Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Iul 28, 2014 11:50 am

De cateva zile am achizitionat si eu consola asta ..si la primul eveniment de sambata am regretat oarecum ca n-am bagat-o si pe-a mea...vestaxul ala mic si urat.
Mai exact pe virtual dj atunci cand ruleaza o melodie in playerul A si eu vreau sa preascult(in casti) alta in playerul B se aude si melodia din A(nu la un volum excesiv...insa indeajuns incat sa nu-mi dau seama ce mai canta in B..asta si din cauza ca pe casti nu se aude extrem de tare ca la consola veche).Fiind la inceput cu ea ma gandesc sa nu fie pe undeva vreo setare de n-am facut-o.
Astazi am testat-o si cu VDJ8 insa aceeasi poveste.Momentan eu functionez pe ea doar cu 2 playere...si skin-ul cu 2 nu are butoane ptr volum casti si am crezut ca de-aici e problema...insa si pe 4 se aude tot la fel.Asa e normal sa faca...sau am nimerit eu o consola defecta ca?ms!
LE:Aceasta consola are si 4 butoane mici stanga si 4 dreapta..si am inteles ca trebuie sa fie aprinse 1-2(fader assign).Acum instalez Serato sa testez si cu el!
LE2:Se pare ca pana la urma nu m-am jucat eu indeajuns cu ea. :lol: Pe skin-ul cu 4 playere are sus 3 butoane ptr casti.Ca sa mearga cum voiam eu trebuie al treilea din deapta(master) trebuie sa fie dat la minim(stanga total).Era bine daca faceau si-un skin ptr 2 playere cu butoanele astea.N-o sa-i assignez butoane deoarece eu am volum pe casti..si nu ma intereseaza..deci trebuie facuta setarea pe skin-ul cu 4 playere setare ce ramane si pe cel cu 2.
LE3:Tot nu e bine...acu am vazut..daca dau masterul la minim se aude bine in casti...insa stupoare(si normal dealtfel) nimic in boxe...deci revin la povestea de la inceput...se aude un pic si din celalalt player la preascultare!Pe serato are o optiune de auzi player A intr-o casca..si Player B in cealalta...si intradevar aici puteam din volumul de pe casti sa opresc total un player!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Iul 28, 2014 1:26 pm

nu cunosc consola dar e posibil ca problema sa fie in setarea butonului de cue mix de pe consola: rotit spre stanga ti se aude in casti melodia din CUE, pe pozitie centrala mix CUE + Master, iar spre dreapta doar Master-ul... posibil si pe skin sa fie un buton similar :)

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Iul 28, 2014 2:00 pm

voxparty scrie:nu cunosc consola dar e posibil ca problema sa fie in setarea butonului de cue mix de pe consola: rotit spre stanga ti se aude in casti melodia din CUE, pe pozitie centrala mix CUE + Master, iar spre dreapta doar Master-ul... posibil si pe skin sa fie un buton similar :)

Imagine

Acum sunt chiar aici cu setarile.. ruleaza melodii in ambele playere,crossfaderul e spre stanga adica ruleaza pe boxe melodia din player A ,butonul volum headphones(cue-master ca'n poza ta) e rotit maxim dreapta iar cue mix daca-l dau maxim stanga se aude ce canta in player B..insa si din player A(destul de tare depinde de volumul de pe el).Daca rotesc maxim dreapta cue headphones se aude in casti doar playerul A.

In principiu functionarea e ok si cum spui tu doar faptul ca scapa volum din celalat player cand ar trebui sa raman "mut" ma enerveaza!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Iul 28, 2014 2:13 pm

esti sigur ca nu ai apasate butoanele de cue pt ambele canale? adica si pe canal a si pe canal b? daca e asa, e normal sa auzi in casti ambele canale suprapuse. Uita-te si pe skin ca butonul virtual de cue din vdj sa corespunda cu butonul de cue fizic de pe consola. Am mai vazut cazuri cand softul trimitea in casca canalul A (aparea aprins in soft) iar pe consola fizica butonul era stins, probabil vreun bug in mapare.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Iul 28, 2014 2:41 pm

Trebuie sa faci corect setarile in VDJ config. Urmareste cu atentie cum se face set-upul corect pentru headphones in VDJ.
In Serato Intro functioneaza fara probleme si nu sunt necesare alte setari...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Iul 28, 2014 2:51 pm

voxparty scrie:esti sigur ca nu ai apasate butoanele de cue pt ambele canale? adica si pe canal a si pe canal b? daca e asa, e normal sa auzi in casti ambele canale suprapuse. Uita-te si pe skin ca butonul virtual de cue din vdj sa corespunda cu butonul de cue fizic de pe consola. Am mai vazut cazuri cand softul trimitea in casca canalul A (aparea aprins in soft) iar pe consola fizica butonul era stins, probabil vreun bug in mapare.

Nu...cue e apasat si aprins doar pe playerB cel care-l preascult...mda...inca sap...am testat si-n VDJ8 si face la fel.Ma gandeam sa bag o variant de VDJ mai veche.Partymaster a spus ca la el functioneaza normal...pe VDJ7.01b..ceva de genu..ma gandeam sa fac un downgrade poate acolo e problema!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Iul 28, 2014 3:14 pm

cum zicea si snake, e posibil sa fie configurata gresit iesirea pe casti din optiunile vdj
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Iul 28, 2014 3:14 pm

djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Iul 28, 2014 3:26 pm

deci consola nu are driver ASIO dedicat...foloseste un emulator ASIO4ALL... :(
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Iul 28, 2014 3:45 pm

voxparty scrie:deci consola nu are driver ASIO dedicat...foloseste un emulator ASIO4ALL... :(

Pe asta-l am assioforall 2.10.
Setarile sunt facute exact ca in linkul dj grecu!
Apropos...am intrat iarasi pe Serato...acolo la optiuni are master cue sau spliter cue...asta a doua varianta e cea care-ti lasa o casca intr-un playerA si cealalta in player B...e singura care functioneaza..pe master face la fel ca in VDJ!
Vreau sa testez si pe Traktor!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Iul 28, 2014 4:21 pm

problema nu sunt softurile ci setarile de directionare a canalelor audio...

poti sa faci o alta chestie, foloseste canalele 3 si 4 cu surse externe... un player mp3 de exemplu si un mobil,practic fara sa folosesti softurile, vezi daca-ti face aceleasi probleme... daca merge atunci sigur e o problema in setari
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Iul 28, 2014 5:10 pm

aha...o sa incerc...deocamdata am instalat traktor...2.6 parca...insa nu reusesc sa-mi dau seama cum ascult in casti celalalt player...Am importat maparea n4 acolo la controler...toate merg..insa nu reusesc sa aud in casti..si nici o optiune headphones n-am gasit pe nicaieri prin setari(sau nu le-am nimerit eu)...doar cele de pe skin!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Iul 28, 2014 5:29 pm

Cu Pepsi ai vorbit ? Ca el avea consola asta. Cand a adus-o la Durau m-am jucat si eu un pic cu ea si stiu ca mi-a luat ceva vreme pana am configurat-o. Nu mai retin daca am configurat-o urmand pasii din linkul de mai sus sau am gasit altundeva. Mai sap si te anunt.

L.E. : http://www.virtualdj.com/wiki/N4.html astia zic sa NU folosesti asio4all. Acuma nu stiu cat de actuala e informatia dar poti incerca.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Iul 28, 2014 8:26 pm

La mine merge cu setarile astea, in VDJ 7.4 PRO
http://www.numark.com/kb/article/1409
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Iul 28, 2014 9:06 pm

Da Snake. Asa imi amintesc si eu ca la Durau am configurat cu asio4all.
Vio, ziceai ca ai incercat cu vdj8. Eu stiam ca vdj8 suporta controllere midi doar daca ai licenta (si daca esti logat pe server). Sa inteleg ca nu a tinut varianta cu logarea pe server si deja sunt crackuri full ?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Iul 28, 2014 11:13 pm

Gata...s-a rezolvat! Reinstalat windows,drivere tot, fresh(probabil aveam vreun conflict de drivere ca am avut de-a lungul timpului mai multe placi de sunet instalate..si-mi dadea si-o eroare la reinstalare asioforall de aici si ideea de reinstal win)...merge perfect acum.multumesc tuturor..e o consola excelenta....i-mi place mult..plus .ca am scapat si de mixer...si parca acum si sunetul e mult mai ok!

Mi-a vazut-o si vdj8 insa ma omora cu inregistrarea...cu key-ul..bla-bla...asa ca am renuntat sa-l reinstalez...cu toate ca-mi place mult noua lui fata!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Iul 28, 2014 11:57 pm

Inainte sa reinstalezi win ai verificat cum era configurata placa de sunet ? Acum daca te uiti cum este setata ? Banuiesc ca nu stereo...cred ca aici a fost buba. Degeaba faci setarile ok in soft daca in windows la playback devices/configure nu este setat corespunzator (de la 3.1 in sus)
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde cris » Mie Iul 30, 2014 5:49 pm

eu o folosesc cu tracktorul si merge corect. Daca te pasioneaza softul iti trimit maparea mea.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Aug 24, 2014 5:08 am

Numark N4 cu VDJ la unele (multe) piese se ducea in boxe preascultarea CUE.
Nu aveam instalat Serato Intro si nici discul cu softul nu-l aveam la mine.
Cred ca VDJ-ul este de vina sau ASIO4all este de tot rahatul...
Jumatate de eveniment nu am putul sa calez piesele. Nasol tare...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Numark N4 e normal sa se auda si-n casti?

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Aug 25, 2014 1:41 am

Treci pe traktor :). Eu de acum 2 ani de cand l-am descoperit nu am mai folosit altceva si nici probleme nu am avut.
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron