Sfaturi pt incepatori

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde karimism » Mie Aug 18, 2010 10:49 pm

Am aflat cum sa folosesc si casca la mixer ca sa aud muzica de pe mai multe canale/surse...:))) MI-am amintit...Trebuie puse pe intrarea de la Monitor deasupra la Send si chiar dedesubt la intrarea pentru casca si te joci apoi cu butonul de Aux de pe fiecare canal. Atentie trebuie dat volum la masterul de la Mon Send...
Sper sa foloseasca si la altii...cine stie...
A mai ramas problema folosirii celor doua amplifuri. Se pare insa ca si acolo e rezolvata problema in sensul ca Europower 2500 are line-out pe semnalul audio.
Multumesc inca o data tuturor pentru ajutor.
karimism
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Iun 07, 2010 9:16 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde demential » Dum Aug 22, 2010 7:31 pm

intrebare : daca vine clientul la noi de cateva ori in decursul unui eveniment si ne cere anumite piese sau genuri, inseamna ca nu ne-am descurcat foarte bine ? (subliniez faptul ca am spus client, nu invitat !)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Aug 22, 2010 7:46 pm

Eu zic ca doar nu i-ai inteles gusturile doar,nu cred ca se pune problema de faptul ca nu te-ai descurcat sau ceva de genul...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Ciprian » Lun Aug 23, 2010 7:19 pm

Eu sunt deschis sugestiilor,le spun din capul locului ca nu plec de acasa cu un playlist gata facut(decat daca vor ei asta) si daca vor o anumita piesa sau piese,imi pot spune oricand si eu o strecor in programul meu la momentul potrivit.
Daca aruncati o privire pe miresici sau alte siteuri de genul asta,o sa vedeti ca lumea cauta dj care comunica cu clientul in timpul evenimentului,atunci cand clientul o cere.
Deci din pct asta de vedere nu se poate spune ca nu te-ai descurcat ;)
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Aug 23, 2010 8:25 pm

demential scrie:intrebare : daca vine clientul la noi de cateva ori in decursul unui eveniment si ne cere anumite piese sau genuri, inseamna ca nu ne-am descurcat foarte bine ? (subliniez faptul ca am spus client, nu invitat !)


Poate ne spui si ce te-a apucat cu intrebarea asta...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde demential » Lun Aug 23, 2010 10:18 pm

pai m-am simtit "incepator" cand la botezul de duminica a venit taticul cam de ... 4 ori in 8 ore si mi-a spus ba sa bag populara, ba sa bag ceva slow ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde tony » Lun Aug 23, 2010 10:42 pm

demential scrie:pai m-am simtit "incepator" cand la botezul de duminica a venit taticul cam de ... 4 ori in 8 ore si mi-a spus ba sa bag populara, ba sa bag ceva slow ...



... clientii au impresia daca te'au contractat esti si sclavul lor!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde viji » Lun Aug 23, 2010 11:26 pm

demential scrie:pai m-am simtit "incepator" cand la botezul de duminica a venit taticul cam de ... 4 ori in 8 ore si mi-a spus ba sa bag populara, ba sa bag ceva slow ...

Nu mi se pare ca a venit prea mult daca a venit de 4 ori.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde remy » Mar Aug 24, 2010 9:11 pm

ha,ha,ha... dane... la ultima nunta cand am pus muzica de radio a venit un mosulica si mi-a zis ca-si baga p.l.. in nunta aia, ca aia nu e muzica! am ras si am mers mai departe... sincer, cind vorbesc cu mirii inaintea nuntii chiar le spun sa vina si sa-mi dea idei, nu ma deranjeaza deloc daca fac asta!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Aug 24, 2010 11:29 pm

remy scrie:ha,ha,ha... dane... la ultima nunta cand am pus muzica de radio a venit un mosulica si mi-a zis ca-si baga p.l.. in nunta aia, ca aia nu e muzica! am ras si am mers mai departe... sincer, cind vorbesc cu mirii inaintea nuntii chiar le spun sa vina si sa-mi dea idei, nu ma deranjeaza deloc daca fac asta!

Eu nu prea rad in situatii din astea,de obicei daca se rasteste sau are un ton necivilizat si un limbaj vulgar,ii raspund cu aceeasi moneda! De cele mai multe ori,cei ce vin la tine si au un limbaj ca al acelui "mosulica",sunt "uscaturile" petrecerii.NU trebuie sa-i bagi in seama,ii lasi sa latre si iti vezi mai departe de treaba.Daca ai lumea pe ringul de dans,inseamna ca este OK! Daca te iei dupa toate "nulitatile" ce fac parte din invitati si vin sa ceara ce asculta la ma-sa-n batatura cand ii apuca amocul,risti sa strici petrecerea! Este bine sa fii consecvent in ceea ce difuzezi ca muzica.Sa nu uiti,TU esti profesionistul si TU te joci cu sala,TU faci atmosfera.Nu te lasa influentat de orice neica-nimeni din nunta cand ai lume pe ring si totul este OK!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde demential » Dum Sep 05, 2010 12:40 am

daca vin sarmalele (pe dans) si in timp ce vin la mese vine mireasa si cere in continuare de dans , ce facem ? si se danseaza, ringul e aproape plin .. ce facem ? schimbam usor spre muzica de masa sau continuam cu muzica de dans ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde p3psitwist » Dum Sep 05, 2010 1:38 am

de cate ori m-am certat cu ospatarii din cauza asta...
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde sound_event » Mar Sep 07, 2010 3:43 pm

Eu sunt de parere ca in acest caz mai continui cu muzica dance vreo 3 melodii si apoi treci la un blues ca sa vezi cati mai raman ,ca apoi sa treci la muzica de masa sa merga fiecare la locurile lor.
Imagine
Avatar utilizator
sound_event
 
Mesaje: 27
Membru din: Mar Sep 07, 2010 12:24 pm
Localitate: Arad

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde remy » Mar Sep 07, 2010 8:04 pm

mai fratilor, incepand cu nunta de pe 21 aug, sincer, trimit lumea la masa, ca se raceste asa de gustoasa friptura, ca savurati asa de ...aperitiv cald, pacat de munca ospatarilor, bla, bla, bla... si nu se supara nimeni!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde DanceDj » Mar Sep 07, 2010 9:02 pm

demential scrie:daca vin sarmalele (pe dans) si in timp ce vin la mese vine mireasa si cere in continuare de dans , ce facem ? si se danseaza, ringul e aproape plin .. ce facem ? schimbam usor spre muzica de masa sau continuam cu muzica de dans ?


Eu las muzica de dans pana vor ei sa manance. Pana la urma este o petrecere si daca oamenii au chef de dans si de distractie trebuie sa le facem pe plac.
Ma pun si eu in locul invitatilor, pe la sarmale deja sunt putin ametit, dansez cu prietenii, ma simt bine si dintr-o data ma trimite dj-ul la masa ca sa nu sa se raceasca sarmalele.

Daca vrei sa mananci sarmalele calde te duci singur la masa. Au fost situatii in care au mai ramas doar 4 pers pe ring (in timpul mesei) si ca sa nu le stric cheful, am mentinut ritmul doar ca la un nivel mai redus ca sa nu-i stresez nici pe cei de la masa.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde djred » Mar Sep 07, 2010 11:40 pm

DanceDj scrie:Eu las muzica de dans pana vor ei sa manance. Pana la urma este o petrecere si daca oamenii au chef de dans si de distractie trebuie sa le facem pe plac.
Ma pun si eu in locul invitatilor, pe la sarmale deja sunt putin ametit, dansez cu prietenii, ma simt bine si dintr-o data ma trimite dj-ul la masa ca sa nu sa se raceasca sarmalele.

Daca vrei sa mananci sarmalele calde te duci singur la masa. Au fost situatii in care au mai ramas doar 4 pers pe ring (in timpul mesei) si ca sa nu le stric cheful, am mentinut ritmul doar ca la un nivel mai redus ca sa nu-i stresez nici pe cei de la masa.


exact la fel procedez si eu: daca lumea se distreaza si ringul este plin, cheful continua pe aceeasi linie
nu "trimit" oameni la loc, ca asa au chef ospatarii, eventual reduc volumul sa nu-i stresez pe cei care mananca
cine vrea sa manance, mananca si restu danseaza :)
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Nicks » Mie Sep 08, 2010 12:06 am

Eu colaborez de fiecare data cu seful de sala ca sa stiu programul de servire. Il rog sa fiu anuntat cu 10 minute inainte, insa de multe ori se intampla sa am ringul de dans plin. Imi cer scuze ca ii intrerup din petrecere pe nuntasi si le spun ca sunt nevoit sa ii poftesc la masa. Conteaza foarte mult sa tii legatura cu seful de restaurant pe parcursul evenimentului pentru o sincronizare cat mai buna. Am avut un sef de sala care sa dat cam cocos cand am ajuns sa imi montez sculele , insa si-a dat seama ca a gresit, l-am tinut cu farfuriile in mana pana a facut scurt la incheietura. In cei 8 ani de experienta am ajuns la concluzia ca un sef de restaurant iti poate oferi un ajutor de 5% in programul tau daca esti pe aceasi linie cu el.
http://www.sonorizari-sibiu.ro
http:/www.smartchic.ro
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde lush » Mie Sep 08, 2010 8:31 am

Eu cred ca este normala o pauza de 10-15 minute la fiecare fel de mancare.In general noi ii invitam la masa la fiecare fel de mancare bineinteles dupa ce am terminat repriza de dans.Noi incepem de ritmul de slow si teminam la sarba asa ca dupa sarba omul trebuie sa se odihneasca un pic si atunci isi serveste si felul de mancare.In general la nunti noi facem 3 sau 4 pauze de 15 minute si cam atat,pauze de liniste si un pic de relaxare pentru noi si invitati,timp in care omul sta la masa si mananca sau mai povesteste cate ceva vecinului de scaun.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 08, 2010 9:11 am

adica sunet zero ? nici macar mp3-u nu merge ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde lush » Mie Sep 08, 2010 9:27 am

Fond muzical Dane,nu liniste totala.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron