Pareri pro si contra sisteme operare WINDOWS,MAC.

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Pareri pro si contra sisteme operare WINDOWS,MAC.

UNREAD_POSTde lush » Mar Sep 29, 2009 1:31 pm

Salutare!!Am deschis acest subiect pentru ca toata lumea foloseste pc,laptop si sa discutam un pic pe marginea sistemelor de operare care le folositi.Care este cel mai bun sistem de operare?Cum facem ca win ul sa functioneze cat mai bine?Secrete despre Windows...etc.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde lush » Mar Sep 29, 2009 1:33 pm

Tot eu am o dilema...win vista sau win 7 pentru laptop Lenovo?Cu xp sp2 imi da ecrane albastre.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 29, 2009 1:44 pm

interesant topic.
hai sa va zic despre software-ul meu :
am un xp updatat la zi, cu TOT si ORICE este update venit de la windows.
mentionez din start ca este vorba despre un windows LICENTIAT, cumparat de la emag anu trecut cu 270 RON.
NICIODATA nu a avut ecran albastru sau blocari ciudate ... pot spune ca este foarte stabil.
in cea mai mare parte a fost folosit doar pentru laptop-ul cu sonorizari. deci 2-3 filme maxim vazute, navigare pe internet si mult winamp. deci nici nu l-am fortat foarte tare.
restul softurilor sunt chestii freeware sau shareware. nu am nimic crackuit in el. absolut nimic.
este un XP HOME EDITION. merge flawless.
nu as trece pe altceva din obisnuinta si lene de a invata.
pe laptop-ul de back-up am un vista(la fel , licentiat) care a venit preinstalat pe laptop. este "transformat" si "schimbat" sa arate ca un xp.
la ambele sisteme am selectat Best performance, in detrimentul "appearance-ului".
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Razvan » Mar Sep 29, 2009 4:28 pm

recomand win7. e foarte stabil.

sau daca va descurcati, un linux usurel( ubuntu) sau chiar un Mac OS.
pentru sonorizari nu stiu daca va trebuie softuri foarte complicate. fiecare sistem de operare are un player de muzica decent ce poate fi folosit.
Ordinea ar fi asa:
1. linux
2. Mac OS
3. windows 7

LE:

linux e si gratuit, nu trebuie licenta la el...
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 29, 2009 4:56 pm

e prima oara cand vad la un loc "punator de muzica" si "linux".
pentru mine PERSONAL xp-ul este cel mai ok. pentru ca este cel cu care ma inteleg cel mai bine :) + ca mananca foarte putini resurse :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Mar Sep 29, 2009 5:42 pm

Pai exista o problema cu ecranele albastre la Xp dar de cand am pus vista nu a mai facut figuri.Astazi am pus win 7 ultimate si sunt in teste.Care este utilizator de win 7 sa dea ceva detalii si sfaturi ca sistemul sa mearga cat mai bine.Eu am un Lenovo cu proc dual core de 1,6 si 3 G ram.Sper sa si faca treaba 7 le ca am inteles ca e mai bun si stabil ca Vista.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde Razvan » Mie Sep 30, 2009 2:06 pm

Configuratia pe care rulez eu Windows 7 inca de la primul release( 7100 parca era) este:

OS: Windows 7 Ultimate (Build #7600)
CPU: Intel Core2 Duo T8300,  2.39 GHz, 3072 KB
Video: NVIDIA Quadro NVS 140M (1280x800x32bpp 60Hz)
Sound: Speakers (High Definition Audio
Memory: Used: 1408/4094MB
HD Space: Free: 52.33 GB/298.09 GB

Am avut probleme cu el doar la upgrade de la 7100 la 7600 si la niste update-uri pe la inceput(nu vedea porturile usb, placa de retea si bluetooth).

Dar ultima versiune merge misto. In 7 luni odata n-a dat ecran albastru.

Am avut Vista, dar consuma foarte multe resurse. Si mergea greoi.
Daca configurezi bine Windows 7, fara foarte multe efecte grafice, merge superb.
Eu il folosesc pt ca am nevoie de PS3, corel, si alte programe ce nu ruleaza in linux. altfel linux as folosi.

De ce recomand Linux pt "punatorii de muzica" ?
Pentru ca e stabil.

Daca tot ce folositi e un player de muzica, linux are multe, diverse si foarte bune.
Daca vreti si programe de editat melodii, gen Traktor DJ, nush daca exista pt Linux.

Linux se incarca mai rapid, nu cade, nu da erori, merge si pe calculatoare foarte slabe...

@lush, recomand sa scoti din detaliile grafice cat poti de mult. laptopurile in general nu au placi video bune si s-ar putea sa ti se para ca merge mai greu din cauza ca sunt multe efecte.
Dezactiveaza-le si n-o sa ai probleme...
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

UNREAD_POSTde scarface » Mie Sep 30, 2009 2:10 pm

Din cate am auzit Mac-urile sunt cele mai stabile. Daca va uitati pe youtube la dj precum Richie Hawtin sau Digweed, care sunt destul de renumiti si de multe ori mixeaza de pe console, o sa se vada ca doar Mac-uri folosesc. In Romania inca nu am vazut multi sa isi permita sa dea atatia bani pe Mac, iar pt evenimentele noastre nu cred ca se merita. Daca vreunul dintre noi ajunge de talie mondiala, cred ca s-ar merita, dar punatori de muzica la nunti e ok si windows-ul. Personal folosesc XP crack-uit :lol: ....
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 30, 2009 2:25 pm

scarface : de digweed am auzit, dar cred ca daca ar veni la o nunta nu ar putea sa mixeze brasoveanca cu dansul pinguinului. ar fi cel mai prost dj de pe glob :))
de richie hawtin nu am auzit ever. ma rog, nu despre asta e vorba.
ideea e ca un mac il ai "de figuri", sau de a te simti tu foarte sigur ca ai scula buna. in rest, e in plus. nu ai ce sa faci cu asa ceva ... e prea mult ! e ca si cum ai cara JBL-urile cu Bentely la un botez de 50 de persoane.
ai dreptate, nu se merita.
si personal iti recomand sa NU mai folosesti xp-ul crack-uit. cine stie cum te viziteaza BSA.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Razvan » Mie Sep 30, 2009 2:49 pm

De aia recomand eu Linux. E moca. absolut free. Vine BSA, deschizi, vad aia Linux si pleaca...

Si MacOS e stabil...

se zicea ca nu exista virusi pt MacOS, dar au cam aparut in ultimul timp, si ultimele release-uri au vulnerabilitati.
Linux-ul sta foarte bine la capitolul virusi si securitate...
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

UNREAD_POSTde scarface » Mie Sep 30, 2009 7:11 pm

Eu nu am prins niciodata nici un control. De cativa ani folosesc acelasi laptop si acelasi windows. Poate sa vina oricine si il cumpar pe loc :lol: :lol: ....
Mac-urile intradevar sunt bune, chiar foarte bune, dar nu se merita sa dai banii pe el pt ceea ce facem noi, doar daca intradevar te si pasioneaza foarte mult calculatoarele si vrei sa ai unul mai beton ca si vecinu. Mi se pare o prostie, dar mnoah.... unii fac si asta :lol:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 30, 2009 8:53 pm

din suflet iti doresc NICI sa nu vina nimeni niciodata la nici unul dintre noi !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Joi Oct 01, 2009 12:15 am

Folosesc Vista Ultimate(luat de pe un tracker,copie dupa un dvd cu licenta) si merge super bine.Am avut si wind7(7100) dar nu mi-a placut deloc,in primele 2,3 zile a mers foarte bine dupa care a inceput sa aiba momente de "respiro" si mici blocaje,etc.M-am gandit ca poate e din cauza ca e versiune beta si bla bla si am zis ca astept pana apare ceva oficial,final.
Cat despre xp versus vista,imi place mai mult vista ca are functia de cautare mai buna fata de xp.Treaba asta am observat-o ca si lucru folositor fata de xp.
Vista are ceva drivere mai bune ptr sunet,video,etc cel putin asa vad yo in cazul meu :)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde Nicks » Dum Oct 04, 2009 12:40 am

Eu folosesc 2 laptopuri si pe amandoua am vista original.
Am un Dell inspirion , 3 gb rami procesor amd dual core 2,00 ghz.
Un Toshiba 2gb rami , procesor intel 1.8ghz.
Din pacate amandoua laptopurile m-au facut de maro pentru ca sa intamplat sa imi faca figuri si sa se intrerupa muzica pe ele. Chiar nu pot sa imi explic care poate fii cauza.
Eu folosesc winamp si virtual dj , insa de ex pe winamp melodia ruleaza iar sunetul se intrerupe pentru 3 secunde. Am patit si pe virtual Dj.
Folosesc winamp atunci cand pun muzica de masa si le las sa mearga singure s-au cand pun colaje populara de joc. Este penibil sa ai pauza pe muzica si iti vine sa intri in pamant.
La fel si pe Toshiba , la ultima nunta pur si simplu sa blocat laptopul.
La ambele am ultimele drivere actualizate insa nu stiu care este buba.
Acum mi-am luat o consola si pe asta la fel imi apar mici intrerupei pe melodii.
Imi vine sa arunc laptopurile pe geam. Cu Pc-ul nu am avut niciodata probleme.
Ceva sfaturi ?
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

UNREAD_POSTde AndiBAD » Dum Oct 04, 2009 12:47 am

Hmm eu am asus cu vista home basic 2 gb rammrocesor intel core 2 duo,si mi sa intamplat sa imi cada winampu o data asa brusc o disparut bine ca aveam backup altul cu ceva asemanator.Va dati seama la valsul miresei sa iti cada sursa de semnal.....atunci "distractie''(nu mi s-a intamplat si nici nu imi /va doresc)
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Oct 04, 2009 12:20 pm

Nicks scrie:Eu folosesc 2 laptopuri si pe amandoua am vista original.
Am un Dell inspirion , 3 gb rami procesor amd dual core 2,00 ghz.
Un Toshiba 2gb rami , procesor intel 1.8ghz.
Din pacate amandoua laptopurile m-au facut de maro pentru ca sa intamplat sa imi faca figuri si sa se intrerupa muzica pe ele. Chiar nu pot sa imi explic care poate fii cauza.
Eu folosesc winamp si virtual dj , insa de ex pe winamp melodia ruleaza iar sunetul se intrerupe pentru 3 secunde. Am patit si pe virtual Dj.
Folosesc winamp atunci cand pun muzica de masa si le las sa mearga singure s-au cand pun colaje populara de joc. Este penibil sa ai pauza pe muzica si iti vine sa intri in pamant.
La fel si pe Toshiba , la ultima nunta pur si simplu sa blocat laptopul.
La ambele am ultimele drivere actualizate insa nu stiu care este buba.
Acum mi-am luat o consola si pe asta la fel imi apar mici intrerupei pe melodii.
Imi vine sa arunc laptopurile pe geam. Cu Pc-ul nu am avut niciodata probleme.
Ceva sfaturi ?


Pai daca folosesti muzica de pe un hard extern vezi ca ala e problema de fapt...nu laptopul!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde Ms-Dos » Dum Oct 04, 2009 1:34 pm

Dintre Windows 7 si vista, fara sa ma prapadesc de ras, o sa zic sigur Windows 7 :D ... In general mai testez sisteme de operare, si ma ocup de service la cateva calculatoare de la mine din oras.. de ani de zile. Vista cu SP1 e varza pe langa versiunile beta de la Windows 7, sa nu mai vorbim pe langa build-ul 7600 care a ajuns si RTM. In schimb recomand la cine vrea sa instaleze o versiune de windows 7 pe o perioada mai lunga, sa mai astepte pana dupa 22 octombrie cand va fi lansarea oficiala, si sa isi ia versiunea Home Premium. Eu am momentan versiunea Enterprise, dar are o gramada de chestii si procese de care nu avem nevoie. Rulez Windows 7 pe un PC facut acum 4 ani la 3 ghz si 1 gb de ram, intel original pe care l-am facut cu o gramada de bani, dar merge impecabil, deci imi inchipui ca pe avioanele astea Dual Core sau Core 2 Duo tre sa zboare.

Later Edit :

Sa vin cu niste argumente in plus, mai postez linkul catre niste teste facute cu o versiune beta de windows 7 :
http://blogs.zdnet.com/hardware/?p=3236&page=2

si cateva teste facute dupa lansarea build-ului 7600 adica RTM -ul :
http://www.testfreaks.com/blog/informat ... ista-vs-7/

La ultimul din teste se poate observa diferenta foarte mica de viteza cu care bate Windows XP la majoritatea testelor, iar in majoritatea Windows Vista este depasit de Windows 7. Si daca luam in calcul o diferenta de 7 ani intre Windows XP si Windows 7, testul fiind facut pe aceiasi configuratie cu toate 3, o sa vedem ca, timpul de raspuns la operatiuni a Windows 7 putin mai mare fata de XP, este total nesemnificativ calculand diferenta de timp intre lansarile lor, si tinand cont de evolutia echipamentelor IT in tot acest timp.

Nu fac un topic IT aici, am dat informatiile astea pentru uni care incearca sa se decida ce sa aleaga ;) . Si un plus pentru Windows 7, se pare ca va fi lansat un Family Pack, care va include pana la 3 liciente pentru o suma intre 130 - 150 $ :
http://m.go4it.ro/software/dosare-39986 ... k-4629607/
Ultima oară modificat de Ms-Dos pe Dum Oct 04, 2009 11:40 pm, modificat 1 dată în total.
Trust Is A Weakness !!!
Avatar utilizator
Ms-Dos
DJ Fondator
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:51 pm
Localitate: Lipova / Arad

UNREAD_POSTde Nicks » Dum Oct 04, 2009 4:18 pm

Pai daca folosesti muzica de pe un hard extern vezi ca ala e problema de fapt...nu laptopul!


Hmmm..sincer chiar folosesc un hard extern pentru laptop de 320 gb cu alimentare din laptop. Crezi ca poate fii asta una din probleme ?
Daca nu sa folosesc un hard extern cu alimentare de la priza. Ar fii mai stabil asta ?
Ms-Dos - am vazut ca te ocupi de sisteme , care crezi ca ar putea fii problema la mine ?
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

UNREAD_POSTde Ms-Dos » Dum Oct 04, 2009 6:41 pm

Pai la hdd-urile externe nu cred ca e problema alimentarea .. din moment ce iti merge ... incearca sa cauti in bios, la setarile din power management, sa vezi acolo ce optiuni ai la HDD ... Problema e ca ori ai alimentare separata, ori alimentarea din USB, HDD-ul ruleaza la fel, singura diferenta e ca daca ai alimentarea separata, nu se mai impun setarile din POWER MANAGEMENT din bios, la HDD-ul care il ai in laptop e aceiasi chesti, singura diferenta e ca ala e folosit tot timpul, tu rulezi windows de pe el, deci ala nu o sa intre in standby ... Oricum zic sa te uiti prima data in bios, vezi ce optiuni ai la hdd, si le dezactivezi. Si daca nu ai, sau nu merge asa, poti lua in calcul o alimentare separata ;) .

Later Edit :

Poti incerca din Power Option Properties inainte sa incerci din bios. Pentru windows xp : click dreapta pe desktop - Propreties -> Screen Saver -> Power, si alegi acolo la "Turn off hard disks" - Never la amandoua ... eu zic ca merita sa incerci, poate asa va rezolvati problema cu hdd-urile externe ;) .
Trust Is A Weakness !!!
Avatar utilizator
Ms-Dos
DJ Fondator
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:51 pm
Localitate: Lipova / Arad

UNREAD_POSTde demential » Lun Oct 05, 2009 10:03 am

intr-adevar foarte dubioasa treaba cu oprirea.
incearca un scandisk, un defrag, ultima versiune de winamp si ce ti-a zis ms-dos. ar trebui sa se rezolve... daca nu se rezolva, atunci fa test cu un alt hard extern. poate hardul este belit.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori