Organizatori vs invitati

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

prioritatea distractiei : organizatorii sau invitatii ?

Organizatorii
6
18%
Invitatii
21
62%
Sunt cel mai bun dj din zona mea si ii impac pe toti de fiecare data (laudarosii)
7
21%
 
Voturi totale : 34

Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde demential » Lun Sep 21, 2009 3:56 pm

am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati cu ideile si experienta voastra : la un eveniment (nunta, botez, cununie, etc.) ce este mai important din punctul vostru de vedere : satisfacerea organizatorului (miri,parinti,nasi,socrii) sau satisfacerea invitatilor?
in linii mari "organizatorii" sunt maxim 8 persoane. invitatii de obicei minim 20, si pot urca in general pana la 100-150-200 persoane.
sa spunem ca la o nunta de 100 persoane 20 sunt foarte apropiati familiei care asculta oldies si dance si pop si rock, si sunt altii 80 invitatii. si dintre cei 80 de invitati 10 barbati si nevestele lor prefera manelele (de ex.). sau greceasca, sau arabeasca, sau de multe ori POPULARA !
si tu la negocierea cu mirii ai primit indicatii cum ca nu vor sa existe manele si populara si arabesti.
cum facem ? ce ar trebui sa facem ?
vad caz in care 80 de persoane sunt nemultumite, te injura si nu te recomanda, dar clientii "directi" care te-au angajat sunt fericiti si se simt bine si iti dau banii la sfarsit cu inima impacata si linistita.
vad alt caz in care lasam de inteles la negociere ca s-ar putea sa existe cazuri de doritori de genul XYZ si sa isi asume EI raspunderea asupra eventualelor interdictii muzicale.
vad caz in care ne ia valu si incepem cu populare, grecesti, o dam in manele si arabesti si facem jpaga. si multumesti cei 80 de invitat manelisti. si te pot recomanda la alte evenimente ca pana la urma ai fost baiat si le-ai pus salamalecu jamila si zana zanelor. dar mirii raman cu un gust amar ...
alt caz ar fi proverbul "cum iti asterni asa dormi" ... adica daca iti selectezi o clientela pe manele, iti perpetuezi target-ul ca si manelistic.
daca nu pui atunci iti selectezi clientela pe cei anti manele sa zic asa.
ideea e ca de obicei cerem aceiasi bani la oricare dintre tipurile de organizatori, doar ca la cele cu manele ai sanse maricele sa faci jpaga pe langa.
in posturi as vrea sa EXCLUDETI parerea personala referitoare la manele.
Ultima oară modificat de demential pe Mar Sep 22, 2009 10:52 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde iulian » Lun Sep 21, 2009 4:15 pm

deci in majoritatea cazurilor organizatorii mi-au zis sa fac invitatii sa se simta bine , nu conteza ce le pun sa cânte !
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde remy » Lun Sep 21, 2009 6:24 pm

Misto topicul! :D
Eu, cand ma intalnesc cu mirii, ascult ce vor de la mine,ce pretentii au, etc, dupa care incep eu, si le dau indicatii pretioase :D , ideea e ca incerc sa-i fac sa inteleaga ca nunta este a lor, dar si a invitatilor, asa ca v-a trebui sa impacam pe toata lumea.Pe de alta parte, intreb daca au invitati din tara, si daca da, incerc sa pun si ceva melodii specifice zonei de unde vin.Referitor la manele, toti zic ca nu vreau, dar se intampla des ca tocmai cei care au zis nu, aia danseaza si le place!
Incerc sa le explic ca daca vrea unul de invitati o mel.,o va avea, doar daca cred eu ca prinde, si anunt in timpul evenimentului ca acea mel. este solicitata de d-nul X, si asa ma scot :D
Mai ales, subliniez faptul ca nu uit sa le spun organizatorilor ca toata lumea sta cu ochii pe ei, si daca nu se distreaza ei, nu se va distra nimeni!
Am observat faptul ca daca la aceasta discutie preliminara participa socrii, mirii si nasii, sansele de a avea o nunta reusita cresc foarte mult.
Repet, nu fac dedicatii la nunta! Chiar daca pierd bani, nu transform nunta in maneloteca! Nu ascult manele si nu merg la sonorizari la care se cer manele!!! Dar merge Dj Adriano, ca e mai tanar, si "trebuie sa manance si gura lui ceva" :D
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde demential » Lun Sep 21, 2009 6:35 pm

e, vezi, eu ca "Desfasurator" intai le explic lor ce stiu, dupa care ii intreb preferintele.
deci pana la urma remy parerea ta este ca aceste chestiuni trebuiesc lamurite clar de la inceput, pentru a taia din start probleme posibile ulterioare.
si eu folosesc tactica cu "si se face la cererea lui domnu x piesa cutare" ca sa ma scot :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde remy » Lun Sep 21, 2009 6:51 pm

corect, frate!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde calvinel » Lun Sep 21, 2009 7:06 pm

In principiu vorbesc cu mirii inainte si stabilim exact ce va fi. De multe ori se intampla ca ei sa nu doreasca nu anumit gen de muzica dar sunt dispusi sa isi multumeasca invitatii lasand in seama ta cateva melodii ( sa nu exagerezi ca nu are rost ) , se mai intampla cand vor numai un anumit gen , atunci e mai nasol si pentru tine si pentru invitati care cu siguranta nu vor sa asculte doar un gen , iar in cazul asta mai incerc eu sa impun pe parcurs niste ritmuri , vad cum se misca poporul si iese o treaba buna daca le alternezi .
Si cazul trei , s-a intamplat recent , mirii nu vroiau manele deloc mireasa spunandu-mi ca daca aude o singura manea pleaca de la nunta ei (risc extrem sa gresesti)bineinteles i-am intrebat ca daca vine x sau y si cere ce fac iar ei mi-au raspuns ca sa ii trimit la ei (in cazul acesta tu ca si dj esti acoperit nu au decat sa se inteleaga intre ei) . M-am conformat si a fost totul ok. Pana la urma ei te platesc , pune-te in situatia lor daca ai plati pentru ceva si ai primi altceva. daca sunt maleabili e ok si asa se si intampla de cele mai multe ori pentru ca tin cont si de preferintele invitatilor.

In concluzie trebuie sa fii foarte bine stabilit cu mirii dinaintea evenimentului cam care sunt extremele maxime din punct de vedere muzical si in ce cazuri poti sa incalci aceste extreme.
Bafta tuturor
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde lush » Lun Sep 21, 2009 7:10 pm

Noi spunem asa: las sa se distreze 100 de oameni si mirii si nasii sa mai stea ca la urma o sa fie bine cand vad ca treaba a iesit ok si lumea e multumita si a dat bani mai multi pe masa.Le zicem si in fata ca asa stau lucrurile.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Lun Sep 21, 2009 7:16 pm

"Pana la urma ei te platesc , pune-te in situatia lor daca ai plati pentru ceva si ai primi altceva." ideea e ca daca mireasa e o pustoaica de 25 de ani cu ministry of sound in cap si se suceste ea contra ca ea nu vrea Brasoveanca la nunta ei, DAR TOTI cer brasoveanca.... ca asa e traditia si au chef si bla bla .... atunci sincer nu ma pot pune in locul lor, si vorba lui lush : sa stea si ei 2 piese la baie, 2 la aer si una pe scaun si aia e. ai multumit 100 indivizi.
+ ca daca ma pun in locul cuiva care acasa asculta rammstein si ac/dc si prodigy si fiind in locul lui sa pun cate 3 piese de la fiecare trupa mentionata mai sus ... va dati seama ce nunta cul ar iesi, nu ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde prologic » Lun Sep 21, 2009 7:20 pm

Eu cam asa vad treaba din punctul meu de vedere : in primul rand incerc sa-i multumesc pe cei care m-au angajat pt. ca daca faci treaba buna vei primi recomandari din partea lor , cat despre ceilalti invitati care au preferinte muzicale diferite si sa luam un caz concret la o nunta mi s-a spus de la inceput fara manele dar un invitat a venit si mi-a cerut o melodie cu n. guta. Am vorbit cu mirele si acesta a fost de acord sa pun melodia respectiva si toti au fost multumiti dar au fost cazuri cand am urmat strict un playlist , de cele mai multe ori mi s-a cerut sa multumesc toti invitatii si sa fie un playlist cat mai variat adica sa simti publicul. Sunt de parere ca nu se compara recomandarile unor miri,nasi multumiti cu cele ale unor invitati care s-au bucurat ca le-ai pus o melodie mai ales daca vor mai stiu eu ce manele plus ca dimineata eviti discutii neplacute pt. ca nu ai respectat ce ai stabilit cu cei care te platesc. Oricum de cele mai multe ori cand mirii aveau gusturi muzicale total diferite cu cele ale invitatilor incercau sa impace cumva pe toata lumea.
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Lun Sep 21, 2009 7:50 pm

Pai cred ca sunt 3 feluri de oameni sa zic:
1.Cei care nu se amesteca in treaba dj-ului deloc(sau ff putin,de ex la nunta sa zica eu vreau dansul mirilor pe piesa x,in rest te descurci)
2.Cei care vor muzica ce le place lor indiferent de ce zic restul invitatiilor
3.Cei care zic pui de toate ptr toti,sa fie toata lumea impacata si sa iasa evenimentu' bine
De obicei prefer sa fac majoritatea sa se simta bine,oricum nu am intalnit eveniment cu preferinte muzicale radicale,adica sarbatoritul sa asculte doar hip hop sau rock iar invitatii doar manele(si astfel sa zica una din parti ui ce muzica nashpa pune)
Am avut cazuri cand mi-au spus sa nu pun manele deloc sau nush ce melodii,dar dupa ce s-a mai destins atmosfera au fost si manele si de toate si nu s-a suparat nimeni... :)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Sep 21, 2009 10:41 pm

Sambata acum ( 19. 09. 2009) tocmai m-am certat cu mireasa, am oprit muzica si am inceput sa strang. O mireasa dracoasa pusa pe cearta, care a venit la mine dupa ce invitatii au mancat friptura, si nu mai voiau sa iasa la dans, desi pana la fripura dansasera sa darame localul. Era 4.30 AM.
Eu incercasem sa-i ridic cu ceva bluesuri, dar a venit ea la mine si a zic ca vrea disco, 2 minute mai tarziu a venit mirele si a zis ca vrea sarbe, am trecut de la disco la sarbe, si asta a fost momentul cand ea a explodat
Mi-a zis ca pana aunci pusesem numai muzica de inmormantare si ca daca ea ma plateste, gata, eu sa-i dau voie sa ma calce pe gat.
M-am enervat si i-am zis sa-si pastreze banii pentru necazurile pe care si le va provoca, si cum am zis am inceput sa trag din priza sculele.
Tot acest timp i-am vorbit frumos desi o injuram cu un repertoriu larg, in gand...
In sfarsit a venit mirele si si-a cerut scuze, pentru comportamentul miresei si am continuat nunta ca altfel iesea nashpa.
.Vezi pe topicul meu 19. 09. 2009
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mar Sep 22, 2009 7:55 pm, modificat de 3 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Sep 21, 2009 11:03 pm

Aoleoo NASOL TARE sincer ,dar ai avut curaj sa le scoti din priza alea alea
Asta ee faza care ma enerveaza si pe mine vine unu baga piesa aia bla bla o bag si vine altu ca vrea alta mirele alta ca neh el plateste o bag mai in fata dar nah...Cateodata le mai zic urmeaza!! Si pana acum nu am avut ghinion sa dau peste asa ceva
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Sep 21, 2009 11:09 pm

Nici eu, dar cand vine unu' si-mi spune ca ce, el ma plateste si ca e stapanul universului, imi vin spumele si imi pierd ratiunea.
Romanii sunt tot mai carcotasi la petrecerile astea..., ca muzica nu e buna, desi le pui cele mai bune piese, care au facut furori la alte petreceri, incerci sa-i faci sa se simta bine, si ei vin cu plangeri deastea, ca nu e buna muzica, ca e prea tare, ca nu se aude clar in nustiu ce colt al localului, ca le intra luminile in ochi, ca ii deranjeaza fumul tau, desi e fum de tigara mult mai mult, si alte asemenea.

In occident petrecerile de nunta tin cel mult 4-5 ore, numai la noi, ca la orientali, petrecerile de nunta tin 10 12 ore, ar fi si asta un motiv pentru care oamenii, la un moment dat, devin carcotasi.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mar Sep 22, 2009 8:00 pm, modificat de 6 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Lun Sep 21, 2009 11:15 pm

Da da,romanii is cam pretentiosi la orice(si sarac si cu pretentii,vorba aia),iar la chefuri si minuni de gen dupa ce mai beau cate ceva se cred cei mai super,extra,mega patroni si nush ce.
Sa nu deviem insa de la topicul propus de adminu' demential :)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Sep 21, 2009 11:31 pm

SnakeBiteTWO scrie:.......ca muzica nu e buna, desi le pui cele mai bune piese, care au facut furori la alte petreceri, incerci sa-i faci sa se simta bine, si ei vin cu plangeri deastea, ca nu e buna muzica, ca e prea tare, ca nu se aude clar in nustiu ce colt al localului, ca le intra luminile in ochi, ca ii deranjeaza fumul tau, desi e fum de tigara mult mai mult, si alte asemenea.

Total de acord!!Sau mai vin unii ca basu ee prea tare si eu il aveam si taiat putin din mixer pff imi vine sa il tai de tot si la fel si medi-joase si sa vad ce reactie au.
:lol:
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Sep 21, 2009 11:42 pm

Eu tin subwooferul pe iesirea Zone, ori pe Booth pe mixer, si il controlez cum vreau, daca vine cineva si zice "da-l mai incet", ma conformez.
Subul este unul activ...
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mar Sep 22, 2009 12:02 am, modificat de 3 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Sep 21, 2009 11:49 pm

Mda mixerul de DJ are asa ceva cel PA nu are :? Oricum pot sa dau mai incet din crossover sau per amplificator nui problema
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Da asa e, mixerul de PA nu are control de volum pe AUX OUT sau pe Control Room.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde prologic » Mar Sep 22, 2009 12:32 am

Andybad vad ca ai mixer tapco 260fx de ce nu folosesti iesirea sub1 si sub2 ca sa poti controla volumul semnalului pt. sub?
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Sep 22, 2009 12:39 am

Propun sa ne mutam cu discutiile astea mai tehnice pe un topic adecvat, ca altfel, il suparam pe demential.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori