Organizatori vs invitati

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

prioritatea distractiei : organizatorii sau invitatii ?

Organizatorii
6
18%
Invitatii
21
62%
Sunt cel mai bun dj din zona mea si ii impac pe toti de fiecare data (laudarosii)
7
21%
 
Voturi totale : 34

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Mar 17, 2011 11:13 am

bine punctat ciprian...la fel ma desfasor si eu :D
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde djrelow » Sâm Mar 10, 2012 2:47 pm

Ma bucur ca s-a deschis acest topic.
Sincer pana in prezent am avut 2 evenimente catalogate de mine "DIFICILE
Primul in toamna anului trecut, la o nunta-botez, restaurant MARGINENI, sos. Fundeni.
Discut una cu mirii, imi trimit un playlist(adica mireasa imi trimite, mai bine zis), mirele la intrebarea mea cum "atacam" manelele acesta mi-a raspuns: "ceva minune, guta sau salam dar nu foarte mult".
Ok incepe evenimentul la ora 22.00 iar pe la 23.30 vine mirele la mine "manele nu avem?" si de atunci a dansat doar el si inca 4 prieteni, iar nunta inainte de a se pune tortul era pe sfarsite, oameni au plecat.
Culmea este ca in playlist am regasit numai melodii disco (Usher, Enrique etc)chair multe difuzate la radio-uri in aceea perioada. Dar cum am precizat playlist-ul mi l-a trimis mireasa.
De asemenea am avut anunite cereri din partea unei invitate care imediat dupa ce am pus o melodie cu Enceanu si Matu Sotian, vine la mine si imi cere "Hora de la Romanati" sa iasa la dans. Ok dar cand am pus melodia s-a asezat la masa pentru ca nu avea voie de la sotul ei sa danseze, presupun.
Eu mor pe astia care vor o anumita melodie si se aseaza la masa tocmai atunci. Dupa care vine cu o alta cerere dupa aprox 30 min (nu mai tin minte melodia) si la fel se aseaza la masa.
Atunci i-am facut semn si cand a venit la mine am întrebat-o "Cumva ai venit aici sa asculti Radio 21 sau sa te uiti la Etno Tv?". Va dati seama ca nu a realizat substractul evenimentului si a ras la gluma care o facusem.
La sfarsitul evenimentului a venit mireasa sa imi dea banii, mirele(genul ... "na-i cu cine ma.....") mi-a spus ca nu o sa ma recomande. Atunci poate si de nervi si de oboseala i-am raspuns "Chiar te rog sa nu o faci, pentru ca tot peste genul de oameni ca prietenii tai o sa dau".
Al doilea eveniment il detaliez alta data.
Avatar utilizator
djrelow
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iul 31, 2011 12:59 pm

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Mar 14, 2012 1:42 pm

Singurul subiect sensibil al programului muzical al evenimentelor este reprezentat de manele. Daca organizatorul, la momentul intalnirii mele cu el, imi spune ca nu doreste sub nici o sa auda vreo manea pe durata evenimentului, eu zic exact ca el si nu ma pun de craca in nici fel. El ma plateste asa ca el trebuie sa aiba impresia ca este in control 100%. Nu caut sa-i subestimez "autoritatea" asupra evenimentului sub nici o forma. Intodeauna, insa, pe parcursul discutiei la un moment dat ii intreb pentru cine fac ei evenimentul, pentru ei sau pentru invitati . Majoritatea spun ca pentru invitati dar am avut si cateva evenimente a caror program muzical mi-a fost aproape "dictat" piesa cu piesa, facut deci doar pentru placerea proprie si personala a organizatorilor. La acele evenimente este si normal ca invitatii m-au considerat pe mine, DJ-ul de serviciu, ca fiind cel mai prost din cazemata si chiar mi-au comunicat acest lucru verbal ;) . Eu i-am informat ca programul muzical este prestabilit si daca doresc altceva sa vb cu organizatorii, lucru care nu l-au facut, ci au preferat sa se strambe la fiecare noua piesa difuzata.

Oricat ne-am chinui, stradui si ne-am smulge parul din cap sa fie toata lumea multumita, acest lucru este aproape imposibil ! Cand mi se da mana libera, incerc sa am un program muzical compus din mai multe parti componente si nu un talmes balmes de piese si genuri muzicale tocmai pt a "nimeri" gusturile cat mai multor invitati si de ai tine pe ring un timp indelungat pe genul pe care au reactionat.

Un lucru extrem de important este comunicarea pe parcursul evenimentului cu organizatorul. Intr-un fel privea lucrurile inainte de eveniment si garantat altfel le priveste acuma cand localul este plin de lume si cand are invitatii in fata ochilor.

Oricum din punctul meu de vedere organizatorul este pe primul loc si invitatii pe locul doi. Ca nu vei avea parte de recomandari mereu asta este alta treaba. Cateodata, ulterior se mai leaga cate ceva, dar de cele mai multe ori, nu.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Aug 22, 2012 1:02 pm

datorita faptului ca de foarte multa vreme nu am mai fost ”luat” la o nunta ca si dj pe principiul ”iau dj dar acesta face ce vreau eu, cand vreau eu, cum vreau eu ca e nunta mea” aduc sus acest topic cu postarea mea. am fost si sunt de parere ca la orice nunta cei mai importanti sunt acei oameni care fac un efort financiar mare in ziua de azi sa fie alaturi de tine (mire / mireasa). cand chemi la nunta ta niste oameni, faci in primul rand tot ce tine de tine ca acei oameni sa fie multumiti (a, daca nu ai nici un fel de pretentii materiale de la acei invitati atunci fa ce vrei tu - dar cand te uiti dimineata dupa plicurile lor, atunci trebuie sa te asiguri ca acei oameni sunt multumiti, iar multumirea lor reise din ce le oferi - restaurant, mancare, bautura si nu in ultimul rand muzica). de regula evenimentele unde dj-iul se lasa purtat de preferintele muzicale ale mirilor sunt un fiasco garantat - da ei 2 sunt extrem de multumiti, dar ce parere au restul de invitati?
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde demential » Mie Aug 22, 2012 3:06 pm

la fel credeam si eu. dar in ultima vreme, dupa ce m-am maturizat... mi-am dat seama totusi ca locul unul sunt mirii. si va explic la intalnire de ce ;)
nu dau detalii :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mie Aug 22, 2012 5:24 pm

demential scrie:dupa ce m-am maturizat...

adica dupa ziua ta? dupa ce ai implinit 29 de ani? :lol:
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Aug 22, 2012 9:32 pm

Eu consider intr-un mai mare procent trebuie sa fie multumiti invitatii,fiindca daca invitatii sunt multumiti de fiecare data vor preciza mirilor ce buna a fost muzica la plecare,iar mirii vor aprecia chestia asta!De cele mai multe ori la incheierea evenimentului mirii mi-au precizat ca invitatii au fost foarte multumiti de muzica,blabla...si sunt sigur ce si ei vor fi multumiti chiar daca ei voiau rock toata noaptea!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Aug 22, 2012 10:12 pm

Haha... :lol:
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Aug 22, 2012 10:29 pm

faza e ca in general in cea mai importanta zi a vietii lor mirii sunt deobicei aerieni (emotia si situatia deosebita isi spune cuvantul) si nu prea realizeaza cat de reusita a fost nunta de aceea ei in general se bazeaza mai mult pe feedback-ul invitatilor. Cel putin eu cam asta am observat :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde demential » Mie Aug 22, 2012 11:57 pm

ma provocati sa va scriu aici ... dar o sa va explic la intalnire :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Aug 22, 2012 11:59 pm

:lol: mama deci eu is curios rau - pune si tu la cafenea daca e ceva mai special
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde demential » Joi Aug 23, 2012 12:00 am

mic hint : pe pagina 2 a scris iulianrugina ceva si eu am scris "corect". aia e o MICA parte din explicatie ;)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde iulianrugina » Joi Aug 23, 2012 12:28 am

intradevar, una e sa spuna cineva ca are nevoie de un dj la o petrecere si sa i se raspunda : iti dau dj-ul de la nunta mea !!!! si alta e sa i se zica: am fost la o nunta si ce dj a avut!!! si: stai sa vad numarul lui sau daca dau de el....
parerea mea !!! din partea mea, voi puteti sa-i multumiti si pe chelneri....
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Aug 23, 2012 12:31 am

mda. si asta este un punct de vedere corect
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde demential » Joi Aug 23, 2012 12:31 am

si discutia continua ... evident, la intalnire :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde p3psitwist » Joi Aug 23, 2012 12:38 am

eu nu sunt cel mai bun, dar incerc sa ii impac si pe miri si pe invitati. de obicei incerc sa le explic care e treaba...ce s-a mai povestit pe aici, ii sfatuiesc sa isi faca o mica lista cu preferinte, pe care sa le pun cand cred eu ca merg, sa nu iasa o varza totala. bineinteles ca au fost cateva evenimente unde nu m-am putut intelege cu ei si a trebuit sa pun DOAR ce mi-au dat ei si atunci cativa invitati s-au distrat si restul s-au uitat urat si probabil m-au injurat toata noaptea, dar asta s-a intamplat de foarte putine ori, de obiciei oamenii sunt intelegatori. si ca sa ma laud un pic, chiar daca merg cu formatia, separat de treaba lor ma intalnesc si eu cu mirii ca sa vorbesc de muzica mea si majoritatea in afara de dansul lor si ca nu vor manele imi zic ca prefera sa imi fac eu singur treaba pentru ca stiu mai bine ce e de facut.

oricum si eu sunt de parare ca invitatii pot zice daca nunta a fost ok sau nu

si am votat ca sunt laudaros :)
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Organizatori vs invitati

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Aug 23, 2012 11:00 am

Eu cred ca raspunsul e undeva la mijloc, adica trebuiesc multumiti si mirii si invitatii.Daca la intalnirea cu mirii vad ca vor sa merg dupa un playlist anume din start le spun ca eu nu fac asa ceva (desi am facut un eveniment de genu anu asta dar o sa va explic alta data exact cum a stat treaba).Pe de alta parte la toti clientii mei le cer o mica lista de melodii preferate sau care reprezinta ceva pentru ei, momente "moarte" sunt la fiecare eveniment (dupa o repriza care se termina cu o sarba de ex) si atunci se pot baga cateva melodii pentru inima mirilor fara probleme.Mai e o problema si de ce muzica iti cer ei daca e o muzica ok, dansanta si cunoscuta nu e problema dar daca sunt niste avioane de nu a auzit nimeni de ele si mai sunt si vreo 80 la numar e de rau (sau mai vin miresele cu cate un playlist de 50 de melodii toate lente si aia e grav).
Eu cred ca trebuie sa fie un echilibru care sa incline spre invitati deoarece ei sunt mult mai multi la numar decat mirii.
Cred si sustin ca o regula a bunului simt ca atunci cand tu inviti 100 de oameni care sunt axati pe populara de exemplu si tu ceri dj-ului muzica rock toata noaptea (asta fara a avea vreo legatura cu colegul manoka:)), iti bati joc de acei invitati si chiar nu inteleg de ce i-ai mai invitat.Dar luand acest exemplu in care mirii sunt cu rock-ul si cazi de acord cu ei sa faci o repriza de rock una de muzica pe placul invitatilor cred ca totul va fi ok, mirii se vor distra, invitati se vor distra si dj-ul va multumi toata lumea.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori