DJ legal

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Controale ? Exista ? Ar trebui sa ne temem sau nu ?

Da. EU am patit asa ceva. Va povestesc pe forum !!!
3
5%
Nu. Este o aberatie, nu am auzit / nu am patit niciodata asa ceva !!!
17
28%
Am prieteni FOARTE BUNI SI DE INCREDERE care au avut parte la nbc de controale si au patit-o ! Va povestesc pe forum !
8
13%
Am auzit de la niste prieteni ca cineva a patit-o ... nu sunt sigur.
32
53%
 
Voturi totale : 60

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Ian 09, 2013 6:42 am

Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Mie Ian 09, 2013 10:37 am

La bulau cu ei ! Doar n-au omorat oameni...legea poolii !!! Si sobolanii aia de militieni se iau de dj in loc sa bage la bulau dealerii... Ma apuca scarba..
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Joi Ian 10, 2013 3:35 pm

Traim in tara p........lii cu P mare. Chiar acolo au gasit militienii, 2 dj cu cd-uri piratate............., dar pe astia care mixeaza pe la marile firme de radio si tv nu i-a vazut nimeni? Aia nu folosesc muzica piaratata. La noi se interpreteaza legea drepturile de autor in functie de cum esti inbracat si portofelul cit este de plin. SPAGA este cuvintul de trecere.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Ian 11, 2013 7:50 pm

Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Ian 11, 2013 8:50 pm

au uitat sa specifice ca deocamdata e disponibil doar utilizatorilor din statele unite ;)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Mai 08, 2013 8:04 pm

ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde johnnydj » Mie Mai 08, 2013 8:09 pm

nasol
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Mie Mai 08, 2013 8:14 pm

Asa le trebuie..ca au evazionat statu'. Si pe militieni trebuie sa-i intelegem...tre sa faca si ei ceva..daca nu-s in stare sa prinda "tunarii" prind si ei ce pot...dj. Bah da la taranoaia au ajuns sa faca astia actiuni de astea, incompetentii vietii ? Sa le dau de alea grele cu elefanti.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Mai 08, 2013 8:45 pm

amuzant e ca colegii nostri nici macar ideea nu au pe ce coclauri e comuna maguri-racatau :lol:

cu ce credeti ca se ocupa locuitorii din maguri racatau? cu lemne! ca graul nu prea creste acolo... :roll:
adica planteaza lemne? NU! le taie si le fura doar :lol:
si culmea e ca ditamai razia de politie intre hotii de lemne a avut ca rezultat prinderea ,,piratului"

,,toata lumea-mi zice lotru
c-am furat un lemn din codru
da' io lemne n-am furat
numa muzica-am bagat"
:mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=Uq4xSjdXSIw
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Mie Mai 08, 2013 9:30 pm

djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde tractor » Joi Mai 09, 2013 3:05 pm

99%din dj din tara asta is in situatia lui asta care l-au prins...Acolo a fost vorba de niste reglari,de genu inchide disco asta ca sa mearga bine cealalta la tara aici pe la noi asa se practica,isi face copilu lui primaru disco inchidem tot pe raza de 50km:)),si saracu asta o fost prins la mijloc
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Mai 19, 2013 2:31 pm

Inainte inceperii evenimentul de aseara (eu si colegu uve85) am primit o vizita de la garda financiara.Au intrebat daca avem contract de prestare servicii, nu au intrat in detalii doar ne-au spus ca sa fim atenti pe viitor pentru ca vor incepe ceva contrale.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde p3psitwist » Dum Mai 19, 2013 8:07 pm

aseara a fost razie si pe la ceva saloane de nunti din mamaia...tot de la garda financiara...din fericire la noi nu au apucat sa ajunga
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Mai 19, 2013 11:48 pm

Si la hotelul unde am avut sambata au fost astia de la garda. Eu nu i-am vazut dar mi-a zis patronul ca au intrebat de contracte. Am crezut ca ma abureste...
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Mai 27, 2013 3:33 pm

De curand am devenit membru al Asociatiei DJ-ilor Profesionisti din Romania (ADJPR). Astfel am ajuns sa detin, ca persoana fizica simpla, licenta de utilizare neexclusiva a muzicii in scop lucrativ cat si licenta neexclusiva de reproducere de fonograme eliberata de UPFR. Aceste licente sunt valabile 12 luni de zile de la data acordarii lor.

Colaborarea cu clientii interesati de contractarea serviciilor prestate de mine, alte persoane fizice, se concretizeaza prin semnarea un contract de prestari de servicii cadru - conventie civila.
Veniturile obtinute se declara pe propria raspundere la administratia financiara de care apartine fiecare.

Aderarea la ADJPR este cea mai convenabila cale de a desfasura acest tip de activitate fara a intra in "hora" infiintarii de II, PFA, SRL-uri sau SA-uri si mentinerea lor in viata dpdv fiscal prin depunere de declaratii, bilanturi etc. Indiferent ca se desfasoara sau nu activitate, o persoana juridica are obligatii fiscale dupa caz, lunare, trimestriale si anuale absolute si are nevoie de un contabil care trebuie platit pentru serviciile prestate. Statul nu este interesat ca aveti sau nu bani pentru plata taxelor si impozitelor aferente activitatii defasurate. Daca se revine la impozitul forfertar distractia e si mai faina. Ati avut sau nu activitate, tot timpul trebuie depus ceva undeva. Ati uitat sa depuneti, statul nu uita sa va trimita pe adresa sediului social instiintarea referitoare la amenda care trebuie achitata pentru nedepunere. Nu se achita amenda, incep sa se adauge penalitatile de rigoare pentru fiecare zi ce depaseste termenul de plata si asa mai departe ...

UPFR nu trateaza cu persoane fizice simple pentru ca prin statutul sau nu poate, insa in urma celebrului deja acord incheiat in 2011 cu ADJPR dupa multe insistente si negocieri s-a convenit asupra modului in care pot beneficia si acestea de o intrare in legalitate dpdv al utilizarii muzicii in regim disco ca si DJ, prin plata unei taxe pentru drepturile de autor pentru muzica detinuta si difuzata la petrecerile sustinute.

Eu am ales aceasta cale si o consider cea mai buna pentru mine, activitatea mea din prezent si nevoile mele reale actuale.

Cost total implicat : 1998,2 lei.

Informatii suplimentare :
http://www.upfr.ro.

PS : As dori sa precizez ca decizia mea de a face acest pas nu s-a datorat vreunui vizite "nedorite" avute in timpului vreunui eveniment. Nu am avut parte de vreun control niciodata de genul celor relatate de unii dintre voi aici pe forum si totusi din 2006 pana in prezent a trecut ceva vreme in care fost prezent prin n localuri la n evenimente. De asemenea, nici unul din cei 6 colaboratori ai mei de baza actuali nu a avut parte de un episod neplacut pe acolo pe unde au fost ei prezenti.

Decizia aceasta a fost una la libera mea apreciere, financiar mi-am permis-o si am considerat-o oportuna si binevenita in conditiile intensificarii activitatii desfasurate.
Ultima oară modificat de djcristian pe Lun Mai 27, 2013 3:56 pm, modificat de 3 ori în total.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde demential » Lun Mai 27, 2013 3:36 pm

din respectul pe care ti-l port o sa consider ca asta nu este o reclama mascata.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Mai 27, 2013 3:41 pm

In nici un caz nu e vorba de vreo reclama mascata. Este modul in care am ales eu sa fiu un DJ legal, mod pe care am dorit sa-l relatez colegilor de forum. Atata tot.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Mai 27, 2013 4:57 pm

Si cu CREDIDAM si UCMR-ADA si mai nou cei cu manelele si etno cum ramane ? Licentele pe care le detii sunt neexclusive deci mai ai nevoie de inca cel putin doua. Ei "trateaza " cu persoane fizice ? Si pe contract cum te treci, in calitate de...?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Mai 27, 2013 5:40 pm

2000 ron o sa platesti anual?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: DJ legal

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Mai 27, 2013 5:44 pm

"UPFR este organismul de gestiune colectivă a drepturilor conexe drepturilor de autor cuvenite producătorilor de muzică din România, care se ocupă cu licenţierea şi colectarea remuneraţiilor pentru utilizarea muzicii, respectiv distribuirea corectă a veniturilor către titularii de drepturi pe care îi reprezintă."

Pentru activitatea de DJ mobil este suficient forma aceasta de lucru. Este legala dpdv legal :P .

Informatii suplimentare se gasesc pe site la ei referitor la modul de distribuire al veniturilor obtinute :
http://www.upfr.ro/static/uploads/Crite ... 202013.PDF
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori