Sfaturi pentru miri / parinti

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Sfaturi pentru miri / parinti

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 24, 2014 10:13 am

ma gandeam zilele trecute la un "ghid" pentru clienti :)
ceva de genul :
"Daca vrei o melodie anume, ar trebui sa stii exact cine o canta si cum se cheama. Nu e usor sa o recunosti dupa <<nana na nanananana na>>".
"Daca vrei sa nu fie la evenimentul tau <<Dansul Pinguinului>> de exemplu, ar fi bine daca i-ai comunica acest lucru dj-ului inaintea evenimentului".
"Daca un invitat sta mai mult de 30 de secunde langa dj, ar fi cazul sa intervii deoarece cu siguranta invitatul respectiv e beat si agitat".
"Daca nu stii ce e prima oara : buchetul sau voalul, intreaba dj-ul. El a fost la cateva zeci de nunti in acel an, tu esti la prima si sa speram ca si ultima".
ma ajutati cu completari ? :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pentru miri / parinti

UNREAD_POSTde viji » Mie Sep 24, 2014 3:24 pm

Bun topic. :)

Cateva care imi vin acum:

"Pastreaza surprizele pentru invitati, nu si pentru dj. DJ-ul ar trebui sa stie daca ai dansatori, ursitori sau alte momente, eventual cu mai mult de 5 minute inainte."

"Nu te astepta ca lumea sa danseze daca-i ceri dj-ului sa dea muzica incet."

"Lasa dj-ul sa stabileasca unde sa-si amplaseze boxele. Solutia lui va fi cea mai buna, din toate punctele de vedere."
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pentru miri / parinti

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 24, 2014 3:55 pm

buneeeeeeeeeeeeeee sfaturi !!!!!!! multumesc viji :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pentru miri / parinti

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mie Sep 24, 2014 4:58 pm

"Dacă-mi impuneţi un play-list..să stie si marea parte a invitaţilor asta ca...să nu fiu injurat doar eu"!.... :lol:
"Nu stau dupa ultima masă...sa le cînt la ureche celor ce s-au imbătat, pîna la 8 dimineaţa, decît daca sunt plătit in plus pentru asta"!
"Nu fac dedicaţii cu melodii ciudate de la meseni decît daca au acceptul mirilor si le pun doar atunci cand simt ca se incadrează in program!"
"Nu bag stick-uri si CD-uri străine in laptop in timpul evenimentului(din cauza de viruşi şi de "monopolizare dj",cele mai noi si mai bune melodii,bineinteles, sunt pe acel stick :? ...si nu mai scapi :lol: )"
"Nu dau microfonul oricui(in genere celor care sunt mai atinşi de bachus) sa scuipe in el :lol: !"
"Sa fiu si eu anunţat cu cel putin 5' inainte de momentele importante gen:Vals-tort-ursitoare..etc"
"Sa nu veniţi la restaurant mai devreme cu 2 ore decat s-a convenit ca ma gasiţi cu sculele pe jos! :D
"Nu uitaţi sa ne daţi si nouă ceva de mancare...exclus platourile alea ...după ce se-adună aperitivul! :mrgreen: "
Ultima oară modificat de punatordemuzica pe Joi Sep 25, 2014 12:39 am, modificat de 2 ori în total.
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Sfaturi pentru miri / parinti

UNREAD_POSTde Ciprian » Mie Sep 24, 2014 5:56 pm

Ca PseudoDj imi permit si sper sa imi permiteti sa fac cateva observatii:

demential scrie:"Daca vrei sa nu fie la evenimentul tau <<Dansul Pinguinului>> de exemplu, ar fi bine daca i-ai comunica acest lucru dj-ului inaintea evenimentului".

Solicita tu un blacklist de la inceput! Astfel scapi de problemele astea!
demential scrie:"Daca nu stii ce e prima oara : buchetul sau voalul, intreaba dj-ul. El a fost la cateva zeci de nunti in acel an, tu esti la prima si sa speram ca si ultima".

Eu cand eram la inceput, am fost cu drops la o negociere.Am invatat de la drops ceva si de atunci discut despre momentele fixe ale unei nunti, la intalnirea cu clientii!
punatordemuzica scrie:"Nu stau dupa ultima masa...sa le cant la ureche celor ce s-au imbatat pana la 8 dimineata decat daca sunt platit in plus pentru asta"!

Eu am asta in contract:Evenimentul va avea loc in data de....incepand cu ora..... si pana la terminarea evenimentului. Ora de terminare a evenimentului se va considera pe data de ..... la ora.... sau pana la considerarea evenimentului terminat conform beneficiarului, oricare dintre ele va fi prima.
punatordemuzica scrie:"Sa fiu si eu anuntat cu cel putin 5' inainte de momentele importante gen:Vals-tort-ursitoare..etc"

Nu stiu cum procedezi tu! Mi se pare absurda chestia asta!Inainte de vals discut cu mirii si stabilim momentul de incepere, pentru mancare si tort discut la inceput si pe parcurs cu seful de sala iar pentru ursitoare niciodata nu mi s-a intamplat sa vina si sa spuna ca intra atunci, imediat in momentul ala!
punatordemuzica scrie:"Nu bag stick-uri si CD-uri straine in laptop in timpul evenimentului(din cauza de virusi :lol: )"

Si daca nasii, parintii sau un invitat le fac o surpriza mirilor si aduc un solist care canta pe negative, ce faci? Banuiesc ca le scanezi si dai play
punatordemuzica scrie:"Nu uitati sa ne dati si noua ceva de mancare...exclus platourile alea ...dupa ce se-aduna aperitivul! :mrgreen: "

Si asta se discuta/negociaza la semnarea contractului
On topic:
"Inainte sa interziceti un anumit gen muzical, va rog sa va ganditi si la invitatii dvs! Daca dvs nu va place de ex, muzica populara, si vreti doar 2-3 melodii, asta nu inseamna ca restul de x invitati gandesc la fel"
"Nu pun melodia x in momentul in care cineva mi-o solicita si doar cand consider eu ca este momentul potrivit"
Valabil de 2 luni si de acum incolo, pentru mine: " NU ACCEPT PLAY-LIST IMPUS! Accept cateva melodii preferate!"
Pentru cununii in special dar si pt nunti, botezuri:"Stabiliti clar cu restaurantul ORA DE TERMINARE a evenimentului"
Am avut cununie inceputa la ora 19, cu 2 feluri de mancare iar de la ora 1 au inceout sicanele: da muzica mai incet, aprindeau lumina, nu mai aveau cafea etc.
Am avut nunti anul asta unde la 6:30 dimineata mi s-a impus clar sa opresc muzica, intrucat din punct de vedere al restaurantului s-a terminat(mai mult de jumatate din invitati pe ring!
+1 viji
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pentru miri / parinti

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mie Sep 24, 2014 6:21 pm

Eu de regula le spun ca nu bag stick-uri in timpul evenimentelor si fiindca m-am trezit ca mi-a pus acolo vreo 200 de melodii...si...sa pun ... ce cred eu de cuviinta :8 apoi...respectivul a devenit DJ..baga-o si pe a 8-a melodie...aaa si pe aia de pe pozitia 25...aaa....gramada peste mine :oops: ...ma lipsesc...de multe ori le spun ca netul nu merge din aceleasi motive!
Off topic:Esti experimentat ca punatordemuzica-dj...pseudo ala se referea..stii tu la ce! ;)
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Sfaturi pentru miri / parinti

UNREAD_POSTde music4party » Mie Sep 24, 2014 6:48 pm

... aici sunt FOARTE MULTE de povestit, mi-ar place sa notam acest subiect undeva si sa-l dezbatem la intalnire, pentru ca fiecare are modul propriu de abordare al diverselor probleme pe care le-a perfectionat de-a lungul anilor ... de exemplu, eu NU accept "shit list-uri", daca nu reusesc sa-i conving politicos ca nu este inregula cu aceasta lista, ma ridic si-mi iau ramas bun, tot politicos, de la organizatori ... si sunt convins ca fiecare dintre noi avem cateva lucruri care tinem sa le facem intr-un anumit mod pentru ca noi stim ca asa cum le abordam noi e mai bine ... eu nu ma mai las "modelat" de organizatori inspre lucruri care stiu sigur ca nu functioneaza de dragul de a "prinde" evenimentul ... dar fiecare dintre noi are propria abordare!!!!
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Sfaturi pentru miri / parinti

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 25, 2014 10:11 am

ciprian, ma bucur ca elevii au ajuns sa dea sfaturi profesorului :)
drops crezi ca le-a invatat din carti ? :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron