stabilit sa ne intalnim dupa ora 14:00. l-am sunat pe la 13:30 si a zis ca nu are timp ...si ca o sa ma sune el probabil miercuri daca poate :)



astazi si-a facut timp de mine si ne-am intalnit. i-am aratat licentele care le am si factura si a zis ca sunt acoperit.
mi-a mai zis ca daca nu vreau sa imi fac pfa ca sa imi iau licentele individual, ma pot inscrie la adjpr si sa le iau prin ei, chestie care s-a discutat pe alt topic.
mi-a mai zis ca daca avem in calculator melodii ale caselor de discuri reprezentate de ADPFR trebuie sa le platim si lor si ca o lista exacta cu casele de discuri pe care acestia le reprezinta nu o sa primim de nicaieri.
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djpedros » Mie Noi 14, 2012 2:17 pm

cred ca lista aceea se gaseste pe siteul adpfr numai ca nu stii la ce case de discuri (ce denumire pompoasa) sunt produse melodiile pe care le folosesti.
da-mi te rog mai multe detalii: ce licente ai? despre ce factura este vorba?
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Noi 14, 2012 4:20 pm

deci s-a uitat la autorizatie-licenta neexclusiva pentru reproducerea fonogramelor ..... in scop ambiental si lucrativ
si licenta neexclusiva de utiliazare a muzicii in scop lucrativ
factura fiscala data de la ei pentru reproducere fonograme pe un an care este 1200 de lei + 288 tva
anexa la autorizatia-licenta ( a doua ...cu lucrativul) pe care e trecut ca ai platit taxa pentru evenimente in regim disco 105 lei

si bineinteles un act sa ii demonstrezi ca esti angajat/membru al cui a scos licentele astea
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Mie Noi 14, 2012 4:37 pm

Da, lista membrilor este pe site iar melodiile se presupune ca le avem pe cd-uri originale (si scrie pe cd unde a fost produs si de catre cine) sau in copie privata cu licenta, copie care o faci dupa original. Deci ar trebui sa stim.... :(. Partea proasta e ca se inmultesc asociatiile astea de gestiune colectiva si partea si mai proasta e ca fiecare cere cat cealalta... Inainte plateam la UPFR 16 mil pe an acum tre sa platim si la UPFR si la ADPFR. Nu mai vorbesc de ucmr-ada si de credidam....
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mie Noi 14, 2012 4:40 pm

p3psitwist scrie:si bineinteles un act sa ii demonstrezi ca esti angajat/membru al cui a scos licentele astea

si ce act ai?
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde clubbinman » Joi Noi 15, 2012 9:16 am

p3psitwist scrie:
p3psitwist scrie:Ca sa nu stati stresati si sa va faceti griji pt mine, l-am sunat azi pe inspectorul care m-a vizitat...am stabilit sa ne intalnim dupa ora 14:00. l-am sunat pe la 13:30 si a zis ca nu are timp ...si ca o sa ma sune el probabil miercuri daca poate :)



astazi si-a facut timp de mine si ne-am intalnit. i-am aratat licentele care le am si factura si a zis ca sunt acoperit.
mi-a mai zis ca daca nu vreau sa imi fac pfa ca sa imi iau licentele individual, ma pot inscrie la adjpr si sa le iau prin ei, chestie care s-a discutat pe alt topic.
mi-a mai zis ca daca avem in calculator melodii ale caselor de discuri reprezentate de ADPFR trebuie sa le platim si lor si ca o lista exacta cu casele de discuri pe care acestia le reprezinta nu o sa primim de nicaieri.


daca te inscri la ADJPR ca sa nu-ti deschizi PFA, si-ti iei licentele prin ei e ok doar din punctul lor de vedere...dar din punctul de vedere al finantelor nu esti deoarece in acest caz esti doar o persoana fizica care si-a platit licentele pentru muzica..insa si venitul trebuie impozitat iar daca nu ai PFA sau SRL nu poti taia factura.. ;)
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Joi Noi 15, 2012 9:53 am

pai tu incasezi bani cand sonorizezi prietenilor foarte apropiati sau rudelor ? ciudat.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Joi Noi 15, 2012 10:16 am

O petrecere cu rude si prieteni apropiati nici nu face obiectul comunicarii publice. :)
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde p3psitwist » Joi Noi 15, 2012 1:50 pm

clubbinman scrie:
daca te inscri la ADJPR ca sa nu-ti deschizi PFA, si-ti iei licentele prin ei e ok doar din punctul lor de vedere...dar din punctul de vedere al finantelor nu esti deoarece in acest caz esti doar o persoana fizica care si-a platit licentele pentru muzica..insa si venitul trebuie impozitat iar daca nu ai PFA sau SRL nu poti taia factura.. ;)


pai omul a vorbit doar in numele organizatiei care o reprezinta...adica pentru ei esti in regula
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Noi 15, 2012 3:02 pm

Dar insa dupa cum am inteles eu upfr-ul sau orice alta institutie de drepturi de autor nu poate veni in control decat impreuna cu finantele si politia,desi nu se aplica iar inspectorii mai vin si singuri din motive bine stiute!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djpedros » Vin Noi 16, 2012 9:26 am

djgrecu scrie:Da, lista membrilor este pe site iar melodiile se presupune ca le avem pe cd-uri originale (si scrie pe cd unde a fost produs si de catre cine) sau in copie privata cu licenta, copie care o faci dupa original. Deci ar trebui sa stim.... :(. Partea proasta e ca se inmultesc asociatiile astea de gestiune colectiva si partea si mai proasta e ca fiecare cere cat cealalta... Inainte plateam la UPFR 16 mil pe an acum tre sa platim si la UPFR si la ADPFR. Nu mai vorbesc de ucmr-ada si de credidam....


licentele pe care le platesti la upfr si adpfr iti dau dreptul sa detii muzica, poti s-o iei si de pe internet, nu trebuie sa fie copie dupa cd-urile originale (asta mi-a zis inspectorul din galati). daca am cd-uri originale nu mai are rost sa platesc licentele

iulianrugina scrie:si ce act ai?


eu am contract de munca
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Noi 16, 2012 11:01 am

@pedros: eu am 2 licente de la upfr: una pentru lucrativ si una pentru copie privata. Despre asta de copie privata vorbim (15 mil). Pe asta o platim ca sa putem folosi mp3-urile pe care nu le-am cumparat de pe site-uri ci alea pe care le-am copiat de pe cd-urile originale pe care le-am cumparat. Si tocmai asta e avantajul copiei...nu umbli cu cd-urile dupa tine, nu se distrug in timp, cautare rapida etc. Legat de contract...ai facut cursul acela de dj? Mai precis intrebarea mea este te poti angaja fara cursul/calificarea respectiv/a ?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Vin Noi 16, 2012 11:11 am

te poti incadra "operator sunet", nu iti trebuie studii superioare sau de profil.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djpedros » Vin Noi 16, 2012 11:53 am

la mine in contractul de munca scrie disk-jockey, va aduc toate actele la intalnire si propun sa faceti si voi acelasi lucru ca sa ne lamurim.

legat de valoarea remuneratiei, inspectorul upfr din galati mi-a raspuns ca muzica o pot downloada de pe net, n-a specificat nimic de cd-uri
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Noi 16, 2012 12:15 pm

Pedros, se pare ca inspectorii sustin lucruri diferite in functie de zona....Oricum asta cu platesti licenta de copie privata si poti downloada mp3-uri piratate nu prea suna ok. Cat timp vine el in control atunci nu cred ca o sa ai probleme.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Noi 16, 2012 12:45 pm

Frate eu sunt lamurit si cu inspectorii astia, vorbesc numai balarii si aiureli sa te faca sa le dai banii, in primul rand lui si in al doilea rand cati mai multi.
Pai ce fel de lege mai e asta cand un coleg de-al meu s-a dus sa plateasca 10 evenimente la bucuresti si pe langa faptul ca s-a dublat remuneratia de la 30 la 60 de ron plus tva, il mai si obliga sa ia 20 de evenimente.Motiv ???Nici unul doar ca asa vrea muschiu lui.Rezolvare a venit la Brasov si a platit 10 evenimente fara probleme.
Alt caz: evenimentele platite la brasov iar dj-ul care e din alt judet tras la raspundere ca de ce nu sunt platite in judetul de unde face parte ???Pai taxa asta are acoperire nationala, ce problema am eu ca domnu inspector nu isi colecteaza targhetul???
Azi aud alta ca daca platesti taxa la ei poti pirata muzica :))))
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron