Sfaturi pt incepatori

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde demential » Lun Iun 07, 2010 9:17 am

eu ti-l recomand ;) arata bine, si in general sunt multumit de mixerele berry
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Iun 07, 2010 11:34 pm

Si eu la fel...sunt ok berry!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Ciprian » Mar Iun 08, 2010 1:54 pm

Nu am stiut unde sa postez.Joi am o serbare cu elevi care trec clasa a III-a.O scoala particulara,majoritatea copiilor fac dans sportiv.n-am nici cea mai mica idee legata de muzica care o voi pune.Cei de la scoala..merg pe mana mea.ufff... :8
orice sfat e binevenit
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Iun 08, 2010 2:55 pm

Fiul meu trece in a treia, hai sa-ti spun cam ce ii place.
-Hannah Montana
-Jonas brothers
-Muzica din Shrek
Toate piesele care au un bpm mai mare de 126 bpm/min.
Atentie la versuri insa, la muzica romaneasca, chiar si la aia in engleza.
Muzica de circ, (Alla Pugaciova) de veselie...
Nu-ti dau un playlist ca nu am, dar sper ca ti-ai facut o parere.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Sâm Iun 19, 2010 12:16 am, modificat de 2 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Ciprian » Mar Iun 08, 2010 3:18 pm

Thnx Snake!Maine cand ajung acasa ma pun pe cautat.

L.E
Am mai aflat si de Oraselul lenes.Cica rupe topurile celor de 9-10 ani :lol :lol:
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde djgrecu » Mie Iun 09, 2010 11:48 pm

tonyto scrie:Am mai aflat si de Oraselul lenes.Cica rupe topurile celor de 9-10 ani :lol :lol:


:) Fiica-mea are 3 ani si 4 luni si se uita la oraselul lenes....si se mai uita pe U, kiss tv..... azi am auzit-o cantand: sus pe bar, sus pe bar.... :))
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde demential » Joi Iun 10, 2010 9:19 am

hahahahah ce caterinca :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Ciprian » Lun Iun 14, 2010 5:51 pm

djgrecu scrie:
tonyto scrie:Am mai aflat si de Oraselul lenes.Cica rupe topurile celor de 9-10 ani :lol :lol:


:) Fiica-mea are 3 ani si 4 luni si se uita la oraselul lenes....si se mai uita pe U, kiss tv..... azi am auzit-o cantand: sus pe bar, sus pe bar.... :))


Cere-i sfaturi inainte de evenimente,ca "Sus pe bar" a fost ce-a mai ceruta melodie :lol:
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Iun 18, 2010 7:25 pm

Bine ca a venit vacanta...ca astea de la gradinita (educatoarele) ii spalau creierul cu "ursule hop" si "pu pu pu vreau sa stau si eu aici" :lol: :lol: :lol:
Ultima oară modificat de djgrecu pe Dum Aug 15, 2010 11:55 pm, modificat 1 dată în total.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde viji » Vin Iul 16, 2010 2:36 pm

Salutare si bine v-am gasit,

Ma numesc Cosmin, sunt din Ploiesti si stiu de acest forum de la p3psitwist pe care il cunosc si personal si care va veni cu muzica la nunta mea, pe 18 septembrie, lucru care ne bucura enorm si pe mine si pe (viitoarea) sotie.
Nu spionez, si eu am acest hobby, cu toate ca am pus muzica la o singura nunta, acum vreo 8 ani. In rest, pe la petreceri mai mereu eu eram cel care umbla la butoane.
Nu am scule, dar ma gandesc serios sa-mi cumpar.
Cred ca am citit peste 90% din mesajele de pe acest forum si imi place comunitatea de aici.

Trebuie sa plec acum, va urez toate cele bune si ne scriem/citim aici.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde demential » Vin Iul 16, 2010 2:42 pm

salut si bine ai venit ! spor la postat ;)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde karimism » Vin Aug 13, 2010 1:44 pm

In 21.08.2010 voi "reintra" cu adevarat in bransa, in sensul ca am o nunta, la niste prieteni. As dori daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi in 2 probleme:
1.am un amplif EP2500 nou nout si 4 boxe RH Sound cu bas pe 15 inch, de 400w. As putea sa mai fac rost de un amplif RH Sound de vreo 2x250 w ca sa nu fortez EP2500. Intrebarea mea este cum fac legatura intre cele doua amplifuri ca sa mearga 2 boxe la unul si 2 la altul? Pur si simplu scot semnalul dintr-un amplif si-l bag in altul, iar boxele le las cate doua legate la fiecare. Legarea asta nu afecteaza vreunul din amplifuri?
2.am un mixer berry xenyx 1222FX la care am primit si ceva placa audio externa cu RCA in si out, care are si un USB. Cum fac legatura intre PC si mixer.
Multumesc anticipat.
karimism
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Iun 07, 2010 9:16 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde karimism » Mie Aug 18, 2010 12:16 am

Hai mai fratilor...
Chiar nu ma ajuta nimeni cu placa asta Behringer UCA200? Efectiv ma dispera. Nu reusesc sa o fac sa mearga legata la PC si mixer 1222FX. Cum se fac legaturile? Se scoate sunetul din placa de la PC si se baga la input iar apoi de la output se merge in mixer? Sau?
karimism
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Iun 07, 2010 9:16 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Lucian » Mie Aug 18, 2010 12:59 am

Pai...iesi cu semnalul din PC pe USB si intri in placa audio pe RCA in, apoi iesi pe RCA out din placa si intri tot pe RCA in mixer pe unul
din cele 2 canale stereo ale mixerului, apoi pe XLR spre amplificator.Ai grija sa setezi - de exemplu la winamp - placa audio externa:
Options -Preferences...- Plug ins - Output -Configure - Device - si alegi placa externa care ai instalato - apoi dai OK si e OK! :D
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde calvinel » Mie Aug 18, 2010 8:01 am

Am aceasi placa
OUT pc prin USB (cablul este practic cu placa impreuna).
OUT din placa de sunet prin RCA-urile cele doua de la OUT.
Adica , mai ai nevoie de un cablu care sa aiba intr-un capat cele doua RCA-uri care sa mearga la OUT-ul placii , iar in capatul celalalalt capat doua mufe necesare IN-ului.
Daca undeva nu m-ai inteles please ask.
Eu am doua cabluri pentru intrari diferite.
1. intr-un capat 2xRCA se leaga la OUT-ul placii , iar in celalalalt capat tot doua RCA-ui care merg la INPUT la mixer (inpout care cere RCA).
2. intr-un capat 2xRCA se leaga la OUT-ul placii , iar in celalalalt capat 2X mufe jack MONO tata de 3.5 care merg la INPUT la mixer (INPUT care cere mufa JACK).
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Aug 18, 2010 4:06 pm

In principiu e foarte simplu. Aproape toate placile de sunet esterne sunt asemanatoare. Daca vrei detalii exacte despre cum sa conectezi placa la calculator si la amplificator intra la:
http://www.behringer.com/EN/Products/UCA202.aspx sau http://www.behringer.com/EN/Products/UCA222.aspx - vezi ca sunt 2 tipuri si poti da jos manualul de utilizare la placa de sunet. Ai acolo si grafic cum sa le conectezi.
Te-as ajuta mai mult dar eu am alta placa de sunet (Audio 4DJ de la Native Instruments) care nu seamana deloc cu placa asta.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde karimism » Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Multumesc din suflet. Am rezolvat problema cu placa externa. Ma descurcam cu conexiunile sub toate formele dar nu am stiu ca trebuie lucrat si la soft adica trebuie modificate setarile la programul cu care se ruleaza muzica (winamp, virtualdj) in sensul ca la output trebuie setat ca semnalul sa fie redat de o placa de sunet externa.
Sper sa fie de folos si altora postul.
karimism
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Iun 07, 2010 9:16 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde karimism » Mie Aug 18, 2010 7:44 pm

Si daca nu ma considerati tupeist as mai dori niste sfaturi. E greu cu astia ca noi mai in varsta care trebuie sa trecem de la scule la "hardware" si "software" :D
Am un mixer 1222 FX si as avea doua intrebari:
1.Cum fac ca redand muzica din doua surse diferite sa pot pre asculta o piesa in timp ce ruleaza cealalta. Sincer va spun ca am stiu dar am uitat cum se face. Sa nu radeti...Se poate face asta si din virtualdj cand de fapt am o singura sursa de muzica (PC) dar am doua "platane" virtuale"?
2.Cum se face crossfading automat in virtual dj? Ce setari trebuie facute?
Multumesc anticipat.
karimism
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Iun 07, 2010 9:16 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde djgrecu » Mie Aug 18, 2010 8:26 pm

karimism scrie:Cum se face crossfading automat in virtual dj? Ce setari trebuie facute?
Multumesc anticipat.


Ce versiune de virtualdj folosesti?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Aug 18, 2010 8:41 pm

Cu mixerul nu ai nici o treaba daca ai placa audio externa si folosesti virtual dj.Cel putin asa fac eu.Te duci la sound setup si pui la inputs none, la outputs external mixer iar la sound card alegi 2 cards+usb.Apoi left deck:First card/Second deck:second card iar mai jos alegi prima placa audio externa iar a doua placa audio a laptopului si dai apply.Bagi castile in iesirea audio la laptopului si asculti,binenteles cand dai prewiw pe melodie alegi in deck-ul b sa-ti redea.Atentie,in acest fel cum ti-am explicat eu tu o sa redai melodiile numai in deck a si astfel virtualul io sa-ti faca crossfade automat doar pe deck-ul A iar in B o sa ti se auda in casti daca incarci melodie in B sau daca algi la prewiw in B....nu stiu daca ai inteles mare lucru,insa daca nu ai inteles ma poti suna sa iti explic mai amanuntit prin tel,inclusiv cum se face crossfadeul automat doar pe deck a sau b!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron